Prasa na przestrzeni lat

Dyskusje na temat rynku prasowego.
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Prasa na przestrzeni lat

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

W tym wątku będziemy rozmawiać np : o nieistniejących gazetach czy tych które dziś wyglądają inaczej.
Na początek chciałbym się zapytać w którym roku pierwsza wyszedł pierwszy numer Gazety Krakowskiej oraz Dziennik Polski a także co było z nich drugie a co pierwsze w kolejności i w miarę możliwości jak wyglądały.

Korzystając z okazji o połączenie wątków o gazetach TV (poza tym o starych gazetach) w jeden temat - będzie wygodniej. Można go nazwać "Prasa telewizyjna...teraz" a ten archiwalny "Prasa telewizyjna dawniej". Ten temat będzie zaś poświęcony innym rodzajom gazet. Proszę też o zmianę tego tematu na "Prasa na przestrzeni lat".
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

Prasa na przestrzeni lat

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

Pierwsze wydanie Dziennika Łódzkiego:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ki_nr1.gif
Jeszcze staropolska pisownia, "y" zamiast "j" :)
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
michal
VIP Expert
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sie 2008, 14:55
x 41
x 99

Prasa na przestrzeni lat

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal »

To może przypomnijmy sobie gazetę "Nowy Dzień" wydawaną przez "Agorę". Z tego co pamiętam to na rynku była pare miesięcy. Gazetę przestano wydawać ponieważ miała bardzo niską sprzedaż.
Czy ktoś z Was pamięta gazetę "Czas Krakowski"? Ja nigdy wcześniej nie wiedziałem o istnieniu tej gazety ale kiedyś dostałem przypadkowo pół kartki z tej gazety z 1994 roku z ramówką telewizyjną którą kiedyś zamieściłem w wątku "Archiwalne ramówki telewizyjne" oraz wykazem biór ogłoszeń i informacjami na temat Ofert Rejonowych Urzędów Pracy Małopolski. Czy ktoś z was miałby może tę gazetę?
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Prasa na przestrzeni lat

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Ja nie pamiętam tej gazety choć pamiętam że wydawała jakiś inny dodatek telewizyjny (chyba własny). Z tego co pisze na Wikipedii to chyba się za bardzo nie przyjęła bo przez 5 lat (tzn. w latach 1990-1995) była dziennikiem a potem w latach 1995-1996 i na krótko w 1997 była już tygodnikiem. Co do Nowego Dnia to bardzo dobrze wspominam tą gazetę bo ładnie wyglądała i dało się ją czytać (nie to co ówczesna Gazeta Wyborcza). Pamiętam także jej reklamówkę z hasłem "Zobacz co przyniesie ci Nowy Dzień". Po likwidacji tej gazety jej cechy przejęły Gazeta Wyborcza i Gazeta Telewizyjna. A pamięta ktoś dziennik "Życie" ??
Poland - Aktywnie najlepszy!
michal
VIP Expert
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sie 2008, 14:55
x 41
x 99

Prasa na przestrzeni lat

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal »

Ja pamiętam tę gazetę i ich reklamy. Pamiętam również że chyba zmieniali logo ale nie jestem pewny. Jakoś nigdy tej gazety nie czytałem ani tymbardziej rodzice. U mnie w domu zawsze czytało się Rzeczpospolitą i Gazetę Wyborczą.
Warto rówież przypomnieć że w PRL-u zamiast Trybuny była Trybuna Lubu która była propagandową tubą ówczesnego ustroju.
P.S. Czy pamiętacie kiedy Wyborcza miała na pierwszej stronie logo Solidarności i wiecie czemu przestali je zamieszczać?
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

Prasa na przestrzeni lat

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

michal pisze:P.S. Czy pamiętacie kiedy Wyborcza miała na pierwszej stronie logo Solidarności
Od pierwszego wydania :)
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Prasa na przestrzeni lat

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

michal pisze:Ja pamiętam tę gazetę i ich reklamy. Pamiętam również że chyba zmieniali logo ale nie jestem pewny.
Tak zmieniali na końcu wtedy gazeta była pisana jakąś staro-dawną czcionką a w dodatku tv było jeszcze stare logo.
Poland - Aktywnie najlepszy!
michal
VIP Expert
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sie 2008, 14:55
x 41
x 99

Prasa na przestrzeni lat

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal »

To może wspomne o tygodniku zagłębia miedziowego "Konkrety". Początkowo gazeta ta była wydawana w Lubinie gdzie też miała swoją siedzibę. Zresztą mój wujek który jest dziennikarzem i pisał w tej gazecie. Jak mówi moja mama która z Lubina pochodzi że potem zabrali tę gazetę do Legnicy dlatego ponieważ "Legnica musiała mieć gazetę". Mam pare tych gazet wydawanych jeszcze w Lubinie z końca 1972 roku z których mam te PRL-owskie ramówki które znajdziecie w wątku "Archiwalne ramówki telewizyjne". A o dalszych losach tej gazety przeczytacie tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Konkrety.pl Zresztą tych informacji o których ja napisałem nie ma w tym artykule.
Mój ojciec ma na CD skany z bardzo ciekawej przedwojennej "Gazety Chojnickiej" z tamtejszego muzeum (nie pamiętam nazwy). Te skany zamieszczę w tym wątku dopiero za miesiąc ponieważ jutro wyjeżdżam na miesiąc na wakacje.
Czy pamiętacie i czy czytaliście "Tygodnik Solidarność"?
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

Prasa na przestrzeni lat

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

Jutro do Rzeczpospolitej będzie dołączony reprint Kuriera Warszawskiego z 1 września 1939. Od tej gazety wziął nazwę najstarszy nadal nadawany serwis informacyjny w polskiej TV - Telewizyjny Kurier Warszawski.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Grzelich1996
Junior
Posty: 1019
Rejestracja: 11 lis 2010, 13:02
Lokalizacja: Kodeń
x 5

Prasa na przestrzeni lat

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzelich1996 »

Jak ktoś z was w latach 1999-2000 był jeszcze dzieckiem (miał od 3 do 12 lat), to na pewno pamięta takie czasopismo dla dzieci o nazwie O. K.? Było ono wydawane od grudnia 1998 do 2000 roku. Wydawcą były Polskie Media AmerCom S. A. w Poznaniu. Ja pamiętam go, do każdego numeru (chyba do 48.) dołączony był prezent, np. długopis, plan lekcji, notes itp., a do co czwartego numeru (w numerach: 1., 5., 9., 13., 17., 21., 25., 29., 33., 37. itd.) dołączona była kaseta audio z czterema lekcjami języka angielskiego z Królikiem Bugsem. Głównymi wizytówkami tego czasopisma byli postacie z serii Zwariowane Melodie (Looney Tunes). W każdym numerze były działy tematyczne:
- Magiczna strona (oznaczona kolorem czerwonym, wizytówka - kapelusz i różdżka) - sztuczki, np. papierowy most itp.;
- Wehikuł czasu (dział oznaczony na niebiesko, wizytówka - Speedy Gonzales) - były tam omawiane dzieje, np. mierzenia czasu, mostów itp.;
- Dookoła świata (dział oznaczony na różowo, wizytówka - Struś Pędziwiatr) - ciekawostki o różnych zakątkach świata, m.in. o Japonii, Francji itp. (po wiośnie 2000 roku dział ten zniknął);
- Dziki świat (oznaczony na zielono, wizytówka - Diabeł Tasmański) - informacje o zwierzętach;
- Gwiazda (oznaczona na czerwono, wizytówka - trzy gwiazdki pięcioramienne) - ciekawostki o gwiazdach, jakie w latach 1999-2000 były do obejrzenia w TV, m.in. Zorro, Pełna chata (której trzeci sezon powoli znika z TV Puls), Britney Spears, Teletubisie itp. (po wiośnie 2000 dział zmieniono na Gwiazdy;
- Angielski z Bugsem (oznaczony na ciemnozielono, wizytówka - Królik Bugs) - historyjka komiksowa, dziecko uczyło się słów z danego pojęcia;
- Zrób to OK (oznaczony na fioletowo, wizytówka - Marsjanin Marwin) - dwa (czasem jeden lub nawet trzy) zadania techniczne;
- Fanklub (wizytówka - Króliczka Lola) - były nadesłane tam listy, obrazki, zdjęcia młodych czytelników, żarciki (dział ten dołączył dopiero latem 1999 roku);
- Puzzle (wizytówka - Tweety) - były tam łamigłówki itp., a na końcu - odpowiedzi do zadań z poprzedniego numeru.

Na samym końcu był umieszczony komiks (w pierwszych dziewięciu numerach opowiadał o Trzech muszkieterach, w następnych ośmiu o Guliwerze, a od 18. numeru o przygodach Bugsa i przyjaciół).

Na drugiej stronie był kupon konkursowy (chyba do 48. numeru) z czterema pytaniami z działów: Wehikuł czasu, Dookoła świata, Dziki świat i Gwiazda, a we wszystkich numerach był kupon z krzyżówką, dzięki któremu wygrało się m.in. PlayStation.

Czasopismo to liczyło ponad 65 numerów. Podajcie mi informację, ile numerów (dokładnie) wydano tego czasopisma? Początkowo ukazało sie co dwa tygodnie, a od września 1999 roku (od 20. numeru) co tydzień.
http://www.youtube.pl/telefilmkoden2 - mój profil na YouTube
Awatar użytkownika
Giovanni
Obserwator
Posty: 632
Rejestracja: 11 wrz 2017, 19:25
x 69
x 53

Prasa na przestrzeni lat

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Giovanni »

Ja najbardziej żąłuję że nie przetrwał Glob 24 (1991-92).
Pierwsza kolorowa gazeta codzienna w Polsce.
Znineli jakoś w wakacje 92
Uwielbiam alternatywną historię ,jestem kibicem Legii i najchętniej cofnąłbym czas ;D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prasa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości