Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

Dyskusja o rynku telewizyjnym w naszym kraju, opinie, komentarze.
sziraczek17
Junior
x 2
Kontakt:

• zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sziraczek17 »

Na całe szczęście programy HD mają logotypy bardzo malutkie, wręcz na małych telewizorach nie widoczne. Oznaczenia wiekowe nie są zupełnie potrzebne w dobie Internetu. W tej chwili każde dziecko ma dostęp do dosłownie każdych treści w Internecie. A każdy chyba przyzna, że nawet najodważniejsze audycje w telewizji nie dorównują temu co można obejrzeć w Internecie i to o każdej porze.
Awatar użytkownika
SzymonNP
VIP Expert
x 558
x 102
Kontakt:

Post autor: SzymonNP »

Dokładnie, a na szczęście KRRiT nie ma kontroli nad internetem, bo wtedy każda strona musiałaby mieć obok logo oznaczenie wiekowe te z TV lub PEGI :D
Obrazek
Najnowszy wpis - wejdź
27/01/10-18/07/18 Szytr Wielki | Od 18/07/18 SzymonNP
Pozdrawiam, Szymon.
Awatar użytkownika
Dijon
VIP Expert
x 5
x 11

Post autor: Dijon »

Oznaczenia emitowane cały czas na ekranie miały jeszcze taki sens 5-6 lat temu, kiedy Internet nie był jeszcze tak rozpowszechniony. Teraz metoda przestrzegania dzieci przed nieodpowiednimi treściami powinna być inna.
Awatar użytkownika
Direct
VIP Mod
x 140
x 284

Post autor: Direct »

Tylko co z tego, że kilkanaście podlegających KRRiT stacji emituje te nieszczęsne oznaczenia wiekowe, skoro obok jest ponad setka kanałów, które KRRiT nie podlegają i oznaczeń nie emitują?
Pozdrawiam, Direct
Awatar użytkownika
Patryk
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Patryk »

No to chyba bardzo dobrze, że istnieje sporo polskich kanałów, które nie zasłaniają fragmentu ekranu tymi znakami przez cały czas audycji. Oznaczenia wiekowe w formie znaku zasłaniającego fragment ekranu przez cały czas audycji powinny zostać wreszcie zlikwidowane, choć głównie nie dlatego, że prawie nikt ich nie przestrzega czy też dlatego, że treści przed którymi ostrzegają są w porównaniu z tym, co można znaleźć w internecie dość lightowe, ale dlatego, że to wielu telewidzom przeszkadza w oglądaniu i psuje estetykę obrazu telewizyjnego. Oznaczenia wiekowe mogą sobie być, ale tylko w takiej formie, która nie będzie powodować zmniejszenia komfortu oglądania i estetyki obrazu telewizyjnego. W większości krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie do telewizji systemu oznaczeń wiekowych najczęściej informacja o nich przekazywana jest w sposób, który nikomu nie przeszkadza. Aktualnie w Europie tylko w Polsce, Ukrainie, Słowacji i Węgrzech przekazuje się odbiorcom telewizji informacje o kategoriach wiekowych audycji w formie znaku zasłaniającego fragment ekranu przez cały czas audycji. Polska ma jeden z najgorszych systemów oznaczeń wiekowych w Europie :(
Obrazek
Awatar użytkownika
telefan
Obserwator
x 4
x 14

Post autor: telefan »

Ułomność oznaczeń na przykładzie stacji ZPR.

Mam od końca maja 2012 dostęp do pierwszego multipleksu nieszczęsnej naziemnej telewizji cyfrowej. Pierwszy MUX zawiera dwa kanały muzyczne należące do ZPR - Eskę TV i Polo TV. Polo TV przez całą dobę zapodaje [12]. Eska TV ma taki system iż do godziny 20 mamy [12], a kilka minut po 20 jest [16], notabene kiepsko zrobione graficznie bo nie widzę różnicy kolorystycznej. I tu mnie zastanawia dlaczego zmieniają się oznaczenia, skoro playlista dzienna i wieczorna w niczym, tak: niczym się nie różnią. A, znalazłem powód tej epokowej decyzji! Gdzieś po 1 w nocy aż do 5 jest program "Polska noc". Czyżby to był powód zmiany oznaczeń? Nie widziałem na oczy tego programu, może tam lecą teledyski hip-hopowe [klasyczny sposób zapełniana minimów muzyki polskojęzycznej w młodzieżowych stacjach radiowych ] bez cenzury i to jest usprawiedliwienie? Jeśli tak jest to dlaczego [16] nie mogą zarezerwować dla "Polskiej nocy" właśnie tylko idą na łatwiznę? W tym samym czasie na antenie Polo TV późnym wieczorem, szczególnie w "Pikantne Polo TV" pojawiają się mocniejsze nagrania zarówno w warstwie tekstowej (przysłowiowe "Na gondoli na gondoli jakaś para się...") jak i obrazowej gdyż stężenie "dup" na metr kwadratowy w teledyskach rośnie. A [12] ani drgnie. A tu [16] by się przydało, choćby po to by uchronić młode pokolenie przed disco-polo ;). Ot, polskie przestrzeganie prawa i różne pojmowanie przepisów w tej samej firmie, czyli ZPR. Takie sytuacje pokazują, iż system oznaczeń w Polsce jest... kijowy.

Tak nawiasem mówiąc VIVA w niezły sposób zintegrowała oznaczenia z oprawą graficzną ;) I te ich oznaczenia nie wyglądają jak obecne na ekranach od roku prace Platige Image.
dvbtwidz

Post autor: dvbtwidz »

Też uważam, że Pikantne Polo Tv powinno być z oznaczeniem wiekowym 16. Za dużo tam sobie pozwalają.
bartex9
Użytkownik

Post autor: bartex9 »

Ma ktoś zapa jak to wygląda na Vivie?
san.k7
Użytkownik

Post autor: san.k7 »

bartex9 pisze:Ma ktoś zapa jak to wygląda na Vivie?
VIVA ma koncesję czeską, więc jedynym oznaczeniem wiekowym jest plansza przed programami 18+.
odziom91
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: odziom91 »

Osobiście nie przepadam za tymi oznaczeniami wiekowymi. Kiedyś w poście o ATM Rozrywce pisałem, że TVN stosował odpowiednią planszę przed programami dla dorosłych i pulsujące logo TVN na czerwono przez 2-3 minuty po rozpoczęciu filmu i po reklamach. Takie rozwiązanie byłoby ok. I tak te oznaczenia wiekowe są często wyssane z palca - a lepszy byłby prosty podział na programy dla wszystkich i programy dla dorosłych - bez zabawy w cyferki, buźki i kluczyki. ^^
IVAN
Użytkownik

Post autor: IVAN »

Czytając ten wpis http://satblog.tvpolsat.info/index.php/ ... mowy_kicz/ zauważyłem pewien problem. Otóż jaki jest sens oznaczeń wiekowych, jeśli to reklamy są bardziej wyzywające niż telewizyjne audycje. Nie chcę wyolbrzymiać, jednak niektóre reklamy są dużo bardziej kontrowersyjne niż audycje, które są pokazywane zaraz po bloku reklamowym.
Awatar użytkownika
Medyk24
VIP Expert
x 528
x 1298

Post autor: Medyk24 »

IVAN pisze:Czytając ten wpis http://satblog.tvpolsat.info/index.php/ ... mowy_kicz/ zauważyłem pewien problem. Otóż jaki jest sens oznaczeń wiekowych, jeśli to reklamy są bardziej wyzywające niż telewizyjne audycje. Nie chcę wyolbrzymiać, jednak niektóre reklamy są dużo bardziej kontrowersyjne niż audycje, które są pokazywane zaraz po bloku reklamowym.
Tak, i to jeszcze bardzo często te nieodpowiednie reklamy lecą pomiędzy programami dla dzieci.
POZDRAWIAM > Medyk24
Awatar użytkownika
telefan
Obserwator
x 4
x 14

Post autor: telefan »

Oglądałem parę dni temu Polską noc na Esce TV, bo miałem okazję? I jak myślicie, czy usłyszałem Peję śpiewającego "Co cię boli?". Nie. Playlista wcale nie wywrotowa, typiczne polskie piosenki grup takich jak Wilki czy Paulli.
IVAN
Użytkownik

Post autor: IVAN »

Rosjanie od przyszłego tygodnia będą mieli własne oznaczenia.
http://satkurier.pl/news/77723/audycje- ... owymi.html
Grzelich1996
Junior

Post autor: Grzelich1996 »

Ciekawe, jak wyglądają. Mam nadzieję, że to samo będzie na Białorusi (na Ukrainie, w UT-1 stosuje się zielone kółko, które zniknęło z naszych ekranów rok temu - to kółko oznacza, że program jest bez ograniczeń wiekowych - tak jak dziś w Polsce zielony kwadrat z uśmiechniętą buzią oraz w latach 2000-2005 zielony pierścień).
http://www.youtube.pl/telefilmkoden2 - mój profil na YouTube
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rynek telewizyjny w Polsce”