Sora yori mo Tooi Basho (A Place Further Than The Universe)

Seriale animowane z całego świata :)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Sora yori mo Tooi Basho (A Place Further Than The Universe)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Japoński serial animowany, który miał premierę 2 stycznia na antenie telewizji AT-X, Tokyo MX, BS11.
Sora yori mo Tooi Basho.jpg
Opening udostępniony z angielskimi napisami na youtube przez Crunchyroll (który chyba jej współproducentem). Serwis streamuje całą serię w ramach abonamentu na swojej stronie (po tygodniu odcinki są dostępne za darmo, ale w gorszej jakości).
Pierwszy odcinek legalnie w 720p: Anime o grupce licealistek próbujących odbyć podróż na biegun południowy. Po zobaczeniu openingu i tego, co tam wyprawiają główne bohaterki nie miałem wielkich nadziei wobec tej serii. Mimo wszystko po trzech odcinkach jednak daję jej pewną taryfę ulgową :).

Koncept historii wymaga pewnego zawieszenia niewiary z automatu, ale twórcy starają się na każdym kroku, aby opowieść trzymała się względnie rzeczywistości. Przede wszystkim na razie nie ma tu dziewczyn biegających po Antaktydzie, jest za to grupka zwykłych uczennic-dziwaczek, które usilnie starają się ten sen o wielkiej podróży zrealizować (w niektórych wypadkach, będąc wyśmiewanym przez otoczenie). Czasem im pomoże zbieg okoliczności, czasem ktoś znajomy, ale ogólnie są zdani na siebie.

Ich wojowanie potrafi być dość zabawne - mój ulubiony moment to drugi odcinek, gdzie postanawiają sobie znaleźć męskiego członka załogi
[ Spoiler ]
:lol:. Także w trzecim epizodzie jest śmieszny moment, gdzie twórcy sugerują widzom nagły spadek realizmu, serwując tak jakby "friends scenę z oknem", niczym jak z taniego anime o jakiś idolkach :rolleyes: .

Do samych bohaterek także w miarę dobrze dopisano historię i osobowości - każda z nich ma nieco inne motywacje, a czasem umiejętności. Najlepsza jest oczywiście Shirase, główny strateg całego przedsięwzięcia - nic dziwnego, że jest uważana za dziwoląga przez swoją szkołę, biorąc pod uwagę, że poza dziwacznymi marzeniami ma też ten swój dziwaczny sposób bycia i uśmiechy. Tylko ona mogła wpaść na pomysł, aby w tak śmieszny sposób szukać sponsora ;).

Sama animacja jest bardzo przyjemna dla oka/nie wali po oczodołach. Nie przypominam sobie w tym anime ani jednego przypadkowo źle narysowanego rysunku. Nawet, jeśli bohaterki przedstawiają się lekko cukierkowato, to sama kolorystyka jest bardzo konsekwentna, sceny są w bardzo konkretnych, nieżrących ze sobą barwach. Całkiem interesująco przedstawia się scena "pościgu" z drugiego odcinka :)
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Sora yori mo Tooi Basho (A Place Further Than The Universe)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Trochę ambitnych bzdur. Użytkownikowi twittera o nazwie BoogiePunk zachciało się matematycznie przeanalizować wielki deser trzymany przez Rin Tamaki (młodszą siostrę głównej bohaterki) w 5. odcinku Sora yori mo Tooi Basho. Podobno spożycie takiego puddingu przez całą rodzinę mogłoby spowodować ich śmierć :lol:.
https://twitter.com/BooooooogiePunk/sta ... 6187847680
A Place Further Than The Universe matematyka.jpg
A Place Further Than The Universe pudding.jpg
A Place Further Than The Universe pudding 2.jpg
A Place Further Than The Universe pudding 3.jpg
Po 5. odcinkach nadal jest to bardzo przyjemny serial przygodowy z sympatycznymi bohaterkami. Żałuje jednak, że tylko kawałek jednego odcinka poświęcono na suchy trening w Japonii.
Sora yori mo Tooi Basho.jpg
Być może mam zbyt wielkie oczekiwania przez oglądanie Yuru Camp, które dość poważnie podchodzi do swojej sprawy. Mimo wszystko kemping jest bardziej łatwą dziedziną do szczegółowego zaprezentowania w 12 odcinkach niż dogłębne przygotowania do podróży na biegun południowy (same trzy odcinki trzeba było poświęcić na pokrętne umożliwienie takiej wycieczki zwykłym licealistkom).

Znalazło się za to miejsce na małą, cukierkowatą friends dramę pod koniec piątego odcinka - co nawet było miłe dla odmiany, bo spodziewałem bardziej typowego łzawego pożegnania między przyjaciółkami, a tutaj zafundowano jednak mały zwrot akcji.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Sora yori mo Tooi Basho (A Place Further Than The Universe)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Mapa z magazynu Newtype przedstawiająca podróż na Antarktydę bohaterek anime A Place Further Than The Universe (odcinki 6-9) :D
Sora yori mo Tooi basho mapa podróży 2.jpg
Piosenki, które przewijają się podczas odcinków anime (wersje telewizyjne):

Haru ka Tooku: Sora wo Miagete Character song (piosenka śpiewana przez bohaterki z anime/ ich aktorki głosowe): One Step Niby serial to takie kolejne ciepłe przygodowe kluchy, ale i tak go uwielbiam dzięki sympatycznym bohaterom. Nie chodzi mi tylko o te dziewuchy z czołowego obrazka, ale też pozostałych członków załogi, które dobrze to wszystko dopełniają (typowa dla dramy, jednocześnie zabawnie niezręczna relacja pani kapitan z córką swojej koleżanki). Mój ulubiony odcinek to ósmy, gdzie okazuje się, że to nie zimno, ćwiczenia czy inne kwestie praktyczne są największym utrapieniem bohaterek, a ich zwykła... choroba morska :lol: .

Za to końcówka szóstego odcinka to jak dla mnie najzabawniejszy moment, jeśli chodzi o anime z tego sezonu :lol:. Ogólnie lubię minki, jakie niekiedy bohaterki wykazują podczas tego serialu.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Sora yori mo Tooi Basho (A Place Further Than The Universe)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Okładka singla z endingiem anime "Sora yori mo Tooi Basho" (śpiewanym przez aktorki głosowe/postacie z serialu). Jak po raz pierwszy zobaczyłem tą zygzakowatą tekturkę po lewej, to przez sekundę myślałem, że wysłano mi jakiś zniszczony egzemplarz :lol:
Sora yori mo Tooi Basho anime muzyka.jpg
ED: Poza tyłówką na CD znajduje się też ostatnia piosenka z poprzedniego posta.

Dzisiaj wyemitowano przedostatni, 12. odcinek i był dość... emocjonujący :D
A Place Further Than the Universe.jpg
Niby wiadomo do czego sprowadzi się końcówka, zwłaszcza po tym, jaki ton ma wcześniejsze kilkanaście minut. Niby nie jest to jakiś oryginalny wątek, niemniej mieszanka muzyki, widoków, dialogów, gry głosowej, jak też w miarę interesujący "nośnik uczuć mamuśki do córki i w drugą stronę" sprawiają, że kulminacja epizodu uczuciowo wgniata w fotel :D. Zwłaszcza, że przewidywałem ten wątek na finał serii, a tu dzieje się on tydzień przed końcem.

Ogólnie podoba mi się taki koncept dramatu - zazwyczaj nieco młodzieżowo trywialnego, a teraz większego - rozgrywającego się na tle wykonywanych robót na stacji polarnej. Generalnie wydaje się, że twórcy podchodzą się tutaj bardzo profesjonalnie do tematyki.

Icebreaker - czego to człowiek nie dowie się oglądając anime :D
https://en.wikipedia.org/wiki/Polar-class_icebreaker
A Place Further Than the Universe icebreaker.jpg
Jako, że jest to w całości oryginalna historia (nieoparta na jakieś mandze) myślę, że nawet lepiej będzie się to oglądało w całości.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Sora yori mo Tooi Basho (A Place Further Than The Universe)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

"A Place Further Than The Universe" na liście 10 najlepszych seriali zagranicznych* 2018 roku od New York Timesa :)
https://www.nytimes.com/2018/12/03/arts ... shows.html
A Place Further Than The Universe.png
* - do tego sprowadza się kategoria "Best International"

Miło mi, że ktoś pamięta o tej sympatycznej serii :).
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Sora yori mo Tooi Basho (A Place Further Than The Universe)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Prezent noworoczny dla siebie, czyli uzupełniam swoją kolekcję o singiel z openingiem serialu :)
Sora yori mo Tooi Basho płyta muzyka.jpg
Żeby nie było zbyt dużo prywaty... daję drugą prywatę ;).

Recenzja "A Place Further Than The Universe" opublikowana przed świętami przez amerykańskiego youtubera Arkada, do której ostatnio dorobiłem polskie napisy (jakoś trzeba było spędzić sylwester - niektórzy wolą wydać kasę na chińskie bajki niż alkohol i fajerwerki ;)). Można też oglądać bez nich (jak zna się angielski), bo przyznam, że momentami nie dostosowałem długości napisów do płomiennej mowy autora (zmontowanej tak jakby była robiona) na jednym oddechu :rolleyes:.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Animacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości