Jakość dźwięku stacji tv - stereo, Dolby Digital, itp.

Dyskusja o rynku telewizyjnym w naszym kraju, opinie, komentarze.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Jakość dźwięku stacji tv - stereo, Dolby Digital, itp.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Ostatnio zaopatrzyłem się w tani, używany zestaw głośników 5.1, co pozwoliło mi na wypatrzenie różnicy w nadawanym przez polskie stacje telewizyjne dźwięku.

Nie wiem jakie ograniczenia narzuca mi Vectra (muszę dokonać konfrontacji z tabelkami Kingofsat), bo pośród głównych nadawców, zauważyłem, że Polsat HD nadawany jest w stereo, bez możliwości włączenia ścieżki Dolby Digital. W TVN natomiast DD obecne jest jedynie przy fonii oryginalnej. TVP w wersji HD wszystkie ścieżki nadają z dźwiękiem przestrzennym. TV Puls samo stereo.

Więcej wrażeń pośród kolejnych stacji tv wkrótce.
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
Posty: 3746
Rejestracja: 06 maja 2007, 21:39
x 88
x 578

Jakość dźwięku stacji tv - stereo, Dolby Digital, itp.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AtoMan »

Co do TVN i Polsatu nie jest to zaskoczenie - pokrywa się to z dostępnymi w DVB-T strumieniami audio. W przypadku TVP byłbym jedynie ciekaw, jak emitowane są pozycje nagrane w stereo - jest stosowany jakiś upsampling czy po prostu leci na kanałach FL i FR?
dość
Awatar użytkownika
Kamil
VIP Expert
Posty: 3402
Rejestracja: 04 lip 2008, 9:58
Lokalizacja: Polska
x 405
x 704
Kontakt:

Jakość dźwięku stacji tv - stereo, Dolby Digital, itp.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kamil »

@Karol - Jeśli masz możliwość posłuchania/zobaczenia czegoś z Canal+ zobaczysz co to znaczy dobry dźwięk.
Jeśli chodzi o polski rynek, chyba nie mają konkurencji. Nawet wersje z lektorem są perfekcyjne. Nie jestem jakimś fanatykiem Canal+, ale czapki z głów... Na moim soundbarze słyszę wszystkie detale, muzyka i mowa są na różnych poziomach i uzupełniają się. Nie ma sytuacji jak np. w TVP HD, gdzie muzyka np. zagłusza lektora w spocie reklamowym, albo na innych kanałach gdzie lektor z filmem tworzą jednolitą papkę i czasami zlewają się w jedno. Większość nadawców niestety oszczędza na jakości dźwięku. Emisja oryginału w 5.1 a lektor zgrany w stereo...
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Jakość dźwięku stacji tv - stereo, Dolby Digital, itp.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Problem dotyczy nie tylko stacji telewizyjnych, ale także serwisów VOD. W Netflix praktycznie wszystkie oryginalne ścieżki oferowane są w Dolby Digital lub Dolby Digital Plus. Wersje lektorskie z dźwiękiem przestrzennym to sporadyczne przypadki :lol: Witamy w zaścianku Europy :lol:
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
Posty: 3746
Rejestracja: 06 maja 2007, 21:39
x 88
x 578

Jakość dźwięku stacji tv - stereo, Dolby Digital, itp.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AtoMan »

Zaścianku? W weekend dodali dokument czytany Ivoną, to już pukanie w dno od spodu :P
dość
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rynek telewizyjny w Polsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości