[TVP1] 21 [Dwadzieścia jeden] (2000-2002)

Archiwalne programy Telewizji Polskiej.
tororo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 26 kwie 2018, 23:44

[TVP1] 21 [Dwadzieścia jeden] (2000-2002)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tororo »

Dziękuję panu Trzeciakowi za uzupełnienie. Faktycznie firma nazywała się Arconex. Nazwa Vision utkwiła mi w pamięci, bo przewinęła się gdzieś, kiedy próbowałem wyszukać w necie kim jest ten właściciel Arconexu, który nie poczuwał się do winy i nigdy nie stawił się na żadnej rozprawie. Wiele rzeczy zatarło się w mej pamięci przez te kilkanaście lat. Artykuł w Wyborczej sobie przypominam, Interwencję raczej przegapiłem. Pamiętam, że kiedy sam próbowałem zainteresować jakąś konkurencyjną telewizję tematem, nie byli zainteresowani.

Pisze pan, że wina prawna TVP jest żadna, niemniej ja uważam, iż nie jest to takie oczywiste, gdyż odcinki teleturnieju zostały wyemitowane i można to traktować jako przyrzeczenie publiczne (i na tym opierał się pozew), zwłaszcza, że sytuacja była taka, że TVP wyemitowała nagraną serię do końca wiedząc już o problemach z wypłacaniem wygranych, a powinna w takim wypadku wstrzymać emisję.
Jednym z warunków wypłaty nagród jest emisja odcinka na antenie. Niestety emisja nie jest z kolei gwarancją tej wypłaty, jak się okazuje.
Poza tym, zdaje się, że TVP przyczyniła się do klapy finansowej przedsięwzięcia nie emitując wystarczająco często numeru audiotele, skąd miały głównie pochodzić pieniądze na nagrody. Nie pamiętam dobrze tego wątku, ale takie było tłumaczenie pana Kunickiego i ponoć zapowiadał, że pozwie za to TVP. Myśmy pozywali Arconex i TVP solidarnie, czyli że mają ustalić między sobą kto zapłaci. Niestety, zwalając winę jedni na drugich, obu udało się wyślizgać.
A pamiętam zapewnienia pań z redakcji rozrywki, jeszcze przed procesem, że tak nas z tym nie zostawią (tak samo wypowiadał się prowadzący teleturniej pan Rafał Rykowski).
I próby skontaktowania się z kimś z TVP, w celu wyjaśnienia sprawy (min. panem Sierockim, szefem redakcji rozrywki), po których pozostał mi tylko wielki niesmak. Pomimo wielu prób kontaktu, żaden z decydentów nie znalazł chwili czasu by się spotkać i choćby porozmawiać o przeprosinach nie wspominając.
tororo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 26 kwie 2018, 23:44

[TVP1] 21 [Dwadzieścia jeden] (2000-2002)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tororo »

Quiz show faktycznie był wtedy emitowany przez TVP, pewnie jako zachęcający "smaczek", który niestety okazał się ponurym fatum...
Co do afer teleturniejowych, to pierwsza dotyczyła chyba "Czaru par", prowadzonego przez Krzysztofa Ibisza.

Wspomniał pan też o Kole fortuny. W tym teleturnieju też brałem udział, bodajże w 1991 roku i tam też nie szło wszystko gładko z wypłatą nagród. Do dziś pamiętam jak miesiącami wydzwaniałem do TVP upominając się o nagrodę w postaci pełnego bagażnika pasty Denivit. I też nikt nie chciał ze mną rozmawiać. Pan Pijanowski był zawsze zajęty (podobnie jak pan Sierocki 11 lat później), a inwestor nagród twierdził, że został oszukany, poprzez niewłaściwą reklamę podczas programu. W końcu nagrodę otrzymałem, ale nie wiem, czy wydatki na telefon i podróż do Warszawy nie przekroczyły wartości tej nagrody. Jako ciekawostkę dodam, że kiedy startowałem w Kole, pan Pijanowski eksperymentalnie zmienił zasady i przy odgadywaniu hasła finałowego nie było żadnych liter z koperty, tylko te podane przez uczestnika. I nie trafiłem żadnej. Stałem przed planszą z ośmioma pustymi polami. I strzeliłem "jedyne słuszne hasło jakie można było w tej sytuacji powiedzieć", jak napisał potem Dziennik Łódzki: PARANOJA (no co, było osiem liter ;-) Po tej sytuacji pan Pijanowski wrócił do starych zasad, czyli liter z koperty.

Do pana Bustram: Może to i nie do wiary, ale jest wielu, którzy właśnie w to wierzą, vide pan kolos, który pyta jak to możliwe, skoro widział na własne oczy jak pieniądze były wręczane. I nie on jeden, to było najczęściej zadawane pytanie, po tym jak ktoś dowiadywał się o oszustwie. I wielu wierzyło (i pewnie nadal wierzy), że takie programy emitowane są "na żywo".
Grzelich1996
Junior
Posty: 1019
Rejestracja: 11 lis 2010, 13:02
Lokalizacja: Kodeń
x 5

[TVP1] 21 [Dwadzieścia jeden] (2000-2002)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzelich1996 »

Koło Fortuny startowało dopiero w październiku 1992 roku.
http://www.youtube.pl/telefilmkoden2 - mój profil na YouTube
tororo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 26 kwie 2018, 23:44

[TVP1] 21 [Dwadzieścia jeden] (2000-2002)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tororo »

Całkiem możliwe
bug.anna
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 28 kwie 2018, 14:36

[TVP1] 21 [Dwadzieścia jeden] (2000-2002)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bug.anna »

Koło Fortuny to był mój ukochany program kiedy byłam dzieckiem! Mysłałam, że jak kiedyś wygram to będę najmądrzejszą/najbogatszą osobą na świecie. Przykro czytać, że nagrodą był bagażnik pasty do zębów.
tororo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 26 kwie 2018, 23:44

[TVP1] 21 [Dwadzieścia jeden] (2000-2002)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tororo »

Dlaczego przykro? Taka sama nagroda jak każda inna. Oprócz tej pasty wygrałem wtedy mnóstwo innych nagród na sporą kwotę. Samochodu niestety nie, bo jak pisałem, nie miałem na to większej szansy. A był ładny - po raz pierwszy zamiast krajowego poloneza było piękne Renault Clio. Wygrałem jeden finał w tygodniu, ale bez auta, nagrodą była wieża Sony. Zmienione zasady polegały na tym, że zamiast jednego (czy może dwóch programów w tygodniu, nie pamiętam), wprowadzono trzy, z pomniejszymi nagrodami w finale, a w weekend zwycięzcy tych trzech odcinków walczyli o samochód. Pierwszy program wygrałem, drugiego już się nie udało.
I tak było łatwiej niż w obecnej edycji, gdzie na kole są dwa "bankruty"(a zdaje się, że faktycznie jest ich więcej), a samochód jest tylko w jednej z dwudziestu kilku kopert...
bustram
Activist
Posty: 4855
Rejestracja: 17 kwie 2008, 20:04
x 89
x 1716

[TVP1] 21 [Dwadzieścia jeden] (2000-2002)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bustram »

Niekiedy okres między nagraniem a otrzymaniem wygranej wynosi kilka miesięcy. Najpierw czekanie do emisji a potem na przelew, który ma nastąpić 30 dni po emisji. A jeśli w czasie tych kilku-kilkunastu tygodni produkcja zostanie zawieszona a program spadnie z anteny ? To zawodnik wtedy ma kłopot... Dlatego nie warto startować w teleturniejach, które są już wypalone, bo mogą spaść z anteny przed emisją właściwego odcinka...
tororo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 26 kwie 2018, 23:44

[TVP1] 21 [Dwadzieścia jeden] (2000-2002)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tororo »

A skąd wiadomo, który teleturniej jest "wypalony"? ;-)
Jeśli program zostałby nagrany, ale nie wyemitowany, byłoby to przykre, ale nikt nie miałby pretensji, bo tak mówi regulamin, który podpisuje się przed startem. Ale jeśli się program emituje i miliony widzów oglądają jak wygrywasz pieniądze, mało tego, dostajesz je do ręki, a potem dostajesz figę to już jest poważne oszustwo. I nie tylko oszustwo względem uczestników, także oszukuje się tych widzów. I robi to nie producent, ani sponsor, tylko telewizja, która to pokazuje. W jej interesie powinno być więc dopilnowanie, aby uczestnicy otrzymali swoje nagrody.
Ktoś powie, że przecież telewizja to jedno wielkie oszustwo, bo manipulacja jest na porządku dziennym. Niemniej inna jest waga oszustwa polegającego na tym, że pokazuje się wręczanie wygranej "na żywo" podczas, kiedy tę wygraną dostaje się trochę później, a inna kiedy nie dostaje jej się wcale.
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

[TVP1] 21 [Dwadzieścia jeden] (2000-2002)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

https://plejada.pl/newsy/21-skandal-wok ... zy/9l9c8v1
"Dwadzieścia jeden". Polska wersja, polski skandal

Kilka lat po tym, jak premierę miał film, w którym dwie główne role odegrali Ralph Fiennes i John Turturro, w polskiej telewizji pojawiła się rodzima wersja niesławnego programu. […]

Zasady programu się nie zmieniły. Nie zmieniło się to, że teleturniej okazał się porażką. Na wielu płaszczyznach. Oglądalność była niezadowalająca, a ponadto w 2002 r., już po zakończeniu emisji, uczestnicy zaczęli dopominać się głosno o... swoje pieniądze.

"Jestem jednym z oszukanych uczestników tego teleturnieju. O ile wiem, wygranych nie otrzymało około 50 uczestników. Grupa, która zdecydowała się na pozew sądowy, liczyła kilkanaście osób" - napisał jeden z uczestników na forum serwisu Media2.pl.
Wypowiedź z pierwszej strony tego tematu została zacytowana wraz z podaniem źródła w tekście Plejady/Onetu nt. oszustwa w oryginalnej wersji teleturnieju "21" w latach 50. w USA. Cytat z forum dotyczył z kolei rzekomo niewypłaconych nagród w polskiej wersji nadawanej w TVP1.
2009-2021
bartek95
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 13 wrz 2022, 17:06
x 6
x 6

[TVP1] 21 [Dwadzieścia jeden] (2000-2002)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bartek95 »

Na YT jest trochę odcinków tego feralnego teleturnieju.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programy TVP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości