Oznaczenia wiekowe w polskiej TV

Dyskusja o rynku telewizyjnym w naszym kraju, opinie, komentarze.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
x 607
x 3075

• zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

TVN24 nagina prawo jeśli chodzi o brak emisji oznaczeń wiekowych. Jednak pokazuje jeszcze podczas magazynów (np. "Firma" czy "Portfel"). Gdy oglądamy "Teraz my - dogrywkę" czy "Kropkę nad i" oznaczenia nie ma, mimo, że nie są to już programy informacyjne (a tych one nie dotyczą). No cóż - ogólnie na nich przymyka się oko, bo wszystko jest zrobione tak, aby KRRiT nie mogła się przyczepić - z jednej strony przerywają programy informacyjne reklamami (twierdząc, że to magazyny) ale nie oznaczają ich ograniczeniami wiekowymi powołując się na to, że programy informacyjne nie muszą ich mieć :D
Spooky
VIP Expert
x 2
x 3

Post autor: Spooky »

A ja na Polsat News nigdy nie zauważyłem oznaczenia wiekowego (może dlatego że mało ich oglądam), ale czy oni w ogóle je emitują?

No i przy okazji czy obowiązkowa jest emisja loga stacji? Bo TV7 Szczecin często go nie posiada.
Awatar użytkownika
Axel
Activist
Kontakt:

Post autor: Axel »

Często oglądam na Polsat News programy dokumentalne ale szczerze to jeszcze ani razu nie widziałem oznaczenia wiekowego. Może nadal nadają na koncesji brytyjskiej a nie polskiej ? :/
Awatar użytkownika
Ice
VIP Expert
x 8

Post autor: Ice »

Pewnie tak jest. A nawet jeśli to się im nie dziwię - każdy wie dlaczego.
mak_12
Użytkownik

Post autor: mak_12 »

Polsat News i TVN24 nie muszą nadawać symbolów graficznych KRRIT gdyż treści informacyjne zwolnione są z rozpowszechniania znaków.
sziraczek17
Junior
x 2
Kontakt:

Post autor: sziraczek17 »

Wogóle uważam, że poprzednie symbole były lepsze, a przynajmniej miały wiekszy sens. Przecież wiadomo, że mało kto zwraca na to uwagę. Oznaczanie powinno być tylko jedno- czerwone kółko, przy programach dla dorosłych. Dlczaego np. "Plebania" jest od 12 lat. Przecież serial ten jest praktycznie dla osób w każdym wieku, podobnie jak inne seriale.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
x 607
x 3075

Post autor: Karol »

mak_12 pisze:Polsat News i TVN24 nie muszą nadawać symbolów graficznych KRRIT gdyż treści informacyjne zwolnione są z rozpowszechniania znaków.
Treści informacyjne to nie treści publicystyczne, a tego też dużo jest w tych stacjach. Chyba tylko TVP Info i Superstacja wywiązują się z wymagań KRRiT.
Awatar użytkownika
Maciek23
VIP Expert
x 1

Post autor: Maciek23 »

Co do Polsat News to nie wiem jak wygląda sprawa koncesji. Wiem, że startowali z brytyjską i to tamtejszy urząd regulował ich poczynania. Jak jest teraz? Nie wiem. Co do TVN24 to emitują oznaczenia wiekowe przy magazynach i dokumentach - w przeciwieństwie do Polsat News.
Awatar użytkownika
Ice
VIP Expert
x 8

Post autor: Ice »

Jeśli chodzi o oznaczenia wiekowe w Superstacji - kiedyś je emitowali, potem zaprzestali a dopiero niedawno znowu powrócili do tego. :) Może KRRiTV się doczepiła i tyle. :)
Awatar użytkownika
slawomax
Użytkownik

Post autor: slawomax »

Zastanawia mnie dlaczego dzisiaj na TVP 2 film "Gruby i chudszy 2" jest od 16 lat jak (jakieś) 10 mies. temu na TVN-ie było od 12?? (Wulgaryzmy dodali) ;)
d-_-b
Awatar użytkownika
Daguchna
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Daguchna »

Bo TVP udaje, że ma misję i chroni dziewicze umysły dzieci przez przekleństwami? :P
W ogóle kwestia doboru oznaczeń to temat-rzeka, zdaje się. Niezbadane są kategorie, jakimi myślą ludzie za nie odpowiedzialni :P Zawsze przypomina mi się sytuacja sprzed dziesięciu lat, kiedy pojawiła się "pierwsza generacja" oznaczeń programów. I kiedy różne produkcje średnio-nieodpowiednie (jakieś tam filmy itp.) dostawały czerwony kwadracik, Jedynka wlepiła żółty trójkąt pierwszym odcinkom cyklu dokumentalnego "Czarny serial", poświęconemu największym polskim powojennym katastrofom. A powiedzmy sobie szczerze, że ujęcia tam pokazywane jak dla mnie nie były nijak "za zgodą rodziców". Jeżeli wolno mi będzie przytoczyć, w odcinku o wybuchu w Rotundzie widać było zabitych, jakkolwiek nie eksponowano zbyt tych "obrazków", zaś w kolejnym o katastrofie samolotu Kopernik zaserwowano dosyć długi "pokaz" ujęć zwłok ofiar, okrutnie zmasakrowanych. Pomijam już całkiem, że takie rzeczy poszły na pół godziny przed Wieczorynką. Kolejne dwa odcinki miały już chyba oznaczenie "tylko dla dorosłych", a potem następne kilkanaście wyrzucić już (słusznie zresztą) na późny wieczór. Niby nic, ale uważam to za straszny błąd. Kilka lat później zresztą Jedynka powtórzyła całą serię od początku o godzinie 14.00 (!), tym razem oznaczając wszystkie "za zgodą rodziców". Ale wtedy już nie oglądałam, więc może wyemitowano ocenzurowaną wersję?

Jeśli chodzi zaś o same znaczki, to w kwestii gabarytów wolę chyba te aktualne. Te pierwsze na TVP były wielkie jak stodoła i faktycznie zajmowały sporo miejsca na ekranie (bo akurat taki Polsat miał te same "modele" mniejsze - nie wiem, od czego to zależało :P). A jeśli chodzi o "numerację"... cóż. Sami wiecie. Żadne mi nie leżą.
Awatar użytkownika
Direct
VIP Mod
x 140
x 284

Post autor: Direct »

Podobnie jest z programem "Kuba Wojewódzki". Gdy leci premierowo w TVN o 22:30, to jest oznaczony od 16 lat, ale jak czasami są powtórki w TVN7 w okolicach 15:00, to jest od 12 lat.

Zresztą moim zdaniem obecne oznaczenia wiekowe są bezsensowne, a już pokazywanie ich przez CAŁY program to jakiś absurd. Oznaczenie powinno być tylko jedno (czerwona kropka) i być emitowana na początku i po każdej przerwie reklamowej w audycjach dla dorosłych. A jak na ekranie czerwona kropka jest cały czas, to zapewne niejednokrotnie odnosi to skutek odwrotny do zamierzonego - jak to ktoś gdzieś już napisał - siedzi sobie taki dzieciak, widzi film z czerwonym oznaczeniem (a skoro kropka jest na ekranie cały czas, to nietrudno ja zauważyć) i myśli sobie:

1. "o, to coś dla mnie"
2. "oj, kropka, nie patrzę"

Sami wybierzcie właściwy wariant :).
Pozdrawiam, Direct
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

To co może być emitowane przy każdym oznaczeniu wiekowym, dyktuje rozporządzenie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/System_oce ... h_w_Polsce

Tak poza tym - w poprzednim systemie oznaczenia różniły się nie tylko kolorem, a również kształtem, dzięki czemu korzystali z nich również użytkownicy telewizorach czarno-białych. Dużo ich nie jest, ale w wielu domach można je jeszcze spotkać. Przy wprowadzaniu obecnego systemu nie wiedzieć czemu czerwony (na czerwonym tle) kwadrat zastąpiono czerwonym kółkiem i ma taki sam kształt jak "dla wszystkich", pomimo że zachowano trójkątny kształt oznaczeń 7/12/16 (wcześniej - "za zgodą rodziców", Canal+ nazywał to "raczej dla dorosłych").

Swoją drogą - TeleTydzień w swoim programie nadal używa starych oznaczeń, sprzed 2005 roku.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Awatar użytkownika
Direct
VIP Mod
x 140
x 284

Post autor: Direct »

Nie tylko TeleTydzień. Tak samo jest w TeleMax, SuperTV, KurierTV i KropceTV, z którymi miewam styczność. W innych pewnie też używają starych oznakowań.
Pozdrawiam, Direct
sziraczek17
Junior
x 2
Kontakt:

Post autor: sziraczek17 »

Oznaczenia powinny być emitowane wyłącznie na początku filmu bądź programu. Uważam, że znaczki 7/12/16 są całkiem bez sensu, gdyż wątpie aby ktoś się tym przejmował, a zasłaniają nie potrzebnie film. Z resztą w tej chwili TVP w czasie filmu daję czasem w rogu zapowiedzi, lub pod znaczkiem reklame jakiegos programu. To także jest wkurzające, szczegolnie jak ktoś chce nagrać sobie jakiś film.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rynek telewizyjny w Polsce”