Szósty Multipleks DVB-T

Aktualna sytuacja na rynku DVB-T w Polsce, plany rozwoju, odbiór kanałów telewizyjnych, pytania techniczne...
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Szósty Multipleks DVB-T

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Powoli ruszają z miejsca pracę związane z startem piątego multipleksu naziemnego ale do wyjaśnienie pozostaje jeszcze jedna kwestia a mianowicie co będzie dalej z innym mux'em oznaczonym numerem szóstym.  Moim zdaniem zdecydowanie powinno zezwolić się na jego start przed 2023 r. by potem w razie utraty częstotliwości 700 MHz przenieść jego kanały do MUX-1, MUX-2 i MUX-5 podnosząc liczbę slotów w każdym multipleksie do 10 stacji. Zapraszam was zatem do dyskusji na temat przyszłości tego multipleksu.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Marecki384
Obserwator
Posty: 394
Rejestracja: 24 sie 2013, 12:09

MUX-6 - zapowiedzi, chętni, plany rozwoju...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marecki384 »

MUX 6 można go będzie normalnie odbierać ??
Generalnie mam pytanie ile jest tych MUXów ile może być maksymalnie stacji tv na jednym
I w jakim kraju jest tego najwięcej oraz czemu w PL tak się to wszystko ślimaczy
Atahan
Junior
Posty: 780
Rejestracja: 17 lip 2017, 18:59
x 42
x 32

MUX-6 - zapowiedzi, chętni, plany rozwoju...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Atahan »

Jest 8 muxów, z czego każdy może pomieścić 8 kanałów SD lub 4 kanały HD.

Ostatnio widziałem gdzieś informację. Chyba na Satkurier, że Emitel stawia na radio i do 2022 roku nie myśli o NTC.
Awatar użytkownika
Marecki384
Obserwator
Posty: 394
Rejestracja: 24 sie 2013, 12:09

MUX-6 - zapowiedzi, chętni, plany rozwoju...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marecki384 »

To czemu na MUX 4 jest 12 kanałów ??
A mam jeszcze jedno pytanko czy mozliwa jest taka opcja żeby kanał ogólnopolski nadawać przez muxy lokalne ?
A właśnie ile może być muxów lokalnych
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

MUX-6 - zapowiedzi, chętni, plany rozwoju...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Bo MUX4 jest prywatny. MUXów lokalnych jest tyle, ile KRRIT rozdała koncesji nadawcom, którzy nadawali wcześniej w analogu.
Awatar użytkownika
Marecki384
Obserwator
Posty: 394
Rejestracja: 24 sie 2013, 12:09

MUX-6 - zapowiedzi, chętni, plany rozwoju...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marecki384 »

Czyli równie dobrze można było zrobić MUX 4 ogólnodostępny.
Co do lokalnych to chyba mozna równie dobrze zrobić tak by np jak TV Puls chciała by wprowadzić nowy kanał np Junior TV to nie na ogólnych muxach tylko w lokalnych w 16 województwch
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

MUX-6 - zapowiedzi, chętni, plany rozwoju...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Nie ma tylu wolnych multipleksów, poza tym zainteresowanych nadawców było tylko kilku - w zasadzie uruchomili je Ci, którzy wcześniej nadawali lokalnie w analogu, jednocześnie sprzedając miejsce większym telewizjom, które raczej na obecności w DVB-T nie zarabiają.

Mapa, nie wiem czy aktualna:
Obrazek

Nikt nie jest zainteresowany takimi multipleksami. KRRiT nie ma także oferty dla lokalizacji w całej Polsce.
Awatar użytkownika
Marecki384
Obserwator
Posty: 394
Rejestracja: 24 sie 2013, 12:09

MUX-6 - zapowiedzi, chętni, plany rozwoju...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marecki384 »

Kurcze w Niemczech mają lokalne MUXy w samym Berlinie jest 9 i 39 kanałów.
Pewnie nasz rynek TV jest bardzo płytki albo ktoś nie chce więcej kanałow
Jak to jest że w innych krajach mozna a u nas nie !!??
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

MUX-6 - zapowiedzi, chętni, plany rozwoju...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

O ile mi wiadomo, zawartość multipleksów w Niemczech jest różna w zależności od regionu - kanały często nie mają ogólnokrajowego zasięgu, bo zwyczajnie im się to nie opłaca - RTL i SAT.1 były już bliskie wyjścia z naziemnej telewizji cyfrowej.

Nie liczy się ilość, tylko jakość - chyba, że DVB-T trafia do mało wymagających widzów, tak jak ma to miejsce w Polsce - oglądalność Super Polsatu czy ATM Rozrywka mówi sama za siebie, tyle, że tam koszty produkcji programu są niemalże zerowe. Stopklatka TV jako jedyny kanał filmowy w NTC już sobie tak dobrze nie radzi, przynosi straty i tylko czekać, aż zostanie odsprzedana z uwagi na finansowy dołek Agory.

Za dobry kanał trzeba płacić, bo za darmo to nam się nic nie należy. Takie są zasady. Za jedzenie w sklepie też musisz płacić, a za darmo to można sobie co najwyżej pogrzebać w śmietniku.

Co do 39 kanałów w Berlinie - w kablówce mam cztery razy tyle i wierz mi, nie ma co oglądać :) I teraz hit, wyczytałem, że tylko kilka kanałów naziemnych jest dostępnych bezpłatnie - większość jest kodowana I PŁATNA! :D
Awatar użytkownika
Marecki384
Obserwator
Posty: 394
Rejestracja: 24 sie 2013, 12:09

MUX-6 - zapowiedzi, chętni, plany rozwoju...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marecki384 »

Kurcze już nie wiem może gdyby Polska była po 1945 po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny było by inaczej.
Więcej stacji tv inna mentalnośc te sprawy.
We Włoszech prywatne stacje istnieją już od lat 70 regionalne ale zawsze
W Rzymie jest sporo kanałów - cztałem o tym ale tez sporo płatnych
Awatar użytkownika
mateusz_71
VIP Expert
Posty: 3434
Rejestracja: 08 cze 2013, 9:46
Lokalizacja: Wrocław
x 368
x 245
Kontakt:

MUX-6 - zapowiedzi, chętni, plany rozwoju...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mateusz_71 »

Atahan pisze:Jest 8 muxów, z czego każdy może pomieścić 8 kanałów SD lub 4 kanały HD.
Niezupełnie. Polsce przyznano częstotliwości dla:
- siedmiu ogólnopolskich sieci DVB-T/DVB-H w IV i V zakresie TV,
- jednej ogólnopolskiej sieci DVB-T w III zakresie TV.
Jednak od razu zaplanowano, że powstanie "jedna sieć ogólnopolska w zakresie częstotliwości 790-862 MHz (kanały TV nr 61-69) z przeznaczeniem na potrzeby systemów z rodziny IMT-2000 Advanced (WiMax 802.16m, LTE-Advanced i inne)". Czyli w Polsce (zgodnie z planem z 2006 i założeniami z 2010 roku) mogło powstać 7 MUXów.
Według najnowszych planów, MUXów w Polsce może być mniej, ponieważ pasmo 700 MHz ma być w niedalekiej przyszłości udostępniane na potrzeby internetu.*

Ilość kanałów wiąże się z ich jakością. Początkowo mówiono, że w jednym MUXie (standard MPEG-4 H.264/AVC) może być 7 kanałów SD albo 2-3 HD (przepływność ok. 3 Mbit/s w przypadku SDTV i 8-9 Mbit/s HDTV). Później, że 8 SD albo 3 HD (gorsza jakość SD), a obecnie (w Polsce) stosuje się przelicznik 8 SD albo 4 "polskie" HD. ;)
Np. w MUX L4 można oglądać 3 kanały "HD" i 4 SD. Jakość obrazu jest po prostu kiepska (a i tak jest przesyłanych mniej "dodatkowych danych" niż w innych MUXach- brak napisów, EPG na niektórych kanałach, jedna ścieżka dźwiękowa).

Źródło informacji: Ministerstwo Cyfryzacji
*Więcej: SatKurier

MUXy lokalne
UKE organizowało konkursy na rezerwacje częstotliwości, nie było chętnych. ;)
http://uke.gov.pl/oferty-w-konkursie-na ... ksow-14822
Awatar użytkownika
Marecki384
Obserwator
Posty: 394
Rejestracja: 24 sie 2013, 12:09

MUX-6 - zapowiedzi, chętni, plany rozwoju...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marecki384 »

Przepraszam który mux jest na potrzeby internetu (podobno czytałem mux 7) a które pod TV.
Proszę mi to wyjaśnić.
Aha skoro Plsce przyznano 7 kanałów pod TV no to 7x 8 kanałów = 56 stacji TV
Atahan
Junior
Posty: 780
Rejestracja: 17 lip 2017, 18:59
x 42
x 32

MUX-6 - zapowiedzi, chętni, plany rozwoju...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Atahan »

Nie do końca 56 stacji. Mux 1 i 2 mają razem 16 stacji. Mux 3 należący do TVP ma tych stacji 7. Mux 4, którym zarządza Cyfrowy Polsat ma 12 stacji TV płatnych. Mux 5 ma mieć podobno tylko kanały HD, więc będzie ich 4. Mux 8 ma mieć 7 stacji, gdy TVP doda swoje. I gdyby Mux 6 miał mieć 8 stacji (choć nie ma jeszcze o tym informacji) to razem byłoby 54 stacje TV. Nie liczę jeszcze kanałów radiowych, które też są płatne ze względu na Mux 4. Nie policzyłem także muxów lokalnych, ponieważ województwa (nie wszystkie) mają kilka stacji TV na muxie lokalnym. Ja dla przykładu mam TVS, TV Republika, Polsat HD :)
Awatar użytkownika
Marecki384
Obserwator
Posty: 394
Rejestracja: 24 sie 2013, 12:09

MUX-6 - zapowiedzi, chętni, plany rozwoju...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marecki384 »

MUX 4 nie musiał być płatny :) Mógł być open.
Warszawa nie ma lokalnej prywatnej stacji tv to jest skandal
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

MUX-6 - zapowiedzi, chętni, plany rozwoju...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Bo się nie opłaca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „DVB-T w Polsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości