Strona 1 z 9

Wolność mediów w Polsce

: 28 lip 2017, 21:51
autor: Poland
Jeżeli można chciałbym porozmawiać z wami o pomyśle PiSu na media o którym to można przeczytać na przykład tu: http://www.wirtualnemedia.pl/m/artykul/ ... eda-umieli
Jestem bardzo ciekaw jak to będzie wyglądać w praktyce przykładowo w RMF FM który to w całości podchodzi pod Wydawnictwo Bauer. Nie mówię juź o pismach własnych tego wydawcy bo tu historia moźe być nieco bardziej skomplikowana.

Dekoncentracja Mediów

: 28 lip 2017, 22:06
autor: Karol
Nie mają możliwości repolonozacji, to kombinują jak tu wypchnąć zagranicznych wydawców z rynku. Ale temat prosty - który z nich ma ponad 30 proc. udziału w danym rynku? RASP zamknie parę małych gazetek, Bauer to samo. I będzie git :-) Na Wirtualnej Polsce pojawiła się infografika (nie jestem w stanie teraz przytoczyć linku), z której wynika, że na rynku medialnym większość podmiotów to i tak polski kapitał. A że nie odnoszą takiego sukcesu jak niemieckie, to już zwykły pech.

Dekoncentracja Mediów

: 28 lip 2017, 22:17
autor: Poland
Chodzą słuchy że zmiany mogą uderzyć najbardziej w Polskapresse którego to partia rządząca nie lubi a co tych 30 procent to chyba mam odpowiedź na twoje pytanie a jest nim... Wydawnictwo Bauer który to w niektórych segmentach prasy ma dominacje.

Dekoncentracja Mediów

: 28 lip 2017, 22:25
autor: Frontowiec
Co do dekoncentracji mediów, to PiS-owi bardziej zależy na przejęciu gazet regionalnych, które w większości należą do spółki Polska Press z niemieckim kapitałem. W końcu Wybory Samorządowe za rok ;).

Dekoncentracja Mediów

: 28 lip 2017, 23:02
autor: Pzet
Karol pisze:Na Wirtualnej Polsce pojawiła się infografika (nie jestem w stanie teraz przytoczyć linku), z której wynika, że na rynku medialnym większość podmiotów to i tak polski kapitał. A że nie odnoszą takiego sukcesu jak niemieckie, to już zwykły pech.
Proszę. Nie trzeba dziękować.
http://infografika.wp.pl/title,Media-w- ... aid=119967

Dekoncentracja Mediów

: 28 lip 2017, 23:17
autor: Direct
Zamysł repolonizacji mediów jest w porządku, ale nie wyobrażam sobie, kto miałby odkupić z zagranicznych rąk udziały w molochach pokroju TVN, Eurozetu czy Bauera. Skarb Państwa? Niech mnie nikt nie rozśmiesza, to jest utopia.

Dekoncentracja Mediów

: 28 lip 2017, 23:32
autor: Tomek
To już problem ich właścicieli :lol: Na pewno cena spółek pójdzie w dół.

Ogólnie jestem za, choć jak już udziały powinni wynosić 0%. Bardziej martwię się, czy PiS uszczelni odpowiednio prawo tak, aby media nie były wspierane tylnymi drzwiami. Możliwie, że to jeden z powodów grzebania we władzy sądowniczej. Na Węgrzech państwo też walczy z Sorosem (11% w spółce Agora).

Dekoncentracja Mediów

: 29 lip 2017, 1:24
autor: Kamilo
Dla mnie to jakieś kompletne kuriozum przy gospodarce wolnorynkowej. A po tym, co PiS zrobił mediom publicznym, trzeba być już na prawdę mocno naiwnym, by wierzyć w jakieś szlachetne pobudki.

Dekoncentracja Mediów

: 29 lip 2017, 2:16
autor: Tomek
A kto tu mówi o szlachetnych pobudkach - PiS-owi jest na rękę, aby osłabić taki TVN. Dla mnie jednak to żaden problem, jeśli ma to oznaczać pozbycie się obcego kapitału, który nie powinien mieć wpływu na polską politykę. Nie bez powodu media nazywa się czwartą władzą i wypadało, aby należała ona do obywateli naszego kraju.

Co do TVP Info to oczywiście jest ona hiper rządowa, ale parafrazując wypowiedzi POnowoczesnych obecnie jest większa wolność mediów, bo tylko jedna duża stacja liże nogi władzy, nie trzy na raz.

Dekoncentracja Mediów

: 29 lip 2017, 8:26
autor: Pawel
Jak najbardziej jestem za. Media powinny należeć w większości do krajowych podmiotów.

Dekoncentracja Mediów

: 29 lip 2017, 13:01
autor: Kamilo
Politycy PiS nie ukrywają specjalnie tego, że - jak wspomniał już @Frontowiec - chodzi przede wszystkim o odbicie Polska Press przed wyborami samorządowymi. Oddadzą tym Niemcom kolosalną przysługę, wszak biznes prasy drukowanej kurczy się coraz bardziej. Lada moment sporo tych regionalnych dzienników stanie na granicy rentowności.
[ Spoiler ]

Dekoncentracja Mediów

: 29 lip 2017, 19:23
autor: Poland
A co to jest jest ten "Magazyn Telewizyjny" od Bauera z 171 745 egzemplarzami ? Przecież nie ma takiej gazety :D

Dekoncentracja Mediów

: 29 lip 2017, 20:34
autor: Karol
"Magazyn Telewizyjny Kurier TV". To są dane z tabelek ZKDP i tak jest tam przedstawiany.

Dekoncentracja Mediów

: 30 lip 2017, 17:36
autor: Trzeciak
Jesienią szczegóły ustawy o dekoncentracji mediów: http://www.press.pl/tresc/49361,opoznia ... -w-mediach

Dekoncentracja Mediów

: 03 sie 2017, 21:46
autor: Szymi1111
Dzisiaj w NaTemat pojawił się artykuł dotyczący planowanej ustawy. Z samego artykułu niewiele ciekawego wynika, są to raczej spekulacje, ale znamienna jest wypowiedź posła PiS Stanisława Pięty:
Dekoncentracja jest koniecznością. Jeśli chodzi o TVN, to jest to przekaz antypolski, progenderowy i neomarksistowski. Od samego początku ten byt zwalcza polską rację stanu i polskie interesy narodowe. Trudno mi akceptować taką stację
Całość tutaj:
http://innpoland.pl/136427,zagraniczny- ... elewizorow
Z jednej strony ciężko się spodziewać by nawet PiS zrobił coś takiemu kolosowi jakim jest TVN, z drugiej jednak, patrząc na determinację z jaką przejmują kolejne instytucje, oraz nienawiść elektoratu jak i samego PiSu do TVN można wysnuć wnioski, że "trochę" nadepną im na odcisk.
Być może będą naciski na Fakty czy Szkło, a rozrywka pozostanie nienaruszona ? Zobaczymy. Póki co Fakty i SK trzymają się mocno.

Wiem że kilka osób z tego forum chciałoby zniknięcia TVN z rynku, jednak na pewno zdecydowana większość z nas tego sobie nie życzy.
TVN oczywiście jest zagraniczny, ale amerykański, a nie rosyjski czy niemiecki, więc nie bardzo wiem o co to halo. Oczywiście stacja przyjmuje bardzo liberalny światopogląd, (w czym nie ma nic dziwnego, bo kieruje swoją ofertę do liberalnych odbiorców) oraz prowadzi antyrządową narrację, ale o ile wiem, krytykowanie działań rządu i ujawnianie niewygodnych dla władzy faktów jest JESZCZE dozwolone.
Sama obecność polskiego kapitału też oczywiście nie oznacza obiektywizmu, o czym najlepiej świadczą takie podmioty jak niezależna, wSieci, nie wspominając już nawet o TVP.

Sama ustawa oczywiście jest absurdalna, narusza w wielkim stopniu wolność mediów, z czym PiS nawet się nie kryje o czym najlepiej świadczą słowa właśnie posła Pięty czy wcześniej - Pawłowicz. Myślę że głównie chodzi jednak o przejęcie prasy regionalnej a większe stacje telewizyjne "przy okazji", "jak się da..."
A Wy jak sądzicie, PiS jest w stanie zagrozić największym koncernom medialnym w Polsce ?