Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

Dyskusja o rynku telewizyjnym w naszym kraju, opinie, komentarze.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

kacper3100 pisze:Ja nie wiem, kto w ogóle zwraca uwagę na te oznaczenia wiekowe. :-) Jak miałem 7 lat, to sobie oglądałem seriale sensacyjne +16, i coś się stało?
A od niedawna +16 oglądasz legalnie, brawo! :)
Pepek94
Junior
Posty: 844
Rejestracja: 31 mar 2009, 18:06
Lokalizacja: powiat ostrowiecki
x 44
Kontakt:

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pepek94 »

Za 3 tygodnie i 2 dni stuknie, wiecie jaki?
Obrazek lat od wprowadzenia obecnie obowiązującego systemu oznaczeń wiekowych, zmodyfikowany 6 lat później w przypadku symboli graficznych. W marcu 2013 r. poszerzono o VOD. Szkoda, że nie obejmuje YouTube oraz Twitcha. W przypadku YouTube to rok temu w odpowiedzi na materiał w "Superwizjerze" Gimper zaczął dobrowolnie oznakować swoje filmiki, w celu wypłoszenia młodszych widzów.
A poza tym sądzę, że system oznaczeń wiekowych w TV musi zostać natychmiast zmieniony!
Droga TVP, zdejmij spoty KRBRD z anteny natychmiast!
Precz z "dwunastkami" w godz. 6-20.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Skoro YouTube nie jest polskim, a polskojęzycznym portalem, to dlaczego te marne oznaczenia wiekowe miałyby także jego obejmować? W ogóle w dobie telewizji cyfrowej w EPG dość często podawana jest kategoria wiekowa danego programu, także dla stacji nadających na podstawie konwencji o telewizji transgranicznej i moim zdaniem to wystarczy.
Pepek94
Junior
Posty: 844
Rejestracja: 31 mar 2009, 18:06
Lokalizacja: powiat ostrowiecki
x 44
Kontakt:

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pepek94 »

A KRRiT żyje jeszcze w erze telewizji analogowej zamiast cyfrowej. To jest już system zacofany. Pokażę przykłady z innych państw, jak dbają o komfortowe oglądanie, ale raczej od tego jest odrębny wątek.
Finlandia - 5 sekund na początku oraz 3 sekundy po przerwie reklamowej. No chyba każdy z nas widział "Angry Birds Toons" w grze mobilnej na smartfony "Angry Birds". Wystarczy spojrzeć na te strony np. https://www.toons.tv/age-ratings/ lub https://kavi.fi/en/media-education-and- ... programmes (obie w języku angielskim).
Holandia - podwójne oznakowanie - dla przypomnienia
Niemcy - ostrzeżenie przed audycją (to jest zdecydowanie najlepsze na świecie)
Nowa Zelandia - tylko na początku programu oraz po przerwie reklamowej (w przypadku kanałów bezpłatnej telewizji), opcjonalnie ostrzeżenie przed audycją
Portugalia - najpierw oznaczenia, potem inne (w tym lokowania produktu) - dla przypomnienia
A poza tym sądzę, że system oznaczeń wiekowych w TV musi zostać natychmiast zmieniony!
Droga TVP, zdejmij spoty KRBRD z anteny natychmiast!
Precz z "dwunastkami" w godz. 6-20.
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

@Pepek94 ty masz jakąś obsesje na punkcie oznaczeń wiekowych. Nawet na zaprzyjaźnionym forum.
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Pawel

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Może i ma obsesje ale ma rację. W dobie telewizji cyfrowej oznaczenia wiekowe powinny być w EPG. Na ekranie mogłoby to wyglądać tak jak w USA, przez kilka sekund na początku programu i po każdej przerwie na reklamę. Ważne żeby nie zaśmiecało ekranu przez cały czas. Można też iść śladem tego jak to wyglądało (nie wiem jak jest teraz, bo od roku nie mam pay tv) na np. kanałach Universalu i przed danym filmem czy serialem pojawia się informacja z ostrzeżeniem o tym jakie treści znajdują się w danej audycji (sceny seksualne, wulgarny język, migoczące obrazy itp).

A już te znaczki przez cały czas trwania filmu w ofertach VOD to w ogóle kpina z ludzi. Potem wielkie zdziwienie że ludzie wolą Netflixa. Ano wolą bo tam oprócz lepszego kontentu mają lepszą jakość i żadnych śmieci na ekranie.
Awatar użytkownika
kacper3100
VIP Expert
Posty: 11482
Rejestracja: 06 lut 2016, 9:13
x 952
x 2214

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper3100 »

Ja jestem także za usunięciem loga. W EPG jest i tak napisane, jaką stację oglądamy. Bo w niektórych stacjach logo jest nietransparentne i przeszkadzające.
Awatar użytkownika
BW134PL
Obserwator
Posty: 322
Rejestracja: 01 sty 2017, 11:54
Lokalizacja: lokalizacją się nie pochwalę
x 20
x 26

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BW134PL »

Też się zgadzam
TVN, 7 TVN, TTV - te stacje najbardziej lubię
Radio ZET - siła muzyki!
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

Tak to jest, gdy przepisy tworzy Krajowa Rada, w której zasiadają osoby tkwiące w latach 90. albo i jeszcze wcześniej kiedy to telewizja była jedynym oknem na Świat. Obecny skład KRRiT to w 80% osoby urodzone w latach 40. Z całym szacunkiem, ale podejrzewam tutaj nieco inne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość, niż gdyby w skład Rady wchodziły osoby młodsze.
2009-2021
Pepek94
Junior
Posty: 844
Rejestracja: 31 mar 2009, 18:06
Lokalizacja: powiat ostrowiecki
x 44
Kontakt:

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pepek94 »

To jest już partiokracja, biurokracja, patologia i paranoja, a KRRiT należy całkowicie odmłodzić. Teraz trza walczyć o petycję do Sejmu, Senatu, Prezydenta RP lub do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
A poza tym sądzę, że system oznaczeń wiekowych w TV musi zostać natychmiast zmieniony!
Droga TVP, zdejmij spoty KRBRD z anteny natychmiast!
Precz z "dwunastkami" w godz. 6-20.
Awatar użytkownika
MaciejOlek
VIP Expert
Posty: 2403
Rejestracja: 16 lut 2010, 10:52
Lokalizacja: Kalisz
x 1705
x 68

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MaciejOlek »

Wątpię, że w najbliższym czasie KRRiT coś z tym zrobi. Trzeba poczekać. Może następna KRRiT się tym zajmie. Mi te oznaczenia nie przeszkadzają, ale faktycznie coś trzeba z tym zrobić. Ja bym proponował oznaczenia w EPG, oraz na ekranie przez 10 sekund po rozpoczęciu programu i po każdej przerwie reklamowej. Tak byłoby najrozsądniej.
Awatar użytkownika
rafik
VIP Expert
Posty: 1435
Rejestracja: 31 sty 2010, 13:10
x 177
x 111
Kontakt:

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rafik »

Mnie też nie przeszkadzają, zmiany powinny być wprowadzone, ale dopóki w KRRiT będą siedzieć "leśne dziadki", to zmian nie będzie ;)
Dziękuję, że przeczytałeś/aś mój post :) Jeżeli chcesz, odpisz :)
[ Spoiler ]
Awatar użytkownika
kolos
Obserwator
Posty: 588
Rejestracja: 20 lut 2016, 22:08
x 1
x 18

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kolos »

A ja się dziwię że te malutkie graficzki z oznaczeniami wiekowymi komuš przeszkadzają. Czyżby zajmowały pokaźny procent ekranu?? Bo mi się nie wydaje. Szczerze mówiąc ja na ogół... niemal zupełnie nie zauwažam tych oznaczeń.
Wojna z nimi nie ma sensu.

Choć oczywiście same w sobie są raczej śmieszne. I tak wszystko jest w gesti rodziców by puszczać swoim dzieciom odpowiednie filmy czy seriale.

Jedyną korzyść że to prosta informacja czego się spodziewać w ogólnym zarysie. Zwłaszcza myślę tu o oznaczeniu 16+, i 18+ bo 12+ się trochę zdewaluowało. I jest raczej abstrakcyjne (w jednych przypadkach to limit zbyt wysoki, w innych zbyt niski)
Nie oglądam kłamliwego i stronniczego TVN-u.
Tradycjonalista

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tradycjonalista »

Na AXN są tablice:
Film z napisami dla niesłyszących.
Ostrzeżenie dla osób chorych na epilepsję: W filmie występują dynamiczne efekty świetlne.
Mogła by być trzecia tablica z oznaczeniem wiekowym, np. Film dla widzów od 12 roku życia i żadnej wiekowej grafiki ekranowej.
Tylko czy KRRiT odważy się na taki krok? Jak już była mowa, obecny skład KRRiT żyje latami 90-tymi i wcześniej.
Pawel

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

@kolos, tak przeszkadzają, tak samo jak kolorowe loga stacji (ale to temat na inną dyskusję). W dobie telewizji cyfrowej nie trudno takie informacje jak kategoria wiekowa zamieścić w EPG. Naprawdę nie ma potrzeby robienia z polskich widzów jakichś ułomów co nie potrafią się posługiwać choćby czymś takim przyziemnym jak EPG.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rynek telewizyjny w Polsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości