3-gatsu no Lion (March comes in like a lion - Marzec lwa)

Seriale animowane z całego świata :)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

3-gatsu no Lion (March comes in like a lion - Marzec lwa)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Serial na podstawie mangi z gatunku "okruchy życia" autorstwa mangaczki Chika Umino, który miał swoja premierę jesienią rok temu. Moje ulubione anime roku 2016 i prawdopodobnie też 2017 :)
3-gatsu no Lion anime.jpg
Opening:
Rei Kiriyama stracił swoją rodzinę w wypadku, gdy był dzieckiem. Teraz jest 17-letnim profesjonalnym graczem shogi, przytoczonym uczuciem samotności. Jednego dnia żyjąc na śródmieściu Tokio, Rei spotyka trzy siostry Akari, Hinata i Momo, w wyniku czego zaczyna się pomału zmieniać. 3-gatsu no Lion to łagodna opowieść o różnych osobach, odzyskujących to „coś”, co kiedyś utracili. A także o rywalizacji.
Serial o nastolatku, który miał w przeszłości skopane życie i przez to nie potrafi się normalnie cieszyć chwilami bez "ale". Na pierwszy rzut oka brzmi jak typowa historia o depresji, jakiś emo i takie miałem odczucia po 1-2 odcinkach - po prostu irytowało mnie smęcenie protagonisty. Na szczęście nie przestałem oglądać - z czasem widz dowiaduje się kolejnych informacji z jego życia i okazuje się, że problem głównego bohatera jest bardziej złożony - na postrzeganie świata przez niego wpłynęło więcej czynników, co w połączeniu z jego osobowością jest dość destrukcyjne. Kiriyama nie jest typowym zamkniętym na własne potrzeby egoistą-samobójcą, jak w większości tego typu historii. To wręcz przesadny altruista - chce dla wszystkich dobrze, nawet jak nie ma to sensu.

Co za tym idzie większość "lęków" siedzi w jego głowie i to tam rozgrywa się dramat, aczkolwiek serial przewrotnie ma wyraźnie pozytywny wydźwięk. Świetnie swoją robotę przy tym robi studio Shaft. Nie jest to praca na odwal i animatorzy stają na głowie, aby jak najlepiej oddać klimat myśli, wydarzeń przeszłych i teraźniejszych za pomocą kreski, animacji, kolorów i muzyki. Fajnie zarysowuje się podział na świat wewnętrzny w głowie bohatera, który przeważnie jest szary, i świat zewnętrzny, który jest zazwyczaj kolorowy, czasami jak z familijnej bajki, dzięki znajomością sióstr. Aczkolwiek nie jest to twardy podział i czasem to, co jest w głowie wydaje bardziej pozytywne niż to co dzieje się w jego otoczeniu, gdy Rei zaczyna nabierać siły. Podoba mi się, jak bohater pomału ewoluuje (bodajże koniec 8 odcinka).

Występuje też złożoność u innych postaci, które też mają swoje problemy, nie zawsze nimi dzielą się, a nawet nie zawsze są osobami pozytywnymi. Zwłaszcza jedna osóbka w anime ma równie popieprzone życie i to na własne życzenie - z powodu swojego, tym razem, silnego charakteru i idiotycznych, tylko samemu sobie sensownych ambicji.

No i kwestia podstawowa na koniec tej mojej pisanej na szybko opinii. 3-gatsu no Lion - nie jest mangą sportową. Jest tu motyw rywalizacji, główny bohater ciągle gra różne mecze, ale scena zawsze bardziej skupia się na samym bohaterze i całej otoczce niż pokazywaniu sytuacji na planszy. Znajomość gry nie jest potrzebna, aby cieszyć się fabułą (zaświadczam to jako osoba, która jest ignorantem :rolleyes:).

Seria składa się z 22 odcinków i była emitowana na antenie NHK, w Polsce można ją jeszcze* legalnie obejrzeć na Daisuki.net (z angielskimi napisami - jeśli ktoś zna ten język nie polecam męczyć się z polskimi fansubami, które nie zawsze/nigdy nie są na poziomie), przy czym, aby mieć jakość 1080p/720p trzeba założyć sobie darmowe konto na stronie.

14 października o godzinie 23:00 w NHK zostanie wyemitowany pierwszy odcinek drugiego sezonu :) Rysunek promujący:
March comes in like a lion.jpg
Trailer z marca: Trailer z dzisiaj:
[ Spoiler ]
* - daisuki.net kończy streaming z końcem października
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

3-gatsu no Lion (March comes in like a lion)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Nowy trailer drugiego sezonu anime Sangatsu no Lion
[ Spoiler ]
W zwiastunie można usłyszeć piosenki:
- "Flag wo Tateru" - nowym opening śpiewany przez piosenkarkę YUKI
- "Kafune" - ending w wykonaniu zespołu Brian the Sun
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

3-gatsu no Lion (March comes in like a lion)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Trailer 2. sezonu anime "March comes in like a lion Season" z angielskimi napisami.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

3-gatsu no Lion (March comes in like a lion)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Pierwszy opening drugiego sezonu anime "3-gatsu no Lion" z dzisiejszej premiery :) Oraz ending: Opinia na temat pierwszego odcinka / początku drugiego sezonu zamieszczę w momencie, gdy je obejrzę (obecnie powtarzam sobie pierwszy, aby sobie wszystko dobrze pamiętać i zostało mi 6 epizodów :rolleyes: ).
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

3-gatsu no Lion (March comes in like a lion)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Zacznę od tej klatki, bo mniej więcej takie uczucia potrafi u mnie wywołać to anime :rolleyes:
3-gatsu no Lion.png
Seria, której nie mogę oglądać od tak co tydzień, bo zaraz wszystkie inne seriale - zarówno te aktorskie, jak i animowane - degradują się do poziomu śmieci. 3-gatsu no Lion to dla mnie po prostu sztuka - w żadnej innej historii świat nie jest tak kolorowy - dobrze wyważony, jeśli chodzi o scenariusz, ale też genialnie wykonany pod względem rysunków. Produkcja, która potrafi wyleczyć z dołka, pomimo mocno tlących co jakiś czas czarnych myśli w głowie głównego bohatera. W jednym odcinku widz potrafi śmiać się, potem poczuć smutek, aby potem znowu ciepło w sercu :D.

Na razie obejrzałem 4 odcinki drugiego sezonu (epizody 23-26 przy zachowaniu oryginalnej numeracji) na 6. I nadal historia ma dużo do opowiedzenia - 26 odcinek to jak dla mnie najlepszy odcinek w całym anime. Niby dotyczy on problemu już wielokrotnie omawianego w kulturze czy w normalnym życiu, jednak bogata animacja i perfekcyjna gra głosem aktorów sprawia, że potrafisz czuć skurcz w sercu. Co więcej okazuje się, że problemem tu nie jest sam problem społeczny, co wiara w siebie, w tym wypadku przekonanie, że zrobiło się wystarczająco wiele. Dobry rozwój postaci i wstęp do innego wątku w historii, który sobie zaspoilerowałem, chociaż to było łatwe do przewidzenia ;).

Podoba mi się, jak serial nie próbuje też nastawiać negatywnie do "antagonisty" głównego bohatera i podejmowanych przez niego decyzji życiowych. Tak naprawdę dotychczas pokazywano go oczami głównego bohatera, a w sumie to zwykły gościu, który nie czyha, aby robić protagoniście czy komukolwiek innemu na złość. Równie dobrze to on jako samotny człowiek mógłby być głównym bohaterem tego anime.

Z chęcią obramowałbym sobie tła z tego anime i powiesił jako obrazy na ścianach. Po prostu jest tu ogrom klatek, które wyglądają momentami, jakby były rysowane pędzlem :)
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

3-gatsu no Lion (March comes in like a lion)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Kolejne trzy odcinki (#27-29) anime 3-gatsu no Lion obejrzane.
3-gatsu no Lion anime.jpg
Początkowo chciałem obejrzeć sobie tylko dwa epizody i zostawić sobie trzeci do pary z odcinkiem emitowanym w przyszłym tygodniu, ale tyle ostatnio dzieje się w tej serii (cliffhanger pod koniec 28), że nie wytrzymałem i musiałem od razu zapoznać z 29 częścią historii :D

Uwielbiam, jak ta seria potrafi nadać świeżości tak wysłużonemu wątkowi jak znęcanie się nad uczniem w szkole. Zazwyczaj, gdy dochodzi do tego typu tematu, to z postać w centrum to sama ofiara losu, która jest słaba psychicznie. Tutaj ta zeszła na dalszy plan, a w środku jest druga osoba, również maltretowana psychicznie przez koleżanki, ale za to z silnym charakterem i poczuciem moralności. To nie upokorzenie wobec jej samej jest największym dla niej problemem, a złość z powodu ogólnej znieczulicy po wcześniejszych zdarzeniach, braku sprawiedliwości i kary dla oprawców. Opowieść idzie w tym wypadku w zupełnie inną stronę - jest to historia o furii człowieka, który nie chce poddać się ryku tłumu. Gdy wydaje się, że wszystko idzie w dobrym kierunku, to potrafi nastąpić nagłe dołowanie.

Najlepsze, że obecne wydarzenia bardzo służą także głównemu bohaterowi, który praktycznie nie przypomina już tego anemika, zamkniętego w sobie z początku anime (uwielbiam sceną z początku 27 odcinku, gdzie bez mrugnięcia okiem stwierdza, że jest profesjonalistą w byciu wyalienowanym przez wszystkim wokół :D). Teraz to on - z powodu swoich doświadczeń - może trochę wykazać się. Dodatkowo dostał nieco zabawnie przedstawiony, ale jednak nowy bodziec do wygrywania meczy w shogi, podczas gdy wcześniej była to tylko ucieczka przed samotnością (byleby by ktoś siedział do drugiej stronie szachownicy).

Dobry był też końcowy mecz z 29. odcinka serialu, który w fajny sposób pokazał, jak bohater potrafi być krytyczny wobec zwyczajów innych osób, a sam nie dostrzega niektórych wad w swoim zachowaniu. Lubię, jak serial potrafi w zabawny sposób ukazać pewną umysłową egocentryczność protagonisty - taka karma za ciągłe wysłuchiwanie jego mędrkowania w myślach przez widzów :)
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

3-gatsu no Lion (March comes in like a lion)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Crunchyroll zamieścił dość obszerny tekst porównujący lokacje z anime 3-gatsu no Lion i ich prawdziwe odpowiedniki :)
http://www.crunchyroll.com/anime-featur ... ike-a-lion

Przykłady :)
Most Chuo nad rzeką Sumida, łączący tokijskie obszary Shinkawa (gdzie żyje główny bohater) i Tsukuda (gdzie żyją siostry). Same domy postaci nie istnieją w prawdziwym świecie.
Sangatsu no Lion most Chuo 2.png
Sangatsu no Lion most Chuo 3.png
Sangatsu no Lion most Chuo 4.png
Most Tsukuda, łączący obszary Tsukiji i Tsukishima (znajdujący na wąskim dopływie rzeki Sumida)
Sangatsu no Lion most Tsukuda 9.png
Sangatsu no Lion most Tsukuda 2.png
Sangatsu no Lion most Tsukuda 3.png
Sangatsu no Lion most Tsukuda 4.png
Sangatsu no Lion most Tsukuda 5.png
Sangatsu no Lion most Tsukuda 7.png
Sangatsu no Lion most Tsukuda 8.png
Miejsce shogi, gdzie bohater zwykle gra swoje mecze. W rzeczywistości budynek japońskiego stowarzyszenia shogi, działającego od 1949 roku. Przy wejściu wita protagonista w wersji mangowej i aktorskiej.
Sangatsu no Lion shogi.png
Sangatsu no Lion shogi 2.png
Sangatsu no Lion shogi 3.png
Sangatsu no Lion shogi 4.png
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

3-gatsu no Lion (March comes in like a lion)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Drugi opening drugiego sezon 3-gatsu no Lion - emitowany od stycznia, moim zdaniem taki sobie względem poprzednich. Wolę drugi ending: Tradycyjnie nadrobiłem serię - do 39 odcinka (normalnie byłoby więcej, ale przez trzy tygodnie serial nie był emitowany z powodu igrzysk olimpijskich). Bardzo podoba mi się, jak realistycznie rozwiązano kwestie znęcania się psychicznego w szkole, a także jak wytłumaczono, w jaki sposób tak długo miało ono miejsce (leciuteńkie i tylko leciuteńkie usprawiedliwienie jednej z postaci) - bez sprowadzania całego systemu edukacyjnego w Japonii do bezuczuciowych, samolubnych ameb umysłowych. Nowa kompetentna osoba, profesjonalne podejście do tematu (widać wzorowanie się twórców anime/twórczyni mangi na prawdziwych przypadkach z życia) i cała sprawa rozwiązana w ekspresowym tempie.

Troszkę gorzej jak dla mnie wyszedł monolog wewnętrzny protagonisty na temat Soujiego - takie liryczne wewnętrzne gadanie, którego nie znoszę. Niemniej sama postać białowłosego jest ciekawa, bo odbiór jego osoby zmienia się nieco z każdym kolejnym odcinkiem od meczu z Kiriyamą. Początkowo myślałem, że jest po prostu przystosowanym do życia (przez wyuczone na potrzeby kontaktu z otoczeniem formułki) odludkiem, a jego problem jest nieco bardziej złożony.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

3-gatsu no Lion (March comes in like a lion - Marzec lwa)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Zbyt dużo dobrych japońskich komiksów zaczyna wychodzić w naszym kraju jak na kieszeń klientów ;).

Wydawnictwo Dango zapowiedziało wydanie mangi "3-gatsu no Lion" w Polsce:
3-gatsu no Lion manga polska.jpg
Scenariusz: Chica Umino
Ilustracje: Chica Umino
Gatunek: Dramat, okruchy życia, komedia
Grupa odbiorców: Seinen
Format: 128 x 182 mm
Ilość stron: 185
Przedsprzedaż: 22.04.2019
Data wysyłki: 23.04.2019

Cena w przedsprzedaży: 19,00 zł
Cena regularna: 23,90 zł

Oficjalny polski opis:
Rei Kiriyama stracił rodzinę, kiedy był dzieckiem. Od tego czasu żyje samotnie pozbawiony przyjaciół. Aby wypełnić pustkę w sercu, dni spędza grając zawodowo w shogi. Całkiem przypadkiem poznaje trzy siostry Kawamoto, z którymi odnajduje nić porozumienia. Jego samotność stopniowo zanika, a dni pełne rutyny nabierają nowych kolorów...
Link: https://sklep-dango.pl/marzec-lwa-1-p-3041.html

Całe anime można teraz obejrzeć z polskimi napisami na Netflixie:
https://www.netflix.com/pl-en/title/80196657
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Animacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości