Mandaryna

Wszystko o multimediach, rodzajach słuchanej muzyki, robieniu zdjęć oraz tworzeniu filmów.
Patryk M

Mandaryna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Patryk M »

W tym dziale jest wątek o Dodzie, więc zakładam też o Mandarynie, która zrobiła nie mniejszą karierę od Doroty :P
Marta Wiśniewska, bardziej kojarzona pod pseudonimem Mandaryna, to wokalistka której dwie pierwsze płyty pt. "Mandaryna.com" i "Mandarynkowy sen" odniosły duży sukces w Polsce. Z kolei jej klipy takie jak "Ev'ry Night", "Here I go again" czy "You Give Love a Bad Name" to wciąż niezapomniane i grane przez radia hity. Oprócz tego Marta zaistniała w świecie showbiznesu za sprawą związku z Michałem Wiśniewskim.
Przyznaję że doskonale wykorzystała swoje 5 minut, pamiętam jak kiedyś było o niej głośno i jaki był wtedy na nią szał. U mnie w domu jej piosenki rozbrzmiewały wtedy prawie na max głośność :D No i w pewnym momencie zepchnęła w cień nawet Dodę. Niestety, ten nieszczęsny występ Mandaryny na festiwalu w Sopocie w 2005 roku zweryfikował jej zdolności wokalne. Byłem w szoku że ten występ był aż tak katastrofalny. Nie wiem czy wtedy miał być playback czy nie, wyszła katastrofa która znacząco odbiła się na karierze muzycznej Marty. I pomyśleć że wtedy chwilę przed występem oznajmiła, że to jeden z najważniejszych występów w jej życiu...
Mimo wszystko ciepło wspominam czasy gdy Polska nią żyła i to jak kiedyś przy jej utworach bawiłem się na dyskotekach. Gdzieś zresztą mam jej płytę, muszę któregoś dnia poszukać...
Czy Mandaryna powróci kiedyś na scenę z nową płytą? Zobaczymy. Póki co spełnia się tanecznie we własnej szkole tańca :)
Ostatnio zmieniony 16 sie 2017, 14:58 przez Patryk M, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Mandaryna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Jakiś czas prowadziła też program "Let's Dance czyli zrobię dla was wszystko" w Polsacie ale niestety długo on nie zawojował anteny słonecznej telewizji.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
pulkownik
User of the Year 2021!
Posty: 19204
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:39
x 2204
x 13294

Mandaryna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulkownik »

Pokazano chyba tylko dwa odcinki? Pamiętam, że program miał być niejako odpowiedzią na wówczas największy hit telewizyjny, Taniec z Gwiazdami, Mandaryna miała tam uczyć tańca znanych ludzi i konkretne grupy zawodowe, skończyło się na Renacie Beger i policjantach :D
Pawel

Mandaryna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Patryk m. pisze:Z kolei jej klipy takie jak "Ev'ry Night", "Here I go again" czy "You Give Love a Bad Name" to ponadczasowe, wciąż niezapomniane i grane przez radia hity.
XD
Powiedz że to bait :D.
Patryk M

Mandaryna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Patryk M »

No może RMF-FM czy Radio Zet już tego nie grają, ale czasami udaje mi się usłyszeć któryś z tych przebojów w radiu. Chyba w VOX FM, do tego radia taka muzyka w sumie pasuje. Skoro po dziś dzień puszczają tam "Margarynę" albo "Coco Jambo" :D
bustram
Activist
Posty: 4855
Rejestracja: 17 kwie 2008, 20:04
x 89
x 1716

Mandaryna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bustram »

Patryk m. pisze:Oprócz tego Marta zaistniała w świecie showbiznesu za sprawą związku z Michałem Wiśniewskim.
A nie przede wszystkim dlatego ? Zawsze mi się tak przynajmniej wydawało... Ale mogę się mylić. Jedno jest pewne : wolę po stokroć pozytywną Mandarynę od Dody, która zaniżała poziom polskiego showbizu przez lata. Mandaryna piosenek najgorszych nie miała, taka typowo letnia polska "angielszczyzna" skrojona na imprezy wszelakie - wszystko w formie energetyzującej :) Niewątpliwie miała swoje 5 minut, zaistniała ale tak jak setki innych "5minutowców" już dawno zgasła. No cóż, polski rynek jest nieubłagany.

Dla przypomnienia złotych czasów Wiśni i Mandarynki (występ Mandaryny od 2:00) :
https://www.youtube.com/watch?v=foXCtt9HmyA
Patryk M

Mandaryna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Patryk M »

W sumie masz rację, to właśnie ślub Marty z Michałem w 2002 roku rozpoczął jej podróż na wzgórza kariery. Gdyby nie ten związek, to Mandaryna znana by była tylko jako tancerka w "Ich Troje". A tak u boku Michała nabrała skrzydeł i rozpoczęła karierę muzyczną. 2005 rok jest przez wiele osób uważany za koniec jej bycia na szczycie kariery muzycznej przez ten mega nieudany występ na festiwalu w Sopocie. A rok później, gdy jej związek z Michałem zakończył się, przesunęła się w cień showbiznesu i zakończyło się jej najważniejsze 5 minut w życiu. Jednak i tak te 4 lata okazały się w jej przypadku wykorzystane lepiej niż 10 lat u niejednej gwiazdy polskiej muzyki. Doskonałym przykładem jest Doda. Przez 10 lat nie sprzedała w Polsce tyle płyt co Mandaryna w 4 lata! To doskonale pokazuje jak wielką gwiazdą była Marta w latach 2002-2006 :)
W 2009 roku ponownie błysnęła, tym razem nową płytą zatytuowaną "AOK", która zdobyła kilka nagród (choć takim sukcesem sprzedażowym jak dwie poprzednie płyty to nie była). Niedługo potem została jurorką w drugiej edycji "Hot or Not" na Vivie. Po jej odejściu z tego programu praktycznie nie istnieje w showbiznesie. Obecnie spełnia się we własnej szkole tanecznej, a jej podopieczni odnoszą sukcesy na różnych turniejach :)
@bustram ja podobnie jak Ty większą sympatią darze Mandarynę od Dody. Jest osobą cieplejszą w odbiorze, niewywołującą sztucznych sensacji aby podkręcić zainteresowanie jej osobą i przyjemniej się jej słucha na wszelakich wywiadach. No i nikogo nie oczernia w tych wywiadach. Tak naprawdę to mimo tego, że Doda wciąż pozostaje niemal w centrum świata showbiznesu, to uważam że Mandaryna jest większą sukcesiarą od niej. Dlatego że mimo iż praktycznie zniknęła ze świata muzyki i showbiznesu to odnosi sukcesy gdzie indziej, w świecie tanecznym. I nie potrzebuje do szczęśliwego życia tej całej medialnej otoczki. Dba o swoją prywatność i rzadko kiedy pokazuje się na salonach. A Doda nie jest sobą, gdy jest odsuwana w cień. Zawsze coś wymyśli aby o niej pisano i mówiono. Słowem : ma parcie na popularność. No bo co jej pozostaje oprócz śpiewania?
k+b
VIP Expert
Posty: 843
Rejestracja: 14 mar 2016, 15:27
x 54
x 38

Mandaryna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: k+b »

Patryk m. pisze: Doskonałym przykładem jest Doda. Przez 10 lat nie sprzedała w Polsce tyle płyt co Mandaryna w 4 lata!
Cytując klasyka: "skąd Ty bierzesz takie herezje?". Debiutancki album Dody był pięć razy pod rząd na pierwszym miejscu OLiS, ma status podwójnej platyny i sprzedaż grubo ponad 60 tysięcy sztuk. Debiutancki album Mandaryny ma złoto (wg. obecnego przelicznika byłaby to platyna), 35 tysięcy sprzedanych krążków, a na OLiSie zajął maksymalnie ósme miejsce. Ich drugie płyty sprzedały się porównywalnie. A do dorobku Dody należy też doliczyć cztery płyty zespołu Virgin - kolejne sto kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy.
Patryk M

Mandaryna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Patryk M »

Patrzyłem tylko na ten okres kiedy Mandaryna była na topie. No a w przypadku Dody na jej solową karierę. Statystyk sprzedaży płyt zespołu "Virgin" nie brałem pod uwagę.
Ostatnio zmieniony 18 sie 2017, 2:55 przez Patryk M, łącznie zmieniany 1 raz.
k+b
VIP Expert
Posty: 843
Rejestracja: 14 mar 2016, 15:27
x 54
x 38

Mandaryna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: k+b »

A jednak mimo wszystko Twoja teza jest nietrafna. Poza tym - nie można zawężać kariery Dody tylko do jej dokonań solowych. Inaczej trzeba by było puścić w niepamięć aż 7 lat. Sukcesy Virgin to też jej sukcesy.
Patryk M

Mandaryna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Patryk M »

No dobra, zawężanie statystyk Dody do jej solowej kariery było błędne, ale chciałem w miarę sprawiedliwie ocenić poziom sprzedaży płyt obu wokalistek. Zwłaszcza że gdy Mandaryna dopiero nabierała skrzydeł, to Doda była już od dość dawna znana, co teoretycznie ułatwiało jej odnosić sukcesy sprzedażowe jej solowych płyt :P
bustram
Activist
Posty: 4855
Rejestracja: 17 kwie 2008, 20:04
x 89
x 1716

Mandaryna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bustram »

Podsumowując : podoba mi się nazwa "Mandaryna" (cały czas uważam, że to najlepszy pseudonim polskiej wokalistki dance - to taka pozytywna, letnia, energetyzująca nazwa, kojarząca się z słońcem, cytrusami - typowo polska ale jednocześnie z powodzeniem do wykorzystania za granicą) oraz piosenka "Here I Go Again", która któregoś lata rządziła :)
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Mandaryna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Tymczasem Mandaryna ostatnio wróciła na scenę - jeżeli od czasu pamiętnej porażki w Sopocie poprawiła wokal to nie mam nic przeciwko reaktywacji jej działalności.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Manieq
VIP Expert
Posty: 3146
Rejestracja: 29 kwie 2016, 20:18
x 858
x 1637

Mandaryna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Manieq »

A tymczasem odkopuję temat po 7 miesiącach by przekazać naprawdę łamiącą wiadomość - Mandaryna wydała właśnie pierwszy od kilku lat singiel :evil:
Pozdrawiam, Manieq | 💙💛
Awatar użytkownika
kacper3100
VIP Expert
Posty: 11435
Rejestracja: 06 lut 2016, 9:13
x 946
x 2199

Mandaryna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper3100 »

Słabe. Tylko początek niezły.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka i multimedia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości