Niebieski wieloryb

Najważniejsze wydarzenia z Polski i ze świata.
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Niebieski wieloryb

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

Ostatnio głośno jest o ''Niebieskim wielorybie'' - kontrowersyjnej i śmiertelnej aplikacji internetowej z Rosji, w której jest ponad 50 zadań wśród których m.in. jest okaleczanie własnego ciała, nie spanie w nocy, ciągłe budzenie się o godz. 4:20, słuchanie głośnej muzyki czy popełnienie samobójstwa w ostatnim zadaniu.

''Niebieski wieloryb'' spowodował śmierć ok. 200 osób (głównie młodych) w Rosji i na Ukrainie. W Polsce natomiast trzy osoby w województwie zachodniopomorskim próbowały odebrać swoje życie przez tą aplikacje.

Ciekaw jestem co o tym sądzicie?.
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

Niebieski wieloryb

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

To fake.
2009-2021
Awatar użytkownika
kacper3100
VIP Expert
Posty: 11486
Rejestracja: 06 lut 2016, 9:13
x 952
x 2214

Niebieski wieloryb

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper3100 »

Jaki fake? Mówią, że istnieje.
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

Niebieski wieloryb

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

To znajdź mi tę stronę czy tam apkę.
2009-2021
Awatar użytkownika
kacper3100
VIP Expert
Posty: 11486
Rejestracja: 06 lut 2016, 9:13
x 952
x 2214

Niebieski wieloryb

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper3100 »

Na portalu VKonakte można było w nią "zagrać".
Awatar użytkownika
N-O-R-O-N
User of the Year 2014!
Posty: 13186
Rejestracja: 31 paź 2014, 16:55
x 2257
x 2446

Niebieski wieloryb

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: N-O-R-O-N »

A załóżmy, że te wydarzenia są jak najbardziej prawdą. Jeżeli tak, to zastanawiam się, kim trzeba być, żeby tak łatwo zostać zmanipulowanym w to, że konieczność wykonywania takich zadań jest słuszna, toćka w toćkę. Jak można byłoby porzucić tak szybko swoje racjonalne myślenie, tylko dlatego, że jakaś gra każe komuś wykonywać coś, co w efekcie kończy się "śmiercią"? Serio? Przecież to jest chore... mylą fikcję z rzeczywistością, a to nie jest "gra komputerowa", tylko gra, w której ciało grającego rzeczywiście uczestniczy - i to jak najbardziej dosłownie. Dziwne te przypadki, ale jeżeli taka gra rzeczywiście istnieje, to ciekawe, co ona ma w swojej koncepcji, że tak łatwo udaje się jej zmanipulować tylu młodych ludzi... co wydaje się przerażające, ale tak dokładnie, to nie wiadomo o co chodzi. Tak więc nie nazywałbym takich wydarzeń na ten moment fejkami, bo coś rzeczywiście się dzieje. To, że były samobójstwa np. w Rosji, samookaleczenia w Polsce ostatnio - to nie jest kłamstwo. To jest zbiorowe i spowodowane przez "coś" tajemniczego, nie dzieje się to ot tak po prostu...

Jeszcze dziwny przypadek z Gliwic: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/ ... okaleczony

http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomos ... ,11902776/ EDIT
9 lat na forum,
Pozdrawiam, N-O-R-O-N :)

"Autor materiału nie stwierdził, że przedstawia prawdziwe wydarzenie" - Dziennik Telewizyjny.
''The stuff that dreams are made of.''
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

Niebieski wieloryb

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

Nikt nie nazywa cięcia się czy samobójstw fejkami. To akcja z niebieskim wielorybem jest fejkiem. Osoby z problemami były 50 lat temu, 30 lat temu, 10 lat temu i są także takie osoby dziś. Część z nich z jakiegoś powodu się tnie lub popełnia samobójstwa, temu nie przeczę, choć ubolewam, ale nie można powiedzieć, że kiedyś tego nie było, bo było.

Dekadę temu telewizja trąbiła, że młodzież bawi się w "słoneczko". Być może takie przypadki rzeczywiście miały miejsce, ale nie była to masówka, jak próbowały przekonać społeczeństwo mainstreamowe media.
2009-2021
Awatar użytkownika
N-O-R-O-N
User of the Year 2014!
Posty: 13186
Rejestracja: 31 paź 2014, 16:55
x 2257
x 2446

Niebieski wieloryb

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: N-O-R-O-N »

Moźliwe, albo media źle interpretują to zjawisko... ja tak na ten moment, to nie jestem w stu procentach pewien tej całej sytuacji. ;) Zobaczymy, może czegoś więcej się dowiemy o tym wkrótce. Powiedzmy, że mam mieszane uczucia. Ja tam jakiegoś ogólnego zagrożenia ze strony tego, co można zobaczyć w sieci, szczególnie w dzisiejszych czasach, to bym nie wykluczał... np. w tych Gliwicach, o których pisałem wcześniej, policjanci zabezpieczyli tablet nastolatka, który dokonał samookaleczenia.
[ Spoiler ]
Takie ciekawe zdjęcie przy okazji znalazłem w internecie... jakiś dowód w sprawie? może to coś znaczy, albo i nie ;), nie wiem... takie właśnie zdjęcie udostępniają niektóre artykuły, na które się natknąłem.

Jeszcze coś ciekawego: http://slaskie.naszemiasto.pl/artykul/l ... id,tm.html
Pierwsze wiadomości o Blue Whale Challenge pojawiły się w sieci dwa lata temu - wtedy to głośno było o niej w Rosji. Do więzienia trafił wówczas administrator jednej z grup na Vkontakte - który nakłaniał nastolatków do samobójstwa.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2017, 23:33 przez N-O-R-O-N, łącznie zmieniany 1 raz.
9 lat na forum,
Pozdrawiam, N-O-R-O-N :)

"Autor materiału nie stwierdził, że przedstawia prawdziwe wydarzenie" - Dziennik Telewizyjny.
''The stuff that dreams are made of.''
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

Niebieski wieloryb

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

Zagrożenia dla dzieci ze strony internetu oczywiście nie można bagatelizować, ale nie powinno się też przesadzać w drugą stronę, czyli winą za całe zło tego świata obarczać internetu, tak jak kiedyś obwiniano gry komputerowe o nawoływanie do przemocy. Gra, sieć czy cokolwiek innego mogą być swoistą iskrą zapalną do popełnienia jakiegoś czynu, ale to coś najpierw musi siedzieć w człowieku. Jeśli ktoś nie ma ze sobą problemów, to żadna gra nie wyzwoli w nim mordercy, a żadne zadanie w internecie nie popchnie do samobójstwa.
2009-2021
Awatar użytkownika
Ama18
VIP Expert
Posty: 2571
Rejestracja: 19 paź 2008, 20:04
x 993
x 672

Niebieski wieloryb

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ama18 »

O, temat się pojawił i tutaj ;)

Myślę, że niebieski wieloryb to urban legend. Świetnie, że przypomniano w temacie słoneczko, bo to IMO podobna sprawa: nagle w mediach wybucha straszna rzecz, którą mają wykonywać dzieci czy młodzież. Temat jest obecny i staje się z czasem czymś na kształt mema. Już były zabójcze gry komputerowe, dzieci grające w Pokemon Go i wpadające pod samochody... Meh. "Grażyny" i "Janusze" nieznający Internetu zainteresują się sprawą bo to coś strasznego a Panie, w tych Internetach to dzieci same złe rzeczy robiom.

Internet jest pełen tylu rzeczy, że najprawdopodobniej część osób rzeczywiście pod wpływem czegoś w necie postanowiła się zabić. Możliwość powiązania faktów jest jednak nikła i historia o niebieskim wielorybie zapewne jest próbą zebrania faktów do kupy. Ba, sam byłem dzieckiem ( :D ) i wiem, że takie tajemnicze tematy (czy jak kto woli virale) tylko rozbudzają ciekawość.
Awatar użytkownika
N-O-R-O-N
User of the Year 2014!
Posty: 13186
Rejestracja: 31 paź 2014, 16:55
x 2257
x 2446

Niebieski wieloryb

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: N-O-R-O-N »

Podkreślam swoją neutralność, aczkolwiek to ciekawe, że nastolatek z Gliwic sam przyznaje się, że rzeczywiście grał w tego całego "niebieskiego wieloryba". Czy to rzeczywiście legenda - kłamstwo mediów, a może kłamstwo tego nastolatka? ;)
Skoro policjanci zabezpieczyli tablet oraz inne sprzęty, to chłopak pewnie był pod wpływem czegoś z sieci... no chyba, że czegoś innego: http://slaskie.naszemiasto.pl/artykul/n ... id,tm.html

Co do Pokemon Go, słyszałem o przypadkach, że ktoś tam gdzie zginął przez tą grę... chyba poza Europą gdzieś ;) swoją drogą, ta gra to przedstawiała dobitny poziom zidiocenia niektórych grup w społeczeństwie, aż szkoda mi o tym gadać...
9 lat na forum,
Pozdrawiam, N-O-R-O-N :)

"Autor materiału nie stwierdził, że przedstawia prawdziwe wydarzenie" - Dziennik Telewizyjny.
''The stuff that dreams are made of.''
Pawel

Niebieski wieloryb

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Co do tego niebieskiego wieloryba to tak trochę skojarzyło mi się z jednym z odcinków Black Mirror:
https://en.wikipedia.org/wiki/Shut_Up_a ... ck_Mirror)


Co do Pokemon Go to ostatnio jakiś rusek został skazany za granie w pokemony i wrzucenie tego na YT w kościele :). W Polsce to chyba największymi wykroczeniami związanymi z tą grą była jazda samochodem i łapanie pokemonów, zresztą też ktoś robił z tego live stream na YT :lol: .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Headlines”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości