Tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom

Grzelich1996
Junior
Posty: 1019
Rejestracja: 11 lis 2010, 13:02
Lokalizacja: Kodeń
x 5

Tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzelich1996 »

W mojej pamięci zapadło czasopismo dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, zatytułowane O.K. Było wydawane przez Polskie Media AmerCom w Warszawie i ukazało się od 17 grudnia 1998 do 30 listopada 2000. Ukazały się 84 numery. Na początku, pierwsze 19 numerów ukazało się co dwa tygodnie, a następne (20-84) ukazały się co tydzień. Co cztery numery do czasopisma dołączona była kaseta z czterema przygodami bohaterów Zwariowanych melodii w konwencjach lekcji języka angielskiego. Od 26 grudnia 2008 edytuję stronę na Wikipedii dotyczącą tego czasopisma: http://pl.wikipedia.org/wiki/O._K.

Jak widać, nie do końca w całości były dodane artykuły, jakie pojawiały się w poszczególnych numerach. Dzisiejsi 20-25 latkowie na pewno pamiętają to czasopismo. Wiem, że Polskie Media AmerCom mają swoje archiwum pełne wszelkiego, co wydali od samego początku swojego istnienia - czyli od lutego 1993 roku.

Następcą tego tygodnika okazał się dwutygodnik English Junior, którego bohaterami byli też bohaterowie Zwariowanych Melodii (ang. Looney Tunes/Merrie Melodies). W tamtym czasopiśmie również była nauka języka angielskiego. Ten dwutygodnik był wydany od 7 grudnia 2000 do 10 marca 2005, czyli 112 numerów co dwa tygodnie. Podobnym czasopismem był Deutsch Junior, w którym bohaterowie Animaniaków (emitowanych w latach 90. XX wieku w TVP Regionalnej) uczyli języka niemieckiego. Ukazał się od 20 września 2001 do 16 września 2004, czyli 79 numerów co dwa tygodnie (miało się ukazać 112 numerów - ostatni miał się ukazać 22 grudnia 2005 - ale popularność była niższa niż English Junior). W obu czasopismach do każdego numeru była kaseta z nagraniem całej lekcji. Dzisiejsi 20-25 latkowie również na pewno pamiętają oba czasopisma.

Podczas gdy dzieci w wieku od 6 do 12 lat używali tych pism, to starsze osoby (tj. młodzież gimnazjalna i ze szkoły średniej, oraz osoby pełnoletnie) korzystały z innych kursów językowych AmerComu:
- Easy English - do nauki języka angielskiego, ukazał się w latach 1998-2002 co dwa tygodnie. Powstało 169 numerów (ostatni był testem znajomości), a do każdego nieparzystego numeru (tj.1, 3, 5, 7, 9 itd.) dołączona była kaseta audio;
- Multimedialne Easy English - do nauki języka angielskiego, ukazał się w latach 1999-2000 co miesiąc. Była to multimedialna wersja Easy English. Powstało 20 numerów, a do każdego z nich dołączona była płyta CD-ROM. Od 4-ego numeru płyty można było odsłuchać na odtwarzaczu płyt kompaktowych - CD;
- Easy Deutsch - do nauki języka niemieckiego, ukazał się w latach 1998-2002 co dwa tygodnie. Powstały 133 numery (ostatni był testem znajomości), a do każdego nieparzystego numeru (tj.1, 3, 5, 7, 9 itd.) dołączona była kaseta audio. Od 14-ego numeru pismo ukazało się co tydzień;
- Easy Espa?ol - do nauki języka hiszpańskiego, ukazał się w latach 2001-2004 co dwa tygodnie. Powstało 70 numerów, a do każdego numeru dołączona była kaseta audio. Od 9-ego numeru kaseta była dołączona jedynie do każdego nieparzystego numeru (tj. 9, 11, 13, 15, 17 itd.);
- ABC English - do nauki brytyjskiej odmiany języka angielskiego, ukazał się w latach 2001-2004 co dwa tygodnie. Powstało co najmniej 96 numerów, a do każdego nieparzystego numeru (tj. 1, 3, 5, 7, 9 itd.) dołączona była kaseta audio;
- Multimedialne ABC English - do nauki brytyjskiej odmiany języka angielskiego, ukazał się w 2001 roku, chyba też co miesiąc. Powstało 8 numerów, a do każdego z nich dołączona była płyta CD-ROM, której można było również słuchać z odtwarzacza płyt CD;
- Easy English Plus - do nauki języka angielskiego, ukazał się w latach 2003-2005 co dwa tygodnie. Powstało 78 numerów, a do każdego nieparzystego numeru (tj. 1, 3, 5, 7, 9 itd.) dołączona była płyta CD (w prenumeracie dostępna była też wersja z kasetą MC);
- Easy Deutsch Plus - do nauki języka niemieckiego, ukazał się w latach 2003-2005 co dwa tygodnie. Powstało 78 numerów, a do każdego nieparzystego numeru (tj. 1, 3, 5, 7, 9 itd.) dołączona była płyta CD (w prenumeracie dostępna była też wersja z kasetą MC)

Ukazał się też Easy Internet, który doczekał się 52 numerów. Ukazywał się w latach 2001-2002 co dwa tygodnie, a od 10-ego numeru co tydzień. Pismo to określane było przez wydawcę mianem Wielkiej Encyklopedii Internetu.

Oficjalna strona wydawnictwa AmerCom znajduje się pod adresem: http://www.amercom.com.pl/

Można jeszcze zajrzeć do archiwalnych wersji tej strony (począwszy od marca 2000) pod adresem: http://web.archive.org/web/*/http://www.amercom.com.pl/ Tam są też informacje o dawnych czasopismach, jakie wydawca wydał (np. Wielka Encyklopedia Polonica, encyklopedie z serii Oxford czy też niezapomniany TV Okey!).

Niestety, Polskie Media AmerCom nie mają swojej biblioteki cyfrowej (chyba z powodu ograniczeń licencyjnych). W 2007 zajrzałem na Internecie na pewną stronę, gdzie umieszczono najlepsze kawałki z magazynu O.K., o którym pisałem na początku tego wątku.
http://www.youtube.pl/telefilmkoden2 - mój profil na YouTube
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Najlepszą gazetą tego wydawnictwa było bez wątpienia TV Okey który mimo że treścią nie grzeszył swoimi 89 stacjami w listingu bił na głowe prawie wszystkie pisma Bauera.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Jaccob
Obserwator
Posty: 619
Rejestracja: 27 cze 2016, 22:25

Tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jaccob »

No tak, fajny był. Niestety szkoda że upadł, i to jeszcze bardziej szkoda, że nikt nie przesyła tutaj zdjęć z tej gazety, okładki są, ale listing nie :(
Oglądam: TVP3, TVN, Cartoon Network, Nickelodeon
Słucham: PR1, Radio Zet, RMF, TOK FM, RDC, VOX FM
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Miałem kiedyś tą gazetę ale nie jestem pewny czy jeszcze się u mnie zachowała czy też poszła w piec.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Jaccob
Obserwator
Posty: 619
Rejestracja: 27 cze 2016, 22:25

Tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jaccob »

To sprawdź czy jest w szafie.
Oglądam: TVP3, TVN, Cartoon Network, Nickelodeon
Słucham: PR1, Radio Zet, RMF, TOK FM, RDC, VOX FM
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

No niestety nie mam już tej gazety ale z tego co pamiętam większa część bo aż 42 z 68 stron szło na treści programowe z czego jakieś 35 na listingi.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
dana1993
Obserwator
Posty: 335
Rejestracja: 18 maja 2012, 16:56
Lokalizacja: Poland:P
Kontakt:

Tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dana1993 »

no o.k. to pamiętam,ponieważ uczyłam się wtedy angielskiego i zapamiętałam bardzo dużo słów oraz potem przetrwało w mojej pamięci te słowa
DANA TO NIE IMIĘ
DANA TO KREJZOL
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Jak rozumiem masz na myśli kurs języka angielskiego a nie tygodnik telewizyjny :)
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
dana1993
Obserwator
Posty: 335
Rejestracja: 18 maja 2012, 16:56
Lokalizacja: Poland:P
Kontakt:

Tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dana1993 »

No właśnie,tylko,że ten kurs anglika zwanym o.k. istniał od 1998 roku do 2001 roku.
DANA TO NIE IMIĘ
DANA TO KREJZOL
Grzelich1996
Junior
Posty: 1019
Rejestracja: 11 lis 2010, 13:02
Lokalizacja: Kodeń
x 5

Tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzelich1996 »

Dokładnie tydzień temu, 17 grudnia, minęło równo 18 lat od ukazania się pierwszego numeru czasopisma O.K. Moim zdaniem złote czasy tego czasopisma (którego głównymi bohaterami były postacie ze Zwariowanych melodii) przypadły na 1999 rok. Jednak już w numerze (chyba) 44. (z 24 lutego 2000) doszło do zmiany szaty graficznej i prawdopodobnie z tego powodu doszło do spadku popularności O.K., co w konsekwencji doprowadziło do upadku tego czasopisma 30 listopada 2000 (wtedy ukazał się ostatni, 84. numer).

Czasopismo O.K., przy pierwszych dwóch numerach (tak jak pozostałe tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom) miało na pewno swoją promocję (w postaci reklam) w stacjach telewizyjnych.

Jak wspomniałem wyżej, w 2007 czy 2008 roku znalazłem jakąś stronę, na której były jakieś kawałki z tegoż magazynu. Możliwe, że na Chomikuj.pl są skany jakichkolwiek numerów tegoż czasopisma.
http://www.youtube.pl/telefilmkoden2 - mój profil na YouTube
Awatar użytkownika
Axel
Activist
Posty: 2722
Rejestracja: 25 maja 2006, 0:21
Lokalizacja: Białystok
x 1
Kontakt:

Tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Axel »

Mam gdzies w domu kilkadziesiąt numerów TV Okey, bo kiedyś kupowałem jak dołączali DVD różne. Jak ktoś chce - to mogę oddać za darmo, pod warunkiem, że pokryje ta osoba koszty wysyłki paczą.
Awatar użytkownika
Jaccob
Obserwator
Posty: 619
Rejestracja: 27 cze 2016, 22:25

Tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jaccob »

A zrobisz z tej gazety skany/zdjęcia? Masz jakiś aparat? Telefon? Skaner?
Oglądam: TVP3, TVN, Cartoon Network, Nickelodeon
Słucham: PR1, Radio Zet, RMF, TOK FM, RDC, VOX FM
Awatar użytkownika
Axel
Activist
Posty: 2722
Rejestracja: 25 maja 2006, 0:21
Lokalizacja: Białystok
x 1
Kontakt:

Tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Axel »

Nie mam czasu na robienie żadnych zdjęć. Mogę wam dać te gazety i róbcie z nimi co chcecie.
Grzelich1996
Junior
Posty: 1019
Rejestracja: 11 lis 2010, 13:02
Lokalizacja: Kodeń
x 5

Tytuły prasowe Polskich Mediów AmerCom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzelich1996 »

Co do (dwu)tygodnika O.K. - ostatnio na YT znalazłem rarytas (dla niektórych z nas - czyli dla dzisiejszych 20-30 latków - wspomnienie ze swojego dzieciństwa). Jest to fragment jednej z kaset dołączonych do tego czasopisma oraz przegląd kilku numerów z segregatora - znajduje się to pod linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=VJX5USdtdTo. Kasety do O.K. były różnych kolorów, przeważnie żółte i nieprzeźroczyste. Następujące kolory tych kaset to:
- kaseta 1 (do lekcji 1-4) - żółta z zielonymi napisami (nie pamiętam);
- kaseta 2 (do lekcji 5-8) - żółta z zielonymi napisami;
- kaseta 3 (do lekcji 9-12) - żółta z zielonymi napisami;
- kaseta 4 (do lekcji 13-16) - ciemnoróżowa z fioletowymi napisami;
- kaseta 5 (do lekcji 17-20) - ciemnoróżowa z fioletowymi napisami;
- kaseta 6 (do lekcji 21-24) - jasnoróżowa z niebieskimi napisami (przeźroczysta);
- kaseta 7 (do lekcji 25-28) - żółta z różowymi napisami;
- kaseta 8 (do lekcji 29-32) - żółta z różowymi napisami;
- kaseta 9 (do lekcji 33-36) - żółta (?) z fioletowymi napisami (?);
- kaseta 10 (do lekcji 37-40) - żółta z fioletowymi napisami;
- kaseta 11 (do lekcji 41-44) - ?;
- kaseta 12 (do lekcji 45-48) - czerwona z białymi napisami (przeźroczysta).
Kolejne kasety pewnie były czerwone albo nie. Jeżeli ktoś pamięta, to można poprawić. Przy okazji trwają prace nad uzupełnieniem listy numerów czasopisma z artykułami na stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/O._K.. Możliwe, że na chomikuj.pl są jakieś fragmenty czasopisma.
http://www.youtube.pl/telefilmkoden2 - mój profil na YouTube
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tygodniki, dwutygodniki i miesięczniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości