Strona 1 z 1

Tygodnik Powszechny

: 06 sie 2008, 21:19
autor: Trzeciak
[quote="Dziennik "Polska The Times""]"Tygodnik" z drukarni Agory do Polskapresse

Po wielu latach "Tygodnik Powszechny" porzucił drukarnię koncernu Agora, którego flagowym okrętem jest "Gazeta Wyborcza".

Szefowie wydawnictwa postanowili poprawić jakość "Tygodnika". Ich wybór padł na nowoczesną drukarnię Grupy Wydawniczej Polskapresse (wydawca dziennika "Polska") w Sosnowcu-Milowicach.

Pierwsze egzemplarze odnowionego "Tygodnika Powszechnego" zjechały z taśmy wczorajszego popołudnia. Do kiosków trafią jutro rano. Wtedy też czytelnicy będą mogli zobaczyć nowe oblicze gazety. Drukowany przez Polskapresse "Tygodnik" ma format nieco mniejszy od dotychczasowego.

Pod względem jakości technicznej zrobił ogromny krok naprzód - dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki heatsetowej pierwsza strona gazety nabrała magazynowego charakteru (na tzw. papierze SC drukowanych jest zresztą osiem stron "Tygodnika").

- Wyrazistość druku i fotografii stawia przed nami zupełnie nowe wymagania. Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Równocześnie zachowujemy swoją tożsamość. Merytorycznie "Tygodnik Powszechny" pozostaje nadal katolickim pismem niebanalnych opinii - chwalił nowy wygląd "Tygodnika" jego redaktor naczelny ks. Adam Boniecki.

- Sądzę, że dotychczasowi czytelnicy zaakceptują zmiany, a miejmy nadzieję, że zauważą je nowi - mówił ks. Boniecki, który wczoraj wraz ze swoim pierwszym zastępcą, Dariuszem Jaworskim, oglądał zjeżdżające z taśmy egzemplarze.

Jak przekonuje Jacek Ślusarczyk, prezes "Tygodnika Powszechnego", wybór sosnowieckiej drukarni nie był dziełem przypadku.

- Z przeprowadzonych w ubiegłym roku na nasze zlecenie badań dotyczących jakości "Tygodnika Powszechnego" wynikało, że czytelnicy chcieli poprawy jakości technicznej gazety. To zresztą bardzo ważna sprawa także dla reklamodawców. Zaś sosnowiecka drukarnia to jedyne w Polsce miejsce, gdzie można drukować techniką hybrydową w tak krótkim czasie - wyjaśniał.

Dużą poprawę wyglądu "Tygodnika Powszechnego" udało się uzyskać dzięki maszynie ColorMan 4/1 - jedynej takiej w Polsce i jednej z trzech podobnych w Europie (pozostałe dwie znajdują się w Hiszpanii i Niemczech).

Maszyna drukarska firmy MAN z Augsburga zapiera dech w piersiach. Ma 9,5 m wysokości, 41 m długości i 7 m szerokości. Składa się z 5 wież, a każda z nich z ważacych po 40 ton dwóch agregatów drukarskich. Kiedy jednak ten kolos pracuje na pełnych obrotach - maksymalna wydajność to 90 tys. egzemplarzy na godz., co pozwala wydrukować cały, sięgający 80 tys. nakład "Tygodnika" wydrukować w niecałą godzinę - w pomieszczeniu obok prawie nic nie słychać, nie drży nawet kawa w filiżance na biurku, tak stabilne jest podłoże.

"Tygodnik Powszechny" ukazuje się od marca 1945 r. Pierwszy komitet redakcyjny tworzyli ks. Jan Piwowarczyk, Jerzy Turowicz (wieloletni redaktor naczelny), Konstanty Turowski i Maria Czapska. Pismo dwukrotnie zamykano - po raz pierwszy w 1953 r., po odmowie opublikowanie nekrologu Józefa Stalina (wydawanie wznowiono w 1956 r.), po raz drugi na kilka miesięcy jego wydawanie zawieszono w stanie wojennym.

Od śmierci red. Jerzego Turowicza w 1999 r. redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego" jest ks. Adam Boniecki.[/quote]
Widać, jakie zmiany czekają jednego z najbardziej opiniotwórczego tygodnika katolickiego w Polsce. Poza tym warto dodać, że "Tygodnik Powszechny" jest cytowany przez wiele mediów elektronicznych w Polsce (m. in. Onet.pl, TVN24, wp.pl, czy przez TVP).

Tygodnik Powszechny

: 07 sie 2008, 0:00
autor: Karol
Pierwsze dwa przykłady jakie podałeś są mało zaskakujące - "TP" należy do Grupy ITI i od tego momentu jest non stop promowany przez media należące do spółki :)

Tygodnik Powszechny

: 24 kwie 2009, 23:06
autor: kurak
w Tygodniku sa porzadnie napisane artykuly, jest to tygodnik na wysokim poziomie. nie jestem katolikiem, ale lubie go czytac. na plus oceniam zmiane formatu- o wiele wygodniej sie go teraz czyta, nie trzeba miec ogromu miejsca zeby go rozlozyc :)

Tygodnik Powszechny

: 04 maja 2009, 18:51
autor: j.kraus
Tutaj jest nieco więcej "zakulisowych" informacji na temat tej gazety-pomnika: http://www.dziennikarze.info/raporty/pomnik-i-biznes/

Tygodnik Powszechny

: 01 wrz 2017, 16:15
autor: Trzeciak
Trochę odkopię temat. Do zespołu Tygodnika Powszechnego dołącza Wojciech Jagielski, który niedawno odszedł z PAP: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wo ... -odpowiada