Major / Major 2

Seriale animowane z całego świata :)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontaktowanie:

Major / Major 2

Postautor: Tomek » 14 paź 2017, 14:38

Temat poświęcony mandzie o baseballu, wydawanej w latach 1994-2010 (78 tomy) na łamach Weekly Shonen Sunday - autorstwa Takuyi Mitsudy
Major manga.jpg
Jego 6-sezonowej adaptacji anime (2004-2010, łącznie 154 odcinki TV, 1 film kinowy oraz 3 OAV-ki), najpierw od Studia Hibari, a potem SynergySP.
Major anime.jpg
Opening pierwszego sezonu:

Sequela Major 2 - mangi, opowiadającego o synie głównego bohatera oryginalnego komiksu (2015-?)
Major 2 manga.png
I w końcu zapowiedzianej wczoraj jej adaptacji anime :)
http://www.animenewsnetwork.com/news/20 ... me/.122675
Major 2 anime.jpg

Dla niektórych fanów najlepsza manga i anime sportowe w historii. Ja osobiście również bardzo ją uwielbiam i darzę podobnym sentymentem, co Dragon Balla, chociaż oglądałem ten serial wiele lat później niż Smocze Kule. Nawet finał ostatniej OAV-ki wywołuje u mnie uczucie niczym z końcówki GT.

Pewnie dlatego, że historia zaprezentowana w tym tytule to droga baseballisty od wieku 5 lat po amerykańską zawodową ligę Major League, a nawet dalej. Tak samo jak u Toriyamy postacie tutaj starzeją się (nawet bardziej naturalnie), zmieniają się ich charaktery i ich zajęcia, czasem odchodzą na zawsze z opowieści, czasem powracają. Fabuła to teoretycznie typowa seria sportowa dla młodych chłopców, ale co ciekawsze bierze z gatunku to, co najlepsze i podaje w bardzo przyjemny sposób.

Historia nie sprawia wrażenia opowieści o kolekcjonowaniu trofeów, widz nie ma tu do czynienia z najlepszym zawodnikiem wszech czasów a la Kapitan Tsubasa w piłki nożnej. Fabuła skupia się raczej na konkretnych etapach w życiu sportowca - jego wzlotach i upadkach (główny bohater miał kilka zakręconych zwrotów we własnej karierze z własnych i niewłasnych win), jak również o jego życiu osobistym. Pojawiają się tu pewne zagrania jak z typowych sportowych mang, ale jest to podane na tyle z czułością, że nie trudno traktować tych postaci jak osób z krwi i kości, a ich problemów codziennych jako czegoś normalnego. Jest to piękny hołd dla baseballistów i w sumie sportowców w ogóle - opowiada on o miłości do tej dyscypliny, ale nie bez kolców. Polecam.

Tego typu anime to także dobra okazja do nauczenia się zasad tego pięknego sportu. Ja sam poznałem dzięki japońskim komiksom i serialom animowanym reguły tej dyscypliny (krótkie wizyty na wikipedii podczas seansu :)). Co prawda swoją wiedzę zawdzięczam innej serii - Touch, ale myślę, że Major nada się nawet bardziej.

Co do sequela to trochę mnie zawiodło, gdy dowiedziałem się, że manga dotyczy syna, a nie córki głównego bohatera. Baseball dla kobiet ma inny status w Japonii niż dla mężczyzn (w sumie to wśród kobiet bardziej jest chyba popularny softball), więc można byłoby popatrzeć na ten sport z zupełnie różnego kierunku. Ufam jednak, że autor wiedział, co robi - nowa seria nie jest na papierze i nie będzie na ekranach TV powtórką z pierwszego anime.

* - który zasługuje na osobny temat, bo anime Touch to jeden z oglądanych programów w historii japońskiej TV - częste oglądalności w czasie premierowej emisji TV w połowie lat 80 na poziomie powyżej 30%. Seria ponadpokoleniowa :)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontaktowanie:

Major / Major 2

Postautor: Tomek » 16 paź 2017, 20:10

Anime "Major 2" będzie miało swoją premierę w kwietniu na antenie stacji NHK E-TV:
http://www.otakuvines.org/2017/10/major ... -date.html
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontaktowanie:

Major / Major 2

Postautor: Tomek » 19 sty 2018, 7:29

Pierwsza reklama / teaser anime Major 2 - trochę przebitek scen z pierwotnego anime, ale także plansz z postaciami sequela. Premiera - 7 kwietnia.

Promo art:
Major 2 anime.jpg

Wróć do „Animacje”