Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

Seriale animowane z całego świata :)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8081
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Plus Ultra! - temat poświęcony mandze będącej połączeniem japońskiego shonena bitewnego (Dragon Ball, Naruto) i amerykańskiego komiksu superbohaterskiego (Marvel, DC Comics). Seria wydawana w Polsce przez wydawnictwo Waneko.
Boku no Hero Academia manga Waneko.jpg
Oraz hitowego anime, które powstało na jego podstawie:
Boku no Hero Academia anime.jpeg
Opening (są polskie napisy): Fabuła :)
Współczesność. Codzienna rzeczywistość, która różni się od naszej jedynie tym, że wielu ludzi posiada nadprzyrodzone zdolności zwane „darami”. Nie wszyscy używają ich, by czynić dobro, jednakże wszędzie tam, gdzie uderza zło, pojawiają się bohaterowie! Przed Wami opowieść o chłopcu imieniem Izuku Midoriya, który nie posiada żadnych mocy, ale przepełniają go marzenia…!
Seria o młodocianych początkujących superbohaterach, którzy chodzą do szkoły przygotowującej do bycia herosami. Piękne zlewanie się japońskich motywów odpowiednich dla seriali typu Dragon Ball z motywami występującymi w komiksach Marvela czy DC - anime pokazujące jak bardzo są to pokrewne media :). Dawno przy żadnej historii z gatunku "bitewny shonen" nie bawiłem tak dobrze, jak przy tej serii. Daleko do niej takiemu Dragon Ball Super czy nieszczęsnym pompatycznym Naruto czy Bleach.
Obrazek
Boku no Hero Academia oferuje bardzo prostą, szczerą, młodzieńczą historię o superbohaterach, dostajemy szereg shonenowych motywów (marzenia, rywalizacja, przyjaźń, "od zero do bohatera"), ale produkcja kondensuje to wszystko do konkretów unikając tym samym wpadania w banał i sztuczną patetyczność. Seria ma na tą chwilę dwa sezony (łącznie 38 odcinków), od kwietnia poleci trzeci (25 odcinki), a w przygotowaniu jest jeszcze film kinowy. Tak jak w przypadku Dragon Balla dostajemy podział na eventy, przy czym sagi trwają tu od kilku do kilkunastu epizodów, dzięki czemu nie ma tu uczucia przeciągania. Żadnych długich walk czy retrospekcji o dawnych przeżyciach postaci - fabuła cały czas idzie w przód, zachowując jedno tempo. Seria unika jak na razie powtarzalności, każdy odcinek jest inny i ich przebieg ma wpływ na dorastanie postaci.

Jeśli chodzi o tych ostatnich - pomimo tak ograniczonego czasu antenowego serial wytworzył ogromną gamę różnorodnych bohaterów: nie ma ani jednego kolegi z klasy protagonisty, którego nie znalibyśmy z imienia, osobowości, mocy - w zasadzie każdy z nich dostaje swoje 5 minut, jeśli nie w tym konkretnym evencie to w innym. Do tego dochodzą dobrze ukazani nauczyciele - doświadczeni herosi, kilku uczniów z innych klas, paru ulicznych wojowników o sprawiedliwość oraz oczywiście villain-ów. Serii bardzo pomaga motyw umiejętności, jakie posiadają poszczególni bohaterowie, a autor mangi bardzo postarał się, aby były bardzo dziwne, jak też aby sami bohaterowie mieli dziwne ksywki. Dostarcza to masę humoru.

Moim ulubionym cudakami są:
-Best Jeanist :lol:
Best Jeanist.jpg
- Midnight ;/
Midnight.jpg
Bardzo podoba mi się główny bohater. Na starcie zdawał się być bojaźliwym wymoczkiem typowym dla shonenów, ale zaskakująco szybko staje się najbardziej cool postacią w całym anime. Wszystko przez to, że ma bardzo ograniczone moce, więc musi sporo nagłówkować się, aby osiągnąć swoje cele. Jego wyczyny są zawsze ekstremalne, ale nie można im odmówić pomyślunku. Świetnie to połączono z jego nerdostwem. Podoba mi się, jak protagonista w jednej scenie ma wystraszoną twarz, aby w drugiej mieć wściekłą serious face. Generalnie trudno mu nie kibicować.
Obrazek
Także jego "rywal" jest też dość ciekawy - mimo, że też chce zostać wielkim herosem to jego osobowość bardziej pasuje do łotra. Chociaż jest silniejszy od głównego bohatera to często uchodzi za żałosnego - w jego zachowania nabijają koledzy z klasy. Co zaskakuje często jest spychany w fabule na bok przez inne postacie przez co jak ktoś go nie lubi dostaje ogrom innych ciekawych charakterów. Podoba mi się też mentor protagonisty All Might ("or majto" ;p), który jest takim Supermanem/Kapitanem Ameryką tego świata, a tak naprawdę ma coś z tego względnego dobrotliwego na pierwszy rzut oka "przygrywa" jakim jest jego uczeń, dzięki czemu ich relacje wychodzą bardzo uroczo :). Nie mogę doczekać się, jak jego los potoczy w trzecim sezonie. Generalnie o masie przedstawianych tu postaci można byłoby powiedzieć coś ciekawego. Seria zrobiła w 38 odcinków coś, co Dragon Ball zajęło setki epizodów - multum bohaterów, na których ci zależy - mniej lub bardziej.
Boku no Hero Academia klasa.png
W sumie na tym tle słabiej wypadają przeciwnicy dobrych charakterów (przypadłość kinowego Marvela?), niemniej i wśród nich pojawia się jedna perełka o ksywce Stain - honorowy, ale bardzo okrutny villain o własnym mocnym, w jego perspektywy szlachetnym, światopoglądzie. Niejako właśnie wokół sensu i formy istnienia superbohaterów w tej rzeczywistości zaczyna kręcić się seria - ciekawe, w jaką stronę pójdą te motywy.Na razie podoba mi się strona w którą rozbudowywany jest tu świat.
Stain Boku no Hero Academia.jpg
Jako, że nie jest to tasiemiec, a anime nocne to i jakość wykonania animacji jest bardzo wysoka. W sumie jak przychodzi co do czego sekwencje walk nie ustępują One Punch Man i zdarza się tu oglądać niektóre akcje z rozdziawioną gębą. Jak wcześniej powiedziałem - każda z postaci ma tu własne indywidualnie umiejętności, a że nie tylko nie są one równe, a czasem bardzo drastycznie pomagają jednej ze stron to nie tylko główny bohater musi kombinować. Zresztą seria uzmysławia nam, że są też tu bohaterowie, którzy w ogóle nie mają żadnych mocy, a swoje superbohaterstwo opierają na wynalazkach :)
Mei Hatsume.jpg
Na koniec mojego podniecania (wynikającego z tego, że połknąłem całą serię w cztery dni) - trailer 3. sezonu :)
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8081
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Trzeci sezon Boku no Hero Academia będzie miał premierę 7 kwietnia o godzinie 17:30. Jego emisja jest przewidziana na kanałach YTV, NTV oraz 27 stacjach lokalnych zrzeszonych w ich ramach.
Boku no Hero Academia sezon 3.jpg
Pojawiła się też informacja o filmie kinowym, która ma nosić nazwę "My Hero Academia THE MOVIE: Futari no Hero" (Dwóch Bohaterów).
My Hero Academia Futari no Hero.jpg
Produkcja trafi do kin 3 sierpnia (czyli podczas trwania 3 serii). Jej akcja ma dziać się "zagranicą" po finalnych egzaminach (gdzieś po drugim sezonie), a jednocześnie pokazać czasy młodości All Mighta. Chociaż będzie to oryginalna praca bezpośrednio nie na bazie mangi, to film będzie nadzorował autor komiksu - Kōhei Horikoshi.
Boku no Hero Academia film kinowy.jpg
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8081
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Pierwszy opening trzeciego sezonu anime Boku no Hero Academia Piosenka fajna, ale same sceny takie sobie. Rozumiem, co animatorzy chcieli chyba osiągnąć (ruch animacji odpowiedni do tempa muzyki), ale kompletnie jak dla mnie to nie wyszło. Moim ulubionym OP pozostaje druga czołówka drugiego sezonu :).

No i jeszcze ending: Sam pierwszy (39) odcinek trzeciego sezonu też wypadł ogólnie słabo. Akcja epizodu ma miejsce na basenie i ogólnie fabuła nie rusza się ani o kilometr do przodu. Cały wypad został użyty w jednym celu - przedstawienia wszystkich ważniejszych wydarzeń i bohaterów od początku serii. Jako, że sama klasa do której chodzi główny bohater ma 20 osób i każdy jest przedstawiony z imienia i mocy to w pewnym momencie dochodzi do dosłownego wyczytywania każdego z uczniów z osobna :lol:.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
Posty: 3746
Rejestracja: 06 maja 2007, 21:39
x 88
x 578

Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AtoMan »

Piosenki nie ruszyły mnie tak, jak w drugim sezonie; co do samego odcinka - z tego co pamiętam to drugi sezon właśnie też miał taki "wprowadzający" odcinek dla sklerotyków i nowej widowni ;) Wyszło dość sympatycznie i na pewno lepiej, niż gdyby chcieć robić normalny clip show (zdaje się któraś OAVka jest podobnie zrealizowana).
dość
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8081
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Nie powiem, żeby był to jakiś szczególnie zły odcinek, ale jakoś wyszedł słabo na tle reszty z tego anime. Przede wszystkim nudne było te prostackie wymienianie kolejnych uczniów, można było to załatwić za pomocą zawodów toczących się później, dodając dziewczyny do rywalizacji.

Ogólnie jestem zdania, że nowa widownia i tak nie spamięta od razu wszystkich uczniów i ich mocy po jednym odcinku, więc mogli skupić na 1/3 postaci. Do czegoś też chyba służą te plansze z danymi bohaterów w środku odcinka ;)

Przy okazji zwiastun filmu kinowego:
[ Spoiler ]
I zapowiadanej na obecny rok gry "My Hero Academia: One's Justice", która wyjdzie na PS4, Nintendo Switch, Xbox One, PC - także w Europie i Ameryce Północnej w wersji angielskiej (imponująca wieloplatformowość i dostępność jak na grę na licencji mangi i sezonowego anime :D).
[ Spoiler ]
Tutaj krótkie wideo z rozgrywki:
[ Spoiler ]
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8081
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Bohaterowie mangi i anime Boku no Hero Academia uczestniczą w promocji filmu Avengers: Infinity War :rolleyes:
Avengers My Hero Academia.jpg
Strona projektu z postaciami i filmikami:
http://heroaca.com/avg_mha/

News z angielskim streszczeniami tego, co mówią poszczególne postacie My Hero Academia o superbohaterach Marvela:
https://www.animenewsnetwork.com/intere ... os/.130244
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8081
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Nowy plakat film kinowego My Hero Academia THE MOVIE: Futari no Hero
My Hero Academia Futari no Hero.jpg
Ta nowa blondyna na plakacie to Melissa - nieposiadające mocy dziewczyna, którą Deku spotka podczas trwania filmu (i pewnie jak w przypadku innych tego typu bohaterek nigdy później nie pojawi się w żadnym odcinku ;)). Ten drugi gościu w okularach za All Might-em to jej ojciec - Devitt. Ma być przyjacielem All Mighta z dzieciństwa oraz przede wszystkim naukowcem robiącym sprzęt dla superbohaterów, a jego córka ciężko pracuje, aby iść w jego ślady.

Ogólnie fabuła bardzo standardowa. Zapowiada się typowy film shonen, który nie będzie miał wielkiego znaczenia dla fabuły serialu, tylko ma zarobić dodatkową kasę - w sumie przy tej jakości animacji, jaki prezentuje ten ostatni to kinówka może być przyjemnym doświadczeniem :).

Nowa obsada:
Mirai Shida jako Melissa
Katsuhisa Namase jako Devitt

Na szczęście trzeci sezon My Hero Academia nadal jest tak samo dobry jak poprzednie dwa. Jestem po siedmiu odcinkach (nie widziałem ostatniego epizodu), więc tak jakby pierwszą "sagę" mam już za sobą. Podoba mi się, jaką reputację - nietykalność ma główny bohater wśród antagonistów (jednostronna "sztama" z Stainem, który uważa go za prawdziwego superbohatera). To trochę tłumaczy, dlaczego przeżył przez ostatnie trzy odcinki jako ledwo ruszający się przypalony kotlet :lol:.

Oczywiście najfajniejszą nową postacią z całej bandy oprychów jest ta młoda panna - Himiko Toga. Główny bohater ma teraz swoją fangirl :D. Takie tam nietypowe młodzieżowe love story... ;)
Himiko Toga.jpg
Doceniam też chińską podróbkę Deadpoola :D
Deadpool My Hero Academia.jpg
Najbardziej ubawiłem się jednak podczas trzeciego odcinka, gdy poszczególni młodzi bohaterowie prowadzą ten swój intensywny, ale bardzo groteskowy trening. Szkoda, że w jakiś podobny sposób zaprezentowano ich w pierwszym odcinku - wtedy bym tak na niego nie narzekał.

Ogólnie saga dobrze poprowadzona - pomysłowe wykorzystywanie możliwości swoich mocy przez bohaterów przy pokonywaniu przeciwników, a czy sam event ma jakąś większą wartość okaże się przy kolejnych odcinkach - czy Bakugo zostanie Sasuke z Naruto (tymczasowym villainem), czy może dalej będzie tym zwykłym klaunem, z którego charakteru będą wszyscy się nabijali (ewentualnie wydorośleje i przestanie zachowywać się jak pajac). To pierwsze chyba byłoby jednak gorsze.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8081
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Obejrzałem epizody 49-50 "My Hero Academia" i te anime to fenomen - mam swoje lata i emocjonowałem się tymi odcinkami bardziej niż kiedykolwiek za młodu Dragon Ballem :D.
My Hero Academia 49.jpg
Najpierw fenomenalna walka All Mighta z All for One (same stanie i wymiana zdań między nimi dostarcza więcej adrenaliny niż np. efektowna końcówka Dragon Ball Super), a potem równie wzruszające sceny między różnymi bohaterami. Podoba mi się jak w przeciwieństwie do innych serii shonen niemal wszyscy tu młodzi, pozytywni bohaterowie potrafią mieć normalnie rodziny i jak konwersacja rodziców z nauczycielami dokłada kolejną - familijną - cegiełkę do tej barwnej opowieści o wielkich superbohaterstwie. Do tego ciągłe poruszanie aspektu wpływu herosów na społeczeństwo - brak popadania w euforię, że wszystko jest cacy po finalnym punchu, tylko jasna obawa, że bez All Mighta może załamać się dotychczasowy ład.

Najwspanialsza jednak w tym wszystkim jest chemia między protagonistą i jego mentorem - All Mightem. Scena dwóch wpadających sobie w ramiona facetów - jednego starego, drugiego młodego - jest jednym z najlepszych fragmentów w tym anime, i mówię to jak najbardziej na poważnie :D.
My Hero Academia.jpg
Nowy trailer filmu:
[ Spoiler ]
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
Posty: 3746
Rejestracja: 06 maja 2007, 21:39
x 88
x 578

Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AtoMan »

Zwłaszcza ostatni odcinek to niezły wyciskacz łez, poza tym wreszcie poznaliśmy rodzinki niektórych postaci :P

Obrazek
dość
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8081
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Mamuśka Bakugo jest świetna - przynajmniej wiadomo, po kim synuś odziedziczył charakterek :). W sumie jego rodzice dają najciekawszy powód, dlaczego pozwalają dalej mu uczyć się w Akademii (konferencja). W przypadku Jiro jej tatusiek jest fanboyem (także wykonawców pierwszego endingu ;)), z kolei matka Izuku została zmanipulowana poprzez emocje ;).

Kupiłem sobie coś takiego trzy tygodnie temu i od tamtego czasu czeka na przeczytanie ;)
My Hero Academia Waneko.jpg
Pierwsza manga typu klasyczny shonen (walki, dobrotliwy główny bohater, przyjaźń, ratowanie świata) od czasu Dragon Balla, którą mam zamiar kupić w całości :).

Z tego typu syfu/niesyfu mam jeszcze na składzie około 15 tomów Naruto, kupionych bardzo dawno temu (pozostawionych głównie z sentymentu) i 10 woluminów Bleacha (status: "jak pozostanie jakaś kasa na mangi, to sobie kupię tom", czyli praktycznie nigdy :D). Próbowałem też z One Punch Manem od JPF, ale po pierwszej książce stwierdziłem, że komiks ma bardzo mało tekstu, a jego styl rysowania na papierze mnie nie kręci.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8081
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Grafika promująca drugą połowę 3. sezonu anime Boku no Hero Academia (7. lipca nie będzie odcinka, powrót - 14).
Boku no Hero Academia sezon 3.jpg
Serial dostanie nowy opening i ending z piosenkami:
- Lenny code fiction - "Make my story"
- Masaki Suda - "Long Hope Philia [TV Limited]"

I przy okazji okładka 19. tomu mangi, który wyjdzie 4 lipca :)
My Hero Academia manga 19.jpg
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8081
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Jeden projekt postaci i wdzianka innych bohaterów w nadchodzącym filmie Boku no Hero Academia :D

Młody All Might
All Might Boku no Hero Academia młody.jpg
I reszta bandy :)
Boku no Hero Academia bohaterowie.jpg
Boku no Hero Academia bohaterowie 2.jpg
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8081
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Drugi opening trzeciego sezonu My Hero Academia (jak dla mnie dość przeciętny, ale motyw z pewną bohaterką na końcu fajny :D) - nadawany od 52 odcinka: No i drugi ending (też nic wielkiego, ale preferuję go nad czołówkę): Co do 52. odcinka to moim zdaniem pomysł ze specjalnym atakiem protagonisty z nogami wydaje mi się miałki. Rozumiem ideę "Deku nie jest All Mightem", ale przecież używanie przez niego mocy zwykle kończy się usmażeniem przez niego kości. Logicznie, że jak postawi wszystko na jedną kartę i po ciosie ugotują mu się nóżki/noga to nie będzie miał jak za bardzo poruszać się i machanie rękami w miejscu na niewiele mu się wtedy zda :P. Oczywiście manga wymaga pewnego zawieszenia niewiary (tak jak w przypadku na przykład faktu, że niektórzy psychopatyczni przestępcy nie wpadli na pomysł atakowania rodziców młodych bohaterów), niemniej jak dla mnie jest to w tym wypadku słabe. Pozostaje mieć wiarę, że autor komiksu jakoś to rozwinie.

Powrót Mei Hatsume - tutejszego zwariowanego Tony'ego Starka - z jej "my babies" zawsze na plus :D
Mei Hatsume.jpg
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
Posty: 3746
Rejestracja: 06 maja 2007, 21:39
x 88
x 578

Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AtoMan »

Akurat ta z gruntu japońska modła "ataków ostatecznych" ma tu pewne sensowne wyjaśnienie, natomiast faktem jest, że rzadko jest logicznie tłumaczona (podobnie jak wykrzykiwanie nazwy ataku). Deku jednak rozwinął się w treningu i słabsze ataki nie powodują już u niego takich ran jak na początku, do tego ulepszony kostium (również jego dolna część, o czym wprost nie wspomniano, ale jest zauważalne) stanowi dodatkowe wspomaganie. A że będzie chodziło o atak nogami - sorry, wystarczająco długo oglądam Kamen Ridery, żeby się domyślić, o co biega xD
dość
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8081
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Boku no Hero Academia (My Hero Academia - Akademia Bohaterów)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

2-minutowy traIler filmu kinowego "My Hero Academia: Two Heroes" z piosenką "Long Hope Philia" śpiewaną przez Masaki Sudę (motyw przewodni filmu i obecny wyżej wrzucany przeze mnie ending anime). Dużo przebitek dynamicznych scen bitewnych, więc jak ktoś chce świeżo podejść do produkcji nie oglądać ;)

Film zaczął też reklamować siebie amerykańskimi fanami :D
[ Spoiler ]
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Animacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości