Telenowele

Forum fanów telenowel :)
Palomita
Użytkownik

Telenowele

Post autor: Palomita » 03 paź 2017, 20:19

Jakiś czas temu oglądałam wywiad z Markiem Tacherem w związku z 10. rocznicą emisji "La Hija del Mariachi".
Ciekawe, czy Kolumbia wznowiła emisję tej telenoweli.
Awatar użytkownika
[email protected]
VIP Expert
Kontakt:

Telenowele

Post autor: [email protected] » 03 paź 2017, 21:41

Jordi pisze:Z tych dwóch ewidentnie Gata Salvaje, choć to "kobyła" jak Zbuntowany Anioł. Emisja potrwa rok.
W przypadku sukcesu, byłoby to na plus:)
Jordi pisze:@Conan też myślę, że Paulinę już TV4 zawczasu mogło "klepnąć", skoro mają pierszeństwo w Televisie. Po Esmeraldzie i bardzo dobrych wynikach w 4+ (ponad 5%) mogli natychmiast zacząć działać.
Jest tyle kultowych telenowel, że spokojnie można obdzielić dwie stacje. Naprawdę jest w czym wybierać: "Luz Maria", "Paloma", "Maria z przedmieścia", "Fiorella", "Cristina", "Rosalinda", "Camila", "Brzydula", "Przyjaciółki i rywalki", "Gorzka zemsta"...

Z najnowszych telenowel tylko jedna ma w sobie ten kilmat dawnych telenowel, a mianowicie "Mi adorable maldicion" (remake znanej z Pulsu "Odmienić los").
Awatar użytkownika
Hombre
Użytkownik

Telenowele

Post autor: Hombre » 04 paź 2017, 0:36

Witam wszystkich :) Mimo, iż od lat udzielam się na forach, tutaj zabieram głos po raz pierwszy.
Johny Begood pisze:'Esmeralda' ma dotychczas najlepsze wyniki spośród wszystkich telenowel TV4 w ostatnich latach - 4.29% w 16-49 i 5.28% w 4+ (średnio ok. 367 tys widzów). To wynik dla emisji premierowych. Powtórki słabsze.
Bardzo cieszy mnie wynik "Esmeraldy". Czwórka może być zadowolona z wyboru.
Johny Begood pisze:A co sądzicie o 'Passion Morena' i 'Gata Salvaje'?
Po pierwszej emisji "Zbuntowanego anioła" pisałem na jednym z for, że godnym następcą może być właśnie "Gata salvaje", która mogłaby przejąć chociażby część widowni poprzednika. Tym bardziej, że główna bohaterka też miała temperament Milagros.

Co do wyboru telenoweli do wyemitowania, to gdy mieszkałem w Hiszpanii zauważyłem, że gusta polskiej widowni są zbliżone do tamtejszych widzów - tam też w kółko powtarzają "Nie igraj z aniołem" i inne telenowele rosa. Może pójść tym tropem i spojrzeć np. na ramówkę kanału Nova.

Patrząc na ostatni czas, to zdecydowanie lepiej iść śladem klasyków. TVP1 ma "Doktor Quinn" i "Korzenie", Czwórka "Esmeraldę". Puls już dawno powinien pomyśleć jak wykorzystać ponowny sukces "Zbuntowanego anioła". Jak napisał [email protected], "Maria z przedmieścia" stałaby się z miejsca hitem i mam nadzieję, że tą telenowelę ma już w zanadrzu Czwórka, która od lat budowała swoja pasma, jest wierna latino i nie zmienia ich godzin emisji. Jeśli Puls chce iść tym tropem, to oprócz telenowel, mógłby pomyśleć też o "Dynastii" ;)

Co do "Pasion Morena", to wałkowała ją dwukrotnie TVS, ostatnio w tamtym roku. Jeśli nowsze telenowele, to ja bym skorzystał z archiwum Romantiki, którą przecież nie każdy posiadał i postawił na "Miłość jak tequila" (Destilando Amor) lub "Miłość na sprzedaż" (Amores de mercado) z Paolą Rey, ("Kobieta w lustrze").
[email protected] pisze:Jest tyle kultowych telenowel, że spokojnie można obdzielić dwie stacje. Naprawdę jest w czym wybierać: "Luz Maria", "Paloma", "Maria z przedmieścia", "Fiorella", "Cristina", "Rosalinda", "Camila", "Brzydula", "Przyjaciółki i rywalki", "Gorzka zemsta"...
Zgadzam się. Po sukcesie "Esmeraldy" mam nadzieję na kontynuowanie pasma a więc emisję "Marii z przedmieścia", "Pauliny", "Cristiny" i "Rosalindy" :)
Ann pisze:Jakby puścili zarówno Marię jak i Manuele to pewnie byłabym pierwsza która by to oglądała :)
Co do "Manueli": oglądałem ją niedawno w oryginale i zdecydowanie to nie jest telenowela dla polskich grup 16-49 czy 4+, ale dla koneserów gatunku.
AnaPaula
Użytkownik

Telenowele

Post autor: AnaPaula » 04 paź 2017, 19:50

Moim zdaniem, jeśli emisja starszych, powtórkowych telenowel jest opłacalna, to nie zaszkodzi przypomnieć widzom kilku perełek - "Pauliny", "Cristiny" czy "Marii z przedmieścia" :)

Ale dla równowagi powinna pojawić się też jakaś premierowa telenowela :) "Pasión Morena" była już u nas dwukrotnie emitowana, więc ten tytuł lepiej sobie odpuścić, natomiast "Gata Salvaje" miałaby ogromne szanse stać się u nas hitem - klasyczna historia, znane twarze i, jak wspomniał Hombre, charyzmatyczna główna bohaterka :) Myślę, że sprawdziłaby się też "Rosa Diamante" (Telemundo 2012), "Pobre Diabla" (Azteca 2009), "Rosario" (Univision 2013), "Lo Imperdonable" (Televisa 2015) i moje małe marzenie - "El Color de la Pasión" (Televisa 2014) :)
Awatar użytkownika
justyn173
Użytkownik

Telenowele

Post autor: justyn173 » 04 paź 2017, 20:31

Do Waszej listy dorzuciłabym jeszcze "Posłańca szczęścia" ;)
Jordi
VIP Expert

Telenowele

Post autor: Jordi » 04 paź 2017, 21:31

Oj Rosa Diamante to ja byn obejrzał bardzo chętnie po polsku. Chyba najbardziej klasyczna telenowela ostatniej dekady w Telemundo - i naprawdę dobrze wyszła jako remake Perli :)
Awatar użytkownika
Kamil
VIP Expert

Telenowele

Post autor: Kamil » 04 paź 2017, 22:31

Bardzo ciekawa dyskusja ;)
Myślę, że główną rolę w wyborze telenoweli do powtórzenia powinna mieć klasyczna historia nie osadzoną konkretnie w żadnym czasie. Myśląc trzeźwo, trzeba odrzucić sentymenty :)

Zmieniamy się, zachodzi sporo zmian społecznych. Niektóre problemy będą wydawać się współczesnym widzom strasznie śmieszne ;) To musi być bardzo uniwersalne, tak jak "Esmeralda". To będzie się dobrze oglądać zawsze.

Oglądałem ostatnio ponownie "Paulinę". Ta historia również przetrwała próbę czasu, telenowela jest niezwykle dobrze zrealizowana. Praktycznie się nie zestarzała. To również się ceni. Czasami zerkam sobie na archiwalne telenowele czy seriale i niektóre z nich po prostu się niesamowicie zestarzały. Scenografia, realizacja, rekwizyty. Nawet na polskim rynku. Wszystko poza "Klanem" się zmieniło. Stare odcinki "Na dobre i na złe" czy "M jak miłość" trącą myszką. Historie też się już nie bronią. Nie jesteśmy jako widownia tacy naiwni jak dawniej.
Awatar użytkownika
[email protected]
VIP Expert
Kontakt:

Telenowele

Post autor: [email protected] » 05 paź 2017, 10:21

Trwają prace na planie "Sin tu Mirada", czyli nowej wersji "Esmeraldy": Ana Martin w typowej dla siebie roli. Znów usłyszymy jej niezawodne "Mi Niña". Zaskakujące, że Eduardo Santamarina obsadzany już w rolach ojców protagonistek.
Awatar użytkownika
Kamil
VIP Expert

Telenowele

Post autor: Kamil » 05 paź 2017, 11:23

A to mało jest 20 letnich ojców wokół? :))
Jantar
Activist
Kontakt:

Telenowele

Post autor: Jantar » 05 paź 2017, 11:59

Dorzucę swoje 3 grosze do wpisu @Kamila...

Dla mnie telenowela jest serialem, w którym na pierwszym planie zawsze są uczucia i relacje między ludźmi, czy to w ramach rodziny, bliskich i dalszych znajomych. Scenariusze w zasadzie pisze samo życie, bo czyż wielu sytuacji z telenowel nie spotykamy w życiu realnym? Autorzy scenariuszy po prostu wykorzystują różne historie z reportaży w mediach, dostosowują je do konkretnych postaci fikcyjnych, dorzucają mnóstwo innych mniej lub bardziej atrakcyjnych wątków, umiejscawiają w jakimś miejscu i czasie.

Zmienia się otaczający nas świat, technika idzie do przodu, ale relacje między ludźmi, intrygi i uczucia pozostają niezmienne od tysięcy lat. Do dziś przecież fascynuje widzów historia miłosna Kleopatry i Juliusza Cesara, a takich przykładów można by znaleźć znacznie więcej.

Osobiście nie zwracam wielkiej uwagi na "przestarzałe rekwizyty" w telenowelach. Wiemy mniej więcej, kiedy jaka telenowela była nakręcona i w zależności od tego przecież np. rekwizytami są stare telefony na kablu, a nie komórki, stare komputery z wielkimi (w znaczeniu wielkiej d...y) monitorami, a nie cienkie ekrany laptopów czy tabletów. Wyglądałoby też trochę dziwnie, gdyby dla historii umiejscowionej w latach 80-ych rekwizytami były komórki, czy tablety. Rekwizyty i scenografia muszą współgrać z opowiadaną historią, muszą ją dopełniać akcentując także różne rzeczy. To samo dotyczy kostiumów. Wyglądałoby co najmniej dziwnie, gdyby dla historii umiejscowionej na początku XX wieku bohaterka nosiła krótkie spódniczki i bluzki z dekoltem, gdy w tamtych czasach kobiety nosiły długie suknie, które były pozapinane do samej szyi i jeszcze do tego ozdobne kapelusze. Moda także się zmienia, ale kostiumy muszą być odpowiednio dobrane do czasu opowiadanej historii. Gdyby to wszystko nie było zgrane, od razu odrzucilibyśmy telenowelę jako totalnie nie wiarygodną.

Zmienił się też sposób realizacji i samej narracji, ale to są akurat elementy, na które przeciętny widz raczej mało zwraca uwagę.

W telenowelach poruszane są także tematy społeczne. Wiele z nich mniej lub bardziej się zdezaktualizowało, chociaż patrząc na to, co się obecnie chociażby u nas dzieje i na pomysły hierarchów kościelnych odnośnie kobiet i przywrócenia pełnego patriarchatu, część z nich nagle znów staje się aktualna. Nie tak dawno temu, bo zaledwie na początku ubiegłego roku, jeden z hierarchów wypowiadał się, że trzeba przywrócić patriarchat, że nie podoba mu się, że ludzie przechodząc koło księdza nie klęczą przed nim i nie całują go w pierścień lub w rękę (bo ksiądz jest namiestnikiem Boga i należy mu się bezwarunkowo takie okazywanie szacunku i uległości), że nie podoba mu się, że kobiety stały się niezależne finansowo i zawodowo, bo to jest wbrew naukom kościoła. Wszystkie wątki poruszające te tematy w telenowelach znów staną się aktualne, choć do wielu młodych to nie dociera. A to wszystko, co wyprawia nasz minister zdrowia? Znów w medycynie bierze górę ideologia katolicka, jak to było w XIX wieku. Znów wszystkie te wątki nagle staną się aktualne. Przykładów można by podać więcej, bo mimo że społeczeństwo się zmienia to jednak są ludzie, którzy chcą nam urządzić świat tak, jak było to 200, 300 czy 400 lat temu.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2017, 12:08 przez Jantar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
[email protected]
VIP Expert
Kontakt:

Telenowele

Post autor: [email protected] » 05 paź 2017, 12:05

Kamil pisze:A to mało jest 20 letnich ojców wokół? :))
Ktoś kto miał w Televisie jeszcze do niedawna status amanta nie przechodzi tak łatwo do grania seniorów rodu. Chociaż faktem jest, że Santamarina trochę się posypał, to nie 51-letni Colunga, który jeszcze kilka lat temu zagrał młodzieniaszka w "Kobiecie ze stali".

Trzeba przyznać, że jednak ostatnio Televisa mocno odświeża kadry. Protagoniści ostatnich telenowel Nathalie Lartilleux, czy Ignacia Sady Madero, to już w większości same nowe twarze i tylko David Zepeda uchował się jako ten wiecznie młody.
Ann
Użytkownik

Telenowele

Post autor: Ann » 05 paź 2017, 15:40

Ja to nie wiem czemu tak wszyscy chcą nowości i nowości. Prawda jest taka ze tej nowej "Esmeraldy" w życiu bym nie oglądała a na starą wersje patrzę jak najbardziej :) Stare telenowele moim zdaniem były duzo lepsze niż te które są obecnie produkowane. Tych nowych nie oglądam wcale - a nawet jak zaczne to wytrzymuje 15 odcinków bo sa nudne. Wiadomo ze sa wyjątki np "Kiedy się zakocham" bardzo mi sie podobało, ale w dużej większości nic nowego mi się nie podoba. Dziwię się ze stacje telewizyjne nie chcą się cofnąć do tych czasów kiedy telenowel były najlepsze (czyli właśnie czas "Esmeraldy" a nawet trochę wcześniej). Jeśli już jakaś stacja nie chce powtórek puszczać, to jest tyle dobrych starszych telenowel wyprodukowanych w tamtych czasach, których nigdy u nas nie puszczono, ze naprawdę mieli by w czym wybierać. Ja tam zawsze wychodzę z założenia ze po co mi super telenowela z 2017 na którą nie da się patrzeć ,wolałabym dobrą sprawdzoną z 1998 r. Może zaraz ktoś powie ze generalizuje, bo nie wszystkie nowe są do kitu, ale jakoś ostatnio oprócz "Kiedy się zakocham" nie trafiłam na żadną która by mnie zainteresowała na tyle żeby wytrzymać do końca.
Awatar użytkownika
[email protected]
VIP Expert
Kontakt:

Telenowele

Post autor: [email protected] » 05 paź 2017, 17:13

I taką produkcją posiadającą ten niepowtarzalny klimat dawnych telenowel jest wspominana tutaj ostatnio "Gata salvaje" z 2002 roku właśnie :)

Zgadzam się, że większość obecnych telenowel nie ma w sobie już tego "czegoś", ale zdarzają się wyjątki jak choćby często przeze mnie przywoływana "Mi adorable maldicion". Dla mnie jest jak żywcem wyjęta z tamtych lat.
Ann
Użytkownik

Telenowele

Post autor: Ann » 05 paź 2017, 17:28

Ja o "Gata Salvaje" tylko słyszałam ze była popularna, nic ponad to więc nie nie wypowiadam ;) Prawda jest taka że u nas nie puścili bardzo dużo fajnych telenowel - tak od razu do głowy przychodzi mi choćby "Corazon Salvaje" z 1993 czy Alborada z Fernando Colungą. Zawsze liczyłam że ktoś się skusi na ich emisję i się nie doczekałam ;)
Jantar
Activist
Kontakt:

Telenowele

Post autor: Jantar » 05 paź 2017, 17:36

Ann pisze:"Corazon Salvaje" z 1993 czy Alborada z Fernando Colungą. Zawsze liczyłam że ktoś się skusi na ich emisję i się nie doczekałam ;)
Ja to samo. Kilka lat temu połakomiłam się już na oglądanie tej wersji CS na youtube w oryginale, choć nie cierpię oglądania w necie na takich serwisach. Zarwałam trochę nocy, bo nie dało rady się oderwać od oglądania - kończyłam maratony jak już kompletnie nic do mnie nie docierało, gdzieś bladym świtem... Telenowela jest absolutnie rewelacyjna! Ten klimat i sceny, mnóstwo emocji które wręcz aż biją z każdego gestu... I przy tym wyjątkowo nie przegadana - dialogi często są krótkie, ale w połączeniu z gestami dają więcej emocji, niż niejedna przegadana scena w innych telenowelach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Telenowele”