Gdy telewizja śpi...

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Gdy telewizja śpi...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

W obecnych czasach spora część kanałów telewizyjnych prowadzi całodobową emisję swojego programu. Jednak były czasy, gdy nie tylko stacje ogólne, ale także tematyczne emitowały program od kilku do kilkunastu godzin na dobę. Przez resztę czasu na ekranach mogliśmy oglądać zapętlone zapowiedzi, loga stacji telewizyjnych + ewentualny program dnia na następny dzień lub po prostu planszę kontrolną.

Co pamiętam i napiszę Wam od ręki:
- TVP1 oraz TVP2 zawsze (odkąd pamiętam) emitowały "kołowy" testcard;
- Polsat, Polsat 2 i TV4 nadawały kolorowe pasy do połowy ekranu, drugą (dolną) część zajmowało czerwone tło;
- RTL 7, co pewnie wielu z was pamięta pokazywało kominek z palącym się płomieniem, w tle słyszeliśmy Radio Luxemburg;
- Polonia 1 i Tele 5 emitowały zarówno kolorowe pasy, jak i program dnia, natomiast w tle widniało logo z oprawy graficznej stacji;
- Super 1 także nadawało zrzut z oprawy z widniejącym logo, zarówno w pierwszej jak i w drugiej swojej odsłonie;
- TVN zdaje się emitował kolorowe pasy, ale niestety w czasach gdy nie nadawał przez całą dobę, nie miałem do niego dostępu więc nie mam pewności;
- TVN 7 zawsze nadawało ostatnią klatkę ze swojej oprawy graficznej z widniejącym logo;
- TV Puls pamiętam tylko gdy emitowało planszę z logo, w której zapraszało na program o danej godzinie;
- TV Niepokalanów II emitowała zarówno planszę z logo i zaproszeniem na daną godzinę, jak również krótkie animacje z numerami kont bankowych;
- TV Trwam emitowała plansze z informacjami o swojej działalności oraz numery kont bankowych (szczególnie podczas emisji testowej)
- Canal+ emitował kolorowe pasy z nazwą stacji (w godzinach porannych)
- Discovery Channel i kanały tematyczne, w tym Animal Planet, emitowały planszę z logo i adresem internetowym Discovery Europe (od godz. 3 do 9 rano)
- Planete nocą nadawała zapętlone zapowiedzi programów zmieszane ze statyczną planszą z logo stacji;

Musiałbym się jeszcze zastanawiać, może wy coś pamiętacie?

Tutaj jest kilka zrzutów, których nie opisałem bo ich nie pamiętam: http://ing-sat.what.hu/testcard-sat/poland.htm
Awatar użytkownika
jack
Junior
Posty: 1201
Rejestracja: 11 mar 2010, 19:03
x 1

Gdy telewizja śpi...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jack »

Obecnie:

TVP 1 i TVP 2 - kolorowe paski z białym napisem na czarnym tle TVP S.A
TVP Info - ta nowa wersja zegara TVP przez 5 minut.
TV 4 - kolorowe paski z bialym napisem na czarnym tle TV 4.
Polsat - do połowy stycznia bieżącego roku przez 5-20 minut przed rozpoczęciem ramówki dnia kolorowe paski na cały ekran bez żadnego napisu, aktualnie od połowy stycznia 2012 emisja w 100% całodobowa.
TVN - ID Mix
TV Puls - nie ma przerwy w nadawaniu
Tele 5 - Nocny patrol
Wszystkie kanały sportowe Polsatu, TVN Style, TVN Turbo - loga stacji.

Warto zwrócić uwagę, że wszystkie stacje zgapiają od siebie kolejność kolorowych pasów.
Nienawidzę TVP 1. I ogólnie całego TVP.
Awatar użytkownika
Maciek23
VIP Expert
Posty: 1127
Rejestracja: 05 lip 2006, 13:07
x 3
x 27

Gdy telewizja śpi...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maciek23 »

Karlo, co do TVP1 i TVP2 to nie wiem czy pamiętasz, ale w okolicy 2004 roku był taki eksperyment z nałożonym na testcard Panem (nagranym na blueboxie) wykonującym różne pozycje i ruchy (między innymi jogina):
Obrazek
Grzelich1996
Junior
Posty: 1019
Rejestracja: 11 lis 2010, 13:02
Lokalizacja: Kodeń
x 5

Gdy telewizja śpi...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzelich1996 »

TVP1 miała "kołowy" testcard do nocy z 28 lutego na 1 marca 2010, a TVP2 do końca stycznia 2010. Polsat emitował planszę kontrolną z czerwonym tłem na dole od 1 października 1994 do nocy z 26 na 27 lutego 2006, TV4 od początku swojego istnienia do nocy z 1 na 2 marca 2009. RTL7 miał kominek do września 1999, potem był testcard podobny do tego, co w poprzednim poście, lecz z napisem RTL7 i w tle też grało Radio Luksemburg.
http://www.youtube.pl/telefilmkoden2 - mój profil na YouTube
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

Gdy telewizja śpi...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

Polonia 1 jeszcze ze 2 lata temu w nocy nadawała widok na akwarium z rybkami.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Awatar użytkownika
telefan
Obserwator
Posty: 698
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:36
x 5
x 20

Gdy telewizja śpi...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: telefan »

Jest! Na linkowanej stronie znajduje się testcard TVP Wrocław! Pamiętam z przebłysków z dzieciństwa i tropo, że jeszcze około 2002-2003 roku stacja miała właśnie zupełnie inny testcard niż reszta stacji i że on przypominał plansze stacji z byłego ZSRR. Dziś moje wizja została zweryfikowana ;) Pytałem kiedyś SNOL'a o tą planszę. On jednak jej sobie nie przypominał. Tu od siebie dodam, że TVP Poznań miało swój zegar. Tło niebieskie, brak cyfer, w miejscu minut białe kropki grubsze przy głównych cyfrach (3, 6, 9, 12). U góry logo PTV, u dołu napis "TELEWIZJA POZNAŃ". Wskazówki były kolorowe.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Gdy telewizja śpi...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Kpc21 pisze:Polonia 1 jeszcze ze 2 lata temu w nocy nadawała widok na akwarium z rybkami.
A nie przypadkiem Tele 5? To właśnie ta telewizja nadawała "Rybią nockę", którą ostatecznie zastąpił "Nocny patrol". W Polonii 1 pamiętam tylko planszę z logo, a wcześniej jeszcze przesuwający się napis z programem na najbliższy dzień.
Awatar użytkownika
dana1993
Obserwator
Posty: 335
Rejestracja: 18 maja 2012, 16:56
Lokalizacja: Poland:P
Kontakt:

Gdy telewizja śpi...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dana1993 »

Maciek23 pisze:Karlo, co do TVP1 i TVP2 to nie wiem czy pamiętasz, ale w okolicy 2004 roku był taki eksperyment z nałożonym na testcard Panem (nagranym na blueboxie) wykonującym różne pozycje i ruchy (między innymi jogina):
http://hoppke.dobremiasto.net/pomroka/j ... 2_zoom.jpg
Ten pan nazywa się Kuba Bakowski i był nawet w Polsacie xD
DANA TO NIE IMIĘ
DANA TO KREJZOL
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Gdy telewizja śpi...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

Po 5 latach postanowiłem odkopać ten wątek. Z tego co pamiętam, to stacje telewizyjne miały kiedyś następujące zakończenia programu:

TVN CNBC Biznes emitowało notowania giełdowe.
TVN Warszawa emitowała nocny widok na Warszawę (widok na PKiN z wieżowca w którym realizowano ''Dzień dobry TVN'').
RTL7 pod koniec swojego nadawania emitowała już ''kołową'' planszę kontrolną, a w tle leciało Radio Luksemburg.
TMT emitowała planszę kontrolną (pasy) z nazwa stacji.
CANAL+ nie tylko emitowało plansze kontrolną, ale także były przeplatane teledyski czy ''Kuchnia Filmowa'' (w czasie przerwy technicznej była plansza z logo CANAL+, z oprawy graficznej 1997-2004).
HBO emitowało plansze z logo kanału (np. akwarium z rybkami czy w środku limuzyny).
Eurosport emitowało blok telezakupowy TV Shop.
Travel Channel, Jetix emitowały czarny ekran z logo kanału u góry.
Jetix Play emitowało czarny ekran, przed godz. 6:00 pojawiała się plansza w języku tureckim.
Polsat Zdrowie i Uroda pokazywała tzw. pętle, czyli ruszające się nici DNA.

Co do planszy kontrolnej Telewizji Wrocław, to ona była z NRD-owskiej telewizji.
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Giovanni
Obserwator
Posty: 632
Rejestracja: 11 wrz 2017, 19:25
x 69
x 53

Gdy telewizja śpi...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Giovanni »

Ja mam zapytanie względem Europy i świata: Od którego roku i jakie stacje nadają całodobowo ??
Co do naszej TVP to nieraz kończyła nadawanie tuż przed północą lub tuż po północy (lata 80 i początek 90 )
Uwielbiam alternatywną historię ,jestem kibicem Legii i najchętniej cofnąłbym czas ;D
Awatar użytkownika
adamz689
Użytkownik
Posty: 237
Rejestracja: 08 wrz 2012, 23:33
x 1
x 5

Gdy telewizja śpi...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: adamz689 »

Jeszcze w 2001 jednostkowo zdarzało się że TVP1 kończyło przed północą ;D
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Gdy telewizja śpi...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Minęły lata odkąd założyłem ten wątek, wiele też zmieniło się na naszym rynku, szczególnie w kwestii czasu nadawania poszczególnych kanałów. Co prawda sam nie mam czasu przyglądać nie tylko ramówek, ale i końcówek dnia w każdej ze stacji, żeby przekonać się jak kończą swoje programy - buforem, testcardem czy może gładko przechodzą do kolejnej audycji na nowy dzień.

Jak sprawa wygląda dziś? 🙂
Awatar użytkownika
kamol
VIP Expert
Posty: 2021
Rejestracja: 26 gru 2015, 17:25
x 417
x 573

Gdy telewizja śpi...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kamol »

Jedno wiadomo na pewno - Rybka MiniMini wciąż chrapie całą noc na wizji. :)
Awatar użytkownika
Dzono
Użytkownik
Posty: 190
Rejestracja: 29 lis 2018, 22:16
Lokalizacja: centrum
x 32
x 31

Gdy telewizja śpi...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Dzono »

Oraz pewne jest to, że Teletoon+ emituje nadal pętlę nocną z logiem z 2011-2014.
tak
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości