Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

Dyskusja o rynku telewizyjnym w naszym kraju, opinie, komentarze.
Pawel

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Trzeciak pisze:Właśnie w Holandii są lepsze rozwiązanie, bo nie tylko pokazywane jest dane oznaczenie wiekowe, ale także rodzaj treści uznany za drażliwy (np. sceny seksu, rozmowy z wulgarnym językiem, czy sceny wywołujące uczucie strachu i przerażenia). Tyle, że w Polsce tego nie wprowadzą. :)
Tego typu informacje są też w oznaczeniach w USA. Odpowiadają za to literki DLSV. A najważniejsze jest to że oznaczenia pojawiają się tylko na kilka sekund.
Awatar użytkownika
SNOL
Immortal VIP
Posty: 3931
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:42
Lokalizacja: Wrocław
x 274
x 323
Kontakt:

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SNOL »

Zastanawia mnie, dlaczego powtórki wydań serwisów informacyjnych sprzed wielu lat na TVP Historia oznaczane są "bez ograniczeń". Skoro to informacja, nie musi mieć oznaczenia.
Tylko prywatne opinie. Tutaj od ponad 14 lat.
Pepek94
Junior
Posty: 844
Rejestracja: 31 mar 2009, 18:06
Lokalizacja: powiat ostrowiecki
x 44
Kontakt:

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pepek94 »

Travel Channel i Food Network, mimo, że należą do TVN to nadają oczywiście na podstawie brytyjskiej koncesji i nie muszą zaśmiecać pseudo-oznakowaniami wiekowymi.
A poza tym sądzę, że system oznaczeń wiekowych w TV musi zostać natychmiast zmieniony!
Droga TVP, zdejmij spoty KRBRD z anteny natychmiast!
Precz z "dwunastkami" w godz. 6-20.
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

SNOL pisze:Zastanawia mnie, dlaczego powtórki wydań serwisów informacyjnych sprzed wielu lat na TVP Historia oznaczane są "bez ograniczeń". Skoro to informacja, nie musi mieć oznaczenia.
Najwyraźniej TVP interpretuje stare dzienniki jako programy historyczne, stąd oznaczenie.
2009-2021
Awatar użytkownika
matik
VIP Mod
Posty: 8576
Rejestracja: 27 sie 2010, 18:41
Lokalizacja: Warszawa
x 170
x 870

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: matik »

Zapowiedzi Food Network i Travel Channel (na Facebooku) z oznaczeniami wiekowymi.
ObrazekObrazek
Pepek94
Junior
Posty: 844
Rejestracja: 31 mar 2009, 18:06
Lokalizacja: powiat ostrowiecki
x 44
Kontakt:

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pepek94 »

Problem z pseudozawyżeniami oznaczeń wiekowych przez TVN w celu ominięcia restrykcji związanej z reklamami można rozwiązać poprzez rozpoczęte dziś konsultację społeczną ws. kierunków strategicznych KRRiT na lata 2017-2022. Można wnieść uwagi do 16 marca 2017 r. Polecam drogą elektroniczną.
A poza tym sądzę, że system oznaczeń wiekowych w TV musi zostać natychmiast zmieniony!
Droga TVP, zdejmij spoty KRBRD z anteny natychmiast!
Precz z "dwunastkami" w godz. 6-20.
Awatar użytkownika
Zdzichu
VIP Expert
Posty: 1184
Rejestracja: 16 lis 2016, 18:00
Lokalizacja: Radom
x 638
x 633

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zdzichu »

Te oznaczenia i tak są czysto umowne, wątpię żeby ktokolwiek sugerował się niby wybierając program do oglądania z dziećmi. Nie licząc oczywiście oznaczenia +18, ale to wystarczyło by załatwić planszą ''Tylko dla dorosłych'' jak dawniej ;)
bustram
Activist
Posty: 4855
Rejestracja: 17 kwie 2008, 20:04
x 89
x 1716

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bustram »

Też tak kiedyś myślałem ale sam czasem łapię się na tym, że patrzę na oznaczenie. Ono pomaga w zorientowaniu się z grubsza jakich treści można się spodziewać.

A widzieliście artykuł na Wikipedii na temat oznaczeń wiekowych ?
https://pl.wikipedia.org/wiki/System_oc ... h_w_Polsce

Opisy poszczególnych oznaczeń mnie rozwalają :lol: Nie wiedziałem, że znaczek +7 symbolizuje "Obraz świata budzący silne emocje negatywne (lęk, strach, złość, obrzydzenie)" a znaczek +12 "Nagromadzenie przemocy, wulgarności, wizja świata wrogiego, kontakty międzyludzkie przedstawione jako walka i rywalizacja; sceny przemocy i seksu obrazujące niezrozumiałą dla dziecka ideę lub wywołujące silne podniecenie; obrazy nagości i zbliżeń intymnych; zło budzące chęć naśladowania, przemoc bez konsekwencji, usprawiedliwiona lub sprowadzona do konwencji zabawy; negatywne formy zachowania w postaci atrakcyjnej." Hehe, strach zasiadać przed telewizorem ! :lol: Aż boję się przeczytać co może być oznaczane znaczkiem +16 lub co najgorsze +18...
tvferdex97
Poster
Posty: 1531
Rejestracja: 14 maja 2014, 6:59
x 312
x 25

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tvferdex97 »

Dzisiaj na TVP2 o 23:05 film Sponsoring, który premierowo emitowany 12 marca 2015 o 22:20 wyemitowano z ograniczeniem 16, dzisiaj zostanie wyemitowany tym razem z ograniczeniem 18.
Pepek94
Junior
Posty: 844
Rejestracja: 31 mar 2009, 18:06
Lokalizacja: powiat ostrowiecki
x 44
Kontakt:

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pepek94 »

Ostatnio Polsat już się wycwanił poprzez omijanie restrykcji związanej z reklamami niezdrowej żywności w sposób niewinny dołączając do TVN, który kategorycznie zawyża filmy animowane do +12 czyniąc najgorszym systemem ochrony małoletnich na świecie. :evil: :redface:
A poza tym sądzę, że system oznaczeń wiekowych w TV musi zostać natychmiast zmieniony!
Droga TVP, zdejmij spoty KRBRD z anteny natychmiast!
Precz z "dwunastkami" w godz. 6-20.
Awatar użytkownika
kacper3100
VIP Expert
Posty: 11482
Rejestracja: 06 lut 2016, 9:13
x 952
x 2214

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper3100 »

Ja nie wiem, kto w ogóle zwraca uwagę na te oznaczenia wiekowe. :-) Jak miałem 7 lat, to sobie oglądałem seriale sensacyjne +16, i coś się stało?
bustram
Activist
Posty: 4855
Rejestracja: 17 kwie 2008, 20:04
x 89
x 1716

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bustram »

Kiedyś na TV Trwam widziałem znaczek +14 (jeszcze za czasów trójkątnych oznaczeń). A pamięta ktoś jeszcze kółka ostrzegawcze, które ukazywały się na ekranie w wybranych momentach filmu ?
Awatar użytkownika
kacper3100
VIP Expert
Posty: 11482
Rejestracja: 06 lut 2016, 9:13
x 952
x 2214

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper3100 »

W programach 7+ chyba tych znaczków nie było.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49669
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5349
x 3240

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

kacper3100 pisze:Ja nie wiem, kto w ogóle zwraca uwagę na te oznaczenia wiekowe. :-) Jak miałem 7 lat, to sobie oglądałem seriale sensacyjne +16, i coś się stało?
Tobie może nie, ale w tych programach są pewne sceny, które mogą rzeczywiście zagrażać rozwojowi psychicznemu osób małoletnich, i nie jest to tylko puste akademickie gadanie, co pokazuje praktyka.
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
Medyk24
VIP Expert
Posty: 11285
Rejestracja: 31 lip 2011, 11:37
x 659
x 1879

Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Medyk24 »

Rodzicom są one jednak pomocne aby jeszcze przed obejrzeniem materiału stwierdzić czy dana audycja nadaje się dla dziecka, bo faktycznie na pierwszy rzut oka coś może pozornie wyglądać, a później pojawią się kontrowersyjne treści.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rynek telewizyjny w Polsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości