Kemono Friends

Seriale animowane z całego świata :)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 44
x 215
Kontakt:

Kemono Friends

Post autor: Tomek » 30 gru 2018, 22:38

asie pisze:Drobna poprawka - nie jest to prawdą; merchandise z postacią Kaban jest nadal produkowany, pojawia się ona również w nowym tomiku mangowym "Kemono Friends Anthology Comic A la Carte Part 3" wydanym kilka dni temu.
Tylko, że seria mangowa "Kemono Friends Anthology Comic A la Carte" zaczęła się w czasach, gdy Tatsuki, Yaoyorozu i Kadokawa żyli w zgodzie. Tak samo myślę, że większość merchandisingu, który był związany z tą postacią to spadek po czasach wcześniejszych.
Powodów tej decyzji może być wiele - osobiście zdaje mi się, że zespół po prostu chce odciąć się od linii fabularnej zaczętej (i zasugerowanej) we współpracy z Tatsukim, i móc pracować na "czystym koncie". Osoby, które nadal są zainteresowane serią, po wszystkim, co się wydarzyło od zeszłego września, raczej i tak już zostaną z franczyzą. (Niektórzy fani sezonu pierwszego z kolei korzystają z niezależnych owoców sceny doujin - artysta pod pseudonimem Quick Waipa konsekwentnie wydaje książeczki będące kontynuacją linii fabularnej Tatsukiego, mających być "urojonymi" wersjami poszczególnych odcinków sezonu drugiego - stąd też nazwy tomików: obecnie mamy "13+i", "14+i" i "15+i".)
Ja myślę jednak, że coś było na rzeczy z tymi prawami, bo gdyby naprawdę chcieli się odciąć od pierwszej serii to nie umieszczaliby w nazwie dwójki, tylko wymyślili jakiś podtytuł, jak zrobili z tą wcześniejszą miniserią. Także - ludzka bohaterka oraz "sypnosis" - przypomina te z pierwszego sezonu. Wygląda to tak, jakby Kadokawa czy twórcy zrobili jeden krok do przodu i dwa w tył. Zbyt to niezdecydowane ruchy, abym mógł je potraktować za niewymuszone zmiany - przynajmniej po zwiastunach.

Z nową bohaterką mam też ten problem, że między innymi obok tajemnicy najbardziej kręciła mnie w tej historii sympatyczna przyjaźń między Kaban i Serval - coś, czego tu już nie doświadczę. Powiedziałbym też, że Kaban była najciekawszą postacią w całym anime - ucieleśnieniem ludzkiego rozumu ("różni Friends są dobrzy w różnych rzeczach" - Serval). Kim teraz będzie jej następczyni, aby być równie interesującym elementem tego ekosystemu i jednocześnie nie powtórką z rozrywki?

Ogólnie nawet mi się nie chce za bardzo zaczynać tego drugiego sezonu, bo nie tego spodziewałem się, gdy ponad rok temu kończyłem pierwszą serię :rolleyes:.

Te doujiny są gdzieś dostępne na necie i to po angielsku, czy tylko na jakimś Comikecie? ;)
0 x
HENSHIN!
asie
Użytkownik
x 2

Kemono Friends

Post autor: asie » 30 gru 2018, 22:51

Tylko, że seria mangowa "Kemono Friends Anthology Comic A la Carte" zaczęła się w czasach, gdy Tatsuki, Yaoyorozu i Kadokawa żyli w zgodzie. Tak samo myślę, że większość merchandisingu, który był związany z tą postacią to spadek po czasach wcześniejszych.
Z tego co wiem, co do tego kto dostaje co, należy patrzeć na użyte zastrzeżenie praw autorskich na danym dziele. Kemono Friends miało kilka różnych komitetów i każde ma swój skrót i zastrzeżenie, tu nas interesują trzy (nazwy prawdziwe, zadania i zakres oparte niestety na domysłach, a bardziej zagorzali "detektywi" wykazali nieścisłości):

- KFP (Kemono Friends Project), jest to komitet bazowy,
- KFPA (Kemono Friends Project A), jest to komitet zarządzający produkcją i prawami do anime,
- KFP2A (Kemono Friends Project 2A), jak wyżej, ale do drugiego sezonu.

Osobiście, zgadywałbym że sama postać Kaban (np. na merchu) jest własnością KFP, ale konkretne rysunki, modele, itd. stworzone do anime są własnością KFPA. (Wprawne oko zauważy, że anime Tatsukiego wprowadza drobne różnice w projektach postaci względem oryginalnego projektu Yoshizakiego Mine, i wiele z tych zmian jest "cofniętych" w sezonie drugim). O ile dobrze pamiętam, wydany w grudniu BD Box ma zastrzeżenie praw KFP ale ze "specjalnymi podziękowaniami" dla KFPA, ale nie mogę tego sprawdzić osobiście.

Można też założyć, że w biurokracji zapanował chaos i sami prawnicy nie wiedzą do końca co jest czyje. Jest wiele teorii, jednak nie sądzę, by było to warte szerszej debaty: komitet produkcyjny Kemono Friends podjął taką, a nie inną decyzję; raczej nie dowiemy się całej prawdy, a wszelka spekulacja po ponad roku to tylko marnowanie wysiłku, które i tak już nic nie zmieni. Skupmy się na przyszłości.
Te doujiny są gdzieś dostępne na necie i to po angielsku, czy tylko na jakimś Comikecie? ;)
"Oficjalne" (to złe słowo, wiem) wydania po japońsku można kupić z użyciem pośrednika przez serwis BOOTH zarządzany przez Pixiva. Więcej grzechów nie pamiętam...

Fajny zabieg zastosowany przez autora to notatki przy wielu panelach zawierające tytuł piosenki z wydanego soundtracka anime - idea jest taka, że "odtwarzamy" poszczególne utwory podczas czytania mangi, dodając do wrażeń wzrokowych również te słuchowe.
1 x
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 44
x 215
Kontakt:

Kemono Friends

Post autor: Tomek » 31 gru 2018, 10:24

No skupiam się na przyszłości, czyli... Kemurikusie robionej przez Tatsukiego :D. Tutaj można usłyszeć fragment openingu :).
Z franczyzy Kemono Friends najbardziej mnie interesowało anime (1. sezon), a całą resztę - jak choćby ten pomysł z idolkami w cosplayu - odbierałem z większym dystansem, i tylko jako gadżety, które mają zarobić na kontynuację. W tym wypadku marka stała się dla mnie ambiwalentna, chociaż z ciekawości sprawdzę pierwszy odcinek drugiej serii ;).

Tak samo jest z tą spekulacją na temat Kaban - dotychczas nie było wiele ciekawszych wątków związanych z tą, czy drugą serią do obserwowania przez ostatnie ponad roku, więc czemu nie poplotkować nad dziwnymi zmianami ;).
"Oficjalne" (to złe słowo, wiem) wydania po japońsku można kupić z użyciem pośrednika przez serwis BOOTH zarządzany przez Pixiva. Więcej grzechów nie pamiętam...
Jeśli chodzi o znajomość japońskiego... "nie chciało się nosić teczki, trzeba dźwigać woreczki" ;)

Jeden woreczek już znalazłem... tłumaczenie 13+i odcinka:
https://imgur.com/a/Yo4AVTw
Oryginał:
https://www.pixiv.net/member_illust.php ... d=67964314
0 x
HENSHIN!
asie
Użytkownik
x 2

Kemono Friends

Post autor: asie » 06 sty 2019, 20:46

Mogło tu nie dotrzeć, więc napomknę sprostowanie:

Kemono Friends 2 nie startuje 7/8 stycznia - telewizja emituje wtedy tzw. "odcinek 0", wydanie specjalne z głównie Yuką Ozaki (VA Serval); od 14/15 stycznia startuje planowana emisja. Stąd wynikała rozbieżność dat między Crunchyrollem a Japonią - Crunchyroll nie planuje emitować tego "specialu".
1 x
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 44
x 215
Kontakt:

Kemono Friends

Post autor: Tomek » 17 kwie 2019, 20:43

Tymczasem afera z wywaleniem reżysera pierwszego sezonu Kemono Friends nie ma końca mimo, że ten już dawno skończył swoją własną serię :rolleyes:.

TV Tokyo wydał w poniedziałek oświadczenie, w którym przeprasza za "nieprofesjonalne zachowanie" swojego producenta.
Pracownik TV Tokyo wydawał oświadczenia w mediach społecznościowych dotyczące emitowanego Kemono Friends 2. Trochę z tych wpisów zawierało niemiłe i nieprofesjonalne zachowanie względem widowni.

Widzowie mają prawo wyrażać swoją krytykę względem produkcji. Ci, którzy zaangażowani są w tworzenie Kemono Friends 2 muszą to szczerze zaakceptować. Wierzymy, że to istotna część pracy w produkcji.

Bardzo przepraszamy za ten przypadek.
TV Tokyo nie wyraziło się dość jasno, ale wielu osób wierzy, że chodzi o Nobuyuki Hosoyę - producenta Kemono Friends, ale też niektórych animowanych Pokemonów.Nie pojawił się on na pokazach serialu, które miały miejsce w tym samym dniu.

Miał on napisać kilka, atakujących komentarzy na twitterze wobec osób, które krytykowały anime po ostatnim odcinku. Wyraził opinię, że nie rozumieją oni końcówki serii i ślepo stoją za pierwszym sezonem. Od tamtego momentu zaprzestał udzielania się na serwisie.

Niektórzy użytkownicy jednak spekulują, że założył on na twitterze drugie, fake'owe konto: Hyōmura Faneru (@Palis12832142), z którego miał atakować reżysera pierwszej sezonu i robionego przez niego Kemurikusa. Opierają swoją opinię o fakt podobnego stylu pisania z obydwu kont i wzajemnego popierania. Hyōmura Faneru miał retweetować newsa o anime Aikatsu! mimo, że nigdy wcześniej nie okazywał zainteresowania tą serią (jej producentem z ramienia TV Tokyo jest Nobuyuki Hosoya).

Podobno sprawą zainteresował się jakiś anonimowy pracownik TV Tokyo i doniósł o tym do wysoko postawionych ludzi w stacji.

Co do drugiego sezonu anime to nadal go nie widziałem (widziałem kawałek pierwszego odcinka, ale stwierdziłem, że wezmę się za niego po zobaczeniu Kemurikusa, aby oszczędzić sobie nerwów czy własnych uprzedzeń z góry.
0 x
HENSHIN!
asie
Użytkownik
x 2

Kemono Friends

Post autor: asie » 25 maja 2019, 23:46

Sezon pierwszy miał być zepchnięty do otchłani, a tu niespodzianka - amerykański Discotek wyda serię na Blu-Rayu, z angielskim dubbingiem. (Potwierdzenie)
0 x
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 44
x 215
Kontakt:

Kemono Friends

Post autor: Tomek » 05 cze 2019, 8:10

Podobno sprzedaż pierwszego woluminu Blu-ray drugiego sezonu Kemono Friends (odcinki 1-3) to katastrofa. Rozszedł się on w zaledwie 458 kopiach podczas pierwszego weekendu (premiera: 24 maja).

Dla porównania ostatnie wyniki sprzedaży płyt z niezależnymi anime od twórców pierwszego sezonu KF:
- pierwszy wolumin Kemurikusa (odcinki 1-4) - więcej niż 14353 egzemplarzy (ostatni znany stan z 21 kwietnia)
- drugi vol. Kemurikusa (odcinki 5-8) - 12369 sztuk w pierwszym (minionym) tygodniu
- wydanie DVD Hentatsu - krótkometrażowego anime udostępnionego za darmo na youtube - 4395 egzemplarzy, data premiery także miała miejsce w poprzednim tygodniu

Nie wiem, o co poszło w konflikcie między Tatsukim, resztą irodori i solidaryzującym się z nimi studiem Yaoyorozu, a Kadokawą po drugiej stronie (pewnie o to, co zwykle, czyli o pieniądze). Jednak patrząc na obecne liczby dyrekcja tej ostatniej firmy może sobie pluć w brodę, że nie docenili ówcześnie potencjału fanbojstwa roztaczającego się wokół reżysera pierwszego sezonu. Z setek tysięcy sprzedanych egzemplarzy zjechali do setek bez tysięcy :rolleyes:.
0 x
HENSHIN!
asie
Użytkownik
x 2

Kemono Friends

Post autor: asie » 06 sie 2019, 9:04

Tomek pisze:
05 cze 2019, 8:10
Z setek tysięcy sprzedanych egzemplarzy zjechali do setek bez tysięcy :rolleyes:.
Słynna liczba "120 tysięcy egzemplarzy pierwszych dwóch tomów" odnosiła się do ilości sztuk wyprodukowanych, nie sprzedanych. Co bardziej dociekliwi fani dotarli jednak do liczb, które dużo mocniej potwierdzają, że pierwszy tomik sprzedał się w ilości minimum 40 tysięcy sztuk przez rok 2017 - czyli seria zaliczyła spadek dosłownie o 99%.

Nawiasem mówiąc, z wiadomości o nieumarłej franczyzie: SEGA wypuszcza 24 września grę mobilną i arcade Kemono Friends 3, która po raz kolejny zmienia działanie uniwersum. Trzeba jednak zauważyć, że SEGA zna dobrze swój rynek i dział PR zrobił wiele, aby spróbować udobruchać fanów - choćby budując mechaniczną replikę Lucky Beasta. Trailer jest tutaj.

Wspominałem o dubie Discoteka - o dziwo, wypadł on zdaniem wielu fanów całkiem dobrze, więc pozwolę sobie zalinkować kilka fragmentów - w tym wątku Twitterowym znajdziecie wstęp do postaci, oficjalny trailer oraz piosenkę PPP- przepraszam, "Triple-P"; z kolei w tym poście na Reddicie znajdziecie odpowiedzi reżyserki dubbingu, w tym wyjaśnienie, jak powiedzonka postaci i takie inne zostały przetłumaczone, i dlaczego właśnie tak.

Z jeszcze bardziej niszowych ciekawostek - VIZ Media wyda w języku angielskim mangę "Kemono Friends: A La Carte", czyli kompilację różnych krótkich historyjek wykonanych przez różnych autorów, osadzonych w uniwersum Kemono Friends. Pierwsze trzy tomiki są osadzone w uniwersum KF1, a pierwsze dwa wyszły jeszcze przed wyrzuceniem Tatsukiego (w marcu i kwietniu 2017).
0 x
ODPOWIEDZ

Wróć do „Animacje”