Śmierć Jana Pawła II (2005)

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Memorex_94
VIP Expert
Posty: 2289
Rejestracja: 09 sty 2017, 12:05
x 5
x 182

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Memorex_94 »

Dokladnie jak piszesz. Wszedzie byla najpierw zapowiedz o bardzo smutnej wiadomosci. I potem byla wiadomosc ks. Majewskiego i potem specjalne wydanie Wiadomosci. Nie daje glowy czy wszedzie. Ale na pewno na glownych antenach TVP.
Awatar użytkownika
telefan
Obserwator
Posty: 698
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:36
x 5
x 20

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: telefan »

Telewizja2, ośrodki regionalne nie mają żadnych problemów by retransmitować inny program, przecież już w latach 90. retransmitowano w niektórych OTV program TV Polonia. Od wielu lat wieczorne pasmo lokalne w TVP3 Bydgoszcz wygląda tak: reklamy>Zbliżenia>reklamy>Sport>reklamy>Pogoda>autopromocja. W tamtym okresie wieczorne Zbliżenia z 21:45 były krótkie i kończyły się w dni powszednie około 22 a w weekendy nieco wcześniej. Tamto wydanie już i tak dobiegało końca tylko że zamiast podsumowania tematów dnia od razu poszła informacja po śmierci Ojca Świętego (treści nie przytoczę bo nie pamiętam), po niej Zbliżenia się urwały bez żadnych napisów końcowych, przez chwilę czarny ekran i początek retransmisji TVP1 w trakcie wystąpienia ks. Majewskiego. Tego czy to Bydgoszcz sama zaczęła retransmisję czy też centrala na Jasnej w jednym momencie narzuciła program wszystkim OTV tego się pewno nigdy nie dowiemy bo prawdopodobnie nie ma żadnych prywatnych nagrań z tego momentu z TVP3. Więcej nie pamiętam.

Poszczególne anteny TVP wchodziły z emisją jednego programu sukcesywnie a przypominam że wtedy jeszcze TVP miało jeszcze 4 anteny tak więc nie był to długi proces.
Awatar użytkownika
Marecki384
Obserwator
Posty: 394
Rejestracja: 24 sie 2013, 12:09

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marecki384 »

A ja wtedy żałowałem że nie mam dvd bo bym sobie jakieś filmy pooglądał.
Naprawdę nic a nic mnie to nie obeszło.
Ojciec powiedział : No to pogonią was teraz z Watykanu.
Jantar
VIP Expert
Posty: 4425
Rejestracja: 13 lip 2011, 18:50
x 108
x 246
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jantar »

Pamiętam, że w tamtym okresie nagrywałam mnóstwo różnych programów z pogrzebem włącznie koledze. Wszystko do tej pory ma zachowane na vhs-ach - ze wszystkimi transmisjami pielgrzymek i różnymi dokumentami o papieżu włącznie, jakie przez lata przewinęły się po kanałach TVP. Kolega szykuje cały materiał do digitalizacji na dvd.
pliki video na forum: http://chomikuj.pl/Kleksik5/pliki+rozne/forum+media2
PS. Z pewnych powodów musiałam ustawić folder jako widoczny, więc zostało nałożone hasło "xxx" (bez cudzysłowu).

www.novela.pl
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Ja tymczasem mam pytanie a mianowicie czy Polsat poza standardowymi wydaniami nadawał jakieś wydania specjalne Wydarzeń? Pamiętam tylko że emitował serię "Watykan Jana Pawła II" który to kilka lat wcześniej možna było... kupić w TV Markecie.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Marecki384
Obserwator
Posty: 394
Rejestracja: 24 sie 2013, 12:09

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marecki384 »

A pamiętam też specjalne Rozmowy w toku poświęcone Kremówce
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49666
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5347
x 3240

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Poland pisze:Ja tymczasem mam pytanie a mianowicie czy Polsat poza standardowymi wydaniami nadawał jakieś wydania specjalne Wydarzeń? Pamiętam tylko że emitował serię "Watykan Jana Pawła II" który to kilka lat wcześniej možna było... kupić w TV Markecie.
Pewnie, szczególnie na transmisje wydarzeń związanych z chorobą i śmiercią Jana Pawła II.
Karol pisze:Takie drobne przypomnienie: "Fakty" z 3 kwietnia 2005 roku - http://fakty.tvn24.pl/archiwum-faktow,5 ... 18518.html
Widać, że materiał jest przemontowany, szczególnie, że znalazł się tam widok na ciało papieża już z Bazyliki Św. Piotra (a ciało z Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego do Bazyliki Św. Piotra przeniesiono dopiero popołudniu w poniedziałek 4 kwietnia).
Alek1224 pisze:A to nie było tak że wszystkie anteny TVP emitowały od 22:00 to slynne już wydanie Wiadomości, które prowadził Krzysztof Ziemiec? Tak mi się coś kojarzy.
No przecież o tym wspomniałem w swoim poście. A @Telewizja2 spytał o sposób w jaki przerwano emisję programu TVP2, by przekazać tak smutną wiadomość. Czytajże uważniej posty. ;)
Co do TVP2 się nie wypowiem, bo na tą stację przełączyłem dopiero zaraz po ogłoszeniu śmierci Jana Pawła II, gdzie na wszystkich antenach był emitowany ten sam specjalny program.
Frontowiec pisze:Niektóre stacje telewizyjne to w dniu śmierci Jana Pawła II zachowały się wręcz nieelegancko. Nieistniejący już Club nadawał wtedy ''Jerry Springer Show'' i film erotyczny, Cartoon Network nie przerwał TCM a 4 Fun TV przerwał nadawanie około godziny 23:20 po tym, gdy na ekranie pojawiły się SMS-y od niezadowolonych widzów (wtedy 4 Fun TV emitował rozrywkowe teledyski).
Nie do końca pamiętam czy tak wtedy było, ale jeśli tak, no to w przypadku 4 Fun TV w tak ważnym dla nas wszystkich momencie było to naprawdę bardzo niesmaczne widowisko. Pamiętam, że wiele stacji zawiesiło bezpośrednio po tej informacji swoją emisję emitując albo czarny ekran, albo jak iTV (dziś TOITV) - specjalną planszę z logo stacji i informacją, że ze względu na smutek po odejściu Jana Pawła II emisja programu została zawieszona do odwołania.

Club i CN to stacje zagraniczne, więc można w części to zrozumieć. Warto przy okazji dodać, że Węgierska Telewizja Publiczna MTV o śmierci Jana Pawła II poinformowała swoich widzów dopiero po 23:00 w specjalny programie informacyjny "Hirado", podczas, gdy komercyjna konkurencja - jak większość stacji telewizyjnych na świecie - o tym fakcie poinformowała już przed 22:00, a pierwszy program węgierskiej telewizji wciąż emitował program rozrywkowy. Za ten "wyczyn" szef programów informacyjnych w MTV został odwołany ze stanowiska.

Co do całościowych wspomnień z 2 kwietnia, to w pewnym sensie okazał się - przynajmniej do tego tragicznego wieczoru - dniem nadziei. Jeszcze rano wszystkie główne stacje emitowały swój specjalny program. Gdy jednak przed południem Joaquín Navarro-Valls podał informację, że stan papieża wciąż pozostaje ciężki, ale stabilny, oraz to, że Jan Paweł II wciąż jest przytomny - Polsat i TVN wróciły do planowanego wcześniej programu emitując zaplanowane wcześniej powtórki (np. na Polsacie powtórka teleturnieju "Na zawsze razem", a na TVN-ie - "Dzieciaków z klasą") Obie stacje wróciły także do emisji bloków reklamowych i zwiastunów - przynajmniej do godziny 18:00. Tego nie uczyniły jedynie anteny TVP, których ramówka wciąż była zmieniona (częściej emitowane specjalne wydania "Wiadomości" (chociażby te o godzinie 15:00, które zwykle w soboty nie jest emitowane) i "Panoramy", a emisja reklam i zapowiedzi wciąż została zawieszona. Wieczorem ponownie tego dnia ukazało się główne wydania programów informacyjnych, m. in. "Wydarzeń" Polsatu (wyjątkowo nadanego już o godzinie 18:00 - także na antenie TV4 i Polsatu 2) i "Faktów TVN" o godzinie 19:00. Specjalne godzinne wydanie (jak się później okazało - ostatnie z "normalną" czołówką) o 19:30 miały także "Wiadomości" TVP1, które zaczęły się od wieczornego komunikatu prasowego Stolicy Apostolskiej, które brzmiał tak samo, jak komunikat przedpołudniowy. Co warto dodać, zamiast planowanej konferencji prasowej - rozdano komunikat obecnym na sali dziennikarzom. Nieliczni już po cichu przeczuwali, że prawdopodobnie stan papieża jeszcze bardziej się pogorszył i były to ostatnie godziny jego życia tu na ziemi.

Przed 22:00 przychodzi ten najgorszy komunikat. Polsat natychmiast przerywa emisję filmu "Klinika samotnych serc" specjalną planszą w ówczesnej oprawie "Wydarzeń" "POLSKA W ŻAŁOBIE" z podobizną Jana Pawła II. TVN czyni podobnie (plansza "Jan Paweł II nie żyje" z podobizną papieża na szarawym tle i ze smutną muzyką). Obie stacje później przenoszą obraz do studiów - Polsat do studia "Wydarzeń", gdzie byli Hanna Lis (wtedy Smoktunowicz) i Tomasz Lis, TVN do studia TVN24 gdzie retransmitowany był program prowadzony przez Grzegorza Miecugowa. Jedynie kanały TVP - ze względu na formę ogłoszenia tej informacji oraz przestarzałej trochę infrastruktury - przerywają program dopiero dwie minuty później, choć na pasku emitowanym w TVP1, TVP2 i TVP Polonia jako jedna z wielu już o 21:56 pojawiła się informacja "Jan Paweł II nie żyje - podała Stolica Apostolska". O 21:58 na wszystkich antenach TVP jest komunikat ks. Andrzeja Majewskiego z materiałem wspomnieniowym z fragmentami homilii Jana Pawła II i czarnym znaczkiem TVP bez dopisku, czy numeru stacji. Później specjalne wydanie "Wiadomości" ze specjalną czołówką prowadzone przez Krzysztofa Ziemca z Warszawy i Kamila Durczoka z Watykanu. Co więcej anteny tematyczne TVN-u także retransmitowały antenę TVN24, a część z nich - jak już wspomniałem - zawiesiło swoją emisję. Po 22:00 na niemal wszystkich polskich stacjach pojawiają się żałobne logotypy ekranowe (w kolorze czarnym, w odcieniach szarości, z przypiętą czarną, żałobną wstążką, bądź niezmienione z dopiskiem "ŻAŁOBA" pod logo - jak w przypadku Tele 5, czy Polonii 1). Do północy na wielu stacjach relacje na żywo m. in. z Watykanu, Warszawy, Krakowa, Zakopanem, czy Jasnej Góry. Transmitowane jest także przemówienie ówczesnego prezydenta RP - Aleksandra Kwaśniewskiego, który ogłasza żałobę narodową, i wraz z rządem i duchownymi - modlił się za duszę papieża i oddał hołd Janowi Pawłowi II zapalając świeczkę i jego portrecie przepasanym kirem.
Ok. 0:15 anteny TVP wracają do swych programów - wszystkie z własnymi czarnymi logami. Na Jedynce i TVP Polonia emitowane jest specjalne studio papieskie prowadzone przez Witolda Kołodziejskiego i Iwonę Schymallę przerywane specjalnymi wydaniami "Wiadomości" - już z tą specjalną czołówką, na Dwójce - specjalne, główne wydanie "Panoramy" (z wiadomych względów nie wyemitowane o 22:00), później dokumenty przerywane Studiem Oprawy prowadzoną przez Grażynę Torbicką, na TVP3 specjalne wydanie "Kuriera" już z włączonym czarnym paskiem. Programu nie przerywają także Polsat i TVN, które emitują specjalne programy na żywo poświęcone śmierci Jana Pawła II i wydarzeniom związanym z tym faktem. Wszystkie stacje przez całą noc z 2 na 3 kwietnia 2005 roku emitowały program non stop.
Pozdrawiam, Trzeciak
Alek1224
Thinker
Posty: 5517
Rejestracja: 03 lut 2016, 11:01
x 82
x 512

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Alek1224 »

Swoją drogą to Ziemiec miał wyjątkowego pecha. Prowadził Wiadomości i 02.04.2005 i 10.04.2010.
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Może i dobrze bo nabrał doświadczenia w zakresie prowadzenia programów w sytuacjach nadzwyczajnych.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49666
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5347
x 3240

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Alek1224 pisze:Swoją drogą to Ziemiec miał wyjątkowego pecha. Prowadził Wiadomości i 02.04.2005 i 10.04.2010.
Pecha, ale i szczęście. Przypomnę, że to on prowadził pierwsze specjalne wydania "Wiadomości" z 31 marca na 1 kwietnia. W momencie katastrofy Tupolewa w Smoleńsku prowadził specjalny program ze Studia Oprawy TVP1, które pierwotnie miał być poświęcony obchodom 70 rocznicy Zbrodni w Katyniu. Z kolei 13 marca 2013 roku prowadził specjalne główne wydanie "Wiadomości" w momencie, gdy ogłoszono wybór kard. Bergoglio na papieża Franciszka.

No i prowadził także studio przy zaprzysiężeniu prezydenta Komorowskiego 6 sierpnia 2010 roku i równo 5 lat później przy zaprzysiężeniu prezydenta Dudy. :)
Pozdrawiam, Trzeciak
Jantar
VIP Expert
Posty: 4425
Rejestracja: 13 lip 2011, 18:50
x 108
x 246
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jantar »

Trzeciak pisze:Club i CN to stacje zagraniczne, więc można w części to zrozumieć.
Dodam, że Club TV, jak i ówczesne Zone Romantica, Zone Europa i Zone Reality należały wtedy jeszcze do Chello Central Europe. Nie wiem, jak Zone Europa i Zone Reality, ale Romantica przerwała program i nadawała przez jakiś czas planszę. Kawałek mam w nagraniu odcinka telenoweli, w trakcie którego została przerwana emisja.
pliki video na forum: http://chomikuj.pl/Kleksik5/pliki+rozne/forum+media2
PS. Z pewnych powodów musiałam ustawić folder jako widoczny, więc zostało nałożone hasło "xxx" (bez cudzysłowu).

www.novela.pl
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49666
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5347
x 3240

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Wtedy jeszcze to były Romantica TV, Europa Europa i Reality TV (rebranding na Zone miał miejsce w 2006 roku). Przypomnę, że ta druga w dniu pogrzebu Jana Pawła II emisję rozpoczęła dopiero o godzinie 14:00.
Pozdrawiam, Trzeciak
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

@Trzeciak ma bardzo ogromną wiedzę jeśli chodzi o okres Kwiecień 2005 ;). Niektóre stacje telewizyjne to w dniu pogrzebu papieża rozpoczynały swój program nawet o godzinie 16:00 (Ale Kino!) i 18:00 (ZigZap oraz Discovery Channel).

3 kwietnia 2005 roku byłem tak mocno osłabiony chorobą, że większość tego dnia spałem. Z tego co pamiętam, to po godzinie 5:00 TVP1 czy TVP2 krótko zakończył swój program ale plansza testowa była bez pisku a na górze ekranu widniał czarny logotyp. O godzinie 16:45 TVP2 emitowała film ''Faustyna'' a godzinę później ''Program lokalny'' (wtedy miałem dostęp do CYFRY+ i oglądałem ''Telewizyjny Kurier Warszawski'', który jest z tego dnia na YT). Wiele stacji telewizyjnych jak np. Jetix nie nadawały programu i pokazywały plansze.

Ciekawostką jest to, że w dniu śmierci Jana Pawła II swój program przerwał nawet Pilot TV, który po zakończeniu żałoby nie wznowił swojego nadawania głównie ze względów finansowych (na kilka godzin przed śmiercią papieża Pilot TV na dole ekranu emitował EPG z... 1 kwietnia 2005 roku).

Tydzień po śmierci Jana Pawła II i żałobie po nim stacje telewizyjne powoli powracały do normalnego programu.
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

W przypadku stacji filmowych czy dokumentalnych, skrócenie czasu emisji miało dwa cele - pierwszy szacunek, moment wyciszenia, drugi to przeredagowanie ramówek. Tak się składa, że od wielu lat większość kanałów telewizyjnych nadaje z zagranicy, często według playlist układanych w Polsce. Z jednej stronie rozumiem pretensje, do kanałów ówczesnego ZoneVision (Club, Reality TV), bo jego kanały nie przerwały nadawania (przy okazji: Club emitował filmy erotyczne???), z uwagi na domniemany brak nadzoru emisji w późnych godzinach, tym bardziej, że była to sobota. Decyzyjność i biurokracja w przypadkach, gdzie biura osób odpowiedzialnych za nadawanie/dystrybucję mieszczą się w Polsce (o ile w ogóle zarządzają nimi Polacy), a centra emisyjne na Wyspach, nie działa na korzyść. Swoją drogą, kanałami ZV od zawsze zarządzał Polak - Krzysztof Wroński, czasami przedstawiający się jako Chris Wronski.
Alek1224
Thinker
Posty: 5517
Rejestracja: 03 lut 2016, 11:01
x 82
x 512

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Alek1224 »

A wiek ktoś jak wyglądało ogłoszenie tej informacji oraz późniejsze programy na antenach Polskiego Radia? Bo wiem że w Jedynce tą informację podała Justyna Monczka a potem był program specjalny, który prowadził Tadeusz Sznuk.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości