Wolność mediów w Polsce

Najważniejsze wydarzenia z Polski i ze świata.
Awatar użytkownika
Blank
VIP Expert
Posty: 2392
Rejestracja: 05 lip 2008, 13:22
Lokalizacja: Kraj
x 1
x 352

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Blank »

Zaskoczenie. ;) Umknęła mi ta informacje 3 lata temu. W sumie, jeżeli Stavka należy całkowicie do TVN, to powinni zrezygnować z używania jej nazwy.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Nazwa spółki ma chyba akurat małe znaczenie. Stavka wygrała konkurs na nadawanie naziemne i myślę, że do momentu wygaśnięcia koncesji, nie będą starali o nową w ramach TVN S.A.. Nie przy tych rządach :) Poza tym w przypadku TTV, zawsze łatwiej o "polskiego" partnera.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Karol pisze:@Tomek, Polsat jest swoistym przykładem tego, że się da. Spółki na Malcie, Cyprze, w Szwecji. Oczywiście ITI ulokowało się w Luksemburgu, a Tele 5 we Włoszech, jednak największe zawiłości w strukturze właścicielsko-podatkowej mają miejsce w firmach Zygmunta Solorza. Cieszę się, że popierasz "dekoncentrację" w wykonaniu PiS, jednak nie czarujmy się - nie w ten sposób knebluje się media. :P
No i super. Polskie media nie będą uciekały ze swoimi pieniędzmi z Polski. Wszystkie tak samo bez wyjątku, więc nie widzę tutaj kneblowania mediów.
Są to praktyki znane ze wschodu Europy, a nie daj Bóg, aby w dekoncentracji i repolonizacji miały pomóc spółki Skarbu Państwa. Bo ciekaw jestem kto wyłoży setki milionów złotych na przejmowanie udziałów takiego RMF FM czy TVN - bo raczej nie Michał Winnicki.
Nie jestem za tym, aby państwo polskie spłacało repolonizację mediów. O tym jednak nie wspomina na razie PiS, więc nie widzę problemu.

Kto powiedział, że Michał Winnicki będzie musiał wykładać takie pieniądze na przejmowanie udziałów RMF FM czy TVN? Cenę dyktuje rynek. Wiadomo, że jak zabraknie zagranicznego kapitału, cena takiego TVN-u spadnie ostro w dół. Jeśli jednak kasa nie będzie się zgadzać Scripps Networks Interactive na pewno coś wykombinuje np. podzieli taki Grupę TVN na TVN (z TVN24), TVN7, udziały w TVT sprzedając je kilku mniej zamożnym przedsiębiorcom. Mamy dekoncentrację mediów.

Żeby nie było jestem za pomysłem PiS-u, tylko nie wiem, czy uda im się to zrealizować - i nie chodzi już o samą walkę z TVN-em, a napisanie dobrej ustawy, która nie pozwoli na kombinowanie prawem :rolleyes: .
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Blank
VIP Expert
Posty: 2392
Rejestracja: 05 lip 2008, 13:22
Lokalizacja: Kraj
x 1
x 352

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Blank »

Przeciwko dekoncentracji mediów jest 40,9%, popiera ją 23,1%. Przeciwnikami są głównie mężczyźni, osoby dużo zarabiające i mieszkające w wielkich miastach. Najwięcej zwolenników jest wśród ludzi młodych.
http://[link zakazany]/artykul/de ... nie-wiecej
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
Posty: 3745
Rejestracja: 06 maja 2007, 21:39
x 88
x 578

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AtoMan »

Tomek pisze:napisanie dobrej ustawy, która nie pozwoli na kombinowanie prawem :rolleyes: .
Ilość ustaw o TK uchwalonych w obecnej kadencji i błędy np. w ustawie o KRS chyba jasno pokazują, jak dobra będzie ta ustawa - spodziewam się kwiatków typu "dozwolone 20% w rękach kapitału zagranicznego" i "minimum 85% w rękach kapitału krajowego" ;)

Jak to się sprawdzi, to fundujecie mi firmowy kubek ;)
dość
Jantar
VIP Expert
Posty: 4425
Rejestracja: 13 lip 2011, 18:50
x 108
x 246
Kontakt:

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jantar »

Wygląda na to, że dekoncentracja mediów dotknie nie tylko TVN, czy rynek prasowy, ale także Polsat i mniejsze podmioty. Zanosi się na to, że jedynym beneficjentem może być Puls. Więcej w artykule:

http://serwisy.gazetaprawna.pl/media/ar ... media.html
pliki video na forum: http://chomikuj.pl/Kleksik5/pliki+rozne/forum+media2
PS. Z pewnych powodów musiałam ustawić folder jako widoczny, więc zostało nałożone hasło "xxx" (bez cudzysłowu).

www.novela.pl
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49666
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5347
x 3240

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Nie jedynym. Beneficjentem może być także ZPR Media, co jest w artykule "Dziennika Gazety Prawnej".
Pozdrawiam, Trzeciak
Jantar
VIP Expert
Posty: 4425
Rejestracja: 13 lip 2011, 18:50
x 108
x 246
Kontakt:

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jantar »

@Trzeciak, o ZPR z artykułu z linku, który podałam wyżej:
Następnym co do wielkości nadawcą telewizyjnym jest Grupa ZPR Media. Czy też szykuje się do przejęć? – Poczekajmy na ustawę – ucina Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej i właściciel ZPR Media. Ta firma, w przeciwieństwie do Pulsu, zamiast beneficjentem, może się stać obiektem dekoncentracji, bo jest równocześnie nadawcą radiowym i wydawcą prasowym oraz internetowym.
pliki video na forum: http://chomikuj.pl/Kleksik5/pliki+rozne/forum+media2
PS. Z pewnych powodów musiałam ustawić folder jako widoczny, więc zostało nałożone hasło "xxx" (bez cudzysłowu).

www.novela.pl
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Myślę, że można zostawić ten temat do czasu podania większych konkretów, bo jak widać różne media mają różne wersje ustawy.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
janserce
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2017, 22:53

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: janserce »

A ja jestem ciekaw jak wpłynie to na nadawców kablowo/satelitarnych, stricte zagranicznych typu HBO, Canal Plus, również Showmax - nikt w ogóle nie porusza tego zagadnienia.
:afro:
Jantar
VIP Expert
Posty: 4425
Rejestracja: 13 lip 2011, 18:50
x 108
x 246
Kontakt:

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jantar »

Jeśli chodzi o HBO to kanały nadają na koncesji czeskiej lub brytyjskiej. Do tego samego nadawcy należą też kanały Cinemax. Ta sama kwestia dotyczy także kanałów AXN-u, CBS, Universala, Viacoma, a także Polcastu (z wyjątkiem Tele5, wszystkie nadają na koncesjach włoskich). Nie było na ten temat na razie żadnych informacji, ale jeśli rząd zechce pozbyć się wspomnianych kanałów z rynku, czyli z odbioru w sieciach kablowych i na platformach, wystarczą odpowiednie zapisy w nowelizacji ustawy medialnej. Tak Chavez zrobił z wenezuelskim kanałem RCTV 10 lat temu - najpierw nie przedłużył koncesji na nadawanie naziemne, a gdy kanał przeszedł na emisję satelitarną z koncesją sąsiedniego kraju, nakazał sieciom kablowym wyłączenie przekazu pod groźbą cofnięcia licencji na działalność, a do ustawy o mediach wprowadził odpowiednie zapisy, które pozwalały na blokowanie nie chcianych przez rząd kanałów telewizyjnych nadawanych satelitarnie.
pliki video na forum: http://chomikuj.pl/Kleksik5/pliki+rozne/forum+media2
PS. Z pewnych powodów musiałam ustawić folder jako widoczny, więc zostało nałożone hasło "xxx" (bez cudzysłowu).

www.novela.pl
Awatar użytkownika
janserce
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2017, 22:53

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: janserce »

Jantar pisze:Jeśli chodzi o HBO to kanały nadają na koncesji czeskiej lub brytyjskiej. Do tego samego nadawcy należą też kanały Cinemax. Ta sama kwestia dotyczy także kanałów AXN-u, CBS, Universala, Viacoma, a także Polcastu (z wyjątkiem Tele5, wszystkie nadają na koncesjach włoskich). Nie było na ten temat na razie żadnych informacji, ale jeśli rząd zechce pozbyć się wspomnianych kanałów z rynku, czyli z odbioru w sieciach kablowych i na platformach, wystarczą odpowiednie zapisy w nowelizacji ustawy medialnej. Tak Chavez zrobił z wenezuelskim kanałem RCTV 10 lat temu - najpierw nie przedłużył koncesji na nadawanie naziemne, a gdy kanał przeszedł na emisję satelitarną z koncesją sąsiedniego kraju, nakazał sieciom kablowym wyłączenie przekazu pod groźbą cofnięcia licencji na działalność, a do ustawy o mediach wprowadził odpowiednie zapisy, które pozwalały na blokowanie nie chcianych przez rząd kanałów telewizyjnych nadawanych satelitarnie.
Ok dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że w takim razie HBO się pod te przepisy nie kwalifikuje. A Canal Plus? Bo rozumiem że Netflix i Showtime to internet / zarazem zupełnie inna bajka.
:afro:
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

HBO oraz Cinemax są na koncesji czeskiej. CANAL+ jest na koncesji polskiej, należy do polskiego nadawcy ITI Neovision (dawniej CANAL+ Cyfrowy).
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert
Posty: 6206
Rejestracja: 30 sie 2007, 13:43
x 144
x 599

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kamilo »

janserce pisze:Rozumiem, że w takim razie HBO się pod te przepisy nie kwalifikuje.
Tym bardziej warto poczekać na szczegółowy projekt ustawy, bo może się okazać, że przejście na koncesje zagraniczne rozwiąże wszystkim nadawcom telewizyjnym ten problem. :lol:
Jantar
VIP Expert
Posty: 4425
Rejestracja: 13 lip 2011, 18:50
x 108
x 246
Kontakt:

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jantar »

@Kamilo, pod warunkiem, że PiS nie weźmie za wzór Wenezueli i posunięcia Chaveza z RCTV. Jak pisałam, właściciel kanału przeszedł na koncesję zagraniczną z nadawaniem satelitarnym, żeby wejść do sieci kablowych, ale Chavez odpowiednimi regulacjami rynku zablokował. RCTV do dzisiejszego dnia nie wróciło na wizję. W tamtym okresie w Wenezueli była ostra batalia o ten kanał i prasa latynoska rozpisywała się ze szczegółami.
pliki video na forum: http://chomikuj.pl/Kleksik5/pliki+rozne/forum+media2
PS. Z pewnych powodów musiałam ustawić folder jako widoczny, więc zostało nałożone hasło "xxx" (bez cudzysłowu).

www.novela.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Headlines”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości