Wolność mediów w Polsce

Najważniejsze wydarzenia z Polski i ze świata.
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert
Posty: 6216
Rejestracja: 30 sie 2007, 13:43
x 144
x 600

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kamilo »

Po ostatnim zwycięstwie PiSu i obudzonych nadziejach na jesienną reelekcję ponownie wraca temat (re)polonizacji mediów, potwierdził to już Gowin https://wiadomosci.onet.pl/kraj/jarosla ... du/n5yr2f2
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

https://oko.press/atak-na-dziennikarke- ... pietrzaka/

Kto jest większym zagrożeniem dla dziennikarzy? Politycy czy ameby umysłowe będące odbiciem agresywnych poglądów swoich idoli? Dlaczego przemoc jest domeną ludzi starszych o poglądach prawicowych, prokościelnych? 🙂
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Ktoś tu odżył po wyborach 😉

Awatar użytkownika
N-O-R-O-N
User of the Year 2014!
Posty: 13180
Rejestracja: 31 paź 2014, 16:55
x 2256
x 2446

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: N-O-R-O-N »

Apropo repolonizacji, to warto brać pod uwagę pewien fakt: gazeta Express Wieczorny, która była przejęta przez oficynę dawnego Porozumienia Centrum (której prezesem był Jarosław Kaczyński), została sprzedana Szwajcarom w 1993 :)

A prezes coś mówił o tym, żeby było jak w Czechach ;) No ale TVN pewnie pozostanie amerykański.
9 lat na forum,
Pozdrawiam, N-O-R-O-N :)

"Autor materiału nie stwierdził, że przedstawia prawdziwe wydarzenie" - Dziennik Telewizyjny.
''The stuff that dreams are made of.''
Awatar użytkownika
Manieq
VIP Expert
Posty: 3147
Rejestracja: 29 kwie 2016, 20:18
x 861
x 1637

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Manieq »

Około 40 podmiotów medialnych - telewizyjnych, radiowych, prasowych i internetowych - podpisało list otwarty do władz Rzeczpospolitej Polskiej wyrażający sprzeciw wobec tzw. podatku od reklam: https://tvn24.pl/polska/oplata-od-rekla ... rp-5015143
Pozdrawiam, Manieq | 💙💛
Awatar użytkownika
N-O-R-O-N
User of the Year 2014!
Posty: 13180
Rejestracja: 31 paź 2014, 16:55
x 2256
x 2446

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: N-O-R-O-N »

Redaktor naczelny Wirtualnej Polski Paweł Kapusta opisał niedawno, jak rząd chciał wpływać na portal.
. Gdy zaczęły się u nas pojawiać teksty śledcze, pojawiła się też propozycja kupienia WP przez jedną ze spółek skarbu państwa. Gdy propozycja została kategorycznie odrzucona, pojawiła się inna: robienia wspólnych interesów. Kolejne "nie" generowało kolejne próby wpływania na redakcję. Ot, choćby przekaz od prezesa państwowej instytucji do członka zarządu WP z podpowiedzią, których dziennikarzy należałoby zwolnić, a których zatrudnić. Pojawiły się konkretne nazwiska i stanowiska, w tym konkretny kandydat na wicenaczelnego -
https://wiadomosci.wp.pl/sen-wariata-na ... 152a?amp=1

Andrzej Stankiewicz z Onetu w "Faktach po Faktach" powiedział o naciskach żony Zbigniewa Ziobry wobec niego.
9 lat na forum,
Pozdrawiam, N-O-R-O-N :)

"Autor materiału nie stwierdził, że przedstawia prawdziwe wydarzenie" - Dziennik Telewizyjny.
''The stuff that dreams are made of.''
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
Posty: 3746
Rejestracja: 06 maja 2007, 21:39
x 88
x 578

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AtoMan »

Nadmieńmy, że firma ubezpieczeniowa, o której mowa, to Link4 - jeśli ktoś nie wie ;)
dość
Awatar użytkownika
Desovsky
VIP Expert
Posty: 658
Rejestracja: 08 kwie 2017, 21:06
Lokalizacja: Mazowieckie
x 2127
x 474

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Desovsky »

Wspomniana wczoraj na mChacie deklaracja mediów w sprawie nacisków na ich niezależność.
https://wiadomosci.wp.pl/deklaracja-red ... 122914976a
(on/jego) | 💙💛 | 🏳️‍🌈 | Eurowizja 2024: YouTube
Miłego dnia!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Polsat jak zwykle nie przyłącza się do apeli. 🙂
Awatar użytkownika
Abbott
VIP Expert
Posty: 4840
Rejestracja: 18 sie 2018, 15:42
x 1161
x 3564

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Abbott »

Dla nich wolnosć jest ważna dopóki interes biznesowy spółek Zygmunta nie jest zagrożony.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8081
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

A pan Paweł Kapusta przedstawił jakieś dowody na swoją sytuację? Warto byłoby podać konkretne nazwiska. Gość podobno jest dziennikarzem.

Co do deklaracji to interesujące, jak rangę takiej listy zawsze trzeba podciągnąć większą ilością nazwisk jednego wydawnictwa, bo jak spojrzy się na te ostatnie to podpisów powinno być o 1/3 mniej.
Axel Springer Polska
Agora
Grupa WP

Polityka
MEPRESS
Koncern Wydawniczy SA
Telewizja Kędzierzyn-Koźle
losice.info
portEl.pl
Infor PL
Radio Nowy Świat
Firma Wydawnicza Przełom Alicja Molenda
Fundacja Pismo
News Press
Canal+ Sport SA
Pałuki
eKoszalin.pl
Radio 357
Grupa Medialna ITM
Tygodnik Reporter Gazeta
Bonnier Business
Fundacja Ośrodek Kontroli Obywatelskiej „OKO”
Agencja Wydawnicza Agard
Magraf s.c.
Tygodnik Podhalański. Tygodnik Zakopiańskiego Towarzystwa Gospodarczego Sp. z o.o.
Waldemar Śliwczyński Wydawnictwo Kropka Śliwczyńscy
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „STOPKA”
Swidnica24.pl
Rzecz Krotoszyńska
Nowy Łowiczanin
Tygodnik O!Polska

Dużą część z tej listy stanowią gazety/portale lokalne (jedno-periodykowe wydawnictwa). Nie będę sprawdzał, z kim są powiązane i kto tam rządzi. W ramach researchu jednej z gazet natrafiłem na Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. Dziwnym trafem tylko kilka z 81 członków pojawiło się na tej liście...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stowarzys ... _Lokalnych

A podejrzewam, że takich periodyków w Polsce jest dużo. Domyślam się, że te nie narzekają na władze (ewentualnie są jakoś z nimi powiązane, ale jak wiemy dotyczy to wszystkich mediów w Polsce).

Podsumowując - nie robić deklaracji, nie lać wody, zamiast tego (bo to niewiele różni się od haseł opozycji) - rzucić oficjalnie konkretne nazwiska z dowodami.

Bartosz Węglarczyk...
Spotkałem się niedawno z ważną osobą związaną z władzą.
A ja spotkałem św. Mikołaja i jak będę chciał napisać tekst o Bożym Narodzeniu to zacznę tekst od tego. Czy dziennikarstwo w Polsce to spotykające się starsze plotkary na targu?

https://wiadomosci.onet.pl/opinie/barto ... rz/60nm1z9
Gdy poprosiłem rozmówcę, by powiedział mi, czym dla niego jest niezależność dziennikarska, ten odpowiedział mi, co powinienem zrobić, żeby niezależny był Onet:

"Gdyby pana redakcja miała być naprawdę niezależna, to powołałby pan na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego osobę, która odpowiadałaby za to, żeby w Onecie reprezentowany był punkt widzenia rządu. Ten człowiek nie powinien być jednak podległy panu, lecz bezpośrednio zarządowi firmy"

[...]

Zażartowałem więc i powiedziałem mojemu rozmówcy, że powinien mi wskazać konkretną osobę na to stanowisko. Ku mojemu zdumieniu polityk uznał, że mówię poważnie i zaczął wymieniać nazwiska znanych pracowników mediów ściśle powiązanych z władzą. Musiałem przerwać tę wyliczankę, podkreślając, że żartowałem.

Przyjmując, że cała historia jest prawdziwa Pan Węglarczyk, jako dziennikarz, chyba nigdy nie słyszał o prowokacji dziennikarskiej, skoro przepuścił taką okazję na utrzymanie dłuższej znajomości z rozmówcą. Dopiero po czasie stwierdził, że trzeba się tą historią podzielić, ale wcześniej nie nabył żadnych dowodów na zaistnienie takiej sytuacji. Trochę to bezczelne. No, ale po co dowody? w końcu pani Natalii Janoszek wszyscy uwierzyli. Polskie dziennikarstwo w pigułce. Zamiast badać sprawę, być influencerem dla osób, które już mają wyrobione zdanie o rzeczywistości. Wystarczy, że nie podam nazwisk i będę bezpieczny.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Przykład obsesji PiS w wykonaniu Mateusza Morawieckiego w myśl dowalania jednej z prywatnych telewizji. I tak na wielu konferencjach prasowych, programach publicystycznych, mediach publicznych, etc.



Pisałem w innym wątku i powtórzę. Politycy PiS zamiast odpowiadać na pytania, na każdej konferencji skupiają się na ich autorach - podważają ich pracę, medium które reprezentują oraz inteligencję widzów, którzy jednak chcieliby się czegoś dowiedzieć. To już trwa od kilkunastu tygodni. Partia otwiera ponownie nowy front walki z mediami, tym razem na potrzeby wyborów. Pisowskie grupki na Facebooku również atakują TVN 🙂

Ale to dobrze. Pięknie przegrają 🙂
Awatar użytkownika
deadline
Poster
Posty: 2392
Rejestracja: 24 cze 2020, 14:00
Lokalizacja: TARDIS
x 1559
x 407
Kontakt:

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: deadline »

Myślę, że lepszej analizy dotyczącej obecnego stanu mediów "wolnościowych" to Ja nie znajdę.
Katarzyna bachory Madki ojciec Afrodyta Stocznia Gdańska Poznań depresja Raków Tatyry Krakowski spleet Wagner Radio tenis Wisła saxofon Londyn Nirvana 1989 mózg państwa
Awatar użytkownika
N-O-R-O-N
User of the Year 2014!
Posty: 13180
Rejestracja: 31 paź 2014, 16:55
x 2256
x 2446

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: N-O-R-O-N »

A Kaczyński mówi, że władza nie ma żadnego wpływu na media w Polsce :lol: No bo materiały skrajnie prorządowe same się tworzą, paski grozy same się piszą, miliardowe rekompensaty rządowa telewizja dostaje z nieba, tak samo z pokaźnymi wydatkami na reklamy w gazetach propisowskich ;) Można tak wymieniać dalej, oderwanie od rzeczywistości level hard.
9 lat na forum,
Pozdrawiam, N-O-R-O-N :)

"Autor materiału nie stwierdził, że przedstawia prawdziwe wydarzenie" - Dziennik Telewizyjny.
''The stuff that dreams are made of.''
Awatar użytkownika
Ama18
VIP Expert
Posty: 2571
Rejestracja: 19 paź 2008, 20:04
x 993
x 672

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ama18 »

deadline pisze: 28 cze 2023, 23:24 Myślę, że lepszej analizy dotyczącej obecnego stanu mediów "wolnościowych" to Ja nie znajdę.
Bardzo ładna szpileczka.

Zastanawiam się, czy ta sprawa nie doprowadzi do przegrania opinii publicznej i w efekcie zobojętnienia na sprawy mediów. W ogóle sam fakt, że sprawa dotyczy WP... No ja nie wiem na ile jest to bardziej oburzające od dorobku Krzysztofa Suwarta :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Headlines”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości