Format 16:9 w polskich stacjach telewizyjnych

Dyskusja o rynku telewizyjnym w naszym kraju, opinie, komentarze.
Awatar użytkownika
Kamil
VIP Expert
Kontakt:

Post autor: Kamil » 06 lip 2008, 23:38

Od kilku lat sukcesywnie wprowadzany jest w wielu telewizyjnych produkcjach format nadawania obrazu 16:9. Postanowiłem napisać co mi się podoba a co powinno zostać według mnie poprawione i zmienione.

WADY:
1. TVP emituje w letterboxie normalne logo tylko obniżone. W panoramicznych telewizorach wygląda to okropnie.
2. Grafika ekranowa w TVP (paski z informacjami, reklamy innych programów) jest strasznie rozciągnięta, nawet zwykłe napisy które wydają się ekstremalnie spłaszczone.
3. Polsat cały czas na panoramiczne produkcje nakłada różne informacje i reklamy po za "obszarem ochronnym ekranu".
4. Telewizja PULS tworzy swoje zapowiedzi w 16:9 ale nakłada po za obszar obrazu swoje logo.
5. Wydarzenia telewizji Polsat są w formacie 16:9 czy 4:3? Bo oglądając je można nabrać wątpliwości...
6. Zmiana formatu nadawania trwa zbyt długo. Niektóre programy nadawane z małych pomieszczeń, obsługiwane przez 3.4 kamery powinny być już dawno zmienione z 4:3 na 16:9 (Call TV, Lotto, Familiada).
7. Telewizja TV4 nie uznaje formatu 16:9 .

ZALETY:
1.Bardzo dużo programów w tym roku rozpoczęło nadawanie w 16:9 m.in: Szymon Majewski Show, Rozmowy w toku, Sędzia Anna Maria Wesołowska, Na Wspólnej, Złotopolscy, Plebania)
2. TVN emituje mniejsze logo w produkcjach panoramicznych.
3. Wszystkie nowe programy są w 16:9.

A wy drodzy forumowicze. Co poprawilibyście w tej liście, co dodali? Czekam na propozycje.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator

Post autor: Karol » 07 lip 2008, 0:45

cmabb93 pisze:1. TVP emituje w letterboxie normalne logo tylko obniżone. W panoramicznych telewizorach wygląda to okropnie.
Logo nie jest obniżane. Przy emisji programów nagrywanych w 16:9 włączane jest rozciągnięte w pionie logo i przy przełączaniu w letterbox logo to wtedy się zwęża.

Logo wcale nie jest obniżane. Zauważ, że zanim realizator emisji włączy letterbox, logo przez chwilę jest rozciągnięte, bowiem tak wstawiane jest na ekran w oryginalne podczas emisji programów nagrywanych w 16:9. Dopiero po zwężeniu ekranu ma z powrotem normalny kształt.
Awatar użytkownika
Zonk
Użytkownik

Post autor: Zonk » 07 lip 2008, 2:48

Co do Wydarzeń: są w 16:9, ale w Polsacie głównym mamy wersję Pan&Scan. Wersja panoramiczna tylko na Polsacie News oraz Polsacie 2 (powtórka Wydarzeń o 20:00, ale w formacie 16:9)

Obecne zaplecze nie pozwala na całkowite przejście na format panoramiczny. Na zachodzie to rozwiązanie (które zaczęto eksploatować już dekadę temu) nadal nie zdominowało formatu emisji.
Awatar użytkownika
Maciek23
VIP Expert

Post autor: Maciek23 » 07 lip 2008, 3:01

Część filmów w TVP była już wcześniej zarejestrowana na taśmie w formacie dostosowanym do 4:3 czyli w letterboxie (częściowo za sprwą dystrybutorów a dawniej dla wygody emisanta), dlatego przy niektórych (lecz na prawdę nielicznych) produkcjach logo nie jest w obszarze widocznym dla widza posiadającego telewizor 16:9 przy włączonej funkcji zoom i znajduje się na czarnych pasach.

Jest także drugi przypadek kiedy emisja dostaje już obraz od razu w letterboxie i logo jest w obszarze kaszety. Przy niektórych relacjach na żywo, np. z koncertów, gdzie stosowany jest dosył z ośrodków (dwóch różnych) lub z innych kilku źródeł i miksowany jest w Warszawie (np. koncert Hymnów z okazji rocznicy śmierci Papieża) lub kiedy zachodzi potrzeba dodawania jakiś większych elementów graficznych czy filmowych a nie można tego zrobić ani w wozie transmisyjnym ani w głównej emisji.

Odbiorem takich sygnałów z wielu źródeł i ich obróbką zajmuje się reżyserka studia 8. Nie wiem niestety dokładnie gdzie ona się znajduje bo w tej części Warszawskiej siedziby TVP nigdy nie byłem. Wówczas sygnał "obrobionego" przekazu trafia już do emisji głównej w formacie 4:3 letterbox i logo również jest w obszarze czarnych pasów.
Awatar użytkownika
Kamil
VIP Expert
Kontakt:

Post autor: Kamil » 07 lip 2008, 13:42

Zonk pisze:Co do Wydarzeń: są w 16:9, ale w Polsacie głównym mamy wersję Pan&Scan. Wersja panoramiczna tylko na Polsacie News oraz Polsacie 2 (powtórka Wydarzeń o 20:00, ale w formacie 16:9)

Obecne zaplecze nie pozwala na całkowite przejście na format panoramiczny. Na zachodzie to rozwiązanie (które zaczęto eksploatować już dekadę temu) nadal nie zdominowało formatu emisji.
Czyli Polsat pracuje nad tym aby także Wydarzenia pojawiły się w 16:9?
Awatar użytkownika
Karol
Administrator

Post autor: Karol » 07 lip 2008, 14:23

Nie musi pracować. Przecież do emisji "Wydarzeń" zarówno na antenach Polsatu jak i Polsatu News wykorzystywany jest ten sam sprzęt, więc emisja w 16:9 w paśmie ogólnopolskim nie sprawiłaby problemu. Pytanie jednak czy zadziałałoby to na korzyść stacji i programu? Nie każdy w końcu lubi oglądać wiadomości z czarnymi pasami u góry i u dołu, nie każdy też ma telewizor panoramiczny lub ewentualnie funkcję pan&scan.
Czaja
Obserwator

Post autor: Czaja » 07 lip 2008, 15:42

cmabb93 pisze:7. Telewizja TV4 nie uznaje formatu 16:9 .
TV4 wyemitowała w weekend oba mecze Polska-Chiny w formacie 16:9. Pierwszy raz widziałem aby ta stacja nadała w tym formacie program na żywo. Ale zrobili tak pewnie dlatego że obraz nadawany był z Polsatu Sport.
Awatar użytkownika
Kamil
VIP Expert
Kontakt:

Post autor: Kamil » 07 lip 2008, 15:47

No nie... i logo było dostosowane do formatu 16:9?
Ogrodnik99

Post autor: Ogrodnik99 » 07 lip 2008, 16:27

cmabb93 pisze:No nie... i logo było dostosowane do formatu 16:9?
Nie. Było takie jak zawsz.e Nieiwelka część loga była na czarnym pasie.
cmabb93 pisze:6. Zmiana formatu nadawania trwa zbyt długo. Niektóre programy nadawane z małych pomieszczeń, obsługiwane przez 3.4 kamery powinny być już dawno zmienione z 4:3 na 16:9 (Call TV, Lotto, Familiada).
Z tym pogrubionym zgadzam się jak najbardziej.
cmabb93 pisze:Telewizja TV4 nie uznaje formatu 16:9 .
Co masz na myśli. Są nieliczne audcyje nadawane w 16/9. Mam na myśli "Dekoratornię" (całkowite 16/9 tzn. czołówka i program w 16/9) oraz "Galileo" (czołówka i fragmenty programu w studio w 4/3, materiały w 16/9).
cmabb93 pisze:3. Polsat cały czas na panoramiczne produkcje nakłada różne informacje i reklamy po za "obszarem ochronnym ekranu".
Oraz logo jest tylko obniżane

Co do "wydarzeń" to dużym plusem byłoby nadawanie na Polsacie w 16/9 ale minusem jest, że wtedy cała grafika jest dziwna. Te obrazki przed materiałami w studio są strasznie przesunięte na prawo. Wygląda to okropnie. Minus dla mnie dla Polsatu2, który raz zminiejsza logo na potrzeby 16/9 a raz tylko obniża je :/
Awatar użytkownika
Kamil
VIP Expert
Kontakt:

Post autor: Kamil » 07 lip 2008, 16:52

Co masz na myśli. Są nieliczne audcyje nadawane w 16/9. Mam na myśli "Dekoratornię" (całkowite 16/9 tzn. czołówka i program w 16/9) oraz "Galileo" (czołówka i fragmenty programu w studio w 4/3, materiały w 16/9).Galileo jest w 16:9 bo reportaże pochodzą z Niemiec. Tam program nadawany jest w 16:9.
Co do "wydarzeń" to dużym plusem byłoby nadawanie na Polsacie w 16/9 ale minusem jest, że wtedy cała grafika jest dziwna. Te obrazki przed materiałami w studio są strasznie przesunięte na prawo. Wygląda to okropnie. Minus dla mnie dla Polsatu2, który raz zminiejsza logo na potrzeby 16/9 a raz tylko obniża je :/
Tak jak wspomniał Karol, Polsat jest stacją ogólnokrajową ogląda ją prawie każdy, a liczba standardowych odbiorników 4:3 jest ciągle znacznie wyższa niż panoramicznych 16:9. Nie każdy lubi mieć dwa czarne paski u góry ekranu chociaż w przypadku "Wydarzeń" kiedy redakcja korzysta już z zdjęć panoramicznego Polsatu News jest wg mnie . konieczne". Przypominam sobie że tak na początku roku czeski serwis informacyjny Televizní noviny tv NOVA rozpoczął nadawanie w 16:9 i HD. Pamiętam też narzekania widzów bo mieszkam nie daleko czeskiej granicy, i co nie co słyszałem. Ale teraz wszyscy się przyzwyczaili. Myślę że 16:9 to konieczność w dzisiejszych czasach i nie ma nawet bata żeby było inaczej.
Evil
Junior

Post autor: Evil » 08 lip 2008, 8:39

cmabb93 pisze:Myślę że 16:9 to konieczność w dzisiejszych czasach i nie ma nawet bata żeby było inaczej.
Hehehe. Niby dlaczego konieczność? Mimo, że mam telewizor 16/9 to nie płakałbym, gdyby serwisy informacyjne nie były w tym formacie. Może jeszcze TVP Info w HD?
Awatar użytkownika
Kamil
VIP Expert
Kontakt:

Post autor: Kamil » 08 lip 2008, 9:57

I co robisz z tym fantem Evil oglądasz rozciągnięty obraz czy przycinasz obraz wraz z paskami belkami itp?

Dopiszę się tutaj...
Z dyskusji usunięto nie wnoszącą nic do tematu złośliwość pod adresem użytkownika cmabb93 oraz odpowiedź samego zainteresowanego. Z personalnymi zaczepkami zapraszam na jakieś inne forum.... - Majkell
Awatar użytkownika
Misiekfan
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Misiekfan » 18 sie 2008, 11:30

Na Polsat News nawet po zmianie formatu są ostatnio ucięte paski informacyjne...
Wszystko o Brendzie i panu Whiskersie
Jestem raczkującym userem, proszę o Wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Kamil
VIP Expert
Kontakt:

Post autor: Kamil » 18 sie 2008, 12:05

Czy Polsat News zmienił format nadawania na 4:3? Bo z tego co wiem to od zawsze nadawał w 16:9
Awatar użytkownika
andrzej204
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: andrzej204 » 18 sie 2008, 16:33

Nie, dalej nadaje 16:9
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rynek telewizyjny w Polsce”