Made in Abyss

Seriale animowane z całego świata :)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Made in Abyss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Adaptacja wydawanej od 2012 roku webmangi przygodowej z gatunku fantasy autorstwa Akihito Tsukushi (na ten moment 5 tomów w formie papierowej). Za animację odpowiada studio Kinema Citrus, a premiera pierwszego odcinka miała miejsce 9 lipca o godzine 21:30 na antenie japońskiej telewizji AT-X.
Made in Abyss.jpg
Fabuła:
System jaskiń zwany „otchłanią” jest jedynym niezbadanym miejscem przez ludzkość. Wiadomo właściwie tylko tyle, że żyje tam mnóstwo dziwnych stworzeń oraz pełno tam różnego rodzaju skarbów. Tajemnice, które skrywa „otchłań”, fascynują ludzi nazywanych „łupieżcami jaskiń”, którzy podróżują do jej wnętrza w poszukiwaniu przygód.

Rico, sierota mieszkająca w miasteczku Oosu na krawędzi „otchłani” marzy o tym, by kiedyś również spenetrować to miejsce i zostać łupieżcą, podobnie jak niegdyś jej matka. Pewnego dnia, gdy w końcu udaje jej się spełnić swój cel, w jednej z jaskiń znajduje robota, który bardzo przypomina ludzkiego chłopca.
Trailer: Chyba najjaśniejszy punkt letniego sezonu anime. Fabuła na wstępie nie jest zbytnio skomplikowana, ale też nie bezsensownie udziwniona (dziecięce marzenia o wielkiej przygodzie, odkrywaniu i czynach). Bohaterowie wydają się sympatyczni, zabawni, animacja i rysunki są po prostu ładne (żadnego drętwego CGI).

Co więcej jak dziecięce Little Witch Academia mnie szybko znudziło harrypotterowością i epizodowością (straciłem zainteresowanie na 7. epizodzie, może i dobrze), tak tutaj fabuła chyba skręca w jakimś konkretnym kierunku. Oceny mangi na MAL-u wydają się zachęcające:
https://myanimelist.net/manga/91941/Made_in_Abyss

Mam nadzieję, że te niedokończenie komiksu nie zwiastuje jakiś problemów fabularnych.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
Posty: 3745
Rejestracja: 06 maja 2007, 21:39
x 88
x 578

Made in Abyss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AtoMan »

Czy najjaśniejszy - polemizowałbym (New Game! jak zwykle silne, a Tsurezure Children to klejnot sam w sobie), ale faktycznie niezłe. Początek skojarzył mi się z początkiem Bubuki Buranki, tylko bez time skipa. I mniej dramatów, a więcej klimatu przygody.

Parę dni to odkładałem, ale wczoraj wreszcie obejrzałem i z czystym sumieniem mogę polecić.
dość
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Made in Abyss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Tylko, że New Game! i Tsurezure Children to komedie - serii z tego gatunku jest pełno co sezon, a ja chce obejrzeć czasem coś innego - dobrej serii przygodowej w świecie fantasy, bez tematu rycerzy, królów ciemności, demonów itd.

Buruki Buranki już na początku wprowadza zbyt wiele jak dla mnie elementów świata przedstawionego, w przeciwieństwie do Made in Abyss, który zaczyna od prostego wprowadzenia (niezbadane tereny, bohaterka szukająca przygody, tajemnica pochodzenia chłopca), które można z odcinka na odcinek rozwijać. Poza tym nie lubię Buruki Buranki pod kątem animacji. Mam problem z patrzeniem na te ryje zrobione w CGI (z tego powodu też nienawidzę innego najbardziej przereklamowanego studia w historii - Polygon Pictures).

Co do New Game to po tych wszystkich anime z gatunku "cute girls make cute thing" z początku roku (np. Demi-chan wa Kataritai, Gabriel Dropout) zacząłem trochę krytyczniej patrzeć na tą serię. Za mało jak dla mnie ta seria skupia się na temacie robienia gier komputerowych. Nie mówię, że od razu ma nam rzucać w oczy kody źródłowe, ale przydałoby się poświęcić więcej czasu na to, co robią poszczególne bohaterki, zamiast tylko na ich pulchniutkich twarzyczkach podczas pajacowania w biurze.

Ale wątek, dlaczego wszyscy pracownicy studia są dziewczynami mnie rozbawił, bo zwykle w tego typu seriach ten temat jest pomijany. No i jakiś plus, że w tym świecie egzystują mężczyźni, co prawda widzimy ich raz na jakieś 7 odcinków, ale jednak ;)
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Made in Abyss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Opening: Ending: Drugi odcinek trzyma poziom. Dość prosto i wystarczająco dogłębnie przedstawiono relacje/przeszłość głównej bohaterki i jej mamuśki (także pewien ciekawy sekret dotyczący tej pierwszej), trudności z jakimi borykają się tutejsi archeolodzy. Nie brakuje też humoru wynikającego z różnicy osobowości i ogólnej chemii głównej pary - w komiczny i w sumie okrutny sposób jeszcze raz nakreślono charakterystykę Regu. Do tego ta scena kary nie spełniająca w żadnym wypadku standardów zachodniej bajki "dla dzieci" ;) Podobno pomimo kolorowego i dziecięcego klimatu znajdzie się tu też miejsce na mrok.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
Posty: 3745
Rejestracja: 06 maja 2007, 21:39
x 88
x 578

Made in Abyss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AtoMan »

O scenie kary wspominano kilkukrotnie w pierwszym odcinku, w drugim za to ciężko pominąć opis "badań" na Regu, o których dowiaduje się po fakcie ;)
dość
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Made in Abyss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Właśnie przejrzałem sobie pierwszy i drugi rozdział mangi Made in Abyss (nie chce sobie niszczyć przyjemności z oglądania anime). Rzeczywiście poprzestawiano kilka wydarzeń - scena kary jest wcześniej i wygląda na to, że lekko ocenzurowano ją w anime*, ech ci japońscy rysownicy mang ;) Ciekawe, jak do tego podejdzie jakiś przyszły polski wydawca, bo raczej myślę, że nie przepuszczą okazji wydania tego typu tytułu.

Poza tym bardzo ładne rysunki skupiające się na postaciach i konkretnych elementach pierwszego planu :). Twórcy animacji za to mogą(muszą) sobie poszaleć w tym względzie i zrobić jeszcze do tego rozbudowane tła.

Kadokawa wypuściła reklamę singla "Deep in Abyss", gdzie przy okazji za tło służy opening. Okładka:
Deep in Abyss.jpg
Utwór z czołówki - co nie jest odkrywcze - jest śpiewany przez aktorki Tomitę Miyu i Ise Mariye, które w serialu podkładają odpowiednio głos pod Riko i Regu. Piosenka dodatkowa - "Shiro fue no yobigoe" - za to jest wykonywana jedynie przez tą pierwszą. Pozostałe tracki to wersje instrumentalne obydwu utworów. Data wydania: 23 sierpnia 2017 roku. Cena: 1200 jenów (około 11 dolarów).
http://www.cdjapan.co.jp/product/ZMCZ-11305

Przy okazji wrzucam alternatywną ilustrację promującą anime :)
Made in Abyss art.jpg
* - choć kto tam wie, jeszcze nie wyszła wersja Blu-ray ;)
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Made in Abyss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

No i jeszcze reklama singla "Tabi no Hidarite, Saihate no Migite" z endingiem serialu Made in Abyss. Płyta również wychodzi 23 sierpnia.
[ Spoiler ]
Okładka:
Made in Abyss muzyka.jpg
Lista utwórów:
1. Tabi no Hidarite, Saihate no Migite - wersja telewizyjna
2. Tabi no Hidarite, Saihate no Migite - wersja z Riko (Tomita Miyu), Regu (Mariya Ise), Nanachi (Shiori Izawa)
3. Secret in my heart
4. Tabi no Hidarite, Saihate no Migite - wersja Riko (Tomita Miyu)
5. Tabi no Hidarite, Saihate no Migite - wersja Regu (Mariya Ise)
6. Tabi no Hidarite, Saihate no Migite - wersja Nanachi (Shiori Izawa)
7. Tabi no Hidarite, Saihate no Migite - wersja instrumentalna
8. Secret in my heart - wersja instrumentalna
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Made in Abyss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Ostatni 13 odcinek pierwszego sezonu anime Made in Abyss będzie trwał godzinę (przy czym na 90% jestem przekonany, że chodzi o 45 minut + reklamy):
http://www.animenewsnetwork.com/daily-b ... al/.120864

I oby nie był to koniec. Cegiełka dołożona przeze mnie na drugi sezon ;)
Made in Abyss CD single.JPG
Nie spoilerując za wiele jestem na tym traumatycznym dla postaci odcinku, w którym protagonistka kończy z zakrwawionym łbem (taka typowa wesoła japońska bajka :lol: ). Spodobał mi się ten wątek rzucenia bohaterów na głęboką wodę. Ogólnie niby jest wesoło, ale ma się te uczucie, że gdzieś tam w krzakach tkwi "zło" (akcja z ptakami - Regu to niezły Terminator :D) i będzie potem bardziej ponuro, zwłaszcza, że to tylko najwyższe stopnie otchłani.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Made in Abyss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Anime "Made in Abyss" nadrobione :)

Podoba mi się, jak seria potrafiła pojechać na emocjach. Było kolorowo i wesoło, były też momenty mroczniejsze. Przyznam jednak, że nie byłem przygotowany na to, jak produkcja ukarze niebezpieczeństwa Abyss w 10 epizodzie. Ten rozdźwięk pomiędzy wcześniejszymi odcinkami, gdzie wszystko było potraktowane jednak bardziej po macoszemu (zjadanie jakiegoś tak niezbyt wyrosłego archeologa w oddali), a dosłowność w scenach i emocjach, jaką zaprezentowano teraz (animacja przedstawiająca
[ Spoiler ]
+ odpowiednio dobrana do tego muzyka). Niby wiadomo, jak to skończy się, ale i tak czułem się pewien niepokój, gapiąc się w ekran. Nie tylko z powodu widoków, co wczuwając się w rolę Regu, który stanął w nieciekawej sytuacji przy której trudno o moment spokoju.

Dobrze zbudowana scena napięcia. Zabawnie po zobaczeniu epizodu ogląda się te same sceny z endingu, który chyba streszcza całą historię z pierwszego sezonu, ale w klimacie bajeczki dla małych dzieci, omijając definitywnie traumatyczne aspekty tej przygody :D

Muszę pochwalić autora mangi za podnoszenie poprzeczki w kwestii inteligencji stworów. Niektóre mają swoją taktykę, inne są pamiętliwe, a jeszcze inne - potrafią nawet przewidywać ruchy bohaterów na podstawie ich zachowania. Oczywiście są też zwierzątka głupie. Rozbawił mnie dialog z 9. odcinka, taki typowy dla dziecięcej bajki, gdzie Riko mówi, jak to wiele zawdzięczają tym małym króliczkom, jeśli chodzi o znajdowanie jedzenia i miejsca do spania - i tak sobie myślę:
[ Spoiler ]
:lol:.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
Posty: 3745
Rejestracja: 06 maja 2007, 21:39
x 88
x 578

Made in Abyss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AtoMan »

Niby wiadomo, jak to skończy się
No, nie do końca ;)

Natomiast wiadome sceny omijałem, bo potraktowano je z przesadną wręcz dbałością o detale, a to już nie na mój żołądek :P
dość
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Made in Abyss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Chodziło mi o to, że
[ Spoiler ]
[ Spoiler ]
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
Posty: 3745
Rejestracja: 06 maja 2007, 21:39
x 88
x 578

Made in Abyss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AtoMan »

Albo zaktualizować animacje czołówki i tyłówki :P

Jeśli chodzi o podejście Riko, to nie mamy tu wbrew pozorom nic nowego - jej praktyczne do bólu podejście (i zapewne element wychowania w takich a nie innych warunkach) widzieliśmy chociażby w scenie, kiedy Reg był zdziwiony, że z apetytem je mięso bestii, która przed chwilą pożerała truchło innego odkrywcy. A pozbawienie się kończyny w celu ratowania życia to jest też coś, z czym wspinacze w prawdziwym życiu też musieli się zmagać.
dość
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Made in Abyss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Wiem :P

Po prostu, jak usłyszałem ten jeden konkretny tekst to skojarzyło mi się z jakimiś zachodnimi bajkami dla dzieci, gdzie zwięrzątko pomogło człowiekowi i teraz człowiek jest wdzięczny zwierzątku. Tutaj powiedzmy, że zwierzątko nie jest świadome co czyni ;)

A na sam fakt możliwości utraty ręki machnąłbym ręką, gdyby seria nie poszła w takie dosłowne, dość realistyczne elementy, czyli
[ Spoiler ]
. Co prawda obydwa stany zdarzyły się w odwrotnej kolejnego - pierwszy ma inną przyczynę - ale to nie zmienia, że występują przy prawdziwym włamaniu. Dodaj do tego
[ Spoiler ]
- i wychodzi całkiem fajna scena do oglądania ;) Podoba mi się ten postęp i jej szczegółowość w kilka minut.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Made in Abyss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Filmik o "wpływie Ghibli na animowany świat Made in Abyss". 10-minutowe podniecanie się autora o ciekawych technicznych sprawach, związanych z projektem m.in. roli Osamu Masuyamy jako "art directora", liczbie różnorodnych kwiatków występujących w przyrodzie itd. :)

- 27 września wychodzi dwupłytowy soundtrack z muzyką skomponowaną dla Made in Abyss.
Made in Abyss soundtrack.jpg
Źródło: http://www.cdjapan.co.jp/product/ZMCZ-11622
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Made in Abyss

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Są takie chwile, że człowiek przytuliłby do serducha nawet najbardziej obrzydliwego potwora. Ta kakofonia dźwięków z końca 11 odcinka niczym jak od zbitego mocno psa była idealna. Aż sobie przewinąłem odcinek do początku, aby sobie porównać wersję pierwotną - tak dla swojej, masochistycznej ciekawości. Teraz ciekawi mnie co spotka główną parę podczas przekleństwa szóstej wartstwy, aby przebić scenę "ratowania życia" przez Regu z poprzedniego epizodu (oczywiście, jeśli w ogóle powstanie kolejny sezon).

Na razie nie mogę doczekać się przyszłego odcinka i przypuszczalnej reakcji Riko na nową znajomą - po takiej końcówce liczę na porządnego "Surprise Motherfucka!", jeśli oczywiście obudzi się w nieodpowiedniej chwili ;).

Innymi plusami odcinka oczywiście jest reakcja Nanachiego na zbliżającego się do niej Regu (podejrzewam, że jest dziewczyną), rozpracowanie prostolinijnego myślenia chłopaka przez długo-usznego oraz sposób leczenia głównej bohaterki - uwielbiam ten niezręczny dla widza, ale bardzo charakterystyczny dla tej serii humor, że tak określę słowem "gówniarski" :D Fajny też był ten motyw z leczniczymi roślinkami, jak też sensowne wyjaśnienie, czemu Nanachi nie wróciła na górę, co ładnie wpisuje w niby piękny, ale przyziemnie mroczny obraz tego świata..
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Animacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości