[TVP1/TVP Polonia] Cybermania/Cyberjazda (1998-2002)

Archiwalne programy Telewizji Polskiej.
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

[TVP1/TVP Polonia] Cybermania/Cyberjazda (1998-2002)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

To interaktywny program dla młodzieży emitowany w TVP1 do czerwca 2002 r. (a od kiedy to nie wiem). Prowadził go Wojciech Hermanowski, produkowany był przez TVP Wrocław, a wcześniej przez TVP Bydgoszcz pod nazwą "Cyberjazda". Jest nawet cały odcinek "Cybermanii" na YouTube:
(zwróćcie uwagę na wspaniałą grafikę ekranową).

A to oficjalna strona programu, o dziwo, działa do dziś: http://cybermania.top.pl. Warto podkreślić, że w "Cybermanii" numer telefonu prowadzący do studia był całkowicie bezpłatny, co dziś jest nie do pomyślenia. Niestety nigdy nie udało mi się dodzwonić. Po jakimś czasie od zakończenia pojawił się na krótki czas w TVP1 program "Cybermysz" (są na YT jakieś fragmenty, "Cyberjazdy" zresztą też), z tym samym prowadzącym, ale skierowany do jeszcze młodszych widzów. Pamiętacie któryś z tych programów?

Dodam, że we wrześniu 2002 r. "Cybermania" została zastąpiona programem "Wirtul@ndia", co bardzo mi się nie spodobało.
2009-2021
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49666
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5347
x 3240

[TVP1] Cybermania

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Oba programy dość dobrze pamiętam. Wiem także, że jesienią 2004 roku "Cybermysz" była nadawana na przemian co dwa tygodnie z "Wirtul@ndią".
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

[TVP1] Cybermania

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Program Cyberjazda był emitowany do grudnia 1999 roku (akurat miałem szczęście widzieć ostatni wydanie, zapowiadające kontynuację). Cybermania zaczęła być bodajże nadawana na TVP1 w ferie zimowe 2000 roku, które w województwie śląskim trwały w dniach 24 stycznia-6 lutego 2000 r. w dzień roboczy (wtorek lub środę).

Dla ciekawostki dodam, że początkowo obok prezentera z filmiku, program współprowadziła kobieta i przebrana za robota (odpowiednio modulowanym głosem i gestami). Z dzisiejszego punktu widzenia strasznie głupio to wyglądało :D
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

[TVP1] Cybermania

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Ciekawy tekst, który chyba jeszcze nie pojawił się na tym forum. Nie tyle o Cybermanii, co jej genezie, jak też kilku innych programach komputerowych (od strony Amigi)
http://www.amigaone.pl/?p=792

Najważniejszy fragment (nieco zredagowałem na akapity, aby lepiej czytało się):
Nić Ariadny

W początkach 1995 Wojciech Hermanowski pracował nad interfejsem, który przekazywałby sygnały telefonu do postaci akceptowalnej przez komputer, co umożliwiałoby sterowanie nim w grach komputerowych. Początkowe założenia były takie że gracz biorący udział w zabawie będzie miał za zadanie pokonać specjalnie zaprojektowany na potrzeby audycji labirynt, stąd pomysł na tytuł. Ostateczna jednak formuła sprowadziła się do rywalizacji z wykorzystaniem realnych gier komputerowych. Program wszedł na antenę TVP Bydgoszcz 1 września 1995 roku i praktycznie do końca roku 1996 opierał się wyłącznie na grach amigowych. Jak każdy lokalny teleturniej miał ambicję przebić się do telewizji ogólnopolskiej, w tamtym okresie droga do tego wiodła przez TVP Polonia.

Ostatecznie cel ten został osiągnięty, jednak było to już w okresie w którym zrezygnowano z gier na Amigę. Autorzy nie stosowali żadnych szemranych metod tylko pozyskiwali tytuły od legalnych dystrybutorów o które w drugiej połowie lat 90-tych nie było tak łatwo (rodzime produkty pokroju „arcydzieł” z Avalonu pomijam, gdyż szmiry nigdy w tym programie nie prezentowano). W dodatku na wiosnę 1997 roku ruszyła w naszym kraju wielka ofensywa promocyjna konsoli Sony Playstation i dystrybutorzy byli zainteresowani prezentowaniem gier na tę platformę a nie na wymierający produkt bankrutów Commodore i Escomu. Ostatecznie więc ostatni cykliczny program telewizyjny prezentujący content amigowy przekształcił się w interaktywną reklamę takich gier jak Overboard czy Wipeout. Co gorsza stało się tak przed wypłynięciem programu na szerokie wody, tak więc większość polskich amigowców nawet nie kojarzy Nici Ariadny.

Ciekawostką jest fakt że TVP Rzeszów wyprodukowała bardzo podobną produkcję (niestety nie widziałem żadnego odcinka, nie wiem więc czy wykorzystywano w nim Amigę), której udało się nawet szybciej zawitać do TVP Polonia. Sam program powstał jednak później w związku z tym Hermanowski oskarżył konkurencję o naruszenie praw autorskich. Koledzy z Rzeszowa wzruszyli jednak ramionami przez co do akcji wkroczyli prawnicy. Doszło więc do paradoksalnej sytuacji w której po obu stronach barykady stanęły „bratnie” oddziały jednej instytucji.

Gwoli ścisłości należy jednak dodać że teleturnieje z grami wideo sterowanymi przy pomocy telefonu, szczególnie na zachodzie istniały już wcześniej. Przykładem tego może być choćby duńskie Hugo (1990), którego licencję po latach wykupił między innymi Polsat. Niestety nie udało mi się dotrzeć do żadnego materiału wideo z omawianą audycją, poniżej prezentuję więc fragment przedstawiający bezpośredniego spadkobiercę Nici Ariadny, Cyberjazdę (Ci sami prowadzący, ten sam interfejs, tyle tylko że zamiast gier komputerowych uczestnik sterował maszynami budowlanymi).
Fragment Cyberjazdy:
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

[TVP1] Cybermania

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

Direct pisze:Dodam, że we wrześniu 2002 r. "Cybermania" została zastąpiona programem "Wirtul@ndia", co bardzo mi się nie spodobało.
Mnie też nie, lubiłem ten program.

A jak weszła Wirtulandia, to o ile na początku była całkiem ciekawa i przyzwoita - gdy dopiero tworzony był wirtualny świat na podstawie pomysłów nadsyłanych przez młodych widzów w formie rysunków (i pokazywano na antenie programu, jak graficy zamieniają nowe postacie itp. ze zwycięskich nadesłanych prac w grafikę 3D) - później jednak sprowadziło się to do przedstawiania samych historii w tym "wirtualnym świecie", co sprawiło, że z ciekawego programu, w którym chociaż jakiś element tej informatyki się pojawiał, zrobił się kiepski serial animowany.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49666
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5347
x 3240

[TVP1/TVP Polonia] Cybermania/Cyberjazda (1998-2002)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Z "Wirtul@ndią" jest o tyle ciekawa sprawa, że powstały jakby dwie karnacje tego programu. Pierwszą emitowaną od września 2002 do zimy 2004 roku w co drugi sobotni poranek (program zastąpił program "Talent za talent"), a drugą - nieco po "zresetowaniu" projektu choć z tymi samymi bohaterami od jesieni 2004 do wiosny 2006 roku w niedzielne poranki. Co więcej - od jesieni 2004 roku program wymieniał niedzielne pasmo z "Cybermyszą" - programie opartym na podobnych zasadach co "Cybermania", tyle, że w bardziej bajkowym klimacie. :)
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

[TVP1/TVP Polonia] Cybermania/Cyberjazda (1998-2002)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

W Cybermyszy nie było przypadkiem już tylko samych gier komputerowych, bez sterowania pojazdami w studiu? Bo w tej wcześniejszej edycji (Cyberjazda?) były, bodaj, trzy zadania ze sterowaniem pojazdami i innymi urządzeniami (typu żuraw), którymi trzeba było przenieść coś z miejsca na miejsce - i jedno zadanie z grą komputerową (zazwyczaj jakąś wyścigową). Gdzie zawsze mnie zastanawiało, dlaczego po "przejściu" gry pojawia się w niej pauza - teraz jest to już dla mnie oczywiste, po prostu przejście choćby całego etapu jakiejś gry zajmowałoby dużo, dużo więcej czasu.

A co do Wirtulandii - ta druga wersja była już chyba bez nadsyłania do programu rysunków przedstawiających pomysły na nowe postacie i urządzenia w wirtualnej krainie przez dzieci i bez prowadzącego (w świecie programu nazywał się, chyba, Master). Czyli dużo, dużo mniej ciekawie.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8054
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

[TVP1/TVP Polonia] Cybermania/Cyberjazda (1998-2002)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Wywiad z p. Wojciechem Hermanowskim na temat programu Cyberjazda - Świat Gier Komputerowych 7/99 (magazyn miał redakcję w Bydgoszczy, był też sponsorem teleturnieju).
Cyberjazda Wojciech Hermanowski Świat Gier Komputerowych.jpg
--

Świat Gier Komputerowych 8/99
Cyberjazda Świat Gier Komputerowych 8-99.jpg
---

Świat Gier Komputerowych 9/99
Cyberjazda Świat Gier Komputerowych 9-99.jpg
---

Wpis Piotra Pienkowskiego (redaktora naczelnego) z usenetu - pl.rec.gry.komputerowe
https://groups.google.com/g/pl.rec.gry. ... e-PtzCEwMJ
Cyberjazda - TVP

Swiat Gier Komputerowych
6 lip 1999, 09:00:00
do

Wiadomosc dla wszystkich zainteresowanych:

Od 30 czerwca co srode o godzinie 9.35 (do sprawdzenia) w TVP1 emitowany
jest teleturniej pt. "Cyberjazda". Zasadniczo program skierowany jest do
ludzi mlodych (czyt. 7-12 lat), ale w koncu ci starsi tez lubia sie bawic,
dlaczego wiec nie mieliby sprobowac swoich sil. Pomysl jest swietny, bowiem
za pomoca telefonu (wybieranie tonowe) mozna samemu pokierowac roznymi
pojazdami, a takze zagrac w gre komputerowa. Nagrody sa naprawde cenne
(m.in. masowo rozdawane gry komputerowe).

Oczywiscie, na 100% znajda sie na tej grupie malkontenci, ktorzy zaczna
krytykowac Cyberjazde, ze glupia, ze nudna, ze po co i dlaczego - ale nie o
to tutaj chodzi. W naszym przekonaniu warto dbac o popularnosc podobnych
programow, bowiem pokazuja one, ze my, gracze, potrafimy sie swietnie
bawic - i to bawic bez przemocy. Wszyscy pseudodziennikarze z sensacyjnych
tygodnikow powinni ogladac ten program obowiazkowo, zeby czegos sie o nas,
graczach, dowiedziec (zanim napisza kolejne farmazony). Bo przeciez tak
naprawde w grach chodzi o zabawe, a nie stosy trupow. Zreszta co ja tu
wyjasniam - wam, graczom.

Z powyzszych powodow, jak latwo sie domyslic, Cyberjazda uzyskala calkowite
poparcie od redakcji "Swiata Gier Komputerowych", ktora to reklamuje i
sponsoruje program (wlasnie owa masa nagrod w postaci gier komputerowych).
Dla nas jest to strzal w dziesiatke i odpowiedz na propozycje wprowadzenia w
Polsce cenzury na gry komputerowe - &*%%$##$!!!

Pozdrowienia

Piotr Pienkowski
red. nacz.
"Swiat Gier Komputerowych"
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programy TVP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości