TVP Kultura (HD)

Tematyczne stacje nadawane przez Telewizję Polską.
Awatar użytkownika
Dijon
VIP Expert

TVP Kultura

Post autor: Dijon » 17 sty 2016, 1:47

Obejrzałem pierwszy odcinek Utopii w TVP Kultura i muszę przyznać, że jestem trochę zawiedziony. Serial oryginalnie nagrany był w formacie CinemaScope, a TVP przycięła go do 16:9. Ponadto, wycięto z pierwszego odcinka jedną scenę, uznaną pewnie za zbyt drastyczną, tym bardziej że serial oznaczono kategorią wiekową "16". Moim zdaniem to bez sensu. Nigdy wcześniej nie spotykałem się z tym, aby TVP w jakiś sposób cenzurowała filmy czy seriale, pozbywając się pewnych scen.
Awatar użytkownika
Direct
VIP Mod

TVP Kultura

Post autor: Direct » 17 sty 2016, 9:04

Podejrzewam, że w kwestii formatu obrazu i wyciętej sceny odpowiedź będzie prosta - prawdopodobnie taką wersję TVP otrzymało od dystrybutora.
Wczoraj nie obejrzałem, na szczęście serial jest dostępny w ichnim VOD. Tak powinno być z każdym serialem emitowanym w TVP.
Pozdrawiam, Direct
Awatar użytkownika
SNOL
VIP Expert
Kontakt:

TVP Kultura

Post autor: SNOL » 18 sty 2016, 0:17

Taka ciekawostka: niedzielną galę otwarcia obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu współprowadziła Katarzyna Janowska, była dyrektor TVP Kultura. Możecie sobie wyobrazić jej entuzjazm, gdy zapowiadała wystąpienie przedstawiciela rządu - wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Jeszcze z kronikarskiego obowiązku: podczas wystąpienia z widowni padły okrzyki "wolne media" i "propaganda": więcej o inauguracji ESK 2016.

W internecie padały pytania, dlaczego olbrzymiej ceremonii otwarcia na wrocławskim Rynku, wraz z pochodem Duchów Wrocławia, nie można było obejrzeć na antenie TVP Kultura. To dobre pytania. Ponad czterogodzinna transmisja dostępna była wyłącznie na wroclaw.tvp.pl.
tylko prywatne opinie. Tutaj od ponad 12 lat.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod

TVP Kultura

Post autor: Trzeciak » 18 sty 2016, 21:47

Tymczasem nowy dyrektor TVP Kultura zbiera pozytywne opinie - i to od kogo - od redaktora z "Gazety Wyborczej": http://wyborcza.pl/1,75475,19490552,szt ... z3xaS3F7Cl

Tak myślę, skoro dotąd nie było ani jednego "kontrowersyjnego" dyrektora w prawie 11-letniej historii stacji, to świadczy o tym, jak świetnym pomysłem było utworzenie tego kanału. :)
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
telefan
Obserwator

TVP Kultura

Post autor: telefan » 25 sty 2016, 15:33

Kontynuacja tematu bo dzisiaj w Wyborczej jest wywiad z Matyszkowiczem i parę słów odniesienia ode mnie wraz z ciekawszymi cytatami.

1. Już od jakiegoś czasu portal fronda.pl z odlotowymi newsami i pismo Fronda to są dwie zupełnie inne rzeczy. Nie sądzę by Terlikowski jakoś zaakceptował to że są konserwatyści z dziarami rozbijający się po modnych klubach. A są tacy ludzie i nawet znam takich po których sposobie bycie nie spodziewałbym się danych poglądów. Jeżeli chodzi o środowiska prawicowe i młodzież w ostatnich latach nastąpił skok cywilizacyjny - z zapyziałych kółek wzajemnej adoracji które zatrzymały się w czasie na grupy swobodnie obracające się w kodzie kulturowym dzisiejszych czasów i czerpiące z niego garściami. Można pogodzić sprzeciw wobec imigrantów i autodestrukcyjnej postawie postmodernistów i jak to mawiam "dzieci roku 1968" by nie nadużywać określenia na L. z przyjaźnieniem się z takimi ludźmi, byciem weganinem jeżdżącym na rowerze po Powiślu i pijącym latte (tak, wiem że zrobił się z tego mem :D ).

2. TVP Kultura to perła w koronie jeśli chodzi o TVP, oni autentycznie zajmują się misją i jak to określił nowy szef anteny jest to największa instytucja kulturalna w Polsce. Odważne słowa ale jeżeli w naszym kraju dostęp do kultury wciąż nie jest obszerny a w zasięgu kanału jest ponad 35 milionów mieszkańców Polski czyli praktycznie wszyscy mieszkańcy naszego kraju i jak jeszcze się do tego doda Program Drugi Polskiego Radia - to jest naprawdę wielki potencjał.

3. W odniesieniu do poprzedniego punktu tak ma wyglądać misja jaką niesie ta telewizja według Matyszkowicza
- Przychodzę do mediów publicznych z innego świata, i to w podwójnym znaczeniu.

Po pierwsze - jestem ze świata pozawarszawskiego. Pochodzę z Żywca, a kształciłem się w Krakowie. Przeciętny widz TVP Kultura mieszka w miejscowości do 50 tys. mieszkańców. To mówi dużo o naszej misji i o tym, do kogo powinniśmy docierać. Mówi też dużo o Polsce i dominacji Warszawy, w której skupia się niemal całe życie instytucjonalne, kulturalne. Ludziom spoza stolicy i kilku innych większych miast pozostają dwa kulturalne media - TVP Kultura i publiczne radio. Te media mają niezwykle ważną misję - wręcz polityczną, ale nie w sensie partyjnym, tylko w wyrównywaniu szans edukacyjnych, kulturowych, tworzenia mechanizmów awansu społecznego. Tu TVP Kultura ma mnóstwo do ugrania i ja to czuję. To zresztą cel, który powinien być bliski zarówno lewicowym, jak i prawicowym komentatorom.

Po drugie - jestem spoza kulturowego mainstreamu. W sytuacji silnych emocji politycznych kultura powinna je tonować, dostarczać języka do ich nazywania i do opisu rzeczywistości. Polityka partyjna dzieli, kultura ma służyć porozumieniu i tego nas uczy klasyczna filozofia. Nie chodzi o sprawienie, by poglądy polityczne stały się letnie, ale byśmy je wyrażali w zrozumiałym dla nas wszystkich kodzie kulturowym. Jeśli już się kłócimy, to kłóćmy się w tym samym języku!

- Na antenie TVP Kultura powinno nastąpić coś w rodzaju zawieszenia broni. Zostawmy na boku porównywanie do moczarowców i Gomułki, zawieśmy rzucanie obelg w "moherów", "resortowych" i "pisiorów". Kultura polska jest ważniejsza.

Stąd też mój apel do widzów i czytelników: nie prowokujcie sytuacji, w której TVP Kultura stanie się przedmiotem politycznej awantury. Rozliczajcie naszą antenę z jakości oferty.
4.
W ostatnich latach scementował się panteon debaty publicznej, nie miały do niego wstępu nowe grupy z nowymi ideami - z prawej strony, z lewej, liberalne. Słabo obecny był też głos mojego pokolenia i pokolenia młodszego. Nie zamierzam namawiać do wymiany pokoleniowej, bo ona zakłada usunięcie starszych, ale do wydłużenia ławeczki w debacie publicznej. Włączanie w nią młodszych następuje w Polsce wyjątkowo wolno, przez co późno reagujemy na wiele problemów społecznych. Ludzie wyjeżdżają z Polski, nie doczekawszy się przedyskutowania swoich problemów.
I dalej padają tytuły pism wokół których zgrupowani są co ambitniejsi przedstawiciele młodego pokolenia. Z jednej strony Teologia Polityczna, Pressje czy Arcana a z drugiej Nowe Peryferie i Obywatel. Akurat te środowiska niezależnie od orientacji politycznej skupiają młodych ludzi i są ignorowane w debacie publicznej.
Cel TVP Kultura to dbanie o kulturę narodową. Pod tym pojęciem rozumiem kulturę Polaków niezależnie od światopoglądu jej twórców. Wartością polskiej kultury jest to, że ma w kanonie zarówno Sienkiewicza, jak i Gombrowicza, Żeromskiego czy Dąbrowską. W polskiej kulturze mamy do czynienia z zadziwiającym łamaniem stereotypów ideologicznych. Weźmy Gombrowicza, który dystansuje się wobec religii, choć zajmuje go ona i porusza. Albo Rymkiewicza - ateistę, który odwołuje się do barokowej poezji religijnej, a wpisuje w tradycję polskiej tradycji romantycznej.

Doceńmy za to polską kulturę, a łatwiej nam będzie pojąć zdrowy sens słowa "narodowy" - czyli różnorodny. Nie musimy być wycięci wszyscy w ten sam sposób - jak w kreskówce z Monty Pythona, w której rzędy Myszek Miki jadą na taśmie produkcyjnej.
Dalej są zapowiedzi że cięć nie będzie a będzie za to rozszerzenie spektrum dyskutantów w granicach dobrego smaku. Nie będzie też ingerencji w program. Publicystyka ma być a przyczyną spadnięcia Hali odlotów było to że była kosztochłonna. Co do budżetu - możliwe jest wejście "mecenasów biznesowych".
- Zwykle pieniądze z zewnątrz były pozyskiwane na początku roku, czyli teraz. Zastaliśmy niemal pustą kasę. Pozwala ona na przetrwanie stacji i emitowanie powtórek. Najważniejsze zadanie przede mną to walka o pieniądze na produkcje własne - zajmie mi to co najmniej kilka kolejnych tygodni.
- Dotychczas głównymi koproducentami TVP Kultura były instytucje publiczne - podległe Ministerstwu Kultury - albo samorządy. Dużą wartością TVP Kultura jest pokazywanie spektakli z całej Polski. Na tym polu będę robił to samo co moja poprzedniczka.
5. I tu ciekawostka bo niedługo na antenie będą dosyć ciekawe przerywniki
W oprawie wizualnej będą się pojawiały spoty - motywatory kulturalne. Wystąpi w nich zarówno znany reżyser z Warszawy, jak i bibliotekarz z miasteczka, który wywalczył odwołanie decyzji o zamknięciu jego biblioteki, a nawet załatwił u burmistrza pieniądze na remont. Będziemy szukać po całej Polsce takich lokalnych bohaterów, bo zasługują na nobilitację.
Awatar użytkownika
Dijon
VIP Expert

TVP Kultura

Post autor: Dijon » 29 sty 2016, 23:49

Telewizja Arte zawiesza na kilka miesięcy współpracę z TVP Kultura, powrót możliwy po kilku miesiącach obserwacji: http://www.press.pl/newsy/telewizja/pok ... pluralizmu
Awatar użytkownika
Axel
Activist
Kontakt:

TVP Kultura

Post autor: Axel » 30 sty 2016, 2:53

No i bardzo dobrze. Ostatnio oglądałem na TVP Kultura w cyklu "Arte w TVP Kultura" film dokumentalny "Czy Chiny podbiją Europę?". Takiej tony propagandy, dezinformacji i przeinaczania faktów to nie widziałem już dawno. Dorównują temu co pokazuje TVN24 i w sumie TVP też. Zresztą jak chcecie to sami możecie ocenić oglądając ten dokument, bo jest dostępny na youtube po polsku.
tvferdex97
Junior

TVP Kultura

Post autor: tvferdex97 » 30 sty 2016, 10:42

Przez 5 dni od 1 do 5 lutego w godzinach nocnych filmy kontrowersyjnego reżysera w ramach cyklu "Filmy Piera Paola Pasoliniego". Cztery filmy z ograniczeniem +18, a wyjątkowo jeden z +12. Nie znam tego reżysera, ani nie oglądałem jego filmów, ale słyszałem jednej z lekcji j.polskiego o filmie "Dekameron", który jest bogaty w ostre sceny erotyczne.
Oto lista filmów i ich godziny emisji:
01.02 - Mamma Roma (1962), godz. 23:10
02.02 - Dekameron (1972), godz. 00:25
03.02 - Opowieści kanterberyjskie (1972), godz. 23:00
04.02 - Kwiat tysiąca i jednej nocy (1974), godz. 23:00
05.02 - Salo, czyli 120 dni Sodomy (1976), godz. 00:40
Wszystkie filmy będą w emisji panoramicznej, więc zapewne są po rekonstrukcji.

A 5 lutego o 20:20 w cyklu "Amerykańskie kino nieme" i bardzo długi film, trwający 3 godz. 7 minut "Narodziny narodu" z 1915 (!) roku.

To tylko świadczy o tym jak TVP Kultura bardzo zaskakuje jeśli chodzi o repertuar filmowy, nie to co na TVP1 lub TVP2.
Awatar użytkownika
CaptainMorgan
VIP Expert

TVP Kultura

Post autor: CaptainMorgan » 30 sty 2016, 11:20

A tydzień później 12 lutego będzie "Nietolerancja", również klasyk kina :) Dla fanów kina z czystym sumieniem mogę polecić obie pozycje.
Awatar użytkownika
Dominik
VIP Expert

TVP Kultura

Post autor: Dominik » 30 sty 2016, 11:48

Wielka szkoda, że ARTE zawiesza współpracę z Kulturą. W ramach cyklu "ARTE w TVP Kultura" wyemitowano kupę świetnych dokumentów na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Stracimy sporo ciekawych premier. I nic nie wróży, żeby współpraca znów została nawiązana, biorąc pod uwagę zmiany w TVP.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator

TVP Kultura

Post autor: Karol » 30 sty 2016, 13:03

A tam szkoda. Przecież to telewizja francusko-niemiecka.
Tradycjonalista
Thinker

TVP Kultura

Post autor: Tradycjonalista » 30 sty 2016, 13:15

Dla mnie szkoda. Chociaż nie jestem tym zaskoczony.
pavl6
Junior

TVP Kultura

Post autor: pavl6 » 30 sty 2016, 15:30

Dijon pisze:Telewizja Arte zawiesza na kilka miesięcy współpracę z TVP Kultura, powrót możliwy po kilku miesiącach obserwacji: http://www.press.pl/newsy/telewizja/pok ... pluralizmu
Jestem ciekawy, czy w umowie jest przewidziana możliwość zawieszenia współpracy przez jedną ze stron ze względu na jej widzimisie. Jeżeli nie to TVP powinna wystąpić o odszkodowanie i raczej na pewno by je otrzymała. Co ciekawe nie słyszałem, żeby ktoś zawieszał współpracę z niemieckimi nadawcami po sytuacji w Kolonii, albo francuskimi po doniesieniach tygodnika „Valeurs Actuelles" o tym, że francuski rynek medialny jest w ogromnym stopniu kontrolowany przez prezydenta tego kraju Francois’a Hollande’a, co ma mu zapewnić dobry wynik wyborczy w 2017 roku.
Awatar użytkownika
Pzet
Obserwator

TVP Kultura

Post autor: Pzet » 30 sty 2016, 16:43

Dla przypomnienia: ARTE już raz zrywała współpracę z TVP w 2009 r. Wtedy z powodu związków ówczesnego prezesa z neonazistami.
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zr ... e-wartosci
tvferdex97 pisze: 05.02 - Salo, czyli 120 dni Sodomy (1976), godz. 00:40
Film ponoć jest zakazany w kilkudziesięciu krajach. Jak dla mnie szok, że obecna władza do tego dopuszcza. :o
tvferdex97
Junior

TVP Kultura

Post autor: tvferdex97 » 30 sty 2016, 17:05

Filmy tego reżysera podobno kiedyś puszczano na TVP Kulturze, ale to nie wszystko. Bo np. emitowano "Ostatnie kuszenie Chrystusa", "Antychryst".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kanały tematyczne TVP”