[TVP2/TVP1] Sonda 2 (2016-2018)

Archiwalne programy Telewizji Polskiej.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

[TVP2] Sonda 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Program nie najgorszy, pierwszy odcinek był git, jednak drugi już przynudzał, ale to już kwestia moich zainteresowań. Porównując do starej "Sondy", nowa produkcja Kurskiego nie ma nic wspólnego (poza nazwą) z pierwowzorem. Zgadzam się z wypowiadającym się dla "Faktu" członkiem ekipy, który uważa, że program jest o wszystkim i o niczym. Trochę "Gadżetu", trochę "Clever", jeszcze trochę "Galileo". I niech ktoś powie, że mam racji. Niestety, ale w dobie dość łatwego dostępu do wiedzy i samej technologii, "Sonda 2" nie nauczy nas niczego. To już SciFun robi ciekawsze eksperymenty.
Awatar użytkownika
woj29
Obserwator
Posty: 583
Rejestracja: 15 mar 2013, 13:17

[TVP2] Sonda 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: woj29 »

wiatriwoda pisze:Dla mnie samo słowo , że słowami twórcy nazwy , który nie został nawet zapytany o jej używanie -nie ma się co zajmować -jest raczej słabe .
Ale nazwa i format programu są raczej własnością TVP a nie twórcy? Chyba że się mylę. Mogli go zapytać, ale nie musieli.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49669
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5349
x 3240

[TVP2] Sonda 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Mam nadzieję, że z tego powodu nie powstanie spór, który swój finał znalazłby na wokandzie. Jednakże z jednej strony taka sytuacja wygląda słabo, ale tak to jest, jak się coś robi na szybko byle było, nie uwzględniając pewnych aspektów. Z drugiej strony - z całym szacunkiem, ale twórcom "Sondy 2", chyba nie chodziło o to, by kopiować legendarną "Sondę", bo tego nie da się zrobić, a raczej nawiązać do niej. Zresztą producentom chodziło o taki program bardziej popularnonaukowy, niż naukowy, bo - umówmy się - wykładów czysto naukowych z fizyki i to na małym ekranie w dobie internetu oglądałoby garstki.

Zresztą nawet odrzucając jaki był zamysł twórców "Sondy 2" oraz moją przychylność w stosunku do Rożka, to także uważam, że takiego typu krytyka Siudyma jest mało konstruktywna i merytoryczna. Wszyscy wiemy kto jest patronem prasowym programu i z jaką gazetą współpracuje dr Rożek, ale te "kościelne" porównania do treści programu nie dość, że średnio trafione, to jeszcze z bardzo słabą ironią. Przecież w samym programie nie było żadnych treści naukowych, które w jakikolwiek sposób nawiązywałyby do chrześcijaństwa, a sam widzowie programu w zamyśle producentów nie mieli tylko biernie spoglądać w ekran.
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

[TVP2] Sonda 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

Myślę, że format samowystarczalnego wykładu jest niedzisiejszy, co już zostało zauważone na forum. Wiedza na każdy temat jest na wyciągnięcie ręki. Czasem trzeba tylko, żeby ktoś ten temat widzowi podsunął. I w tym "Sonda 2" może się sprawdzić. Być może w jakimś sensie błędem Tomasza Rożka było sięgnięcie po legendę "Sondy", bo jak widać, niektórzy oczekują kopii oryginału, czego z wielu przyczyn nie da się dziś zrobić. Może oceny byłyby inne, gdyby nie słowo "sonda" w tytule?

Teraz będzie porównanie z innej beczki, ale podobnie ludzie oceniali nowe "Koło Fortuny" z Tyńcem, nie wiedząc, że było wzorowane na prowadzonej właśnie w bardziej rozrywkowy sposób edycji francuskiej, a nie amerykańskiej, jak oryginał z lat 90.
2009-2021
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49669
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5349
x 3240

[TVP2] Sonda 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Direct pisze: Być może w jakimś sensie błędem Tomasza Rożka było sięgnięcie po legendę "Sondy"
Po "Sondę" sięgnęli przede wszystkim Chmiel z Kurskim, gdzie ten drugi ma jakąś manię na programy TVP z dawnych czasów. A dr Rożek został tylko zaproszony przez tego pierwszego pana. ;)
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

[TVP2] Sonda 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

Niewykluczone, ale po przeczytaniu artykułu z linku, który zamieszczam poniżej, odniosłem wrażenie, że pomysłodawcą powrotu do tytułu był dr Rożek:
http://natemat.pl/174447,sonda-2-to-naj ... szacunkiem
Czy dla producentów „Sondy 2” oczywiste było, że to pan, ze swoim bogatym dorobkiem naukowym i doświadczeniem w mediach będzie prowadził ten program?

Nie brałem udziału w żadnym castingu, a dla producentów to było o tyle oczywiste, że ja to będę prowadzącym, ponieważ to jest moja koncepcja. To jest mój program autorski. To nie było tak, że ktoś ten program wymyślił na zebraniu zarządu, usiadł i powiedział, dobra, mamy taki program, to teraz poszukajmy, kto mógłby go prowadzić. Koncepcja tego programu, nieco inna, bo trochę ją zmieniłem, ale w bardzo podobnej formie, była zrobiona.
2009-2021
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49669
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5349
x 3240

[TVP2] Sonda 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Chmiel już w pierwszej rozmowie zaraz po objęciu stanowiska dyr. TVP2 powiedział, że powrót "Sondy" jest jego marzeniem. Możliwe więc, że dość dobrze już wcześniej znał się z dr Rożkiem. :)
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
janekpogwad
VIP Expert
Posty: 1533
Rejestracja: 09 paź 2010, 17:05
Lokalizacja: Kraków
x 249
x 520
Kontakt:

[TVP2] Sonda 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: janekpogwad »

Moim zdaniem to jest zwykłe czepialstwo. Mam wrażenie, że do wszystkiego co ktokolwiek robi w TVP, TVP ma wyłączne prawa. To tak jakby dzisiaj, np. Snopkiewicz kazał zdjąć Wiadomości, albo zmienić nazwę, bo on się nie zgadza z obecną formułą programu i nie taka była jego intencja, gdy w 89 tworzył program. Kompletny bezsens i szkoda, że tam ktoś od tej pierwszej Sondy dał się wpuścić w takie maliny przez Fakt...

Aczkolwiek dobrym obyczajem byłby kontakt z żyjącymi twórcami danego formatu. Tu może zabrakło zwykłej kurtuazji.
Awatar użytkownika
Pzet
Junior
Posty: 1055
Rejestracja: 24 sty 2011, 9:54
x 182

[TVP2] Sonda 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pzet »

Sprawa jest jasna. Nazwa "Sonda" jest zarejestrowanym znakiem towarowym, którego właścicielem jest Telewizja Polska. I to od 2004 roku.
http://regservtd.uprp.pl/register/appli ... r=Z.223685
Awatar użytkownika
janekpogwad
VIP Expert
Posty: 1533
Rejestracja: 09 paź 2010, 17:05
Lokalizacja: Kraków
x 249
x 520
Kontakt:

[TVP2] Sonda 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: janekpogwad »

No więc po dyskusji.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49669
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5349
x 3240

[TVP2] Sonda 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Ciekawa odpowiedź na pytanie dlaczego "Sondę 2" prowadzi Rożek sam, a nie w parze. ;):
Tamtą "Sondę" prowadził duet: Zdzisław Kamiński - Andrzej Kurek. Teraz jest "tylko" Rożek. Nie chciał pan mieć partnera do prowadzenia programu?
- Nie będę ukrywał, że gdy zastanawiałem się nad koncepcją programu, rozważałem taką opcję. Ale doszedłem do wniosku, że będzie lepiej, gdy zamiast prowadzić mniej lub bardziej reżyserowane spory z drugim prowadzącym, będę odwiedzał więcej interesujących miejsc i rozmawiał z ciekawymi ludźmi.


Więcej na http://film.interia.pl/telewizja/news-t ... ign=chrome
Pozdrawiam, Trzeciak
Alek1224
Thinker
Posty: 5524
Rejestracja: 03 lut 2016, 11:01
x 82
x 514

[TVP2] Sonda 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Alek1224 »

No i bardzo dobrze. Gdyby był drugi prowadzący, porównanie do Kurka i Kamińskiego było by nieuniknione. A w tym porównaniu "nowa" para wypadłaby gorzej.

Chyba dziś komentarze z FB były bardziej dotyczące tematyki odcinka niż tydzień temu.
Alek1224
Thinker
Posty: 5524
Rejestracja: 03 lut 2016, 11:01
x 82
x 514

[TVP2] Sonda 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Alek1224 »

Jak się okazuje, dzisiejsza emisja o 14:45 jest powtórką z zeszłego tygodnia. Nie rozumiem co by im uszkodziło wyemitować premierowe odcinki. Może nawet oglądalność byłaby większa.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49669
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5349
x 3240

[TVP2] Sonda 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Większa aż tak by nie była (pasmo poza prime-time, no i okres wielkanocny). Niemniej trochę dziwna decyzja, szczególnie, że jeden z odcinków wyemitowano już 14 marca br.

Chyba jeszcze dziwniejsze może wydawać się to, że "Sonda 2" emitowana jest także na kanale ... w TVP Rozrywka. Nie ma to, jak "podchmielona" rozrywka. :D
Pozdrawiam, Trzeciak
Alek1224
Thinker
Posty: 5524
Rejestracja: 03 lut 2016, 11:01
x 82
x 514

[TVP2] Sonda 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Alek1224 »

A jutro w jednym z odcinków, chyba jako "królik doświadczalny" wystąpi - komentator sportowy TVP: Maciej Iwański.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programy TVP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 8 gości