Piraci Radiowi

Dyskusje o polskich i zagranicznych rozgłośniach radiowych, w tym także lokalnych oraz internetowych.
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Piraci Radiowi

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Jak pewnie wiecie ciągle w modzie są pirackie stacje radiowe. Znaczącą kolebką jest tu Kraków gdzie jest ich najwięcej. W związku z tym chciałbym poruszyć ten temat i na dzień dobry mam pewne dwa pytania:
1. Jak piraci dobierają sobie częstotliwości ? Osobiście myśle że wykaz wolnych częstotliwości na jednej ze stron jest tu pomocny ale nie wiem czy mam racje.
2. Jakie częstotliwości w Krakowie będące teraz po stronie piratów nadają się do koordynacji i legalnego nadawania? Pamiętam że właśnie piratom zawdzięczamy koordynacje w Krakowie częstotliwości 95,2 MHz.
Nie ukrywam że obserwując tego typu stacje można natrafić na ciekawe perełki muzyczne - jedne stacje grają eurodance inne techno a jeszcze inne nieznaną muzykę pop. Stąd też uważam że mimo braku legalności tak zwani "piraci" nadają kolorytu w eterze - zwłaszcza w Krakowie czyli ich jakby nie mówić stolicy. Myślę więc że piractwo jest pomocne w testowaniu częstotliwości i tu w mojej ocenir ma swój plus.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Piraci Radiowi

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Z tego co się dowiedziałem z ich profilu na Facebooku zachowują oni pewnego rodzaju kodeks. Dotyczy on tego że stawiają się oni zawsze w odstępie 0,2 lub 0,3 MHz od legalnych stacji. Nigdy zaś na nich. Uważają też że gdzie teoretycznie jest wolna częstotliwość tam można nadawać. Tu akurat by się to zgadzało gdyż sprawdzałem na stronie fmscan.org, Teoretyczny wykaz wolnych częstotliwości dla Krakowa i on jest mniej więcej następujący:
a) W przypadku stacji z określonymi wartościami w dbµV:
98.6 - 15
91.8 - 15
99 - 15
106.5 - 3
98.4 - 3
b) W przypadku stacji wymienionych ale bez określonych (niewiadomych) wartości w dbµV:
98.8 , 98.9 , 95.2 (i to się zgadza gdyż jest to częstotliwość z prowadzonym obecnie konkursem KRRiT) , 91.9, 100.2, 90.9
W przypadku piratów krakowskich wybór przez Rave FM jest zrozumiały bo ulokował się w środku częstotliwości wymienionych powyżej. Co do Chaos FM pojawiło się zaś wytłumaczenie na facebook'woym profilu radia:
Dlaczego 94,9 skoro stoi tam CCM?
Otóż, z racji słabego przelotu zarówno na śródmieście Krk, oraz południową stronę, z założenia stacja miała być odbierana tylko w nowej hucie, a właściwie w starej nowej hucie.
Drugim czynnikiem jest moc, która wystarcza na ten rejon, a musiała by być dużo większa by " walczyć " z przelotem. Trzecią sprawą jest to, że od samego początku nadawałem w luce częstotliwości 94,0 - 95,0 w związku z czym instalacja antenowa wystrojona jest na to pasmo.
Czwartym czynnikiem tej częstotliwości, jest przyzwyczajenie słuchaczy, czyli już kilkuletnia działalność na niej.

Dlaczego nie odpalę 300 W i synfazy ?
Na ten problem również składa się kilka czynników. Od przeprowadzek, poprzez hobbystyczne podejście do audycji, po zwykły brak czasu zarówno na modyfikacje sprzętowe, jak i same audycje.

Reasumując za wszystkimi powyższymi czynnikami, stoicie również Wy, słuchacze. Ponieważ bardzo mało osób słucha mojej stacji (w porównaniu z latami 1999-2002) nie ma potrzeby żeby na siłę forsować wszystkie te czynniki.
Generalnie z tego co obserwuje jako słuchacz radiowy piraci obecnie dobierają swoje częstotliwości z głową a nie spontanicznie jak kiedyś. Obok odstępów dochodzi analiza widma by uniknąć niepożądanych sygnałów na innych częstotliwościach a w konsekwencji też zakłóceń w tych miejscach.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Piraci Radiowi

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Ostatnio pojawił się bardzo ciekawy artykuł na temat emisji pirackich w tym o organizacji "NINA" proponującej nowy mechanizm dla radia w polskim eterze: http://poselska.nazwa.pl/wieczorna2/med ... -pokolenia

Jak dla mnie pomysł bardzo zacny i ciekawy bo stanowiący równowagę dla płytkich stacji komercyjnych.
Poland - Aktywnie najlepszy!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Radio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości