Major / Major 2nd

Seriale animowane z całego świata :)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontaktowanie:

Major / Major 2nd

Postautor: Tomek » 14 paź 2017, 14:38

Temat poświęcony mandzie o baseballu, wydawanej w latach 1994-2010 (78 tomy) na łamach Weekly Shonen Sunday - autorstwa Takuyi Mitsudy
Major manga.jpg
Jego 6-sezonowej adaptacji anime (2004-2010, łącznie 154 odcinki TV, 1 film kinowy oraz 3 OAV-ki), najpierw od Studia Hibari, a potem SynergySP.
Major anime.jpg
Opening pierwszego sezonu:

Sequela Major 2 - mangi, opowiadającego o synie głównego bohatera oryginalnego komiksu (2015-?)
Major 2 manga.png
I w końcu zapowiedzianej wczoraj jej adaptacji anime :)
http://www.animenewsnetwork.com/news/20 ... me/.122675
Major 2 anime.jpg

Dla niektórych fanów najlepsza manga i anime sportowe w historii. Ja osobiście również bardzo ją uwielbiam i darzę podobnym sentymentem, co Dragon Balla, chociaż oglądałem ten serial wiele lat później niż Smocze Kule. Nawet finał ostatniej OAV-ki wywołuje u mnie uczucie niczym z końcówki GT.

Pewnie dlatego, że historia zaprezentowana w tym tytule to droga baseballisty od wieku 5 lat po amerykańską zawodową ligę Major League, a nawet dalej. Tak samo jak u Toriyamy postacie tutaj starzeją się (nawet bardziej naturalnie), zmieniają się ich charaktery i ich zajęcia, czasem odchodzą na zawsze z opowieści, czasem powracają. Fabuła to teoretycznie typowa seria sportowa dla młodych chłopców, ale co ciekawsze bierze z gatunku to, co najlepsze i podaje w bardzo przyjemny sposób.

Historia nie sprawia wrażenia opowieści o kolekcjonowaniu trofeów, widz nie ma tu do czynienia z najlepszym zawodnikiem wszech czasów a la Kapitan Tsubasa w piłki nożnej. Fabuła skupia się raczej na konkretnych etapach w życiu sportowca - jego wzlotach i upadkach (główny bohater miał kilka zakręconych zwrotów we własnej karierze z własnych i niewłasnych win), jak również o jego życiu osobistym. Pojawiają się tu pewne zagrania jak z typowych sportowych mang, ale jest to podane na tyle z czułością, że nie trudno traktować tych postaci jak osób z krwi i kości, a ich problemów codziennych jako czegoś normalnego. Jest to piękny hołd dla baseballistów i w sumie sportowców w ogóle - opowiada on o miłości do tej dyscypliny, ale nie bez kolców. Polecam.

Tego typu anime to także dobra okazja do nauczenia się zasad tego pięknego sportu. Ja sam poznałem dzięki japońskim komiksom i serialom animowanym reguły tej dyscypliny (krótkie wizyty na wikipedii podczas seansu :)). Co prawda swoją wiedzę zawdzięczam innej serii - Touch, ale myślę, że Major nada się nawet bardziej.

Co do sequela to trochę mnie zawiodło, gdy dowiedziałem się, że manga dotyczy syna, a nie córki głównego bohatera. Baseball dla kobiet ma inny status w Japonii niż dla mężczyzn (w sumie to wśród kobiet bardziej jest chyba popularny softball), więc można byłoby popatrzeć na ten sport z zupełnie różnego kierunku. Ufam jednak, że autor wiedział, co robi - nowa seria nie jest na papierze i nie będzie na ekranach TV powtórką z pierwszego anime.

* - który zasługuje na osobny temat, bo anime Touch to jeden z oglądanych programów w historii japońskiej TV - częste oglądalności w czasie premierowej emisji TV w połowie lat 80 na poziomie powyżej 30%. Seria ponadpokoleniowa :)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontaktowanie:

Major / Major 2

Postautor: Tomek » 16 paź 2017, 20:10

Anime "Major 2" będzie miało swoją premierę w kwietniu na antenie stacji NHK E-TV:
http://www.otakuvines.org/2017/10/major ... -date.html
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontaktowanie:

Major / Major 2

Postautor: Tomek » 19 sty 2018, 7:29

Pierwsza reklama / teaser anime Major 2 - trochę przebitek scen z pierwotnego anime, ale także plansz z postaciami sequela. Premiera - 7 kwietnia.

Promo art:
Major 2 anime.jpg
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontaktowanie:

Major / Major 2nd

Postautor: Tomek » 11 kwie 2018, 22:20

Opening Major 2nd
I ending :)

Serię można oglądać legalnie w ramach abonamentu Crunchyroll :D
http://www.crunchyroll.com/major-2nd

Anime sportowe, na które najbardziej czekałem w tym sezonie (wybacz mi Ozora :P). Miałem wielkie wątpliwości dotyczące tej serii - bałem się, że będzie ona powtórką z rozgrywki lub po prostu bezczelnie pojedzie na popularności pierwszego sezonu, wkładając najważniejsze postacie i jego wątki z poprzedniego pokolenia na pierwszy plan.

Po pierwszym odcinku jednak zapowiada się optymistycznie - największy bagaż nostalgii zostaje usunięty w cień - protagonista poprzedniej serii [ Spoiler ], a jego syn staje się centrum opowieści i od razu widać, że ma inny charakterek od swojego ojca i być może nawet talent. Tak jak Goro miał smykałkę do baseballu od zawsze i pomimo wielu trudności dążył do celu, tak jego latorośl, Daigo sprawia wrażenie raczej rozpuszczonego bachora, szybko wpada w kompleks doskonałości ojca oraz łatwo zniechęca się :D. Wyszedł poprawny wstęp do historii bez fajerwerków i wielkiego dramatyzmu :).

Zmieniła się też trochę kreska względem końca oryginalnej serii (szóstego sezonu, OAV-ek z Grand Final czy powrotu do Japonii). Projekty niektórych postaci - zwłaszcza widać to na tych dorosłych - wydają się nieco bardziej wygładzone i bardziej wątłe chyba pod dziecięcą widownie. Dla porównania Daigo i jego matka Kaoru w pierwszej serii i obecnej - dziejącej kilka lat później:
Major 2nd porównanie postaci.jpg
Aczkolwiek nie przeszkadza mi to, dzięki temu bohaterowie poprzednich serii będą trochę wolniej starzeć się. W końcu nie ma nic bardziej depresyjnego niż sytuacja, w której zaczynasz oglądać anime i widzisz małe dziecko, a gdy kończyć - siwego starca (to wyjaśnia dlaczego Goku z Dragon Balla wygląda nadal tak jak wygląda ;)).
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontaktowanie:

Major / Major 2nd

Postautor: Tomek » 17 kwie 2018, 21:37

Drugi odcinek Major 2nd obejrzany

Takuya Mitsuda - autor komiksu - udowadnia, że pomimo wielu lat pisania wcześniejszego Majora nadal potrafi pisać z gracją klasyczne mangi sportowe tak, aby nie były irytujące dla starszego odbiorcy (w przeciwieństwie do wielu współczesnych serii bez ikry typu "Diamond no Ace", piłkarskiego "Area no Kishi" czy niezwykle irytującego swoim głównym bohaterem "DAYS"). Powiedziałbym nawet, że czym starsze wino tym lepsze.

Niby główny bohater ma tą swoją nastoletnią dramę z nienawiścią do baseballu, ale twórca komiksu podchodzi do tego z odpowiednim dystansem, dzięki czemu adaptacja anime ma lepszy początek niż oryginalny Major (tam protagonista przeżywa dwie prawdziwe klęski życiowe już na etapie pierwszego sezonu). Seria jest na tym etapie dużo zabawniejsza - zawarto kilka humorystycznych scen, począwszy od konkluzji dziecięcej sceny miłosnej po fajne wrobienie bohatera w mecz przez matkę. Najbardziej podobał mi się sposób w jaki matka ostatecznie "zachęciła" syna do rozegrania partyjki baseballu. Rodzinka mająca kasę, matka-maniaczka baseballu, wredny synuś i obrona honoru rodziny (wywiązanie się z obietnicy danej przyjacielowi, że latorośl uzupełni skład jego drużyny). Musiało się skończyć bardzo życiowo - [ Spoiler ] :lol:.

Jednocześnie podejście głównego bohatera jest nadal dobrze umotywowane. Daigo niestety nie odziedziczył talentu, a przynajmniej tego samego talentu, co jego ojciec. Do tego rok treningu, świadomy lub nie nacisk otoczenia i chłopiec miał tego dosyć.

Jego zniechęcenie jak na wiek jest sensowne, jednocześnie dzięki humorowi nie urasta to do najważniejszego problemu wszechświata - coś, na czym niektóre seriale shonen wykładają się i nie mogą być traktowane na serio przez dorosłych ludzi. Ciekawą personą okazuje się też drugi z protagonistów (?), który z kolei ma talent, jednak z nim jest inny mały kłopot, który ujawniono pod sam koniec drugiego odcinka ;)

Wróć do „Animacje”