PTK1 / PTK2 (1995-1998)

Stacje telewizyjne, które zniknęły z polskiego rynku.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 84
x 421
Kontakt:

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

• zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Taka ciekawostka dotycząca mojego posta napisanego na pierwszej stronie. Mam w końcu potwierdzenie, że mnie pamięć nie myliła i przed papierową "Twoją Wizją" rzeczywiście istniał inny periodyk - skierowany do klientów kablówki.

Magazyn nazywał się "Telemozaika - Miesięcznik Abonentów PTK" - pierwszy numer miał wyjść w październiku 1997 roku :)

Potwierdzenie:
Brawo kablowa !!! - pl.rec.telewizja - 28 paź 1997 (post z usenetu zredagowany przeze mnie, aby lepiej można było czytać)
https://groups.google.com/g/pl.rec.tele ... I8qFQWYZsJ
Gratuluje Polskiej Telewizji Kablowej ukazania się pierwszego numeru "Telemozaiki - Miesięcznika Abonentów PTK".

Wyjąłem go właśnie ze skrzynki pocztowej (28.10.97.). Dziękuję przede wszystkim za to, ze mogę się wreszcie dowiedzieć jakie atrakcje ominęły mnie w październiku. Tylko nie wiem czy do 30-ego zdarzę wysłać odpowiedzi na zagadki. :(((

Czyżby znowu zdrożał abonament ? :(

Znalazłem również inny post będący także (sic!) oburzeniem. Z niego wynika, że magazyn istniał jeszcze w marcu 1998, czyli niewiele przed startem Wizji TV.
https://groups.google.com/g/pl.rec.tele ... 0Cyg0CiKIJ

W Google po wpisaniu "Telemozaika PTK" znalazłem jedynie 3 wpisy. Zawierają one nazwę, ale tylko jeden pochodzi z ówczesnych czasów - skany "Informatora Gdańskiego Klubu Fantastyki" - luty 1998 roku :D
http://www.gkforgpl.da9.prothost.com/fi ... %20105.pdf
Telemozaika.jpg
Trochę sobie poczekaliśmy na te polskie Sci-Fi Channel ;) Widać, że nie wszystkie pomysły Wizji TV udały się.
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 84
x 421
Kontakt:

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

Godzinny magazyn "Dookoła Sławy" z anteny PTK2.
Magazyn przygotowywany w ośrodku w Warszawie.
Po wgraniu w zestawy taśm emisyjnych, kopiowany i rozsyłany z Gdańska do wszystkich ośrodków terenowych w Polsce.
Z dzisiejszej perspektywy bardzo prostacki pomysł na program, za to jak na ówczesne czasy (brak telewizji tematycznych/youtube) bardzo sensowny. Pod koniec jest też polski materiał.
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
x 672
x 3494

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

Post autor: Karol »

Materiał zatytułowany "Technika w PTK". W zasadzie jest to opis wideo tego, o czym już napisałem i generalnie o czym słyszałem już wcześniej. Film jest po prostu niesamowity, a jego ówczesny autor przy digitalizacji zdecydował się na tekstowy opis pokazywanych miejsc w pomieszczeniach emisyjnych PTK.

Warto zwrócić uwagę na techniczne przygotowanie, wydawać by się mogło, że względnie "amatorskich" przedsięwzięć, a jednak pod amerykańskim skrzydłem, stąd zapewne połączeniem multum markowego sprzętu emisyjnego, mikserów, komputerów, dupereli z polskimi możliwościami lokalowymi :lol:

Kilka istotnych faktów wynikających z materiału. Kanał INFO PTK robiony był na Amidze 3000 poprzez program Scala - moja lokalna kablowka tłukła go jeszcze kilka lat temu. To druga połowa lat 90-tych, a Amiga była graficznym cudem jak na tamten okres. Tego samego sprzętu używano do wrzucania grafiki na ekran - podobnie robiły inne telewizje kablowe, ATV a nawet Polsat 🙂

Z filmu można również wywnioskować, że praca na emisji PTK1 była nie tyle trudna, co absorbująca. Zakładam, że względnie skromny zespół miał dość sporo na głowie - od nadzoru kanału lokalnego, który był robiony względnie na świeżo, po edycję teletekstu, odbieranie telefonów, pilnowanie PTK2 (tworzonego w innym pomieszczeniu w sposób seryjny), montaż reklam, usuwanie usterek, itd, itp. Generalnie według moich informacji, osoby, które robiły program PTK2 nie odpowiadały za program lokalny - przynajmniej do momentu likwidacji kanału krajowego. "Dwójką" zarządzała centrala w Warszawie, a montażem zajmował się oddział w Gdańsku, co już oczywiście wiecie.

Aha. I dowidziałem się, że do emisji MTV (zapewne Europe), PTK wpinalo polskie reklamy xD
Awatar użytkownika
Maciek23
VIP Expert
x 1
x 1

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

Post autor: Maciek23 »

Dodajmy, że budynek sąsiaduje z Gdańskim oddziałem TVP "przez płot". W budynku z filmu jeszcze przez długie lata mieściło się biuro obsługi klienta UPC. Widoczne na nagraniu wielkie anteny do odbioru programów satelitarnych zaczęły stopniowo znikać, z tego co pamiętam, w okolicy 2012 roku. Obecnie oba budynki (są to dwa bliźniacze budynku bezpośrednio przy ulicy Czyżewskiego - 38 i 40, PTK było w budynku 40, przed wjazdem do TVP - budynek 42) są prawie niezagospodarowane. W przeszłości w budynku 40 mieściło się między innymi radio Hit Fm, czyli Trójmiejski oddział radia ESKA, a także siedziba agencji artystycznej KONTAKT Grzegorza Furgo, obecnie polityka KO/Nowoczesnej.

Co ciekawe PTK używało do emisji, z tego co widzę na filmie, magnetowidów formatu SVHS. Jednak montaż bloków i pewnie także programów własnych/zapowiezi, odbywał się na profesjonalnym formacie Betacam SP. Pewnie także z tego powodu, że filmy i seriale od dystrybutorów były dostarczane na takich właśnie kasetach.

Ciekawi mnie insert lokalnych reklam na MTV - na jakiej zasadzie się odbywał. "Ręcznie", czy za pomocą wysyłania jakiegoś sygnału, który uruchamiał odpowiednio emisję kasety z przygotowanym blokiem...
Spooky
VIP Expert
x 5
x 10

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

Post autor: Spooky »

Maciek23 pisze: 05 kwie 2021, 4:04 Ciekawi mnie insert lokalnych reklam na MTV - na jakiej zasadzie się odbywał. "Ręcznie", czy za pomocą wysyłania jakiegoś sygnału, który uruchamiał odpowiednio emisję kasety z przygotowanym blokiem...
Z tego co się orientuje to w którejś linii był zaszyty sygnał, podobnie jak jest z flaga WSS. Często to było wykorzystywane głównie w USA, w kraju po raz pierwszy spotykam się z takim urządzeniem.
Kacper.m
Użytkownik
x 2
x 18

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

Post autor: Kacper.m »

W USA standardem było wgrywanie lokalnych opt-outów reklamowych do kablówki, na większości kanałów. Sposób realizacji w latach 80./90. wykorzystywał komunikację z lokalnymi oddziałami poprzez kody DTMF nadawane na drugim dźwięku stacji.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 84
x 421
Kontakt:

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

Co do DTMF - 4:52 / 6:00 (w latach 80 jeszcze słyszany na antenie)

I coś nowszego... CNN w wersji SD w 2020 roku (autor połączył pierwszy i drugi, cichy dźwięk z nagranego przez siebie materiału telewizyjnego na komputer).
HENSHIN!
Kostka
Obserwator
x 3
x 83

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

Post autor: Kostka »

Kacper.m pisze: 05 kwie 2021, 18:31 W USA standardem było wgrywanie lokalnych opt-outów reklamowych do kablówki, na większości kanałów. Sposób realizacji w latach 80./90. wykorzystywał komunikację z lokalnymi oddziałami poprzez kody DTMF nadawane na drugim dźwięku stacji.
Podobnie robiły (i do dziś nawet robią) rosyjskie stacje, tylko że nadające naziemnie. Też one wgrywają opt-outy lokalne z własnym blokiem reklamowym i również jest sygnał DTMF w trakcie dżingla.
Identyczna taktyka stosowana jest w radiu, także przy serwisach informacyjnych.
Kacper.m
Użytkownik
x 2
x 18

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

Post autor: Kacper.m »

Awatar użytkownika
Maciek23
VIP Expert
x 1
x 1

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

Post autor: Maciek23 »

Bardzo ciekawe, przyznam się, że nie znałem tego systemu. Kojarzyłem tylko system stosowany kiedyś w insertach reklam za pomocą maszyn z kartrydżami zawierającymi krótkie taśmy magnetyczne (stosowany głównie w UK) - tam wyzwalanie odbywało się przez odpowiedni znak w prawym górnym rogu ekranu, teoretycznie poza polem widzenia większości telewizorów kineskopowych :)

Jako ciekawostkę dodam, że obecnie budynek z nagrania jest całkowicie opustoszały, a na drzwiach wejściowych wisi kartka z informacją o wyłączeniu z użytkowania instalacji elektrycznej w budynku z datą ze stycznia 2021 ;)

Nadal funkcjonuje jeszcze budynek 38, gdzie ostały się pojedyncze biura - jednak żadne z nich nie jest już związane z mediami.
Awatar użytkownika
Marcin3City
Użytkownik
x 16
Kontakt:

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

Post autor: Marcin3City »

Post autor: Karol » 27 sty 2021, 17:56
„Coś pięknego. Pojawił się człowiek z PTK, który dzieli się swoimi archiwaliami z trójmiejskich telewizji - PTK1, PTK2, Sky Orunia... Po prostu SZTOS!”

Witam wszystkich.
To ja jestem tym człowiekiem, który się pojawił na YT ze swoim archiwum, a tu pojawiłem się na zaproszenie Karola, któremu dziękuję 😊 Może kilka słów o sobie. W 1995 pracowałem w prywatnej stacji SKY Orunia. Na początku stacja była piracka, ale od 95 otrzymała koncesję. Byłem tam operatorem i montażystą. Tu dla zainteresowanych materiały z mojego kanału poświęcone SKY Oruni.
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... NO2NN5M_3O

Od 1996 rozpocząłem pracę w Polskiej Telewizji Kablowej na emisji kanału PTK2.
Praca była absorbująca, jak słusznie wspomniał Karol w swoim poście pod filmem ze sprzętem. Było dużo tematów do ogarnięcia, zwłaszcza, gdy rozpoczęła się równoległa emisja kanału PTK1 na drugim biurku. Od 1997 doszła nam produkcja programów katolickich, które były emitowane przed transmisją mszy z Archikatedry Oliwskiej. Na emisji pracowaliśmy wspólnie z Piotrem Ryckowskim (realizator TVN, który zmarł w grudniu 2020). W 1998 dołączył do nas Mariusz, bo już się nie wyrabialiśmy. Zdjęcia, montaż, emisja, a w niedzielę transmisja mszy. Cały tydzień zawalony i jeszcze w każdą niedzielę, sylwestra, święta, transmisja o stałej godzinie. Piotr stał przy głównej kamerze, drugą miałem zdalnie sterowaną na filarze, a ja realizowałem w zakrystii. W późniejszych latach zmieniali się koledzy przy kamerach i robiliśmy to we trzech. Naliczyłem 531 transmisji zrobionych na żywo 1997-2004. Trochę tego było. Ten przedział historii zapewne pojawi się u mnie na kanale. W latach 2007-13 współpracowałem z TVP jako operator pracując równolegle w UPC, z którym jestem związany zawodowo do dnia dzisiejszego. Trochę fotek z pracy w TVP znajduje się tutaj: https://www.facebook.com/fotofall.3miasto/
Mam odruch dokumentowania wydarzeń, stąd zachowane filmy i fotorelacje. Niedługo wstawię film z zalania PTK w 1998. To będzie masakra, jak zobaczycie dziesiątki profesjonalnych urządzeń w szlamie. Straciłem tam moją prywatną Amigę 1200 i sporo archiwalnych programów, które robiłem. Część się zachowała, bo leżała na Betach w domu.
To tak po krótce, aby Was nie zanudzać. Przejrzałem posty od początku i mogę skorygować kilka spraw:

Post autor: Tomek » 19 wrz 2006, 14:35
„kisiel205 pisze:Wracając do PTK 2 to ten emitował Muminki jako pierwszy
Za przeproszeń, co ty za piep*sz!!! PTK 2 nigdy emitowała Muminków. Nawet na www.anime.info.pl o tym nie pisze. Nie wypowiadaj się na tematy, na które nie masz pojęcia.
Poza tym na TVP1 oglądałem muminki na długo przed tym jak miałem Polską Telewizję Kablową, nie mówiąc już o istnieniu kanału”

PTK2 emitowała Muminki. Sam je puszczałem. Był to chyba 1996. Mam na swoich ocalałych taśmach kilka odcinków. Pewnie też je wstawię. Dodam, ze Inspektor Gadżet, Zaczarowany ołówek, Gustaw też były emitowane i dziesiątki innych filmów rysunkowych, które posiadam na Betach.

Obrazek

Post autor: Karol » 30 paź 2020, 1:04
„Rarytasów ciąg dalszy. Trójmiejskie przerywniki z tzw. lotu ptaka, ale i z poziomu gruntu w PTK1. Możliwe, że dowiem się o nich czegoś więcej”

Pejzaże Miasta były wieczornym konkursem z udziałem telewidzów. Fakt, że dużo się pojawiało zdjęć lotniczych i może tak to wygląda, że to przerywnik. Konkurs był emitowany około 20 w PTK1. Zadaniem dla telewidzów było opisanie trzech miejsc konkursowych wmiksowanych w podkład prowadzący (lotniczy, lub inny). W trakcie trwania programu odbieraliśmy telefon, ogłaszaliśmy zwycięzcę wpisując w scrolla (Amiga 3000) nazwisko laureata.
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... WvIg0z2hOx
Obrazek

Post autor: Maciek23 » 05 kwie 2021, 4:04
„Ciekawi mnie insert lokalnych reklam na MTV - na jakiej zasadzie się odbywał. "Ręcznie", czy za pomocą wysyłania jakiegoś sygnału, który uruchamiał odpowiednio emisję kasety z przygotowanym blokiem...”

W magnetowidzie S-VHS Panasonic była umieszczona taśma z wgranymi blokami lokalnymi, które miały się pojawić w MTV. Specjalny komputer widniejący na nagraniu służył do przygotowania odpowiednich skryptów programujących zestaw, już nie pamiętam czy to był DOS, ale chyba tak. Cała instrukcja zajmowała kilka stron A4. Komputer dostawał impuls, prawdopodobnie zaszyty w linii i magnetowid rozpoczynał pracę ustawiając się wcześniej przy zaprogramowanej reklamie. W MTV w tym czasie emitowane były zapychacze. W każdym razie nie był to system używający tonów DTMF

https://www.radiomuseum.org/r/panasonic ... 350_b.html

Magnetowid, klawiatura i monitor to część zestawu insertującego.

Obrazek

Reszta część zestawu. Panel 3 to TBC

Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2021, 2:07 przez Marcin3City, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
x 672
x 3494

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

@Marcin3City Z tymi "Pejzażami miasta", to przyznaję rację. Na nagraniu z anteny widać przelatujące napisy promujące konkurs oraz jego logo - wystarczy przewinąć materiał. Po prostu autor kanału na YT nazwał je "przerywnikiem" 🙂

Rozumiem, że Twoje odcinki nie posiadają żadnych grafik konkursowych, bo te były dodawane już na emisji w czasie rzeczywistym? 🙂

A jak to jest, że korporacyjne logo PTK1 w formie "1ptk" nie trafiło na ekran, tylko korzystno z jakichś domyślnych (dla Amigi?) czcionek?
Awatar użytkownika
Marcin3City
Użytkownik
x 16
Kontakt:

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

Post autor: Marcin3City »

Dokładnie tak. Każdy z nas (emitujących) miał swoje podkłady. To co tu widać na pewno puszczał Piotr. Poznaje po muzyce. Tu była dowolność interpretacji. Ja raczej preferowałem np. Acoustic Alchemy, którą słychać w podkładach na moim kanale. Dziś o 18 odpala się 4 część z lotu ptaka - zapraszam https://www.youtube.com/watch?v=HytHXvx0kj8
Z tym logiem to były jaja. To duże było wgrywane na montażu. To małe było wypuszczane z tytularki, a nie z Amigi. Z Amigi widać na filmie logo Pejzaże miasta. Prawy dół. Zaraz poszukam tą tytularkę i wkleję.

To tytularka, z której wypuszczałem małe logo, ale jak montażyści wgrali mi w materiał to duże, to musiałem jechać z tym wgranym. To na początku PTK1, potem została tylko tytularka. Z PTK2 nie było problemu, zawsze było wgrane. Denerwowało mnie to, że nie mogę tego loga przesunąć bardziej w lewo. Niestety to ten "bezpieczny margines" w tytularce, a nie brak zmysłu graficznego powodował to co widniało na ekranie. Musiałem z tym żyć ;)

Tu dokładnie to widać. Z amigi leci Muzyczna Prywatka, z tytularki małe logo.
Załączniki
Tytularka.JPG
Logo2.JPG
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2021, 12:25 przez Marcin3City, łącznie zmieniany 1 raz.
Kostka
Obserwator
x 3
x 83

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

Post autor: Kostka »

@Marcin3City Wszystkie obrazki które chciałeś wstawić nie działają.
Możesz je dać np. na https://imgbb.com/upload żeby działały?
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
x 672
x 3494

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

Można je dać jako załącznik do posta. Hostingi mają to do siebie, że kiedyś znikają. 🙂
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zlikwidowane kanały telewizyjne”