[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

W tym dziale można zakładać ankiety.

Więcej polskiej muzyki w radiu, jesteś za czy przeciw?

Tak
11
32%
Nie
22
65%
Nie mam zdania.
1
3%
 
Liczba głosów: 34
Pawel

[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Karol pisze:
Pawel pisze:Wolałbym słuchać dobrej polskiej muzyki a nie jakiegoś Despacito czy smętów tego rudego od Hobbita bo popularne.
Panie. Dobra polska muzyka skończyła się w latach 90. XX wieku ;-) Większość nowych utworów, szczególnie z ostatnich kilku lat to dla mnie kicz. Nawet disco polo nie przypomina tego znanego tam z początków III RP :-P
No i właśnie takie przeboje lecą w nocy nawet na tych eremefach czy zetkach. Chociaż i tak najbardziej lubię nocną playlistę w lokalnym radiu z mojego miasta. Klasyki z lat '70 '80 i '90. Za dnia niestety też puszczają sieczkę, chociaż w większych ilościach emitują polską muzykę i zdarza im się puścić też coś dobrego. Bo w mainstreamie to same dno.
Sashenka pisze:
No właśnie, kluczowe tu jest słowo „dobra” muzyka. Kryterium nie powinien być język, tylko jakość. A taka ustawa będzie dotyczyć ilości, nie jakości.
Co to za bzdury? A kto broni emitować dobrą polską muzykę? A nie kolejnych Sławomirów, pojękiwanie Kayhy (czy jak jej tam) czy mundialowy hit Krawczyka :lol: .
Tradycjonalista

[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tradycjonalista »

Dużo takiej muzyki słucha się w Radiu Złote Przeboje czy MeloRadiu, z prawdziwą przyjemnością. Ważne też jest że słucha się dobrowolnie a nie pod przymusem ustawodawczym. I to jest ta zasadnicza różnica.
Pawel

[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Jak dla mnie to może być nawet bezwzględny przymus grania dobrej muzyki :P.

Nie zmienia to faktu że tutaj nie ma mowy o przymusie a tylko o ustawie nakładającej żeby w radiu nadawanym na terenie Polski był emitowany odpowiedni % polskiej muzyki.

Coś takiego istnieje już od jakiegoś czasu, tylko jest obchodzone poprzez emisję w nocy. To samo w stacjach telewizyjnych nadających na podstawie polskiej koncesji (nie dotyczy tylko muzyki ale polskich produkcji). Ale jak rozumiem, tutaj już przymusu nie widzisz :lol: .
Tradycjonalista

[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tradycjonalista »

Mowa o programach typu "Twoja Twarz brzmi znajomo" czy "Taniec z Gwiazdami"? Tak, wiem że w tego typu programach polska muzyka jest do reszty zmarginalizowana. Ale jakie zainteresowanie i oglądalność miały by te programy, gdyby dominowała tam ustawowo polska muzyka?
Pawel

[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Nie, mówię ogólnie o % polskich produkcji w stacjach nadających na koncesji KRRiT. Stąd np. w nocy Canal+ emitował swego czasu (nie wiem jak jest obecnie, ale pewnie podobnie) na wszystkich swoich antenach różne g***o programiki, żeby tylko wypełnić ten %. W ten sam sposób działają np. stacje muzyczne czy radiowe z emisjią w nocy polskich teledysków/muzyki. W ten sposób za dnia mogą praktycznie do woli emitować zagraniczne produkcję/muzykę a wypełniają zapisy koncesji w nocy.
Jantar
VIP Expert
Posty: 4425
Rejestracja: 13 lip 2011, 18:50
x 108
x 246
Kontakt:

[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jantar »

Jak tak dalej pójdzie to ustawowe narzucanie % polskich produkcji fabularnych i muzyki w stacjach tv i radiowych na polskiej koncesji to za chwilę zostaniemy z jednym serialem zagranicznym na tydzień i to jeszcze pochodzącym z Węgier. Oczywiście obecnym rządzącym bardzo by to odpowiadało, sam Kurski mówił przecież w wywiadzie, że Polacy powinni oglądać i słuchać tylko polskich produkcji. Obecna władza bardzo chętnie by to narzuciła obywatelom. Problem jednak w tym, że Polacy chcą mieć dostęp do produkcji zagranicznych. Przez lata PRL-u byliśmy już pozbawieni tego dostępu, bo poza produkcjami rodzimymi i pochodzącymi z krajów bloku "socjalistycznego" produkcje z innych części świata pojawiały się sporadycznie i to jeszcze po dużej cenzurze. To dlatego pamiętna emisja "Niewolnicy Isaury" w latach 80-ych spowodowała, że ulice w jej trakcie pustoszały. Obecnie mamy przynajmniej internet - dopóki władza nie wprowadzi jego cenzury, co Kaczyński zapowiadał w trakcie swoich pierwszych rządów, a czemu zaprzeczał przy okazji sprawy ACTA.
pliki video na forum: http://chomikuj.pl/Kleksik5/pliki+rozne/forum+media2
PS. Z pewnych powodów musiałam ustawić folder jako widoczny, więc zostało nałożone hasło "xxx" (bez cudzysłowu).

www.novela.pl
Pawel

[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Tak tylko przypomnę że pomysły o graniu polskiej muzyki akurat nie są wymysłem PiSu :lol: .
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49666
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5347
x 3240

[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Jantar pisze:Oczywiście obecnym rządzącym bardzo by to odpowiadało, sam Kurski mówił przecież w wywiadzie, że Polacy powinni oglądać i słuchać tylko polskich produkcji.
I znowu przypisywanie słów, których ten pan prawdopodobnie nie wypowiedział.
Pozdrawiam, Trzeciak
Sashenka
Obserwator
Posty: 357
Rejestracja: 27 maja 2017, 15:48
x 246
x 17

[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sashenka »

Pawel pisze:Co to za bzdury? A kto broni emitować dobrą polską muzykę? A nie kolejnych Sławomirów, pojękiwanie Kayhy (czy jak jej tam) czy mundialowy hit Krawczyka :lol: .
No właśnie chodzi o to, że dla mnie zupełnie nie jest ważne, w jakim języku ktoś śpiewa, może być i po chińsku, ale żeby była dobra muzyka (tekst, melodia, aranż). Natomiast jeśli stacje będą musiały wyrobić jakąś normę polskiej muzyki, to większość z tego będzie popeliną. To widać już teraz – większości polskich stacji nie da się słuchać, więc bardzo rzadko włączam normalne radio, a jeśli już to Trójkę. Raczej korzystam ze stacji w Internecie i przeważnie wybieram takie, w których mi nie przerywają muzyki gadaniem, dżinglami i reklamami. Właśnie, w necie można sobie wybrać stację np. z polską muzyką lat 80., z muzyką klasyczną czy rapem – co kto woli.

Dlatego uważam, że sam przepis „piosenek po polsku ma być tyle a tyle” jest bez sensu. Zresztą pomysł wcale nienowy… Za komuny nie wolno było w pewnym okresie puszczać np. muzyki amerykańskiej czy brytyjskiej. Też to radiowcy omijali, puszczając utwory instrumentalne czy gwizdane, żeby władze się nie zorientowały, że to zachodnie…
Jantar
VIP Expert
Posty: 4425
Rejestracja: 13 lip 2011, 18:50
x 108
x 246
Kontakt:

[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jantar »

Trzeciak pisze:
Jantar pisze:Oczywiście obecnym rządzącym bardzo by to odpowiadało, sam Kurski mówił przecież w wywiadzie, że Polacy powinni oglądać i słuchać tylko polskich produkcji.
I znowu przypisywanie słów, których ten pan prawdopodobnie nie wypowiedział.
Akurat ktoś z forumowiczów cytował to jakiś czas temu na forum w którymś temacie. Może cytat nie był zbyt dokładny, a ja go jeszcze trochę zniekształciłam - w pamięci mogło mi się trochę zatrzeć...

@Paweł, nie napisałam nigdzie, że to pomysły PiS-u, ale że chętnie to uchwalą, bo taki pomysł im się podoba. W tym kierunku zresztą poszły programy szkolne z literatury - praktycznie nic nie zostało w nich z literatury światowej.
pliki video na forum: http://chomikuj.pl/Kleksik5/pliki+rozne/forum+media2
PS. Z pewnych powodów musiałam ustawić folder jako widoczny, więc zostało nałożone hasło "xxx" (bez cudzysłowu).

www.novela.pl
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

Polska muzyka w dużej mierze leci też w nocy na RMF MAXXX czy stacjach ZPR-u (w RMF MAXXX to nawet był emitowany w dużej mierze polski hip-hop nocą, nie wiem jak to jest teraz). A propo programów telewizyjnych, to nawet w programach talent show typu ''The Voice of Poland'' czy ''Mam Talent!'' polska muzyka też jest marginalizowana - większość uczestników woli śpiewać po angielsku niż po polsku, ale to jest tak naprawdę ich wola co wolą zaśpiewać.
Pawel pisze:Nie, mówię ogólnie o % polskich produkcji w stacjach nadających na koncesji KRRiT. Stąd np. w nocy Canal+ emitował swego czasu (nie wiem jak jest obecnie, ale pewnie podobnie) na wszystkich swoich antenach różne g***o programiki, żeby tylko wypełnić ten %.
W CANAL+ akurat wypełniają teraz swoją koncesje polskimi filmami w nocy, jak np. ''Szamanka'', ''Wtorek'' czy ''Księga Wielkich Życzeń''. Niektóre stacje telewizyjne jak np. TV Puls, PULS 2, TV4, TV6, Comedy Central, Comedy Central Family czy Nickelodeon też wypełniają swój procent polskich produkcji głównie w nocy - w TV Puls i PULS 2 są to programy typu ''Taki Jest Świat'', ''Z Archiwum Policji'' czy ''JRG w akcji'', na TV4 i TV6 są to programy z Polsat News, Polsat Sport i Disco Polo Music, a na stacjach Viacomu są to seriale typu ''Włatcy Móch'', ''Blok Ekipa'', ''Daleko od noszy'' czy ''Rodzina zastępcza''.
Sashenka pisze:Za komuny nie wolno było w pewnym okresie puszczać np. muzyki amerykańskiej czy brytyjskiej. Też to radiowcy omijali, puszczając utwory instrumentalne czy gwizdane, żeby władze się nie zorientowały, że to zachodnie…
Niektóre rozgłośnie radiowe w PRL-u jak np. ''Trójka'' to puszczały muzykę amerykańską - można to było usłyszeć w audycjach Piotra Kaczkowskiego czy Korneliusza Pacudy. Z tego co kiedyś słyszałem, to w Radiowej ''Jedynce'' były grane zagraniczne piosenki rosyjskie, włoskie i francuskie - angielskie i brytyjskie piosenki to leciały przeważnie w ramach ''Lata z Radiem''.
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Pawel

[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Sashenka pisze:Natomiast jeśli stacje będą musiały wyrobić jakąś normę polskiej muzyki, to większość z tego będzie popeliną. To widać już teraz – większości polskich stacji nie da się słuchać, więc bardzo rzadko włączam normalne radio, a jeśli już to Trójkę.
Ależ przecież właśnie jest na odwrót. Polskie stacje obecnie omijają ten przepis emitując polską muzykę w nocy i, jak pisałem wcześniej, tylko wtedy się da ich słuchać. Kiedy emitują zagraniczną sieczkę za dnia to już ciekawsze są reklamy na suchość miejsc intymnych :lol: .
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

A czy nie łatwiej narzucić nadawcom, by emitowano X% polskiej muzyki między 6 a 23, jednocześnie uniemożliwiając wypełnianie warunków ustawy o rtv nocą?

Przecież pomysł Liroya na dłuższą metę jest niedorzeczny. Jak można narzucić stacjom radiowym maksymalny wiek emitowanej muzyki? Przecież to rozwali format wielu rozgłośni - w Złotych Przebojach ma lecieć młodsza niż 5 lat polska papka? :lol:
Pawel

[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Karol pisze:A czy nie łatwiej narzucić nadawcom, by emitowano X% polskiej muzyki między 6 a 23, jednocześnie uniemożliwiając wypełnianie warunków ustawy o rtv nocą?
Oczywiście, cały czas jestem za tym.
Przecież pomysł Liroya na dłuższą metę jest niedorzeczny. Jak można narzucić stacjom radiowym maksymalny wiek emitowanej muzyki? Przecież to rozwali format wielu rozgłośni - w Złotych Przebojach ma lecieć młodsza niż 5 lat polska papka? :lol:
Pomysł Liroya to na razie tylko pomysł Liroya a nie gotowa ustawa. Nawet jeśli wejdzie pod obrady to pewnie jednak w innej formie. Natomiast dobrze że dzięki temu można zwrócić uwagę na omijanie przepisów przez stacje, co się dzieje obecnie.


Tak trochę na marginesie. Ja pracując często na nockach nie mogę narzekać. Włączam w nocy swoje lokalne radio i nie dość że lecą stare, dobre polskie przeboje to jeszcze (w przeciwieństwie do zetek czy eremefów) zero reklam i wiadomości. Non stop muzyka :D.
Awatar użytkownika
mateusz_71
VIP Expert
Posty: 3434
Rejestracja: 08 cze 2013, 9:46
Lokalizacja: Wrocław
x 368
x 245
Kontakt:

[ANKIETA] Więcej polskiej muzyki w radiu?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mateusz_71 »

Pawel pisze:
Karol pisze:A czy nie łatwiej narzucić nadawcom, by emitowano X% polskiej muzyki między 6 a 23, jednocześnie uniemożliwiając wypełnianie warunków ustawy o rtv nocą?
Oczywiście, cały czas jestem za tym.
Pocieszę Was, taki zapis (bardzo podobny) jest od dawna w Ustawie. :lol:
2. Nadawcy programów radiowych [...], przeznaczają co najmniej 33% miesięcznego czasu nadawania w programie utworów słowno- -muzycznych na utwory, które są wykonywane w języku polskim, z tego co najmniej 60% w godzinach 5–24.

Właśnie mija 7 lat od ogłoszenia tej zmiany w Ustawie Medialnej. :D
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2011/s/85/459
Na 28. stronie poniższego dokumentu można przeczytać, kto się wywiązuje z tego zapisu - nie wszyscy. ;)
http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... _26_03.pdf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ankiety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości