Transmisje sportowe

Awatar użytkownika
Alfernando
Poster
Kontakt:

Transmisje sportowe

Post autor: Alfernando » 07 kwie 2009, 15:30

Powiedzmy sobie szczerze, że ludzie poszli na łatwiznę, choc ciężko wytłumaczyć słabą oglądalność meczu w porównaniu z innymi.
Awatar użytkownika
Peter Parker
VIP Expert

Transmisje sportowe

Post autor: Peter Parker » 07 kwie 2009, 17:00

Alfernando pisze:I co w tym śmiesznego? Spotkanie Lech - Wisła cieszyło się natomiast wielkim zainteresowaniem w... TVP2. Słaby wynik zanotował Canal+ który odkodował mecz. Tam mecz obejrzało mniej widzów niż kodowane spotkanie z piątku.
Bo FTA nie wchodzi w słupki oglądalności? Ciekaw jestem, czy gdyby liczyć też widzów FTA, to by TVP2 była tak bardzo zadowolona :]
Awatar użytkownika
Alfernando
Poster
Kontakt:

Transmisje sportowe

Post autor: Alfernando » 07 kwie 2009, 17:12

Ale jak sam mówisz słupki FTA się nie liczą. To jak wytłumaczysz fakt iż ten mecz zapowiadany jako hit obejrzało mniej osób niż mecz piątkowy. Myślę, że niektórzy abonenci wybrali spotkanie w TVP2.

Informacja niebywale ważna, a wręcz sensacyjna. Sportklub nabył prawa do pokazywania I ligi żużlowej!!! Już jutro o 22:00 na Sportklubie retransmisja z meczu Marma Rzeszów v KM Ostrów. Jestem zaszokowany. Sportklub już realizował transmisję choćby z KIA Lotos Cup, ale żużel to zupełnie co innego. Ciekawe jak to będzie wyglądało. Raczej transmisji live nie będzie, ale z każdej kolejki pewnie retransmisja. To dla mnie szok, bo raczej nie spodziewałem się iż Sportklub będzie pokazywał te rozgrywki. Z tego co widze kluby nie informują o tym zdarzeniu, ale jest ono raczej prawdziwe i jakoś nie wyobrażam sobie błędu. Przypomnę jeszcze, że spotkanie RKM Rybnik z Marmą Rzeszów miała pokazać TVS.
Evil
Junior

Transmisje sportowe

Post autor: Evil » 07 kwie 2009, 18:13

No szok, szok. Tego chyba nikt się nie spodziewał. Ale brawa dla SportKlubu, ciekawe, czy transmisje będą przygotowywane przez SportKlub, czy jakąś agencję?
Więcej o tym na mojej stronie.
Awatar użytkownika
Alfernando
Poster
Kontakt:

Transmisje sportowe

Post autor: Alfernando » 07 kwie 2009, 18:51

Ja natomiast widzów którzy nie mogą wytrzymać bez I ligi Speedway'a odsyłam do nowej telewizji internetowej www.esporttv.pl . Tam właśnie relacja z tego meczu, który pokaże Sportklub. Polecam z kilku względów. Raz mecz godny obejrzenia, dwa świetny komentarz - Maćka Kmiecika, trzy jak na stacje która dysponuje takim sprzętem świetna realizacja, w szczególności zwracam tu uwagę na belki. Wracając do kwestii Maćka Kmiecika to myślę iż ten chłopka to wielki talent, który kto wie kto wiem, być może za lat kilka będzie pracował w TV. Tego mu życzę, bo komentarz rewelacyjny. Dodam jeszcze, że opertatorem kamery był Rafał Grzywna.
______________________________________________________________________________________________________________________________________

W Lany Poniedziałek na TVS o godzinie 22:10 retransmisja meczu RKM Rybnik vs Marma Rzeszów.
mały chińczyk
Obserwator
Kontakt:

Transmisje sportowe

Post autor: mały chińczyk » 07 kwie 2009, 19:10

Ja zastanawiam się kto podejmie się komentowania speedwaya na antenie Sportklubu. Czyżby kolejny po Krzysztofie Kwiatku transfer nam sie szykuje?
Awatar użytkownika
Alfernando
Poster
Kontakt:

Transmisje sportowe

Post autor: Alfernando » 07 kwie 2009, 19:21

Krzysztof Kwiatek to on raczej tam przeszedł na zasadzie bezrobocia. Z TVP zwolnili go kilka miesięcy wcześniej. Natomiast co do speedway'a to myślę iż komentować będzie ktoś ze ścigacz.pl lub z redakcji sportów motorowych Sportklubu. Ewentualnie powiedziałbym Andrzej Milczarek lub w/w Maciek Kmiecik. Ja jestem ciekaw czy znow uniwersalnością na TVS błysnie Wojtek Kania.
Evil
Junior

Transmisje sportowe

Post autor: Evil » 08 kwie 2009, 22:21

Co do 1. ligi żużlowej w SportKlubie. Będzie jedna, 1,5 godzinna relacja w tygodniu z najciekawszego meczu kolejki w tym sezonie. Stacja nie wyklucza transmisji "na żywo" w przyszłości.

Kiepska realizacja ze strony SportKlubu. Brzydkie belki, transmisja w 4:3, nudne wywiady...
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Alfernando
Poster
Kontakt:

Transmisje sportowe

Post autor: Alfernando » 09 kwie 2009, 11:03

Jak dla mnie to realizacja meczu bardzo przeciętne. No ale na usprawiedliwienie można podać iż nie dysponują oni jakimś świetnym sprzętem. Plusem są wywiady, które tłumaczył odrazu przeciętny komentator. Nie będę mówił, że jestem zawiedziony, bo tego można było się spodziewać. Mi akurat belki się nie podobały. No nie były aż takie złe, ale mogę dać im w skali szkolnej co najwyżej 3. Cieszy jednak fakt, że Sportklub podejmuje wyzwania.
____________________________________________________________________________________________________________________________________

Wczoraj piłka wodna gościła na antenie Eurosportu2. A wszystko to za sprawą Euroligi. Oba mecze komentowali Łukasz Jaruchowski i Marek Rudziński. Niestety niewiem czemu dali Rudzińskiego do sportu o którym jego wiedza jest mówiąc delikatnie przeciętna. Natomiast Łukasz Jaruchowski który w każdej TV komentuje piłkę wodną, bo jest tak naprawdę jedynym pożądnym dziennikarzem pasjonującym się tą dyscypliną pokazał ponownie klasę. Od jutra zaś Euroliga, ale tym razem hokeistów. Polecam, gdyż będzie grał nasz Grunwald Poznań.
______________________________________________________________________________________________________________________________________

Teraz chciałbym cofnąć się w czasie, bo do roku 2004. Mamy lipiec, jest już po Euro w Portugalii. Ostatnio szukałem sobie na portalach komentarzy nt. tej imprezy. Przypadkowo natchnąłem się na portal mediaboss.pl ktorego naczelnym jest Axel. Mimo upływu lat chciałbym się odnieść do tego tekstu, gdyż znalazłem tam jeden błąd, ale o tym potem.

W pierwszej częście krytykowany jest Tomasz Jasina :) . Czytamy m.in:

Moim zdaniem nie wyraża specjalnych emocji podczas komentowania meczu, jak to robią inni. Za to jest duży minus. Gdy mamy jakąś akcję podbramkową, zaczyna za to krzyczeć. Wtedy zmienia mu się całkowicie głos. I tego także bardzo nie lubię. Cóż mogę jeszcze powiedzieć... Wszystkie mecze, które komentował, stawały się nudne i nieciekawe.

Czy ja wiem czy wszystkie mecze które on komentował stawały się nudne. No cóż mi akurat Tomasza Jasina na tej imprezie się podobał. Nie komentował źle. Myślę, że barwa głosu nie zależy od niego i za to krytyka moim zdaniem mu się nie należała. Dodam jeszcze, że dla Jasiny była to dopiero pierwsza wielka impreza, którą komentował dlatego na pewno w komentarz wkradł się pewny stres, bo wcześniej Tomek komentował ZALEDWIE KILKA ważnych meczów. Tak więc dopiero się uczył.

Następnie na krytykę wystawiony jest Maciej Iwański :) O nim czytamy m.in:

Facet dobrze myśli, ale gorzej gada. Dokładnie wszystko tłumaczy i analizuje, lecz uważam, że jego akcent i głos to kompletna pomyłka. Każde słowo "zaciąga", co brzmi dosyć dziwnie. Gdy pada bramka zawsze (za każdym razem) krzyczy "gooooooooooooooollllll", co na pewno nie podoba się kibicom prawdziwej piłki.

Już mówiłem, że barwa głosu nie zależy od komentatora. Może ją co prawda lekko zmienić, no ale całkowicie oczywiście nie. Akurat jego krzyczenie goooooooooooollllllll myślę iż podobało się kibicom. Takie jest moje zdanie. Tu też na usprawiedliwie podam, że była to jego pierwsza tak wielka impreza piłkarska. Wcześniej podobnie jak Jasina komentował niewiele jakichkolwiek meczów.

Następnie chwalony jest Dariusz Szpakowski i tu mogę się zgodzić z autorem tekstu.

Potem pochwały zbiera Grzegorz Mielcarski. Czytamy o nim m.in:

Ma dobry, spokojny głos. Zawsze coś "dopowiadał" do tego, co mówił drugi komentator. Samodzielnie nie dałby chyba rady, raczej nie nadaje się do tego. W późniejszym etapie Euro 2004 wspomagał Janusza Basałaja..

Raczej na pewno nie dałby rady. Rzadko zdarza się, że ekspert radzi sobie dobrze jako komentator.

Potem przyszedł czas na Janusza Basałaja, który na turniej przyjechał tylko na najciekawsze mecze.
Basałaj jest dobrym organizatorem, źle sobie radzi jako komentator. Dobrej atmosfery nie było też na stanowisku komentatorskim TVP podczas finalu, który to komentował w trio z G.Mielcarskim i D.Szpakowskim. Przypomnę, że z tym ostatnim był w ostrym konflikcie. Obaj panowie zmieniali się co 10-15 minut i wyobraźcie sobie jaką satysfakcje miał Basałaj, kiedy to wlasnie w jego czasie padł gol. Była to jego druga i zarazem ostatnia impreza piłkarską, którą komentował.

Potem przychodzi czas na studio. Myślę iż mogę się zgodzić z opiniami nt. Jacka Kurowskiego i Włodzimierza Szaranowicza. O ekspertach nie chce się już wypowiadać. Myślę, że to Euro w TVP wypadło bardzo dobrze. Basałaj to doskonale zrealizował. Postawił też na młodzych, gdyż przypomnę, że dla komentatorów - Jasiny, Iwańskiego a także tych komentujących skróty - Rafała Patyry i Jacka Jońcy (komentował już mecze na Euro 96, ale niewiele) były to pierwsze tak wielkie imprezy. Jacek Kurowski też wtedy debiutował.

I teraz owy błąd, który mnie poraził :)

Cytuję:
"Pod koniec Euro 2004 "zniknął". Musiał wrócić do Polski i zaaklimatyzować się do nocnego komentowania meczów w innym turnieju - Copa America."
"Iwański również pod koniec rozgrywek w Euro 2004 wycofał się, aby przygotować się do komentowania meczów Copa America."
"(...)dołączył do ekipy komentatorów ze względu na to, że Maciej Iwański i Tomasz Jasina musieli wrócić do Polski"
"Musiał zastąpić dwie osoby (patrz wyżej). "

Wyglądało to trochę inaczej niż przedstawiłeś. Janusz Basałaj miał jechać na Euro na koncówkę. Poprostu w moim mniemaniu nie chciał się trudzić komentując nieciekawe mecze. A wiadomo, że już od ćwierćfinałów były same wisienki na torcie i właśnie je chciał komentować Basałaj. Powiedziałbym nawet, że przyszedł na gotowe. Inni go wyręczyli w komentarzu słabyszch meczów, a on już zajął się hitami. Tomasz Jasina i Maciej Iwański wrócili do Polski, bo taki był plan. Komentują ćwierćfinał i wracają do kraju, bo tam będą już nie przydatni. Dla nich na 1/4 skończył się ten turniej. Poprostu zbieżność dat spowodowała, że zaraz po Euro była Copa America i Basałaj ich wyznaczył do komentarza. Natomiast czytając twój tekst dochodzę do wniosku, że musieli wrócić do Polski bo zaczęła się Copa America.

http://www.youtube.com/watch?v=ByVyo2UZ ... annel_page - tutaj mecz Arabia Saudyjska-Maroko z mundialu USA 1994, który był debiutem Basałaja.
http://www.youtube.com/watch?v=XYUevzqUb3c - Francja-Anglia Euro 2004 i wielki Dariusz Szpakowski. Olalala
http://www.youtube.com/watch?v=U97jIKn8 ... re=related - Czechy-Dania także Euro 2004. Komentuje Rafał Patyra. Prawda, że zmienił się mu głos.
http://www.youtube.com/watch?v=Umoq9F4p ... re=related - Francja-Grecja także Euro 2004. Komentuje Jacek Jońca, który mimo upływu lat nic się nie zmienił.
http://www.youtube.com/watch?v=-fEFvpXf ... re=related - tutaj mecz Portugalia-Grecja. Jednak nie jest to mecz finałowy, a grupowy. Wspominał o tym Axel. Komentował go Tomasz Jasina i Grzegorz Mielcarski.
http://www.youtube.com/watch?v=GUkBa7uMIqU - a to niesamowita ceremonia otwarcia (komentarz niepolski) z udziałem Nelly Furatdo i przebojem Forca. Estadio da Luz.

Niestety nie znalazłem finalu.
mały chińczyk
Obserwator
Kontakt:

Transmisje sportowe

Post autor: mały chińczyk » 09 kwie 2009, 11:56

A mam pyatnie odnośnie ekspertów w studiu TVP bo dokładnie nie pametam, kto wtedy tak gościł?
Awatar użytkownika
Alfernando
Poster
Kontakt:

Transmisje sportowe

Post autor: Alfernando » 09 kwie 2009, 12:01

Tomasz Wołek, Jerzy Engel, Andrzej Strejalu, Antoni Piechniczek, prof. Zbigniew Religa (gościnnie) i Jacek Gmoch. W porannych skrótach, po których były wspominane MŚ 74 występował też ŚP Kazimierz Górski.
Pawel

Transmisje sportowe

Post autor: Pawel » 09 kwie 2009, 15:28

Za nami pierwszy dzień transmisji turnieju golfowego w TVP HD. Realizacja ze strony amerykańskiej tv bez zarzutów. Polscy komentatorzy też bardzo ciekawie wszystko opowiadali. Jedyny minus to taki że cały czas słychać było amerykańskich komentatorów przez co odgłosy z pola były mocno wyciszone. Podejrzewam że niestety taki sygnał podsyłają amerykanie do Europy i TVP nie może nic z tym zrobić. Zobaczymy jak będzie dzisiaj.
piotrekbarwasny
Użytkownik

Transmisje sportowe

Post autor: piotrekbarwasny » 09 kwie 2009, 15:56

A kto komentuje?
mały chińczyk
Obserwator
Kontakt:

Transmisje sportowe

Post autor: mały chińczyk » 09 kwie 2009, 16:10

Komętują Andrzej Pearson i jego syn Jacek. Trzeba przyznać ciekawa para.
Awatar użytkownika
Axel
Activist
Kontakt:

Transmisje sportowe

Post autor: Axel » 09 kwie 2009, 17:52

Miło z twojej strony Alfernando, że przeczytałeś mój starutki tekst o Euro 2004 napisany no już 5 lat temu. :D Możliwe, że faktycznie pewne informacje się nie zgadzały z tym co wówczas napisałem ale przecież nie znam tak idealnie środowiska komentatorów tak jak ty (a chyba znasz większość komentatorów osobiście). Natomiast co do moich ówczesnych opinii co do komentatorów to nie zmieniam zdania. Tak samo jak i w 2004 roku tak i dziś są żenujący. Iwański już nie krzyczy tego wnerwiającego "goooooooolll", Jasina też nieco się poprawił ale nadal nudzi z głośników telewizora.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sport w telewizji”