Full Metal Panic!

Seriale animowane z całego świata :)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Full Metal Panic!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Wątek poświęcony dyskusji na temat animowanych adaptacji Full Metal Panic! - serii książek z gatunku light novel autorstwa Shouji Gatou (scenariusz) i Shiki Doji (ilustracje).
Full Metal Panic.jpg
Marka doczekała dotychczas czterech seriali:
1. Full Metal Panic! (2002, studio GONZO) - emitowany u nas Hyperze. 2. Full Metal Panic? Fumoffu (2003, Kyoto Animation) - AXN Scifi.3. Full Metal Panic! The Second Raid (2005, Kyoto Animation) - która niestety nigdzie u nas nie leciała. Już wkrótce, bo na wiosnę 2018 roku po około 12 latach przerwy możemy spodziewać czwartego "sezonu" pod tytułem Full Metal Panic! Invisible Victory (Xebec) Bardzo ogólnie przedstawiona fabuła z wikipedii :P
Głównymi bohaterami są Sagara Sousuke i Kaname Chidori. Z niewyjaśnionych przyczyn Kaname jest celem ataku terrorystycznego. Okazuje się, iż w pamięci dziewczyny są przechowywane ważne informacje dotyczące najnowocześniejszych modeli mechów. Do obrony Chidori zostaje wyznaczony sierżant Sousuke Sagara, wraz z Melisą Mao oraz Kurtzem Weberem.
Seria mechowa, która próbuje uderzać zarówno w poważne, jak czysto komediowe klimaty i robi to z bardzo różnym skutkiem. Osobiście z pierwszej serii najbardziej lubię początkowe bardziej humorystyczne niż mechowe odcinki, potem seria zaczyna trochę strzelać w poważniejszą atmosferę (coś a la Gundam), aby wytłumaczyć charakter protagonisty, co moim zdaniem kiepsko wyszło. Dopiero w końcówce (około 5 ostatnich odcinków) udaje się wyważyć element akcji z humorem, dzięki czemu pierwszy sezon ma jednak satysfakcjonujące zakończenie :).

Te problemy z powagą być może zauważyli ludzie, którzy przejęli serię po Gonzo - Kyoto Animation, bo robiąc Fumoffu wywalili kompletnie mechy, jakąś pseudopolitykę i postawili na lekką, humorystyczną, pełną absurdu szkolną opowieść o codziennym życiu bohaterów - ogólnie wykorzystano to, co najbardziej jest ciepło odbierane w całym pierwszym FMP - sympatyczne, zabawne postacie (coś a la persony z Slayers - Magicznych Wojowników nadawanych u nas na RTL7). Wydaje mi się, że ta seria była najlepiej przyjęta ze wszystkim wypuszczonych, tym samym najbardziej popularyzując markę, do której dzisiaj cała rzesza fanów anime ma wielki sentyment. Niemniej jednak Kyoto Animation powróciło do bardziej poważniejszego tonu z trzecim sezonem i choć nie jestem wielkim fanem mechowej części z pierwszego FMP, to tym razem muszę przyznać, że nowe studio dużo bardziej przyłożyło się do historii.

Tak, więc Full Metal Panic to początkowo była (jak dla mnie, bo tu zdania są podzielone) seria z poważnymi wadami, ale mimo wszystko wyszła na prostą, dostarczając rozrywkę, jaką widz oczekiwał po tego typu koncepcie.

A jeśli mówimy o początkach to producenci anime z okazji wychodzenia nowego sezonu (tym razem od studia Xebec - ludzi odpowiedzialnych za Space Battleship Yamato 2199 - kompleksowego rebootu najbardziej kultowej animowanej space opery z lat 70, także po drugiej stronie globu w USA jako przeróbka Star Blazers) postanowili mimo wszystko ułatwić nowicjuszom życie i ogłosili, że pierwszy sezon doczeka się remake'u w postaci trzech filmów kinowych - będą one zarówno zawierać stare sceny z oryginalnej serii, jak też nową animację.
http://www.animenewsnetwork.com/news/20 ... ut/.121595
Full Metal Panic trylogia.jpg
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Full Metal Panic!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Teaser gry "Full Metal Panic! Tatakau Who Dares Wins" (Full Metal Panic! Fight Who Dares Wins) na PS4, która najwyraźniej wyjdzie przy okazji animowanych projektów. Symulacja RPG od B.B. Studio (producent) i Bandai Namco Entertainment (wydawca).
[ Spoiler ]
Ilustracja:
Full Metal Panic gra.jpg
Nagranie pomimo, że z japońskim tytułem na youtube, to z angielską narracją i japońskimi napisami. Także w taki sposób materiał był prezentowany na japońskim Fantasia Bunko Festival 2017. Ciekawe, czy to dlatego, że planują wydanie na terenie Stanów i Europy, czy może tylko, bo chcieli, aby brzmiało bardziej cool :lol:.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Full Metal Panic!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Trochę nowych i starych grafik promujących Full Metal Panic! Invisible Victory.
Full Metal Panic! Invisible Victory 1.jpg
Full Metal Panic! Invisible Victory 2.jpg
Full Metal Panic! Invisible Victory 3.jpg
Jakiś czas temu pojawił się też teaser filmów kompilacyjnych oryginalnego serialu (pierwsza część - tzw. "1st Section" miała premierę 25 listopada, wydanie Blu-ray - 28 lutego)
[ Spoiler ]
Druga część (tzw. 2nd Section) pojawi się w japońskich kinach 13 stycznia. Patrząc po datach wydania Blu-ray nie ma szans, aby kompilacja była przetłumaczona przed premierą najnowszego sezonu - lepiej powtórzyć sobie serial ;) Plakaty obydwu części:
Full Metal 1st Section.jpg
Full Metal 2nd Section.jpg
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Full Metal Panic!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Nowy trailer anime Full Metal Panic! Invisible Victory :) Jako podkład muzyczny wykorzystywany jest utwór "Even … if" śpiewany przez piosenkarkę Tamaru Yamadę.

Ścienny plakat reklamujący nową serię na dworcu Shinjuku (gdzie znajduje się wyświetlacz YUNIKA VISION, na których od godziny 7:38 do 12:38 codziennie co 38 minut jest emitowany powyższy trailer - 5 do 19 lutego, nie licząc 13-stego).
Full Metal Panic! Invisible Victory.jpg
Full Metal Panic! Invisible Victory 2.jpg
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Full Metal Panic!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Pierwszy odcinek anime "Full Metal Panic! Invisible Victory" zostanie wyemitowany 13 kwietnia na antenie telewizji: AT-X (20:30), Tokyo MX (22:30), Sun TV (23:30) oraz 14 kwietnia w BS11 (3:00). Prawa do streamingu serialu na terenie Japonii posiada AbemaTV (23:00).
Full Metal Panic Invisible Victory.jpg
Openingiem serialu będzie wcześniej słyszany w trailerze utwór "Even … if", z kolei endingiem - "yes,". Obydwie piosenki zostały zaśpiewane przez Tamaru Yamadę. 9 maja wyjdzie album, które będzie zawierać obydwa utwory, a także głównie motywy muzyczne z filmów kompilacyjnych oraz zapowiadanej gry "Full Metal Panic! Tatakau Who Dares Wins." na Play Station 4.

Ilustracja tekturki na CD:
Full Metal Panic IV.jpg
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Full Metal Panic!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Teledysk do openingu anime "Full Metal Panic! Invisible Victory" - piosenki "Even … if" śpiewanej przez piosenkarkę Tamaru Yamadę. Są przebitki z nadchodzącego serialu.
[ Spoiler ]
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Full Metal Panic!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Opening anime Full Metal Panic! Invisible Victory :) I ending: Jestem pod wrażeniem, jak to anime z każdym sezonem (nie licząc Fumoffu) jest coraz bardziej na serio. Już poprzednia seria - The Second Raid - o wiele bardziej poważniej podchodziła do charakterów bohaterów i konsekwencji tego, że Kaname ma te swoje moce i może być w niebezpieczeństwie. Ale dopiero tutaj zaczęło mieć to wpływ na jej otoczenie, które zwykle używano jedyne do scen humorystycznych. Także główny bohater chociaż nadal kiczowato sztywny, nie jest już takich paranoikiem i dostosował się do normalnego społeczeństwa. W pierwszym odcinku w szkole nie było praktycznie elementu komediowego/slapstickowego/jakiś kiczowatych karykaturalnych minek. Była za to scena refleksyjnej rozmowy między protagonistą, a przewodniczącym. Aż trudno uwierzyć, że gdzieś tam kiedyś było komediowe Fumoffu (a te jest jak najbardziej traktowane kanonicznie - odnosi się do niej The Second Raid). Trzeba powiedzieć, że tak jak główny bohater dorasta, tak całe Full Metal Panic stale ewoluuje :).

Nowa kreska postaci i ogólnie animacja od studia Xebec tylko to podkreśla. Serial po dwóch odcinka jest bardzo sensacyjny, w stylu hollywoodzkiego filmu aktorskiego (co pasuje, bo FMP zawsze był w klimacie takiego amerykańskiego akcyjniaka, tylko z mechami). Nie ma jakiś karykaturalnych poz, wszyscy bohaterowie i tła są idealnie narysowane z kreski na kreskę. Mimo, że to produkcja telewizyjna to mam wrażenie, że włożono w nią nawet więcej pracy niż serial Space Battleship Yamato 2199 (który też robiło te same studio, ale na potrzeby kina i OAV-ek). W drugim odcinku jest jakieś 10 minut akcji i chociaż momentami w scenie pościgu samochody i miasto wokół wyglądają trochę jak gra komputerowa to nie można odmówić jej dynamiki i dobrego zaplanowania. CGI robotów też jest pięknie zrobione, co nawet widać w czołówce.

I najlepsze scena niczym z Breaking Bad :lol:
[ Spoiler ]
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Full Metal Panic!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Po obejrzeniu 2/3 nowej serii już rozumiem, dlaczego żaden producent/studio nikt nie chciało zrobić kolejnego sezonu przez ostatnie 12 lat. Nowa odsłona Full Metal Panic na tle wcześniejszych produkcji jest dość okrutnym doświadczeniem - tak jak narzekałam na pseudogundamowy klimat w środku pierwszej serii, to tutaj w pewnym momencie historia przybiera prawdziwie, depresyjną atmosferę, której twórca Gundama - Yoshiyuki Tomino - nie odmówiłby sobie w latach 80. Byłem tak w szoku (nie podejrzewałem, że FMP jest zdolna do czegoś takiego), że reszta wojenki mechowej głównego bohatera wydała mi się taka bez sensu, daremna w obliczu nieodwracalności wcześniejszego wydarzenia (
[ Spoiler ]
). Zaczynam rozumieć do czego odnosi się podtytuł nowej serii.

Jeśli seria będzie miała prosty happy end, gdzie księżniczka została uratowana przez księcia to będe średnio zadowolony. Przydałaby się porządna konkluzja do tego, jak w tym sezonie Sousuke knoci wszystko po kolei, jak w głębi duszy jest zwykłym egoistycznym suki******, który tylko dba o swój cel, nie myśląc, że osoby postronne to nie są wojacy, mają normalne życie i nie powinno się ich z niego wyrywać. Już na etapie drugiego odcinka zostawia bogu ducha winnego przypadkowego przechodnia, bo ważniejsza jest Kaname, potem akcja z Tokiwą, a teraz to.

Jeszcze te przewidzenia, gdy leży rozpruty i zamiast poczuć się do winy za to co się stało marzy mu się jego laska. To było takie antyklimatyczne i zastanawiam się, czy twórca light novel, ewentualnie ludzie od anime, celowo chcą, aby widzowie znielubili głównego bohatera, czy to tak przez przypadek ;).
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Full Metal Panic!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Wcześniej wspomniany przeze mnie singiel z openingiem i endingiem anime Full Metal Panic! Invisible Victory :)
Full Metal Panic Invisibly Victory płyta singiel.jpg
Niestety po 10 odcinkach mogę tylko powiedzieć, że nad produkcją zbierają się jakieś czarne chmury :(
- dwa odcinki przypominające wcześniejsze wydarzenia (po 4. i 8. epizodzie) sugerują, że studio albo nie wyrabia z budżetem, albo po prostu nie nadąża na czas z animacją
- tak jak wszystkie wcześniejsze odcinki były dobrze zaanimowane tak 10. epizod ma zupełnie, inną brzydszą kreskę - nie wiem, czy nie jest to najgorzej wykonane 25 minut w historii tej serii
- jest to o tyle absurdalne, że ten ostatni odcinek zawiera trochę fanserwisu i paradoksalnie biorąc pod uwagę w jakim stanie emocjonalnym są obydwie dziewczyny to powiedziałbym, że jednak w tym wypadku do klimatu lepiej pasują te gryzmoły :rolleyes:

Promyk nadziei? Ze względu na to, że seria nie wyrobiła się z emisją w sezonie wiosennym, dwa ostatnie odcinki (11-12) zostaną jednocześnie wyemitowane 23 lipca na AT-X, Tokyo MX, SUN-TV (nie wiadomo, co z BS11). Mam nadzieję, że do tego czasu zostaną opanowane zawirowania z produkcją i animacja wróci do normalnego poziomu.

A to przecież nie koniec, bo nie ma szans, aby w tym sezonie zakończyć całą historię. Do tej pory nie ogłoszono kolejnych 12 odcinków :(
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Full Metal Panic!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Obejrzałem ostatnie dwa odcinki anime Full Metal Panic! Invisible Victory - wykonanie animacji wróciło do poprzedniego poziomu. :)
Full Metal Panic.jpg
Lubię, jak finał jest pełny optymizmu jednocześnie nie będąc happy endem. Do tego ten klimat nie kłóci się wcale z fabułą - Kaname wie, że jest VIP i nic jej nie zrobią :).

Chociaż niektórzy mogą się czuć trochę nieswojo po traumie z 8 odcinka... ja sam nie wiem, co myśleć o deklaracji dziewczyny, gdy sobie przypomnę, jakie konsekwencje miała prywatna wojenka jego chłopaka. Nawet mech bardzo szybko został odstawiony do piachu, a ten cały Micheal Lemon bardzo szybko sobie przeskoczył z kwiatka na kwiatek :lol:. Wygląda na to, że Gatou (autor książkowego oryginału) stworzył pewną postać jedynie z zastępstwie i nie miał na nią większego pomysłu.

Dziwię się, że nikt kompletnie nie zwrócił uwagi na podobieństwo Lemona i Kurz Weber. Przez całą serię myślałem, że to może jakieś zaginione rodzeństwo, zwłaszcza że ten i ten zainteresowany się płcią przeciwną. Też ten pierwszy był tylko zastępstwem po Kurzu?

Także - ileż radości mi sprawił moment, w którym główny antagonista serii zostaje "wyeliminowany z gry" w bardzo debilny sposób na własne życzenie... przypomina mi się scena z Daredevila, gdzie jedna z postaci "pojacowała" w podobny sposób i nie skończyło się to dla niej zbyt dobrze ;). Gdyby było to jeszcze tak samo permanentne - trudno dłużej będzie traktować tego idiotę za niezwykle irytującego, ale jednak odrobinę poważnego villaina. Za każdym razem jak będzie miał rozmowę z Kaname to będę śmiał się z ich wcześniejszego spotkania :D.

Nowy mech protagonisty ok, tylko mogli oszczędzić sobie tego długiego działa rodem z jakiegoś słabego Gundama typu Seed (dobrze, że raczej nie będzie go używał podczas walk na bliższą odległość).
Full Metal Panic mecha.jpg
Muzyczka na koniec nostalgiczna, oby niesłyszana nie ostatni raz.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Animacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości