Historia forum Media2.pl

Wszystko co związane z działaniem tego forum.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Historia forum Media2.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Historia bardzo ogólna, jednak należy pamiętać, że wszystko wokół nas powstało z jakiejś przyczyny lub wskutek pewnych wydarzeń. Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że forum Media2 nie wzięło się z kosmosu. Napiszę bardzo przybliżoną historię powstania forum, chociaż poszczególne dzieje nie miały bezpośredniego wpływu na kolejne, co nie znaczy, że nie miały znaczenia:

* ok. 1998 roku działały w sieci grupy dyskusyjne dotyczące telewizji satelitarnej, w 1999 roku powstało już forum dyskusyjne portalu SAT-DIGITAL-TV (SDTV), który działał w różnych okresach czasu w różnej konfiguracji i przeróżnymi redakcjami. Przez większość działalności hulały razem z nim serwery IRC.
* ok. 2000 roku ruszył portal Medialink.com.pl (później Medialink.pl) Wtedy nie miał żadnego znaczenia dla działalności for dyskusyjnych w Polsce, o czym dalej. W tym samym czasie ruszył portal Satkurier.pl, działający w końcu pod wspólnym szyldem z ML.
* w 2002 roku zadebiutował serwis Satnews.iwacom.pl (później Satnews.pl), który stworzył protoplastę forum medialnego, z którego wywodzi się forum M2 i SK - właśnie na wzór SDTV.
* w 2004 roku doszło do integracji portali Satnews.pl, Satkurier.pl i Medialink.pl, jednocześnie forum zostało przeniesione na łama wspomnianego trio medialnego.
* w 2005 roku pojawił się portal Media2.pl - konkurencja wszystkich innych, rzecz jasna bez forum
* w 2006 roku rozpoczął się proces rozmontowywania forum ML - użytkownicy w ramach protestu albo całkowicie rezygnowali z udzielania się na jego łamach albo przenosili się na nowe tymczasowe forum założone w dedykowanym forom portalu internetowym, jednocześnie 24 maja 2006 roku o godz. 15:17 ruszyło forum Media2.pl, do którego przeszło wielu pisarzy ML. Kilka tygodni później forum ML zostało skasowane, a baza danych zaginęła.

Myślę, że nic nie przeinaczyłem. Napisałem bardzo, bardzo skrótowo, ponieważ spora część tej historii (przed 2004 rokiem) miała miejsce bez mojego udziału. W każdym razie powyższe wydarzenia sprawiły, że z jednego forum powstały dwa nowe, które świetnie spełniają się w swojej tematyce - Media2.pl oraz Satkurier.pl. Oba ruszyły praktycznie w tym samym czasie tym samym czasie (M2 - 24 maja 2006, SK - 12 sierpnia 2006), obaj administratorzy się dobrze znają i prowadzą przyjacielskie stosunki, więc gra gitarka. Nie ma mowy o konkurencji.

PS. Aktualnie bardzo niewielu użytkowników pamięta jak to wyglądało wcześniej - chociaż jestem pewien @Pawla, @Majkella, @Axela, @Tomka i @Polanda :)
P2. Niektóre odnośniki do Wayback Machine nie prezentują grafik, jednak chciałem przedstawić maksymalnie najstarsze zachowane kopie for dyskusyjnych i portali.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Historia forum Media2.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Jak zmieniało się forum na przestrzeni lat? Historia w obrazach :)

Sierpień 2006 (w tym przypadku nie zapisał się styl strony, a sam tekst...
[ Spoiler ]
Sierpień 2007
[ Spoiler ]
Sierpień 2008
[ Spoiler ]
Sierpień 2009
[ Spoiler ]
Sierpień 2010
[ Spoiler ]
Sierpień 2011
[ Spoiler ]
Sierpień 2012
[ Spoiler ]
Sierpień 2013
[ Spoiler ]
Sierpień 2014
[ Spoiler ]
Sierpień 2015
[ Spoiler ]
Sierpień 2016
[ Spoiler ]
Sierpień 2017
[ Spoiler ]
31 sierpnia 2018
[ Spoiler ]
Warto zauważyć, że forum w ostatnich latach nie przechodziło większych rewolucji (oczywiście prócz zmiany silnika), jednak większość screenów czymś siebie różni - pojedynczymi działami, ilością wszystkich postów, itp. :)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Historia forum Media2.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Ja pamiętam, że 1-2 lata wcześniej część użytkowników forum Medialink uciekła z powodu moderacji (dokładniej chyba narzekali na ciebie - Karol :P). Teraz nie mogę sobie przypomnieć nazwy forum. Coś chyba ze słowami "sky", "sun" czy "sat" w nazwie - może kojarzysz? :D Wiem, że strona trochę istniała i była dość popularna (nie tak oczywiście jak nasza, ale miała masę osób), na pewno 1-2 lata po założeniu forum media2.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Historia forum Media2.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Karol pisze: PS. Aktualnie bardzo niewielu użytkowników pamięta jak to wyglądało wcześniej - chociaż jestem pewien @Pawla, @Majkella, @Axela, @Tomka i @Polanda :)
P2. Niektóre odnośniki do Wayback Machine nie prezentują grafik, jednak chciałem przedstawić maksymalnie najstarsze zachowane kopie for dyskusyjnych i portali.
Ja potwierdzam że byłem w Medialinku i to właśnie tam zaczynałem swoją przygodę z mediami w internecie.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Historia forum Media2.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Tomek pisze:Ja pamiętam, że 1-2 lata wcześniej część użytkowników forum Medialink uciekła z powodu moderacji (dokładniej chyba narzekali na ciebie - Karol :P).

Niektórzy potrzebują bodźca, czasem drastycznego, by zrobić coś nowego, własnego. Skoro otworzyli własne forum, to znaczy, że byłem świetnym moderatorem, wywierającym dobry wpływ na użytkowników :lol: Chociaż brakowało mi kompetencji do tej funkcji, bo gówniarz byłem :lol:
Tomek pisze:Teraz nie mogę sobie przypomnieć nazwy forum. Coś chyba ze słowami "sky", "sun" czy "sat" w nazwie - może kojarzysz? :D

SkySunSat :lol: Ale nie mogę się do nich dokopać w Wayback Machine chwilowo :-)
Tomek pisze:Wiem, że strona trochę istniała i była dość popularna (nie tak oczywiście jak nasza, ale miała masę osób), na pewno 1-2 lata po założeniu forum media2.
Ponoć wytrzymali do 2009 roku, choć posiłkuję się jedynie wieściami z forum SK. Nie wiem czy prócz forum przypadkiem nie prowadzili także newsów :-) Niemniej ich już nie ma, a My owszem - działamy bez zakłóceń :-)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Historia forum Media2.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Mieli newsy. Z tego, co wiem ich system był podpięty pod forum (treść newsa = pierwszy post na forum). Tak jak to miało miejsce kiedyś na wirtualnemedia.

Z ciekawostek - alians http://tvn7.prv.pl po wielu latach nadal przekierowuje do WM. Ostatni raz sprawdzałem ten adres jakieś 13 lat temu i właśnie teraz sobie ten myk przypomniałem :lol:. Dla porównania archiwalna wersja z 17 stycznia 2001:
https://web.archive.org/web/20020117155 ... prv.pl:80/

Znajdowało się pod tym adresem coś wcześniej niż WM czy takie cwaniactwo założyciela tego wortalu?

EDIT:
Zapomniałeś Karol chyba o panu @Maciek23 :D
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Historia forum Media2.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Alias raczej przekierowywał zawsze do stron WM, ewentualnie do Moich Mediów:
https://web.archive.org/web/20010515223 ... dia.pl:80/

Tak. Wirtualnemedia nie zawsze się tak nazywały :-)

Jeśli zapomniałem o Maćku, to trzeba mi wybaczyć. Ponad 12 lat jednak robi swoje i wiele wspomnień się zaciera :-)
Pawel

Historia forum Media2.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Pamiętam jeszcze Medialink. Od tego moja przygoda się zaczęła. Dobrze że udało mi się ulotnić z badziewia zwanego satpudlem, ale pamiętam początki forum media2.pl i jak dla mnie od początku były lepsze niż ten pudel. Szkoda tylko tych sub for. Ale wkrótce rozpiszę jakbym to widział zamiast subfor. Tylko musicie poczekać żebym to dobrze rozpisał a nie byle jak.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Historia forum Media2.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Tomek pisze:Mieli newsy. Z tego, co wiem ich system był podpięty pod forum (treść newsa = pierwszy post na forum). Tak jak to miało miejsce kiedyś na wirtualnemedia.
Proszę bardzo. :-) Warto dodać, że powstała spółka jawna Skysunsat, w której wspólnikiem była osoba o znajomym mi (i zapewne niektórym forowiczom pamiętającym Medialink, jak również widzom Polsat News) imieniu i nazwisku :lol: A może to przypadek :-P

http://m.krs-online.com.pl/msig-2732-92637.html
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Historia forum Media2.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Dzięki za przypomnienie, nawet niektóre tematy działają :)

Przy okazji przypomniałem sobie o pewnej "stacji", której właściciel chciał się chyba z tobą sądzić za teksty na Media2 :lol:
http://tvpolmusic.tv/
https://media2.pl/media/7452-TV-Polmusi ... a2.pl.html
http://forum.media2.pl/viewtopic.php?t=1436

Widać, że od tego czasu korporacja rozwinęła się ;)
http://i-mtv.tv/
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Historia forum Media2.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Karol pisze: 25 wrz 2016, 21:15 * w 2004 roku doszło do integracji portali Satnews.pl, Satkurier.pl i Medialink.pl, jednocześnie forum zostało przeniesione na łama wspomnianego trio medialnego.
* w 2005 roku pojawił się portal Media2.pl - konkurencja wszystkich innych, rzecz jasna bez forum
No to ja z okazji rocznicy forum dorzucę ciekawostkę dotyczącą samego serwisu, bo M2 też niejako wykiełkowało się z tej grupy Medialinka ;).
- w 2004 roku do Medialink dołączył także serwis CTime.pl - zajmujący się tematyką technologii i sieci komórkowych
https://web.archive.org/web/20041130004 ... .ctime.pl/
Serwis zniknął z Medialink około kwietnia/maja 2005 roku.

Polecam spojrzeć na redakcję, pewne osoby powinny być tu znane ;)
https://web.archive.org/web/20041204081 ... pl/?kat=33
cTime.jpg
cTime.jpg (11.75 KiB) Przejrzano 3286 razy
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Historia forum Media2.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

@Tomek
https://infowire.pl/generic/release/351 ... ydawniczy/

Zgadnij czyją bazę danych ma portal Media2 🙂

Przed wejściem Kreativ do ctime, był plan uruchomienia portalu aspirującego tematyką jeszcze wyżej niż Media2. Skończyło się na jednej dużej gorącej dyskusji kilku zainteresowanych osób w jednym z kieleckich pubów 😝 Nie chcieli mi piwa sprzedać, pamiętam jak dziś... 😳 Za to poznałem osobiście Manuelę Michalak na tamtejszym deptaku 😉
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Historia forum Media2.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Wiem, kogo bazę ma Media2. Napisałem bardziej enigmatycznie, abyś więcej wypaplał się jako osoba obeznana :P.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Historia forum Media2.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Forum Media2 wcale nie powstało w wyniku wielkiego wybuchu ;) Niestety nie zachowała się kopia strony prezentująca działy medialne.

medialne_fora_pl.png
Awatar użytkownika
Kacper
Obserwator
Posty: 587
Rejestracja: 08 lut 2010, 16:05
Lokalizacja: Wołów
x 1070
x 27
Kontakt:

Historia forum Media2.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kacper »

Coś więcej o tym forum (jaka domena itp.)? Bo widzę, że są jakieś posty napisane kilka godzin przed startem forum Media2.
Polsat | Puls | WP | MWE | Echo24 | TVRegionalna.pl | RMF | ZPR | zwolennik reaktywacji sieci Odra
RIP Google+ | Szukasz alternatywy dla G+? To zapraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy forum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości