Kemurikusa

Seriale animowane z całego świata :)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 37
x 156
Kontakt:

Kemurikusa

Post autor: Tomek » 29 sty 2019, 0:59

Nowe anime robione przez ludzi odpowiedzialnych za pierwszy sezon Kemono Friends - 3-osobową grupę animatorów irodori i równie małe studio Yaoyorozu. Wszystko na bazie historii z amatorskiej 2-częściowej animacji z lat 2010-2012, autorstwa tego pierwszego zespołu.
Kemurikusa.jpg
Serial TV emitowany jest od 9 stycznia na antenach stacji Tokyo MX, SUN, GYT, BS Fuji, UHB, CTC, Mie TV. W internecie jest dostępny za pośrednictwem Amazon Prime Video, gdzie również my - Polacy - możemy go oglądać :).

Opening:

Fabuła:
Podróż "trzech" sióstr - Rina, Rin i Ritsu, oraz znalezionego przez nich Wakaby, po opuszczonym, tak jakby postapokaliptyczny świecie.
Jeśli opis brzmi dla kogoś lakonicznie to nie dziwię się, ale trudno przedstawić tą serię szerzej nie wchodząc głębiej w rozmowy i niuanse, które miały miejsce przez trzy, wyemitowane już odcinki. Trudno na tą chwilę jednoznacznie określić, na jakim poziomie jest ta seria. Za to z mojej strony mogę powiedzieć, że jestem nią zaintrygowany, zupełnie jak wcześniej przy Kemono Friends, i polecam. Cały sens frajdy, jaką mam podczas oglądania mógłbym podsumować fragmentem słów z piosenki Skaldów: "nie o to chodzi, by złowić króliczka, ale by gonić go" :).
Kemurikusa jedzenie.png
Seria ma tą samą fantastyczną narrację, co poprzednie anime tych samych twórców - Kemono Friends. Tam autorzy dostali w swoje ręcę umierającą przed emisją markę z antropomorficznymi zwierzakami-dziewczynkami i pod przykrywka tak jakby serialu edukacyjnego dla dzieci zrobili fascynującą historię z samo nasuwającymi się pytaniami o obraz obserwowanego świata. Tutaj Tatsuki - reżyser animacji - to powtarza. Widzowie zostają wrzuceni bez słowa wyjaśnienia w opowieść o walczących na co dzień o przeżycie niezwykłych sióstr i wyciągając pewne informacje z ich rozmów i akcji, odbiorcy muszą sobie wybudować własną teorie na temat tego dlaczego rzeczywistość, jaką tu widzą jest, jaka jest. Czy dostaną na końcu serii jakąś konkretną odpowiedź trudno odpowiedzieć, w sumie nawet za bardzo nie wiadomo do czego dąży historia :D.
Kemurikusa human.jpg
Niemniej to właśnie jest zaleta tego tytułu - to taka wycieczka krajoznawcza z sympatycznymi bohaterami po nieprzyjaznym świecie, który ma swoje obce dla nas zasady czy przyrodę. W trzecim odcinku na przykład można dowiedzieć się czegoś na temat rozmnażania ludzi w tym świecie oraz ich genezie niczym wyjętej z jakiś wierzeń, a możliwie mającą ziarenko prawdy. Coś, czego brakuje w wielu animacjach, gdzie na początku narrator, bądź główny bohater są zbyt bardzo wylewni w prezentowaniu nam fabuły (nie pamiętam tytułu, ale w któreś serii mechowej kilka lat temu wprowadzenie trwało jakieś 5-6 minut!). Tutaj Potraktowano widza jako człowieka, który potrafi myśleć i może się cieszyć z poznawania samemu świata, w tym wypadku pomalutku niczym małe dziecko :).
vlcsnap-2019-01-29-00h34m22s489.png
Od strony animacyjnej widać nawet pewien progres względem pierwszego sezonu Kemono Friends. Co prawda creditsy/lista płać to jakieś dwie plansze napisów na końcu epizodu - widać, że budżetu tu nadal brak :lol:. Niemniej nie ma tu takich wpadek, jak w poprzednim anime i jest to chyba związane z faktem, że tym razem autorzy nie musieli zapieprzać na pełnych obrotach, aby wyrobić się z deadline'ami emisji odcinków (słynna scena w openingu KF, gdzie nie kręciły się koła samochodu :lol:).
Kemurikusa love.png
W sumie jedyną wadą tego anime jest dla mnie trochę Wakaba, który jest czasami zbyt entuzjastycznie i przyjaźnie nastawiony do świata, biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej znajduje. To trochę taka męska wersja Kaban z Kemono Friends, ale także podpada pod stereotypowego protagonistę anime. Z drugiej strony jednak, czy naprawdę można mieć pretensję o to, że ma tyle w sobie z głównego bohatera anime z gatunku isekai, skoro pochodzi z amatorskiego projektu, który powstał przed boomem na tego typu japońskie kreskówki. Do tego serial mimo wszystko jest bardziej SF, a nie jakimś fantasy. Z kogoś perspektywy widz musi poznawać zastany świat, a trudno, aby bohaterki na okrągło gadali o oczywistych dla nich sprawach bez bodźca w postaci osoby, która nie będzie z nimi obeznana.

Ogólnie mam trochę wrażenie, że seria ma w sobie pewne elementy jak ponurość, które miały trafić do 2. sezonu Kemono Friends w wykonaniu studia Yaoyorozu, ale Kadokawa nie chciała iść tak daleko z tą marką :rolleyes:.
0 x
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 37
x 156
Kontakt:

Kemurikusa

Post autor: Tomek » 23 mar 2019, 23:15

Singiel z openingiem serialu, który kupiłem :)
Kemurikusa CD.jpg
Od ósmego odcinka jest nowa wersja openingu z różnymi miejscówkami. Związane jest to z tym, że bohaterowie zaliczyły wszystkie miejsca z poprzedniej czołówki w 7 pierwszych epizodach. Zresztą ktoś przewidział taki obrót sprawy w połowie lutego, zauważając, że nawet w pierwszym odcinku można zobaczyć wszystkie lokacje z pierwotnego openingu w oddali :)
Kemurikusa pierwszy odcinek.jpg
W zasadzie to okazuje się, że bohaterowie podróżują po Japonii ("tak jakby" patrząc na ostatnio wyemitowany odcinek ;)). Tutaj przykłady miejscówek na podstawie 10 odcinka - zabrane i zrobione przeze mnie na bazie zdjęć z netu.
Tokio Kemurikusa.jpg
Dworzec kolejowy w Shinjuku:
Shinjuku stacja Kemurikusa.jpg
Shinjuku stacja Kemurikusa 2.jpg
Shinjuku stacja.jpg
Tokyo Skytree
Tokyo Tower Kemurikusa.png
Spoilery...

W 11. odcinku Kemurikusa nadszedł wielki coming out, jeśli chodzi o historie - można wreszcie "mniej więcej" dowiedzieć się, kim jest Wakaba, "Pierwszy Człowiek", i przede wszystkim, gdzie w tym układzie są siostry. Do tego cały epizod kończy się cliff hangerem - zupełnie jak w Kemono Friends na tym etapie, ale tym razem dużo mocniejszym i trudniejszym do odkręcenia (przynajmniej takiego, które spełniało nadzieję). Rozbawił mi się ten krzyk Wakaby do Rin podczas retrospekcji, aby biegła - widz myśli, że chodzi o podążanie za wspomnieniami Riri, a tutaj coś zdarzyło się w teraźniejszości :).

Chwalę twórców za trzymanie fanów w niewiedzy. Po tym, jak okazało się, że bohaterowie wcale nie mogą podróżować po postapokaliptycznym świecie, tylko czymś o wiele bardziej... odległym mnożą się kolejne pytanie o obraz tego świata... wszechświata? Co takiego Wakaba budował? Jakieś muzeum dawnej cywilizacji na Ziemi? Wychodzi z rozmów z Riri, że ludzie nadal muszą istnieć w tej rzeczywistości (w końcu dziewczynka mówi, że wszyscy ludzie myślą, iż nie żyje). Czym w ogóle jest sam Wakaba? Wiadomo, że ma czerwoną krew.

Rozbawił mnie ten fragment:
Kemurikusa papierosy.jpg
Wszystko dlatego, bo całe anime kojarzyło się mi z fajkami i jego paleniem już wcześniej. Przez ten dym podczas pojawiania się loga serii w openingu oraz występującą wszędzie mgłą :lol:.
0 x
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 37
x 156
Kontakt:

Kemurikusa

Post autor: Tomek » 02 kwie 2019, 15:10

Wydanie Blu-ray Kemurikusa sprzedało się w 5752 egzemplarzach podczas pierwszych czterech dni :D Wyprzedził tym samym między innymi: Kaguya-sama: Love is War (smutne 4091 sztuk) i WATATEN! (2888). Poniżej zestawienie tygodniowe Oricon (24-31.03.2019).

Miejsce - Tytuł danego anime, wolumin lub nazwa wydania - Sprzedaż w tygodniu - Pełna sprzedaż - Data premiery
  • 1 - Zoku Owarimonogatari Koyomi Reverse II (Limited Complete Pressing) - 17,965 - 17,965
  • 2 - Sword Art Online: Alicization 3 (Limited Complete Pressing) - 9,562 - 9,562 - 19/3/27
  • 3 - Strike The Blood III OAV Vol. 2 (First Edition) - 7,633 - 7,633 - 19/3/27
  • 4 - (BD) Kemurikusa Vol. 1 (Vol. I) - 5,752 - 5,752 - 19/3/29
  • 5 - That Time I Got Reincarnated as a Slime 2 Limited Special Edition - 5,565 - 5,565 - 19/3/26
  • 7 - Kaguya-sama: Love is War 1 (Limited Complete Pressing) - 4,091 - 4,091 - 19/3/27
  • 8 - ANEMONE/Eureka Seven: Hi - Evolution Limited Special Edition - 4,090 - 4,090 - 19/3/26
  • 9 - DAKAICHI -I'm being harassed by the sexiest man of the year- 5 (Limited Complete Pressing) - 3,733 - 3,733 - 19/3/27
  • 10 - A Certain Magical Index III Vol. 4 (First Edition) (With Bonus Radio CD) - 3,593 - 3,593 - 19/3/27
  • 11 - Persona 5 10 (Limited Complete Pressing) - 3,484 - 3,484 - 19/3/27
  • 12 - TV Anime Merc Storia: The Apathetic Boy and the Girl in a Bottle Blu-ray Part II - 3,441 - 3,441 - 19/3/27
  • 13 - Bloom Into You (4) - 3,431 - 3,431 - 19/3/27
  • 14 - B-PROJECT: Zecchō Emotion 1 (Limited Complete Pressing) - 2,943 - 2,943 - 19/3/27
  • 15 - WATATEN!: an Angel Flew Down to Me Vol. 1 - 2,888 - 2,888 - 19/3/27
  • 16 - Golden Kamuy VI (Limited First Edition) - 2,497 - 2,497 - 19/3/27
  • 17 - His and Her Circumstances Blu-ray Box (Limited-Time Edition) - 2,383 - 2,383 - 19/3/27
  • 18 - Yuuna and the Haunted Hot Springs 6 (Limited Complete Pressing) - 2,058 - 2,058 - 19/3/27
  • 19 - Kuroko's Basketball 3rd Season Blu-ray Box - 1,865 - 1,865 - 19/3/26
  • 20 - His and Her Circumstances (Limited First Pressing)Blu-ray Collector's Edition - 1,806 - 1,806 - 19/3/29
Kemurikusa znajduje się też na najwyższym miejscu liczby sprzedaży Blu-ray w Amazonie JP:
Kemurikusa Amazon.jpg
Mogliby zrobić drugi sezon, bo w sumie historia zatoczyła koło i wylądowała tak jakby w realiach Kemono Friends. Ogólnie ostatni odcinek nie był jakoś szczególnie niesamowity, niektórzy stwierdziliby nawet, że ssie ze względu na te tanie CGI podczas walki (pierwsza połowa była jak dla mnie ok, potem już zbyt statycznie). Niemniej wprowadza jeden ważny zwrot akcji, który wyjaśnia WSZELKIE pytania o genezę świata zaprezentowanego w Kemurikusa. Nagle ponad połowa mojego krótkiego opisu serii zamieszczonego w pierwszym poście stała się nieaktualna :D
Kemurikusa anime.png
Najlepsze, że ten fakt jest kilka razy napotknięty podczas serii w rozmowach epizodycznych/drugoplanowych bohaterów, ale chyba wszyscy je olali.
[ Spoiler ]
[ Spoiler ]

Pojawia się też istota znana z wcześniejszych krótkometrażówek irodoki:
[ Spoiler ]

W każdym anime okazało się dobrą zabawą bez trzymania widza przesadnie za rączkę w kwestii fabuły, będę musiał sobie kiedyś obejrzeć jeszcze raz tą serię i powychwytywać różne wskazówki. Czekam też na kolejne tak jakby "garażowe" anime, a raczej światy Tatsukiego :).
0 x
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 37
x 156
Kontakt:

Kemurikusa

Post autor: Tomek » 03 kwie 2019, 18:29

Grupa irodori - tak jak w przypadku wcześniejszego Kemono Friends - postanowiła hobbistycznie wydać krótki 12.1 odcinek Kemurikusa :)

Nagranie bez napisów, ale końcówka będzie ciekawa, jeśli ktoś oglądał podstawową serię. Może jakiś spin-offik? ;)
0 x
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 37
x 156
Kontakt:

Kemurikusa

Post autor: Tomek » 09 kwie 2019, 15:39

Kemurikusa ma po dwóch tygodniach na koncie 10565 sztuk, jeśli chodzi o sprzedaż pierwszego woluminu wydania Blu-ray :)

Zestawienie Oricon - 01-07.04.2019
  • 1 - Mysteria Friends II - 16,402 - 16,402 - 19/4/2
  • 2 - I want to eat your pancreas (Limited Complete Pressing) - 5,922 - 5,922 - 19/4/3
  • 3 - Today's Menu for Emiya Family 4 (Limited Complete Pressing) - 5,321 - 5,321 - 19/4/3
  • 4 - BANANA FISH Blu-ray Disc Box 3 (Limited Complete Pressing) - 4,973 - 4,973 - 19/4/3
  • 5 - (BD)Kemurikusa Vol. 1 (Vol. I) - 4,813 - 10,565 - 19/3/29
  • 6 - Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai 4 (Limited Complete Pressing) - 4,575 - 4,575 - 19/4/3
  • 7 - Fullmetal Alchemist: Brotherhood Blu-ray Disc Box (Limited Complete Pressing) - 3,685 - 3,685 - 19/4/3
  • 8 - Sound! Euphonium 2 Blu-ray Box - 2,442 - 2,442 - 19/4/3
  • 9 - I want to eat your pancreas (Standard Edition) - 2,047 - 2,047 - 19/4/3
  • 10 - IRODUKU: The World in Colors Blu-ray Box 3 - 1,761 - 1,761 - 19/4/2
  • 11 - Zoku Owarimonogatari Koyomi Reverse 下 (Limited Complete Pressing) - 1,353 - 19,318 - 19/3/27
  • 12 - Tsurune: Kazemai Kōkō Kyūdō-bu Vol. IV - 1,328 - 1,328 - 19/4/3
  • 13 - Mob Psycho 100 II Vol. 001 (First Edition) - 1,295 - 1,295 - 19/4/3
  • 14 - Digimon Frontier Blu-ray Box - 1,058 - 1,058 - 19/4/2
  • 15 - Mysteria Friends I - 982 - 16,877 - 19/3/2
  • 16 - Sword Art Online: Alicization 3 (Limited Complete Pressing) - 765 - 10,327 - 19/3/27
  • 17 - Aikatsu Friends!Blu-ray Box 3 746 746 19/4/2
  • 18 - Detective Conan: The Lost Ship in The Sky - 708 - 708 - 19/4/5
  • 19 - Detective Conan: The Raven Chaser - 693 - 693 - 19/4/5
  • 20 - The Morose Mononokean II Vol. 1 Blu-ray - 692 - 692 - 19/4/3
Reżyser serii - TATSUKI - oświadczył, że nie należy spodziewać się Kemurikusa 12.2 czy nawet drugiego sezonu, na pewno nieszybko. Pochwalił się też, że pierwszy raz od niemal roku wrócił z pracy do swojego domu/mieszkania i doświadczył spania w futonie, co było tak "dobre, że aż przerażające" dla niego :lol:.

Recenzja Kemurikusa od polskiego Tanuki:
http://anime.tanuki.pl/strony/anime/798 ... a/rec/3399

Aha, w pierwszym poście krytykowałem postać Wakaby za zachowanie - końcówka serii wyjaśnia tą kwestię, więc już nic do niego nie mam :D.

Ciekawostka z napisów:
Kemurikusa ED.png
W zależności od godziny oglądania / poziomu kolorów monitora bardziej/mniej widać - w sumie znalazłem to kilka dni temu, ale że oglądałem 12 odcinek nocą po ciemku to zdziwiłem się, dlaczego niektórzy widzowie tak bardzo przywiązują do tego motywu uwagę. Czyżby wszyscy byli tacy ślepi? :D

Na Spotify można posłuchać sobie endingu w trzech wariantach: głównego śpiewanego przez Hatsune Miku, z ostatniego odcinku - śpiewanego przez bohaterki, i instrumentalnego:
https://open.spotify.com/playlist/2cOBN ... oeR0e86AZA
0 x
HENSHIN!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Animacje”