[TVP2] Koło Fortuny

Rozmawiamy o polskich teleturniejach.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 2968
x 1274

[TVP2] Koło Fortuny

• zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

I już jest piąty bankrut. ;)

Na szczęście mimo trzem bankrutom uczestnik jest w finale. :)

Kategoria finału - "Literatura". Hasło "W poszukiwaniu straconego czasu". W kopercie było 25 000 złotych, ale i tak uczestnik wygrał 5500 zł.
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
x 511
x 2373

[TVP2] Koło Fortuny

Post autor: Karol »

Co tydzień u teściów otrzymuję szansę obejrzenia kolejnych odcinków "KF". Przyznam, że rzadko oglądam telewizję, jednakże jeszcze rzadziej mam styczność z tak głupim wykonaniem teleturnieju - studio i jego kolorystykę jestem w stanie wybaczyć, bo lata się zmieniają, a moda ewoluuje. Problemem są natomiast żałośni prowadzący, którzy niemalże na każdym kroku pokazują, że bez promptera nie potrafią się ani wysłowić ani zachować - głupie przyśpiewki, teksty, dziwne ruchy zwane dalej tańcami, tak jakby przed chwilą ktoś usiadł na kiju od szczotki i go zabrał ze sobą na plan... W moim przekonaniu nikt nie powinien się patrzeć w kamerę, a na zawodników, bo widz jest tylko widzem, a nie uczestnikiem - niezależnie od zainteresowania odgadywanym hasłem, nie bierze czynnego udziału w "KF", więc wszelkie zwroty do nas przed telewizorami są zbędne. Wystarczy porównać prowadzenie innych teleturniejów, np. "Jeden z dziesięciu" czy "Milionerów", gdzie najważniejsi są zawodnicy, widzowie tylko przed przerwą reklamową lub na końcu programu.

Żenada porównywalna do poziomu włoskiej telewizji, np. RAI, gdzie tego typu muzyczno-taneczno-biesiadne głupkowate programy były swego czasu codziennością. Janusz z Grażyną z Passatem na podwórku pewnie przyklaskują przy kręceniu kołem, mnie natomiast zbiera na wymioty.
Pawel

[TVP2] Koło Fortuny

Post autor: Pawel »

Mi tak KF się podoba. Oglądam jak jestem u parterki i mamy świetną zabawę z odgadywaniem haseł. Żenujących Milionerów bije ten teleturniej w przedbiegach. 1 z 10 to natomiast inna liga, również zawsze oglądamy.

Uwazam że trochę luzu w teleturniejach takich jak Koło Fortuny, które nie oczekuje od uczestników jakiejś maksymalnej wiedzy, a polega na zgadywaniu haseł, jest jak najbardziej wskazane. Polecam wyjąc kij z ... :D.
rynienka
Obserwator
x 17
x 41

[TVP2] Koło Fortuny

Post autor: rynienka »

Jestem mocno krytyczny wobec TVP, ale akurat "Koło fortuny" mi się podoba, pomimo faktycznej niekiedy zbyt mocnej przaśności (np. był "pociąg" przy muzyce reggae na czele z Brzozowskim i zawodnikami jako wagonami), na szczęście te elementy powoli zanikają. Z perspektywy czasu wersja prowadzona przez Tyńca była sztywna, niepasująca do jednak mniej poważnej atmosfery, jaka powinna panować przy kole. Edycji z Pijanowskim i innymi prowadzącymi lat 90. nie oceniam, bo ich nie pamiętam - kilka odcinków na YT to nie wszystko.

Prowadzący patrzy w prompter? I co z tego? Poza tym nie każdy tekst Brzozowskiego jest czytany, gdyż często nawiązuje do sytuacji na kole i konkretnych wypowiedzi zawodników, których nie da się przewidzieć. Myślę, że prócz formułek początkowych, zapowiadaczy rundy, zaproszeń do "Super Expressu" i kilku podobnych wszystkie teksty są spontaniczne. Po prostu tego wymaga sytuacja. Sprawdza się też orkiestra zapewniający różnorodny podkład muzyczny. Nie jest to ludowy festyn, czego przed startem programu się obawiałem.

Gorszym programem jest moim zdaniem "Jaka to melodia?", zdecydowanie męcząca, gdzie ci sami ludzie występują co pół roku, osoba przed telewizorem mało kiedy ma szansę się sprawdzić, a do tego dochodzi nieumiejętnie tworzone "oszustwo" świetnej zabawy przy wykonawcy, który w rzeczywistości śpiewał w tym studiu miesiąc wcześniej. Na doklejany komputerowo - w przeciwieństwie do "KF" - samochód spuszczam zasłonę milczenia.
Awatar użytkownika
Direct
VIP Mod
x 120
x 252

[TVP2] Koło Fortuny

Post autor: Direct »

Karol pisze:Wystarczy porównać prowadzenie innych teleturniejów, np. "Jeden z dziesięciu" czy "Milionerów", gdzie najważniejsi są zawodnicy, widzowie tylko przed przerwą reklamową lub na końcu programu.
Biorąc poprawkę na bardzo duże doświadczenie Huberta w "Milionerach" (i nie tylko) i jeszcze większe Tadeusza Sznuka w "1 z 10", a wcześniej wiele lat w radiu, Brzoza w "Kole..." nie radzi sobie źle. Nie jest idealnie, ale daje radę. Przed startem byłem święcie przekonany, że położy program, a tak się nie stało, jednocześnie - mimo radzenia sobie - Brzozowski nie ma takiego obycia z kamerą, jak dwaj ww. panowie. To musi przyjść z czasem.

Pomału przydałyby się jednak w programie drobne modyfikacje, jakieś nowe pola na kole (np. darmowa samogłoska), inne nagrody itd.
rynienka pisze:Gorszym programem jest moim zdaniem "Jaka to melodia?", zdecydowanie męcząca, gdzie ci sami ludzie występują co pół roku, osoba przed telewizorem mało kiedy ma szansę się sprawdzić, a do tego dochodzi nieumiejętnie tworzone "oszustwo" świetnej zabawy przy wykonawcy, który w rzeczywistości śpiewał w tym studiu miesiąc wcześniej.
Nieumiejętne oszustwo? Spytaj przeciętnego widza JTM, czy wie, że występy są nagrane wcześniej, w studiu nie ma dwóch scen, a wszystko to kwestia sprytnego montażu. Zwykły widz nie wie, bo tego nie widać, tak dobrze jest zrobione.
Pozdrawiam, Direct
rynienka
Obserwator
x 17
x 41

[TVP2] Koło Fortuny

Post autor: rynienka »

Direct pisze:Nieumiejętne oszustwo? Spytaj przeciętnego widza JTM, czy wie, że występy są nagrane wcześniej, w studiu nie ma dwóch scen, a wszystko to kwestia sprytnego montażu. Zwykły widz nie wie, bo tego nie widać, tak dobrze jest zrobione.
Nie raz pytałem. Odpowiedź mnie nie zaskoczyła: to widać - wyraźnie inni ludzie na publiczności, artyści nie są pokazywani razem z zawodnikami, nie ma pomiędzy nimi interakcji. Do tego w starszej wersji scenografii "przeklejano" widzów siedzących z tyłu przed kamerę tak, że byli widoczni na ekranie dwa razy - na pierwszym planie od tyłu, na drugim od przodu (chodzi mi o rzut kamery po zmianie rundy, teraz chyba tego nie ma, doklejają tylko kółko). Podtrzymuję, że jak na warunki telewizji XXI wieku takie chwyty są po prostu nieumiejętne. A ludzie nie są ślepi i widzą. Oczywiście, na sam teleturniej, jego sens itd. to nie wpływa, to wyłącznie element oprawy.

Dlatego w porównaniu z tym "Koło fortuny" jest realizowany dobrze. Nikt nie struga wariata, że w studiu siedzi jakaś orkiestra, gdy tej faktycznie nie ma. Do tego można porównać się z zawodnikami, co w "JTM?" bardzo często jest niemożliwe. Wokół programu zrodziło się coś w rodzaju klubu wzajemnej adoracji, który występuje co rusz i znalazło sposób na dobry zarobek. Oczywiście, niech zarabiają, skoro jest taka możliwość - czemu nie :) Ale forma tego programu od dawna straciła po prostu sens.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 2968
x 1274

[TVP2] Koło Fortuny

Dziś jedna z uczestniczek przyznała, że zgłosiła się, by wygrać samochód bratu, na to Brzozowski polecił, by to brat sam się zgłosił do programu. :)

No i pani Anna dziś bratu przyniesie tylko wiśnie w czekoladzie. :)

A dziś to Krzan podała kategorię i zakręciła kołem w 4 rundzie.

"Wynalezienie maszyny parowej" z kategorii "Historia" dało dziś panu Łukaszowi 30 000, a razem 35 500 zł.
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
kacper3100
Thinker
x 188
x 223
Kontakt:

[TVP2] Koło Fortuny

Post autor: kacper3100 »

Widziałem tylko jeden odcinek najnowszej edycji tego programu i więcej nie chcę. Jeden z najgorszych teleturniejów, jaki istnieje. Realizacja jak z lat 90. XX wieku, a prowadzący w ogóle nie nadaje się i nie pasuje do tego programu, w dodatku strasznie fałszuje podczas śpiewania. No i właśnie - po co w ogóle te śpiewy w tym programie? To koncert czy teleturniej?
Milionerzy miażdżą zdecydowanie to całe Koło tortury o 200%.
Awatar użytkownika
rafik
VIP Expert
x 90
x 56
Kontakt:

[TVP2] Koło Fortuny

Post autor: rafik »

Powiedział fanboy TVNu :P

Co do Brzozy to się zgodzę, że fałszuje, ale teleturniej jest bardzo fajny ;) Nie doceniasz prostoty formatu, zawodnik kręci kołem, podaje literkę i kręci dalej albo podaje hasło, ewentualnie podaje samogłoskę. Dlatego "Koło" ma niezłą widownię w daytime w Dwójce po tym powrocie ;)
Dziękuję, że przeczytałeś/aś mój post :) Jeżeli chcesz, odpisz :)
[ Spoiler ]
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
x 511
x 2373

[TVP2] Koło Fortuny

Post autor: Karol »

Osobiście nie mam nic przeciwko formatowi, a tylko czepiam się realizacji. Naprawdę prowadzący mnie męczą, fałszywe śpiewy Brzozowskiego czy dziwne "taneczne" ruchy Izy Krzan, przypominające gimnastykę na wiejskiej przytupajce w sobotni wieczór. Oczywiście to moja subiektywna ocena. Nikt nie musi się z nią zgadzać. Jeśli widzom się podoba, to trudno :-)
Czarli02
Użytkownik
x 1

[TVP2] Koło Fortuny

Post autor: Czarli02 »

No, właśnie bardzo dziwna sprawa z tym Brzozowskim... Czasem zaśpiewa tak, że naprawdę ciary po plecach, a niekiedy zajedzie takim "bokiem", że uszy, ręce i co tam jeszcze, opadają... Chyba to kwestia repertuaru - wybitnie nie pasują mu klasyczne numery, śpiewane przez Wielkich Wokalistów. Pewnie stres wynikający ze zmierzeniem się z legendą. Ale nie zawsze, bo "Lipstick On The Glass" Maanamu też zaśpiewał tragicznie IMHO...
O Izabeli się nie wypowiadam, bo na hołubcach parkietowych się nie znam. Patrzy się jednakowoż miło... :)
Kapela - miodzio (wybitny Sojka...).
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 2968
x 1274

[TVP2] Koło Fortuny

Dziś odcinek dopasowany do aury za oknem. Nie dość, że Krzan udawała, że ziewa, to jeszcze Brzozowski powiedział, że pogoda nie rozpieszcza. :)

A dziś jedna z uczestniczek ma niecodzienne imię i nazywa się Kasjana. :)
Pozdrawiam, Trzeciak
piksel169
Użytkownik
x 2

[TVP2] Koło Fortuny

Post autor: piksel169 »

Ból niektórej części ciała związany z Brzozowskim jest związany po prostu z takim wychowaniem przez pokolenie, które w szarości socjalizmu i wiadomych warunkach wykształcili sobie tzw. "kij", który przekazano nowszemu pokoleniu. Nie bez powodu jesteśmy klasyfikowani słusznie jako naród mniej ekspresyjny i radosny, niż np. ludzie śródziemnomorscy, ale to ma podłoże biologiczne. Wszystko to sprowadza się do tego, że przebojowego i radosnego amatora, który próbuje sobie poradzić z wymierzonym mu zadaniem i wychodzi mu to całkiem nieźle, ludzie dookoła wyzwą od debili.

To coś jak nowy uczeń w klasie, gdy przyniesie cukierki na przywitanie, to zostanie nazwany "frajerem", bo robi siarę i jest po prostu nowy, którego trzeba kocić. Tak samo jest i w tym przypadku, gdyż wielu trolli koci tego biednego Brzozowskiego, a moim zdaniem przebija on swoimi zaletami (a także i mniejszą ilością wad) wszystkich dotychczasowych prowadzących.

PS. Nie jestem fanem Rafała - sam go miałem za gbura po wielu brzydkich plotach prasowych, ale teraz wydaje się być dobrym człowiekiem. A przynajmnirj robi dobrze to, co do niego należy, za co już mu się należy szacunek.

Haters gonna hate.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 2968
x 1274

[TVP2] Koło Fortuny

Myślę, że od tego jest forum, by każdy - w granicach kultury osobistej i zdrowego rozsądku - mógł wyrazzić swoje zdanie. :)
Karol pisze:Co tydzień u teściów otrzymuję szansę obejrzenia kolejnych odcinków "KF". Przyznam, że rzadko oglądam telewizję, jednakże jeszcze rzadziej mam styczność z tak głupim wykonaniem teleturnieju - studio i jego kolorystykę jestem w stanie wybaczyć, bo lata się zmieniają, a moda ewoluuje. Problemem są natomiast żałośni prowadzący, którzy niemalże na każdym kroku pokazują, że bez promptera nie potrafią się ani wysłowić ani zachować - głupie przyśpiewki, teksty, dziwne ruchy zwane dalej tańcami, tak jakby przed chwilą ktoś usiadł na kiju od szczotki i go zabrał ze sobą na plan... W moim przekonaniu nikt nie powinien się patrzeć w kamerę, a na zawodników, bo widz jest tylko widzem, a nie uczestnikiem - niezależnie od zainteresowania odgadywanym hasłem, nie bierze czynnego udziału w "KF", więc wszelkie zwroty do nas przed telewizorami są zbędne. Wystarczy porównać prowadzenie innych teleturniejów, np. "Jeden z dziesięciu" czy "Milionerów", gdzie najważniejsi są zawodnicy, widzowie tylko przed przerwą reklamową lub na końcu programu.
Tyle, że "1z10" i "Milionerzy" to teleturnieje strictle wiedzowe, więc siłą rzecz są nieco poważniejsze. Poza tym w USA Pat Sajak także zapowiada kategorie haseł, czy przedstawia pola i nagrody na kole patrząc w kamerę. Widocznie żyjemy w czasach większej interaktywności telewizji z widzami. Poza tym widać, że Brzozowski robi z odcinka na odcinek progres, w przeciwieństwie do Tyńca, który w pewnym momencie stanął w miejscu. Wystarczy porównać pierwsze odcinki z obecnie emitowanymi. Natomiast nieco brakuje mi energii o dziwo u Krzan. Popracował bym nad kwestiami wypowiadanymi wprost do kamery.
rynienka pisze:Do tego w starszej wersji scenografii (JTM?) "przeklejano" widzów siedzących z tyłu przed kamerę tak, że byli widoczni na ekranie dwa razy - na pierwszym planie od tyłu, na drugim od przodu (chodzi mi o rzut kamery po zmianie rundy, teraz chyba tego nie ma, doklejają tylko kółko).
W obecnej scenografii także "doklejano" dwie sceny. Dopiero z tego zrezygnowano pod koniec sierpnia 2017 roku, gdy program przeszedł na HD.

Wracając do wątku - wczoraj uczestnikowi nie udało się odgadnąć hasła z kategorii "Mitologia" brzmiące "Wyprawa po złote runo". Na szczęście w kopercie było nie 50 000 zł jak przeczuwał uczestnik, a 15 000 zł. Pan Krzysztof i tak wrócił do domu z ponad 4000 zł. :)

A dziś wśród uczestników mamy byłą dziecięcą epizodystkę i byłego dziennikarza. :)

Dziś także nie udało się wygrać 15 000 złotych. Hasłem z kategorii meteorologia była "Długoterminowa prognoza pogody", które pan Stanisław podał przed czasem. Ponadto powtórzył literę "S" ze stałego zestawu, ale i tak wygrał grubo ponad 5000 złotych. :)
Pozdrawiam, Trzeciak
DaMiAn1998
VIP Expert
x 150
x 77

[TVP2] Koło Fortuny

Post autor: DaMiAn1998 »

W świątecznym odcinku Monika Dryl, Natalia Zambrzycka oraz Marek Molak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Teleturnieje”