Śmierć Jana Pawła II (2005)

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49676
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5350
x 3242

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Jeśli dobrze pamiętam, to prognoz pogody na Jedynce nie było tylko 10, 11, 17 i 18 kwietnia. Na Dwójce podczas żałoby pogody nie było w ogóle, za to specjalne wydania programu "Gorący temat".
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Dlatego mamy internet i prognozy wcale nie gorsze, niż te w telewizji. Tak samo było w 2010 roku, czy 2005 :-)
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49676
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5350
x 3242

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

No i także Regionalny System Ostrzegania - to tak kończąc OT. :)
Pozdrawiam, Trzeciak
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

Pojawiły się na YT nagrania z serwisów informacyjnych TVP podczas Żałoby Narodowej po śmierci Jana Pawła II.

Wiadomości
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2ewr78snCUY&t=151s[/youtube] (3 kwietnia, prowadzą Krzysztof Ziemiec i Kamil Durczok) (6 kwietnia, prowadzą Krzysztof Ziemiec i Kamil Durczok)

Panorama (4 kwietnia, prowadzi Dariusz Łukawski) (5 kwietnia, prowadzi Dariusz Łukawski).

Teleexpress (8 kwietnia, prowadzi Beata Chmielowska-Olech)
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49676
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5350
x 3242

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Akurat przez cały tydzień żałoby główne wydanie "Panoramy" prowadził Dariusz Łukawski, a główne "Wiadomości" Ziemiec i Durczok.
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
brzoza13
Obserwator
Posty: 327
Rejestracja: 28 sie 2017, 20:15
x 28

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: brzoza13 »

Trzeciak pisze: Etiudę zakończono widokiem z papieżem, który odsuwa się od okna w ostatnią środę 30 kwietnia - wtedy widzimy go publicznie po raz ostatni jako żyjącego - oraz widokiem na flagi państwowe we Włoszech opuszczone do połowy masztu[...]
A to nie było tak, że najpierw były flagi opuszczone do połowy masztu, a dopiero później papież, który się odsuwa?
W dodatku to nie był 30 kwietnia, a 30 marca. 30 kwietnia był już Benedykt XVI, zresztą...na samym początku ten Papież powiedział: "Po wielkim Papieżu Janie Pawle II..." ;)

A właśnie - à propos konklawe: jak stacje telewizyjne zareagowały na wiadomość o tym, że następcą Jana Pawła II będzie właśnie Benedykt XVI?
Dobrego dnia!
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49676
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5350
x 3242

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Tak było. A co do miesiąca - zwykłe przejezyczenie. :)

Co do wyboru papieża Benedykta XVI - to o ile pamiętam - to Jedynka od razu zmieniła program po widoku na dym (nie było wiadomo, czy w tym momencie mieliśmy już nowego papieża) emitując po bloku reklamowym specjalne wydanie "Wiadomości", a następnie Studio Papieskie do momentu ogłoszenia następcy Jana Pawła II prowadzone przez Iwonę Schymallę. Dwójka emitowała w tym czasie programy lokalne i "Panoramę" o 18:30, a stacje komercyjne - o ile mi się wydaje Polsat na chwilę tylko przerwał emitując specjalne wydanie "Wydarzeń", a TVN mógł retransmitować specjalne wydanie TVN24. Na pewno stacje poinformowały o tym fakcie w głównych programach informacyjnych.
Pozdrawiam, Trzeciak
Cyan Nerd
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:42
x 1
x 1

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Cyan Nerd »

O śmierci papieża dowiedziałem się rano 3 kwietnia z radia. Miałem wtedy niecałe 5 lat. Już wcześniej wiedziałem, że papież był bardzo chory, ale niewiele więcej pamiętam.
Jantar
VIP Expert
Posty: 4435
Rejestracja: 13 lip 2011, 18:50
x 108
x 248
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jantar »

Wpadła mi właśnie w ręce kaseta z nagraniem z 3 kwietnia z TV Trwam - ciało JPII wystawione na katafalku w Sali Klementyńskiej w Watykanie i składany zmarłemu hołd przez polityków i wiernych:
Załączniki
jpii-katafalk-1.jpg
jpii-katafalk-1 (02).jpg
jpii-katafalk-1 (03).jpg
jpii-katafalk-1 (04).jpg
jpii-katafalk-1 (05).jpg
jpii-katafalk-1 (06).jpg
jpii-katafalk-1 (07).jpg
pliki video na forum: http://chomikuj.pl/Kleksik5/pliki+rozne/forum+media2
PS. Z pewnych powodów musiałam ustawić folder jako widoczny, więc zostało nałożone hasło "xxx" (bez cudzysłowu).

www.novela.pl
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Włoskie stacje katolickie (oczywiście mówię o telewizjach) prowadziły transmisję z Watykanu niemalże non stop od momentu wystawienia ciała, aż do pogrzebu. Można było się napatrzeć i mieć dziwne odczucia - zazwyczaj unika się pokazywania ciał zmarłych w mediach.
Jantar
VIP Expert
Posty: 4435
Rejestracja: 13 lip 2011, 18:50
x 108
x 248
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jantar »

Jingiel TVP1 z okresu konklawe z 2005 r.:
konklawe.jpg
Jingiel TV Trwam z okresu żałoby po JPII:
VTS_01_1 (02).jpg
pliki video na forum: http://chomikuj.pl/Kleksik5/pliki+rozne/forum+media2
PS. Z pewnych powodów musiałam ustawić folder jako widoczny, więc zostało nałożone hasło "xxx" (bez cudzysłowu).

www.novela.pl
Kubosz19a
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 07 kwie 2018, 17:19

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kubosz19a »

Z jednego z filmików dowiedziałem się, że przed ogłoszeniem śmierci Ojca Świętego,( również śp.) Grzegorz Miecugow miał rozmawiać z Marcinem Majewskim z redakcji sportowej 24 Ta rozmowa miała dotyczyć pojednania kibiców Cracovii i Wisły A wiadomość, którą dostał pochodziła z mniej znanego źródła.
kams333
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 12 mar 2018, 21:05
x 1
x 1

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kams333 »

jekyll pisze:Wydaje mi się, że oglądałem TVP2, zaczynało się wydanie Panoramy, podczas czołówki nagle obraz się urwał, w taki sposób jakby ktoś taśmę filmową ściągał z jakiegoś projektora.
To prawda, tym postem przypomniałeś mi o tym że początek wspomnianego programu był "inny". Logo TVP2 jeszcze było białe, chwilę po ogłoszeniu łamiącej informacji stało się czarne, a kilka minut później zmieniło położenie na ekranie (bardziej w lewo i dół) oraz zniknęła cyfra "2".

Warto jeszcze wspomnieć o zegarach emitowanych codziennie, kilka tygodni po żałobie. Nie wiem jak w innych stacjach, ale na pewno TVP to robiło. Na kilka minut przed 21:37 uruchamiał się 7-segmentowy zegar na szarym tle. Posiadał sekundy, które się zmieniały aż do osiągnięcia czasu 21:37:00, po czym znikał.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49676
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5350
x 3242

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Czarne logo TVP bez cyfry lub podpisu akurat było nałożone na obraz, który emitowany był na wszystkich czterech istniejących ówcześnie antenach TVP. Obraz z ks. Andrzejem Majewskim miał akurat prawidłowo umiejscowione czarne logo TVP, a obraz ze specjalnym wydaniem "Wiadomości" nie, bo a tym wypadku logotyp ekranowym był generowany z Pl. Powstańców skąd nadawany był program. Widać to także po "dziwnie" pojawiającym się i znikającym czarnym znaku TVP oraz jego lekkim rozmazaniu. Zresztą wystarczy porównać moment ogłoszenia śmierci papieża na antenie TVP1 (tam przy kadrze na Ziemca widać przez moment jednocześnie włączone czarne loga TVP i TVP1) i TVP2 (najpierw zostaje wyłączone białe logo, a dopiero później czarne): Co do godziny 21:37 podczas żałoby - to pierwszego dnia - 3 kwietnia 2005 roku był emitowany na TVP1 obraz z Krakowskich Błoni, gdzie pokazywano jak Kraków z zapalonymi świecami oddaje hołd zmarłemu dobę wcześniej Ojcu Świętemu.
Pozdrawiam, Trzeciak
Grzelich1996
Junior
Posty: 1019
Rejestracja: 11 lis 2010, 13:02
Lokalizacja: Kodeń
x 5

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzelich1996 »

Trzeciak pisze: 10 kwie 2017, 0:36 W dniu pogrzebu Jana Pawła II 8 kwietnia 2005 roku (jeden z rekordowych dni w telewizji, szczególnie, że "Fakty" TVN po pogrzebie Jana Pawła II zanotowały rekordową i nieosiągalną dotąd widownię) Jedynka znów zapowiedzi miała ze specjalnego przyciemnionego studia z palącą się świecą i portretem Jana Pawła II, które tego dnia prowadził Tomasz Kammel. Używano jingla Platige Image z zegarem słonecznym i cyfrą "1". a na TVP2 - jingla z serii Leonardo da Vinci. Ponadto tego dnia nie wyemitowano "Wieczorynki" w związku z konferencją prasową ówczesnego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego po przylocie z Rzymu z pogrzebu Jana Pawła II. Ponieważ konferencja się opóźniała - dano jako przerywnik widok na obraz z papieżem i palącą się świecą wraz z "Requiem" Mozarta.
Tego dnia raczej była "Wieczorynka", czego dowodem jest poniższe nagranie, które ostatnio pojawiło się na YT. Tyle, że w Wieczorynce nie emitowano Listonosza Pata (w ówczesne piątki w tym cyklu był ten serial), ale jakąś kreskówkę ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej - i to nie był żaden tam Reksio czy też Bolek i Lolek. Wie ktoś, co to była za kreskówka? Wiem, że była produkowana jeszcze gdzieś w okresie PRL-u.
http://www.youtube.pl/telefilmkoden2 - mój profil na YouTube
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości