Wątek polityczny

Najważniejsze wydarzenia z Polski i ze świata.
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
x 36
x 347
Kontakt:

Wątek polityczny

• zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AtoMan »

Przecież on wie lepiej xD Ma wyrok TK obligujący go do przyjęcia przysięgi od trzech sędziów TK - i co, zrobił coś? Zmusi go ktoś? Teraz też go nie zmusi ;)

Najbardziej mnie smuci to, że opozycja nic z tym najpewniej nie zrobi.
dość
Pawel

Wątek polityczny

Post autor: Pawel »

Memorex_94 pisze:(...)tym bardziej, ze u Kaczyńskiego to niemal 40 tysięcy.
Warto dodać że rocznie. Ale tego pewnie juz w jakiejś gadzinówce nie dodali.
Jantar
VIP Expert
x 8
x 54
Kontakt:

Wątek polityczny

Post autor: Jantar »

Pawel pisze:
Memorex_94 pisze:(...)tym bardziej, ze u Kaczyńskiego to niemal 40 tysięcy.
Warto dodać że rocznie. Ale tego pewnie juz w jakiejś gadzinówce nie dodali.
Akurat rocznie! Moja mama ma ponad 4 tys emerytury, a całe życie pracowała jako wykładowca uniwersytecki. Kaczyński jako poseł miesięcznie zarabiał tyle, ile moja mama rocznie - a może nawet i więcej. Bzdurą jest więc, że obecnie ma ledwie 3 tys z kawałkiem emerytury na miesiąc.
Pawel

Wątek polityczny

Post autor: Pawel »

Zanim coś napiszesz najpierw poczytaj, ale widzę że dla ciebie to za trudne:
Stało się. Dwa lata po terminie Jarosław Kaczyński zdecydował się na emeryturę. Na razie nie tę polityczną, ale finansową. W zeszłym roku z ZUS dostał ponad 35 tys. zł. A to oznacza, że jego świadczenie to ponad 3 tys. zł. Lider PiS nie stanie się dzięki temu sejmowym krezusem - na koncie ma tylko 5 tys. zł. W wieku emerytalnym jest w sumie 71 z 460 posłów.
(...)Wiek emerytalny prezes osiągnął już 2014 roku, ale świadczenie z ZUS zaczął pobierać dopiero po dwóch latach. Jaką emeryturę ma Kaczyński? W całym 2016 roku otrzymał 38,255 tys.zł. To daje około 3187 zł miesięcznie.
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 27009.html
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
x 601
x 3050

Wątek polityczny

Post autor: Karol »

Aż 71 posłów jest w wieku emerytalnym? Aż się prosi wprowadzić ich kadencyjność, bo zakładam, że większość z nich w Sejmie zasiada grubo ponad 20 lat :-)
Awatar użytkownika
Ama18
VIP Expert
x 141
x 167
Kontakt:

Wątek polityczny

Post autor: Ama18 »

Cały ten raban w sprawie Kamińskiego jest zabawny. Został uznany winnym zarzucanych mu czynów, ale odwołał się od wyroku. Oznacza to, że nie został skazany. Skazana osoba musi otrzymać wyrok prawomocny, a takiego w sprawie nie było.

Sposób korzystania przez Prezydenta z prawa łaski reguluje chociażby art. 560 par. 1 KPK:
Prośbę o ułaskawienie skazanego może wnieść on sam, osoba uprawniona do składania na jego korzyść środków odwoławczych, krewni w linii prostej, przysposabiający lub przysposobiony, rodzeństwo, małżonek i osoba pozostająca ze skazanym we wspólnym pożyciu.
Oczywiście można sądzić, że prerogatywy Prezydenta nie tylko nie wymagają zgody premiera, ale także pozostają bez kontroli i mogą obchodzić ustawę (co jednak ciekawe, strona prezydent.pl przedstawia mój sposób interpretacji prawa). W takim wypadku: czy Prezydent może powołać na Pierwszego Sędziego Sądu Najwyższego kogokolwiek? Ustawa to reguluje i podaje rolę Prezydenta, a jednak on nie może wziąć kogo chce. Czy Prezydent może powołać jednego lub trzech członków KRRiT (w danym składzie)? Też nie, bo to reguluje ustawa. Prerogatywa musi być podjęta zgodnie z ustawowymi kompetencjami.

Oczywiście sporu by nie było, gdyby: Kamiński wycofał apelację lub Duda poczekał na wyrok. Tylko wtedy ten pierwszy utraciłby mandat posła. Ale widocznie spór musiał się pojawić. Tak samo jak wtedy, kiedy Sejm stwierdził nieważność uchwał w sprawie paru sędziów TK (do czego jako organ administracji publicznej nie miał prawa, gdyż musi podać podstawę prawną).

Natomiast mnie posłowie-emeryci szczególnie nie przeszkadzają, jeżeli są w stanie wykonywać swoją pracę: uczestniczą w posiedzeniach, głosują. No chyba, że byłbym populistą i żądał diety poselskiej wynoszącej najniższą krajową (i brak innych przywilejów oraz wynagrodzeń). Wtedy byłaby służba :P
Awatar użytkownika
kamico7
Junior

Wątek polityczny

Post autor: kamico7 »

Prawo łaski nie może być stosowane tylko w przypadku skazania przez Trybunał Stanu. W każdy innym wypadku Prezydent może z takiego prawa skorzystać. Tą uchwałą SN ograniczył kompetencje Prezydenta.W każdej możliwej opinii prawnej na ten temat tak to jest.
Oczywiście wyroki SN należy szanować, ale tak samo konstytucje. Mam nadzieje że TK się wypowie i będzie po sprawie.

Ale też mam inną opinię na ten temat, bo uważam że Kamiński powinien się jednak bronić, bo miał rację, a tak to jest osobą która została uniewinniona. Prezydent nie zrobił mu przysługi, a wręcz przeciwnie
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
x 36
x 347
Kontakt:

Wątek polityczny

Wypowiedź TK? Nie rozśmieszaj mnie. Z góry wiadomo, co pani magister Wolfgangowa powie, a że została wybrana nielegalnie i powołała trzech nielegalnych sędziów, jej "wyrok" będzie banalny do podważenia.

Faktem jednak jest, że wyrok SN zmienia tu niewiele i można założyć, że w wypadku poczekania na wyrok wyższej instancji Kamiński nadal byłby ułaskawiony. W końcu gdyby trzymać się litery prawa w oderwaniu od wszelkich okoliczności wybór PiSu jako partii rządzącej również należałoby unieważnić ;)
dość
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert
x 57
x 200

Wątek polityczny

Post autor: Kamilo »

kamico7 pisze:Oczywiście wyroki SN należy szanować, ale tak samo konstytucje. Mam nadzieje że TK się wypowie i będzie po sprawie.
Zajrzyjmy zatem do konstytucji. Art. 42, ust. 3:
Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.
Awatar użytkownika
Ama18
VIP Expert
x 141
x 167
Kontakt:

Wątek polityczny

Post autor: Ama18 »

My tu pitu pitu, a w czerwcu czeka nas inny wyrok TK i gigantyczny burdel. Zaczynając od tego, że powinien sięgać nawet do kilkunastu lat wstecz. Strasznie jestem ciekaw uzasadnienia.
Awatar użytkownika
kamico7
Junior

Wątek polityczny

Post autor: kamico7 »

Sprawa jest prosta i wielu ją na szczęście zauważa, a jest ich coraz więcej co widzę po rozmowach. PIS nie jest partią władzy taką jak była np. PO. PIS odbiera wiele przywilejów ludziom którzy w czasie PRL zrobili wiele krzywd w tym zabili wiele osób, a demokratyczne siły PRLu nie rozliczyły. Ci ludzie w demokratycznym Państwie się odnaleźli a głównie w sądownictwie i w biznesie. PIS im przeszkadza dlatego zawsze jak rządzi jest taki krzyk. Jedynie co do tego nie pasuje do Apteka dla Aptekarza, która jest skandaliczna.
A to wszystko chowa się za obroną demokracji i konstytucji, kiedy to właśnie SN bardzo wyraźnie złamał dzisiaj konstytucje, ponieważ dał sobie uprawnienia których nie ma.
Takie jest oczywiście moje zdanie do którego mam prawo tak samo jak Wy :D Niestety przykre jest to że polska polityka głównie na takich tematach się opiera, ale to raczej szybko się nie zmieni
Awatar użytkownika
Pzet
Obserwator
x 54

Wątek polityczny

Post autor: Pzet »

kamico7 pisze:Prawo łaski nie może być stosowane tylko w przypadku skazania przez Trybunał Stanu. W każdy innym wypadku Prezydent może z takiego prawa skorzystać. Tą uchwałą SN ograniczył kompetencje Prezydenta.W każdej możliwej opinii prawnej na ten temat tak to jest.
Oczywiście wyroki SN należy szanować, ale tak samo konstytucje. Mam nadzieje że TK się wypowie i będzie po sprawie.
Nie wypowie się, ponieważ TK nie ma w swojej kompetencji opiniowania wyroków sądów (patrz art. 188 Konstytucji)
Awatar użytkownika
[email protected]
VIP Expert
x 205
x 365
Kontakt:

Wątek polityczny

Post autor: [email protected] »

W trumnie z ciałem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego także szczątki innych osób.

Porażajace jaka swołocz nami rządziła przez ostatnie lata.
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
x 36
x 347
Kontakt:

Re: Wątek polityczny

Nadal rządzi. Przypomnij mi, kiedy przeprowadzano ekshumacje i dlaczego ta informacja wypływa teraz, kiedy na tapecie są kolejne poważne afery PiSu?
dość
Awatar użytkownika
[email protected]
VIP Expert
x 205
x 365
Kontakt:

Wątek polityczny

Post autor: [email protected] »

Jakie to inne afery PiSu?

Przypadek śmierć na komisariacie jakich pełno było za czasów PO-PSL w tym słynna akcja "Widelec" pod wodzą Schetyny? a może podszczypywanie legalnie wybranej władzy przez "najwyższą kastę" w SN?

Znieważając zwłoki ofiar, w tym ciała Prezydenta i generałów Wojska Polskiego napluto nam w twarz. Nie mówiąc już o tym, że to najzwyczajniej czyn karalny i ktoś musi za to ponieść odpowiedzialność..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Headlines”