Strona 1 z 6

TVP Parlament

: 04 mar 2008, 16:25
autor: Miro
Oferta publicznej telewizji wzbogaci się o nowy kanał. Zarząd Telewizji Polskiej przyjął koncepcję funkcjonowania nowego kanału tematycznego - TVP Parlament, a także harmonogram jego uruchamiania. Rozważany wstępny termin startu kanału to koniec 2008 lub początek 2009 roku.

TVP Parlament będzie transmitował obrady Sejmu i Senatu, komisji sejmowych, briefingów i konferencji prasowych w Parlamencie oraz Parlamentu Europejskiego. Przewiduje się także nadawanie filmów dokumentalnych i pozycji edukacyjno-poradnikowych w zakresie samorządności i edukacji obywatelskiej.

Rozważana jest również koncepcja relacjonowania obrad samorządów lokalnych. Dziennikarze kanału będą przygotowywali też oryginalne programy własne, w tym publicystykę poruszającą problematykę polityczną, prawną i finansową.

TVP Parlament będzie kanałem niekodowanym, dostępnym z satelity i w Internecie. Kanał będzie nadawał 16 godzin programu dziennie. Jego oferta będzie przeznaczona dla odbiorców zainteresowanych informacją, legislacją i edukacją obywatelską.

Po przygotowaniu szczegółowego biznesplanu, TVP wystąpi w połowie roku z wnioskiem do KRRiT o koncesję dla nowego kanału tematycznego.

media2.pl

TVP Parlament

: 04 mar 2008, 16:33
autor: Axel
A tak w ogóle to skąd stacje telewizyjne czerpią sygnał z Sejmu, który jest nadawany chyba przez TV Sejm wspólnie z TVP ? Bo chyba taki przekaz powinien byc nadawany na jednej z satelity. Wie ktoś jak to sie odbywa ?

TVP Parlament

: 04 mar 2008, 17:11
autor: SNOL
Axel pisze:A tak w ogóle to skąd stacje telewizyjne czerpią sygnał z Sejmu[...]?
Jak byłem w Sejmie na wycieczce to zauważyłem, że panie z salki obok głównej sali obrad miały do wyboru identyczną transmisję w (jeszcze) TVP3 i na jakimś wewnętrznym kanale, tzn. z orłem w rogu ekranu i na przerwach w obradach pojawiających się żółtych planszach z planem dnia pracy Sejmu i osobami, które mają za chwilę przemawiać na mównicy.
Maksymalny pisze:...TVP Parlament będzie kanałem niekodowanym, dostępnym z satelity i w Internecie...
Mógłby ktoś wytłumaczyć, co to oznacza dla osoby nieposiadającej dostępu do żadnej kablówki ani platformy cyfrowej ani niczego tego typu? Tzn. dla osoby, która odbiera naziemnie, ze zwykłej anteny?
Czy znowu brak na to częstotliwości? ...

TVP Parlament

: 04 mar 2008, 17:18
autor: Evil
Sejm już teraz jest dostępny w internecie:
http://www.sejm.gov.pl/real.htm

TVP Parlament

: 04 mar 2008, 17:28
autor: Miro
ktoś pod tym artykułem w media 2 napisał:
"Czyli może gdzieś w połowie 2010 ten kanał zobaczymy"
...i znając TVP ,pewnie tak będzie.

TVP Parlament

: 04 mar 2008, 17:54
autor: Axel
FanTIVI pisze:Sejm już teraz jest dostępny w internecie:
http://www.sejm.gov.pl/real.htm
No wiadomo, że jest w internecie ale skąd czerpać sygnał w wysokiej jakości, do którego dostęp maja wszystkie stacje w Polsce, które nadają programy informacyjne.

TVP Parlament

: 04 mar 2008, 19:59
autor: Karol
Z tego co się orientuję realizacją Obrad Sejmu zajmuje się telewizja publiczna robiąc to "wewnątrz". Sygnał nie jest wysyłany na żadnego satelitę, jedynie idzie w internet. Jeśli chodzi o transmisje w innych stacjach to albo sygnał przesyłany jest radiolinią do innych stacji albo każda musi podpiąć swój wóz transmisyjny pod emisję w Sejmie. Moim zdaniem w grę wchodzi raczej ta druga koncepcja - dlaczego? Przy przerwach w obradach lub podczas ich zakończenia w TVP Info przełącza się sygnał realizowany bezpośrednio przez ekipę wozu transmisyjnego, TVN24 czy Superstacja mogą dalej bez żadnych zmian transmitować to co się dzieje na sali sejmowej.

TVP Parlament

: 18 maja 2008, 19:48
autor: Karol
Według doniesień "Newsweeka" Sejm chce utworzyć własny kanał transmitujący jego obrady oraz zebrania komisji śledczej. Brawo, brawo i jeszcze raz brawo.

Jednocześnie chciałem sprostować poprzedniego posta - produkcją sygnału z budynku Sejm nie zajmuje się TVP, a niezależni technicy.

TVP Parlament

: 18 maja 2008, 20:09
autor: Poland
Ten kanał ma już nawet swoją nazwę - Sejm TV :
Więcej o tym w tym artykule : http://www.tvn24.pl/-1,1550169,wiadomosc.html

TVP Parlament

: 18 maja 2008, 20:18
autor: Alfernando
Ja szczerze mówiąc uważam to za dobre rozwiązanie. Pamiętam jak jeszcze trzy lata temu podczas obrad Sejmu a dokładnie w czasie przerwy prezenterki TVP3 siedziały na samej górze trzymając plansze Obrady Sejmu RP w TVP3. To było żenujące bo miały trzymając plansze jeszcze dyskutować ze sobą, dlatego Sejm TV to dobre rozwiązanie, choć mogli by jeszcze dodać obrady Senatu i niektórych Sejmików wojewódzkich.

TVP Parlament

: 18 maja 2008, 20:23
autor: SNOL
Jest jeszcze trochę na e-lama.pl:

Będzie telewizja sejmowa?
Dobra wiadomość dla wszystkich fanów polskiej sceny politycznej. Prawdopodobnie już niedługo posiedzenia Sejmu i sejmowych komisji śledczych będzie można oglądać w całości na specjalnym kanale.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski po czwartkowym przerwaniu przez telewizję transmisji z posiedzenia komisji śledczej ds. śmierci Blidy i związanej z tym dyskusji, jakie sejmowe wydarzenia telewizja powinna pokazywać, doszedł do wniosku, że Sejmowi przydałby się własny kanał telewizyjny. Pozwoliłby on opinii publicznej na śledzenie tego, co dzieje się w polskim parlamencie bez przerw na konferencje prasowe i reklamy. Tak, by nic istotnego widzom nie umknęło.

Okazuje się, że nie ma przeszkód dla takiego przedsięwzięcia - w Sejmie są kamery, operatorzy, obsługa techniczna. W rezultacie chodziłoby tylko o wydłużenie czasu sejmowych transmisji i przeniesienie ich do innego kanału, gdzie nie musiałyby konkurować z atrakcyjniejszymi programami.

Teraz sejmowe władze muszą wystąpić do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zgodę na rozpowszechnianie kanału i wynająć miejsce na satelicie.
Oprócz bezpośrednich transmisji kanał nadawałby również programy edukacyjne o parlamencie.

TVP Parlament

: 18 maja 2008, 22:16
autor: Karol
Alfernando, a co mnie obchodzą obrady sejmików wojewódzkich z kujawsko-pomorskiego? Raczej nic. A utworzenie oddzielnego kanału telewizyjnego to raczej szansa nie tylko dla Sejmu, który jest zależy od widzimisię TVP, ale także dla samej telewizji publicznej, która będzie mogła udowodnić, że potrafi dobrze zainwestować pieniądze z abonamentu i dobrze uzupełnić ramówkę TVP Info. Do tej pory tego typu transmisje traktowane były jako zapchajdziury. Wiem, że nawet w TVN24 zdarzały się transmisje z Wiejskiej, ale przynajmniej nie trwały one cały dzień i były realizowane tylko w ważnych przypadkach.

TVP Parlament

: 18 maja 2008, 23:08
autor: Axel
A co do obrad sejmików wojewódzkich to też uważam, że to byłoby niepotrzebne. Są przecież relacje w dziennikach w ośrodkach lokalnych TVP i to wystarczy w zupełności.
e-lama.pl pisze:Teraz sejmowe władze muszą wystąpić do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zgodę na rozpowszechnianie kanału i wynająć miejsce na satelicie.
Ciekawe ile czasu zajmie dla KRRiTv wydanie koncesji - czy będzie sie to przeciągać jak zawsze czy Sejm dostanie pierwszeństwo.

TVP Parlament

: 19 maja 2008, 0:26
autor: Karol
Jak zawsze? To starał się już o koncesję?

TVP Parlament

: 19 maja 2008, 1:09
autor: Axel
Mam na myśli inne stacje ubiegające sie o koncesje - zawsze na wydanie długo oczekują (przykładem jest chociażby ostatnio Polsat News).