Wasze regionalne gazety

Dyskusje na temat rynku prasowego.
Awatar użytkownika
Rico
VIP Expert
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:29
Lokalizacja: Otwock
x 135
x 265

Wasze regionalne gazety

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rico »

Otwock:
- bezpłatne: Gazeta Otwocka (wydawana przez Urząd Miasta), iOtwock.info, Halo Otwock
- płatne: Linia Otwocka

Wszystkie z nich to tygodniki, oprócz GO wydawanej co miesiąc.
audio: Program II PR • Radio 357 • Radio Nowy Świat • Tok FM • Raport o stanie świata
video: TVN24 • Wydarzenia 24 • Planete+ • Mezzo • Mezzo Live

🇺🇦
Awatar użytkownika
Marecki384
Obserwator
Posty: 394
Rejestracja: 24 sie 2013, 12:09

Wasze regionalne gazety

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marecki384 »

Bezpłatne Kurier Raszyński i Kurier Południowy
Awatar użytkownika
Jaccob
Obserwator
Posty: 619
Rejestracja: 27 cze 2016, 22:25

Wasze regionalne gazety

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jaccob »

Jaccob pisze:U mnie w okolicach Mińska Mazowieckiego:
Tygodnik "Co słychać", miesięcznik "Strefa Mińsk" (bezpłatny), tygodnik "Dzwon", tygodnik "Nowy dzwon" i tygodnik "Lokalna".
Dodam jeszcze, że mógłbym nawet w mojej gminie natknąć się w supermarkecie Topaz na "Tygodnik Siedlecki" ;-) Do tej listy dodaję jeszcze "MIM" ("Miejski Informator Miński", chyba miesięcznik).
Oglądam: TVP3, TVN, Cartoon Network, Nickelodeon
Słucham: PR1, Radio Zet, RMF, TOK FM, RDC, VOX FM
Awatar użytkownika
Ama18
VIP Expert
Posty: 2571
Rejestracja: 19 paź 2008, 20:04
x 993
x 672

Wasze regionalne gazety

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ama18 »

W moim rodzinnym Kępnie jest dystrybuowanych garść tygodników: "Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego" (xd), "Ilustrowany Tygodnik Powiatowy", "Ziemia Kępińska", "Tygodnik Kępiński" i "Twój Puls Tygodnia". Pierwsze trzy tytuły są bezpłatne. O, jak ktoś z rządu mnie czyta: z tym trzeba zrobić porządek a nie działać na rzecz repolonizacji, darmowe lokalne tytuły są rakiem prasy gdyż umożliwiają łatwe tworzenie propagandowych i popularnych periodyków.
Awatar użytkownika
telefan
Obserwator
Posty: 698
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:36
x 5
x 20

Wasze regionalne gazety

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: telefan »

Uzupełnienie posta niemal równo sprzed 5 lat.

Nowości stały się typowym miejskim dziennikiem dla Torunia i co dla mnie najbardziej przykre od czasu kiedy Express Media znalazły się w rękach Polska Press poziom dziennika mocno poszybował w dół: wersja internetowa jest pełna clickbaitów a papierowa czasem ociera się o bycie brukowcem. Czterostronnicowa wkładka dla każdego z powiatów w którym wychodzą Nowości przestała być wydawana kilka lat temu (2014?), chyba wtedy też definitywnie zniknęło wydanie włocławskie. Ostało się jedynie oddzielne codzienne wydanie dla Grudziądza.

Regres Gazety Pomorskiej zahamował po przejęciu przez Polska Press* tak że sytuacja i poziom jakoś się ustabilizowały. Mimo postępujących spadków nakładów dalej jest to najpopularniejszy dziennik lokalny w Polsce. Nawet jakoś starają się rozwijać: w latach 2014-2016 do piątkowych wydań dystrybuowanych we Włocławku i okalającym powiecie dodawano wkładkę "Nasz Tydzień Włocławek". To był ośmiostronnicowy dodatek bardzo treściwy i mocno aspirujący do bycia typowo miejskim pismem. O ile dobrze pamiętam powstanie tego dodatku nałożyło się na likwidację wydania włocławskiego Nowości. Tygodnikowe wkładki lokalne obecne w wielu dziennikach lokalnych PP w kujawsko-pomorskim praktycznie nie występują poza wspomnianymi próbami które nie wypaliły (robiono podejścia z podobnymi tygodnikami piątkowymi w pozostałych głównych miastach regionu) oraz jednym wyjątkiem funkcjonującym do dziś.

Jesienią 2014 zainaugurowano Tygodnik Lipnowski, jest to tytuł uboczny przy Pomorskiej robiony w ten sam sposób co inne tygodniki lokalne Polski Press. Przez ponad rok był to oddzielny tytuł z odrębną redakcją która nawet istniała fizycznie przy ul. Piłsudskiego w centrum Lipna. Z czasem przyszły oszczędności, w stopce pod punktem "redakcja" wylądował adres bydgoski a sam tygodnik stał się dodatkiem wtorkowym do Pomorskiej. Regularnie porównuję TL i CLI i wyżej oceniam ten drugi tytuł. Tygodnik Lipnowski to tytuł w cholerę kolorowy na który w dużej mierze składają się te teksty które przed lub po wtorku pojawiają się w codziennej wersji Pomorskiej, jest to też dosyć grzeczny tytuł. W przeciwieństwie do CLI które w międzyczasie dorobiło się strony internetowej na którą przeniosły się fotorelacje, schludnej estetycznej grafiki http://lipno-cli.pl/gazeta. CLI nabrało charakteru mocno interwencyjnego co jest jego bardzo mocną stroną.

Kilka lat temu istniały jeszcze całkiem dobre, bezpłatne tygodniki "Tylko Toruń" i "Poza Toruń" dla okalającego powiatu ale z czasem słuch o nich zaginął, tak samo jak po "Teraz Toruń" - czwartkowy bezpłatny tygodnik po przejęciu Mediów Regionalnych przez Polska Press został zastąpiony przez lokalną wersję naszemiasto.pl.

Obecnie mieszkam w Warszawie i bardzo mocno ubolewam nad tym że dwumilionowe miasto od czasu likwidacji Życia Warszawy nie ma swojego własnego niezależnego dziennika. Nie każdemu będą pasowały lokalne wkładki do ogólnopolskich dzienników, odpowiednio Wyborczej, Faktu i Super Expressu. Niby istnieje lokalna wersja Polski pod szumnym tytułem "Metropolia Warszawska" ale jest ona słaba ponieważ to są treści które pojawiają się w weekendowych wydaniach dzienników regionalnych w całej Polsce (głównie opinie i teksty magazynowe), treści lokalne zajmują jedną trzecią strony (!) a samo wydanie warszawskie Polski ukazuje się dwa razy w tygodniu w poniedziałki i piątki. Jesienią 2014 robiono podejście pod lokalny magazyn dwutygodnik "Rytm Warszawy" ale tytuł padł po kilku numerach. Nieco lepiej wygląda sytuacja w powiatach okalających stolicę a tam jest przekrój od całkiem dobrych tygodników (np. Wieści Podwarszawskie, WPR) po darmowe tytuły którym bliżej do gazetki reklamowej.

* tym samym PP ma w kujawsko-pomorskim cztery tytuły: trzy dzienniki (Gazeta Pomorska, Express Bydgoski i Nowości) oraz Tygodnik Lipnowski
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Wasze regionalne gazety

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

U mnie są ''Głos Szczeciński'', ''Kurier Szczeciński'', ''Dziennik Powiatu Kamieńskiego'' oraz ''Pomorzanin''.
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Manieq
VIP Expert
Posty: 3147
Rejestracja: 29 kwie 2016, 20:18
x 861
x 1637

Wasze regionalne gazety

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Manieq »

Natomiast jeśli chodzi o mnie regionalnymi/lokalnymi gazetami są: "Nowiny", "Super Nowości" i "Życie Podkarpackie".
Pozdrawiam, Manieq | 💙💛
Patryk M

Wasze regionalne gazety

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Patryk M »

U mnie jest m.in. "Kurier lubelski" i "Dziennik Wschodni".
Awatar użytkownika
telefan
Obserwator
Posty: 698
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:36
x 5
x 20

Wasze regionalne gazety

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: telefan »

Z nowym rokiem Gazeta Pomorska zredukowała liczbę wydań lokalnych z 6 do 4. Od 2 stycznia wydania grudziądzkie i toruńskie (dawna Gazeta Toruńska) oraz chojnickie i bydgoskie są wydawane razem.
Szymon264
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 28 gru 2019, 12:19
x 7
x 5

Wasze regionalne gazety

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szymon264 »

Jeśli chodzi o regionalne gazety to u mnie jest :
Gazeta Lubuska, Tygodnik Krąg (dla powiatu nowosolskiego), Gazeta Regionalna (dla powiatów żarskiego, żagańskiego, Zielonogórskiego i nowosolskiego).
Awatar użytkownika
Ciachoowsky
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 30 wrz 2019, 16:52
Lokalizacja: Gdynia, POM, PL
x 4
x 1
Kontakt:

Wasze regionalne gazety

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ciachoowsky »

U mnie jest tak:
Dziennik Bałtycki
Kurier Gdyński
Gdyński IKS
Ratusz
Czytajmy opisy, statusy i podpisy.
Pozdrawiam, Nikodem
Awatar użytkownika
Dzono
Użytkownik
Posty: 190
Rejestracja: 29 lis 2018, 22:16
Lokalizacja: centrum
x 32
x 31

Wasze regionalne gazety

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Dzono »

W moim mieście jest jedyna, prawilna Gazeta Radomszczańska :D Już od 1992 roku.
tak
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

Wasze regionalne gazety

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

W mojej okolicy jest ciekawa sytuacja. Mieszkam w miejscu, dla którego lokalną gazetą są Wieści z Głowna i Strykowa – jest to tygodnik. Nie jest to gazeta w żaden sposób zależna od lokalnych władz, jak to często w małych gminach bywa. Ale... nie funkcjonuje też samodzielnie.

Formułę jej działania można porównać do programów lokalnych na TVP3 czy rozszczepień w stacjach radiowych. Tak naprawdę jest to wariant łowickiej gazety Nowy Łowiczanin. Część stron (pierwsza połowa + kilka stron na końcu, w tym ostatnia, na której jest dział sportowy) rzeczywiście opisuje zdarzenia z Głowna, Strykowa i okolic (poza miastem Głowno, gminami Głowno i Stryków, zasięgiem obejmuje też fragment gminy Dmosin i opisuje też wydarzenia z Dmosina) – natomiast reszta jest wspólna z Nowym Łowiczaninem i opisuje wydarzenia z Łowicza.

Nowy Łowiczanin ma (albo miał – nie mam pewności, czy to jest nadal wydawane) też podobne lokalne wydanie dla Żychlina i okolic, ale nie ma ono odmiennej nazwy – a jedynie dopisek: "wydanie dla Żychlina, Bedlna, Pacyny, Oporowa i okolic".

Poza Wieściami istnieje (choć też nie wiem, czy nadal jest wydawana) lokalna gazetka Echo Głowna, jeśli dobrze pamiętam – jest to miesięcznik. Ale czytając ją widać, że powstaje ona w sposób dużo bardziej amatorski; Wieści to profesjonalna gazeta.

Poziom dziennikarstwa w Wieściach oceniam na wysoki. Autorzy artykułów starają się w obiektywny sposób przedstawiać fakty, prezentują zawsze zdanie obu skonfliktowanych stron w zbalansowany sposób.

Do gazety dodawany jest "Dodatek Telewizyjny do Twojej Gazety", którego już kiedyś opisywałem na tym forum w dziale o przewodnikach telewizyjnych – nawet założyłem mu wątek.


Za to w nieodległej Łodzi rynek prasowy wygląda dużo mniej przyjemnie. Liczące się gazety lokalne to należące do Polskapresse Dziennik Łódzki i jego tabloidowy bliźniak Express Ilustrowany – oraz lokalny dodatek do Gazety Wyborczej.

Dawniej Agora wydawała jeszcze lokalną wersję Metra, a Polskapresse – lokalną wersję Echo Miasta – to były darmowe cienkie gazetki rozdawane na przystankach komunikacji miejskiej i na skrzyżowaniach kierowcom samochodów stojących w korkach przed światłami.

Mimo teoretycznie bycia niezależnymi od władz, wspomniane media były upolitycznione, sprzyjały władzom miasta (które są z PO), a poziom dziennikarstwa był (nadal jest) w nich bardzo niski.

Ostatnio dużą zmianą było przejęcie Polskapresse przez Orlen. Z moich obserwacji – paradoksalnie akurat wpłynęło to pozytywnie na rzetelność Dziennika Łódzkiego; zaczął on krytykować błędy i wpadki władz miasta. Jednocześnie nie ma tam za bardzo PiS-owskiej propagandy. Natomiast sam przypuszczam, że to sytuacja tymczasowa, dopóki PiS nie zainstaluje tam swoich ludzi.

Niemniej, przejęcie Polskapresse przez Orlen pozostawiło Łódź bez dużej lokalnej gazety, która byłaby niezależna od rządu. Bo lokalny dodatek do Wyborczej – to tylko dodatek. W tej sytuacji władze miasta zdecydowały się wypuścić swoją własną gazetę – nazwaną Łódź.pl. Co ciekawe, o ile sam jej tytuł kojarzy się z internetem – to jej internetową wersją jest... przekształcony w nią dział z aktualnościami na stronie Urzędu Miasta... Gazeta Łódź.pl jest rozdawana za darmo, w formule podobnej, jak dawniej wspomniane Metro i Echo Miasta, na przystankach, a także w pojazdach komunikacji miejskiej.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
bustram
Activist
Posty: 4855
Rejestracja: 17 kwie 2008, 20:04
x 89
x 1716

Wasze regionalne gazety

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bustram »

A u mnie jakieś 15 lat temu była wydawana taka lokalna gazetka dosłownie jak "Wieść gminna" z serialu "Ranczo". Też drukowana na kartkach A4 z bloku rysunkowego :) Kosztowała w kioskach 1 zł o ile pamiętam i zawierała lokalne informacje oczywiście zgodne z linią władzy :) Był klimacik.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prasa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości