Tele 5 i Polonia 1

Dyskusje na temat kanałów telewizyjnych działających aktualnie na polskim rynku.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Tele 5 (HD) i Polonia 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Na 15-lecie też nie było jakiegoś jubileuszu, sam nawet to wytknąłeś wtedy w newsie na Media2, więc nie widzę powodu, aby dziwić się. Podejrzewam, że program na 20. urodziny także został stworzony z inicjatywy jego twórcy, który przyszedł do stacji z gotowym materiałem do sprzedania. Zresztą, gdyby dbali o historię stacji to nie zamienialiby drugi raz leżącej jedynki (naprawdę ładnie odrestaurowane logo) na ten nieszczęsny ohydny kapsel z przybitym skrótem, który nic nikomu nie mówi.

A co do Water Planet i Novela TV to na dobrą sprawę nie wiemy, czy dokładają do emisji. Tak naprawdę muszą tylko opłacić miejsce satelitarne /ewentualnie światłowód oraz programy, które w kółko emitują od 6 lat, a niektóre jeszcze nawet dłużej. Jeśli opłaty tak wyglądają jak z Polonią 1 to może to wcale tak drogo nie kosztować, a przecież WP i NTV (fajne skróty :P) to nie stacje FTA i jakąś kasę od operatorów dostają.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
M@rcin
VIP Expert
Posty: 3357
Rejestracja: 14 cze 2012, 21:58
x 422
x 753
Kontakt:

Tele 5 (HD) i Polonia 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: M@rcin »

Przypomnę, że Novela TV i Water Planet generują również przychody z reklam.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Tele 5 (HD) i Polonia 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Szczerze, to żałuję, że tak naprawdę nie ma kto przygotować sensownej historii stacji. Pan Kijowski w swoim materiale posiłkował się materiałami, które zachowały mu się z anteny NTW, zapominając o innych stacjach emitujących pasmo Polonii 1. Kawał historii wytworzył się także w erze Pana Hemsiego, gdy P1 nadawała program z Włoch. Problemem tylko w dostępności taśm - te z czasów Grauso pewnie leżą w piwnicach byłych pracowników sieci, zakurzone i zapomniane, a "włoskie" zapewne posłużyły jako nośnik pod kolejne przegrywane programy. Tak się kiedyś robiło w TVP, więc czemu nie w P1? A szkoda.

Gdyby nie @Majkell to wszelkie fakty historyczne już dawno uległyby zatarciu. :-)
Awatar użytkownika
Ama18
VIP Expert
Posty: 2569
Rejestracja: 19 paź 2008, 20:04
x 990
x 671

Tele 5 (HD) i Polonia 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ama18 »

Może z opłat od operatorów płatnej TV i nielicznych reklam (oraz licznych pasm sprzedażowych) idzie na tym zarobić. Niewiele, ale zawsze coś. Z drugiej strony dziesięć lat temu ramówka Tele 5 wydawała się naprawdę dużo ciekawsza (a wtedy konkurencja była mniejsza), z czym Polcast wychodzi do ludzi?

A może to po prostu jakiś sposób na optymalizację podatkową? :D Może oficjalnie Polcast jest na minusie, a część dochodów w zawoalowanej formie spływa gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie? W ogóle jest niby Polcast, ale czy to jedyna spółka powiązana z P1 czy T5? Ktoś (raczej nie @Majkell, bo rzadko tu wchodzi) wie?
Awatar użytkownika
Zdzichu
VIP Expert
Posty: 1184
Rejestracja: 16 lis 2016, 18:00
Lokalizacja: Radom
x 638
x 632

Tele 5 (HD) i Polonia 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zdzichu »

Dla mnie całkiem realna jest opcja opisana kiedyś w pewnej gazecie satyrycznej - Polonia 1 może być pralnią pieniędzy :D
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Tele 5 (HD) i Polonia 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

https://mojepanstwo.pl/dane/krs_osoby/1 ... as-andrzej

Doszukiwać się można tu. Na dole strony pojawia się całkiem ładna pajenczynka powiązań. Oczywiście nie wszystko jest związane z Polcastem, bo przecież każdy człowiek, jeśli nie ma ograniczeń prawnych, może sobie zakładać do bólu spółki, zasiadać w ich zarządzie, być prokurentem, etc.

Ale istnieją także przykłady z życia wzięte. Antel jest właścicielem koncesji Tele 5, Polcast nadawcą. W między czasie mamy jeszcze biuro-widmo reklamy Media 5, czy chociażby biorącą udział w konkursie do DVB-T spółkę Mediasat :lol: Aha, no i nieszczęsny Fincast, który dawno został rozmontowany przed komornikiem :lol:

EDIT. Być może już Mediasat ma koncesję Tele 5. Ciężko nadążyć :-P Grunt, że żadnego organu nadzoru to nie obchodzi, bo wszystko odbywa się zgodnie z prawem.
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Tele 5 (HD) i Polonia 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

Właśnie obejrzałem na Dailymotion dokument Andrzeja Tadeusza Kijowskiego o Polonii 1 - faktycznie jest to raczej film dokumentalny o Nowej Telewizji Warszawa niż o Polonii 1, gdzie także powstał film dokumentalny pt. ''Narodziny wolności'' o historii należącej do Polonii 1 TV ES z Poznania - swoją drogą jest to bardzo ciekawy film dokumentalny w którym są prezentowane ciekawe anegdoty, że np. Włosi dali najmniej oglądaną telenowele w porze popołudniowej myśląc, że w Polsce jest siesta :P - swoją drogą dyrektor PTV Rondo z Katowic Zbigniew Konarski mówił w jednym z wywiadów, że Włosi chcieli dać najmniej atrakcyjny film w weekendy myśląc, że w Polsce ludzie wyjeżdżają na weekendy z domów - taka była niska wiedza Włochów na temat Polski, tak samo jak w przypadku Amerykanów jeśli chodzi o TV Puls za Ruperta Murdocha ;).

Ciekaw jestem co by było, gdyby w 1994 roku Marek Markiewicz przyznał koncesje nie Polsatowi a Polonii 1? - pewnie by sytuacja inaczej postąpiła, a dzisiaj mamy stacje telewizyjną pełną telezakupów, wróżek i seks-telefonów, którą raczej nikt się nie zajmuje.
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Tele 5 (HD) i Polonia 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Napewno nie dostałby "Bumerangu" w Polsacie :lol:
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Tele 5 (HD) i Polonia 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Jest też włoskie Polcast Italia (właściciel koncesji Polonii 1), Eurocast Polska (sex telefony), był też Video 5 (producent programów T5 w początkach działalności) i Super Tele (usługi sms, w danych czasach było trochę reklam audiotele z nimi na antenie) oraz wiele... wiele innych :D

@Majkell kiedyś mi wysłał na gg z kilkanaście/kilkadziesiąt spółek polskich i niepolskich, powiązanych z tymi telewizjami i ich firmami (łącznie z procentowych udziałem innych podmiotów) :D Niestety listy nie mam w archiwum.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Zdzichu
VIP Expert
Posty: 1184
Rejestracja: 16 lis 2016, 18:00
Lokalizacja: Radom
x 638
x 632

Tele 5 (HD) i Polonia 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zdzichu »

@Karol @Frontowiec

Polsatu nie wybrał sam Markiewicz, jest to opisane dokładniej w publikacji ''Między misją, rynkiem i polityką, X lat działalności KRRiT'' - link poniżej http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... lityka.pdf

A tu ten fragment:
Marek Markiewicz zasugerował metodę, żebyśmy wszyscy napisali na karteczkach po 3 wnioski, które każdy z nas uważa za najciekawsze. Sukces POLSAT-u - niezależnie od lobbingu, który oczywiście też był - polega na tym żeśmy wszyscy wymienili POLSAT w tej trójce (choć niekoniecznie na pierwszym miejscu). Był to po prostu dobrze, kompetentnie przedstawiony wniosek. Toteż do dziś - niezależnie od wszystkich późniejszych krytyk - nie czuję żadnego ciężaru błędu w tej sprawie, jakkolwiek wiem, że np. Mariusz Walter bardzo przeżywał, że jego dobry wniosek nie uzyskał uznania KRRiT. Za swoją niezależną decyzję KRRiT zapłaciła zdymisjonowaniem przez Wałęsę Markiewicza.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Tele 5 (HD) i Polonia 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Ale zaglosował, nie bez powodu :-) Poniżej ciekawy wpis:

https://www.salon24.pl/u/bit69/133485,g ... a-jasnosci
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Tele 5 (HD) i Polonia 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

Dzisiaj w ''Zagadkowej wyspie'' świętowano urodziny Polonii 1. Nawet też były życzenia dla Nicoli Grauso:
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Tele 5 (HD) i Polonia 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Nie jestem pewien, bo nie śledziłem życia Pana Grauso w ostatnich latach, ale chyba po "sukcesach" na rynku wydawniczym, poszedł z torbami. Więc raczej nie oglądał "Zagadkowej Wyspy" :-)
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Tele 5 (HD) i Polonia 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

Nie wiem jak u was, ale u mnie Tele 5 i Polonia 1 oraz kanały Polcastu nie działają.
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Jantar
VIP Expert
Posty: 4425
Rejestracja: 13 lip 2011, 18:50
x 108
x 246
Kontakt:

Tele 5 (HD) i Polonia 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jantar »

Właśnie sprawdziłam: w Toyi działają Polonia1, Tele5 i Tele5 HD. Z tego, co wiem, sygnał mamy przesyłany światłowodem.
pliki video na forum: http://chomikuj.pl/Kleksik5/pliki+rozne/forum+media2
PS. Z pewnych powodów musiałam ustawić folder jako widoczny, więc zostało nałożone hasło "xxx" (bez cudzysłowu).

www.novela.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe stacje telewizyjne w Polsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości