PTK1 / PTK2 (1995-1998)

Stacje telewizyjne, które zniknęły z polskiego rynku.
Awatar użytkownika
Marcin3City
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 14 kwie 2021, 22:58
x 21

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin3City »

A to dziwne. Hostowałem je ze swojego Dropboxa. Tak też robiłem zawsze na swoi forum wspólnoty. U mnie wszystko wyświetla się prawidłowo, ale skoro piszesz, ze nie widać, to spróbuję tak jak napisał Karol.

- Dowód na emisję Muminków w kanale PTK2 ;)
Muminki w PTK2.JPG
- Logo PTK1 wgrywane przez montażystów na samym początku powstania tego kanału
Pejzaże Miasta.JPG
Pejzaże Miasta.JPG (46.85 KiB) Przejrzano 3467 razy
- Magnetowid do insertu reklam w MTV
MTV1.JPG
- Dalsza część zestawu do insertu reklam. Panel 3 TBC obsługujący cały kanał PTK2
MTV2.JPG
Mam nadzieję, że teraz widać i sorrki za skuchę.


Może jeszcze potwierdzę definitywnie datę ostatniej emisji PTK2 w Gdańsku.
Było to w środę 2 września 1998. Na mój dyżur emisyjny przyszli koledzy z produkcji i wspólnie przełączyliśmy
"hebel" na elektronicznej krosownicy, uruchamiając planszówkę z Amigi. Na dowód, zbliżenie kalendarza, na którym
widać znacznik na 2 września 1998. Mam w nawyku codzienną zmianę znacznika, więc musiał to być ten dzień ;)
koniec emisji kalendarz.jpg
koniec emisji kalendarz.jpg (13.34 KiB) Przejrzano 3399 razy
Czekamy na ostatnią pozycję programu
02.jpg
Ostatnia plansza ProCable
03.jpg
Wszystkie rączki na heblu
04.jpg
I to jest ułamek sekundy po zakończeniu ostatniej emisji - temat mamy wyjaśniony :)
05.jpg
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2021, 20:59 przez Marcin3City, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Kostka
Activist
Posty: 2596
Rejestracja: 12 paź 2019, 15:43
x 1386
x 740

PTK1 / PTK2 (1995-1999)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kostka »

Teraz już wszystko widać ;-) Dzięki :)
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

PTK1 / PTK2 (1995-1998)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

@Marcin3City Niesamowite ekskluzywne materiały, które na publikację czekały 23 lata 🙂

Czy ostatnia emisja PTK2 nastąpiła równocześnie w całej w Polsce, czy może każdy ośrodek decydował o tym we własnym zakresie? Jak długo pociągnęło jeszcze PTK1 Gdańsk?
Awatar użytkownika
Marcin3City
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 14 kwie 2021, 22:58
x 21

PTK1 / PTK2 (1995-1998)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin3City »

Tego nie jestem pewien, ale podejrzewam, że tak. Od nas szły montowane kasety w teren. Gdybym posiadał następny dzień to byśmy grali dalej :-) Co do PTK1 to mam problem z konkretną datą ostatniej emisji. Jakoś się to rozmyło po kościach. Sprzęt przystosowaliśmy do montażu programów katolickich i zajęliśmy się z Piotrem i Mariuszem tylko transmisją mszy i produkcja programów. Zaraz poszperam w plikach, bo mam chyba moment jak likwidujemy stanowiska emisyjne i robimy drobne naprawy przed zbudowaniem stanowiska tylko do montażu.
Dodam tylko, że te foty, to klatki z filmu. W tych czasach kamer miałem mnóstwo, ale cyfrówki niestety nie. Na analogu robiło się 5-10 zdjęć i koniec. Oszczędności materiału światłoczułego :-)

Po krótkiej analizie filmu i wiszącego kalendarza mogę powiedzieć, że dnia 18 października 1998 jak robiliśmy z nieżyjącym już Piotrem Ryckowskim "przemeblowanie", to PTK1 już nie było emitowane - sprzęt jest rozmontowany. Po drobnych naprawach zestawiliśmy wszystko jako montaż do programów katolickich.
Załączniki
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
TVP8Polska
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 18 sty 2017, 16:20
x 5

PTK1 / PTK2 (1995-1998)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TVP8Polska »

Wydaje mi się, że emisję PTK1 i PTK2 zakończono dlatego, że powódź wyeliminowała dużo sprzętu emisyjnego dla PTK1 i PTK2 i nie opłacało się produkować tych programów dalej, po takich stratach.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

PTK1 / PTK2 (1995-1998)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

PTK1 to jednak sieć kanałów lokalnych pod jednym brandem, a produkcją PTK2 mógł zająć się inny ośrodek odpowiednio dokapitalizowany w sprzęt i czynnik ludzki.

Według dokumentacji sporządzonej przez Poland Communications, Inc. (właściciela PTK) w maju 1997 roku, planowało się, aby PTK2 wraz z Atomic TV trafiło na satelitę w drugim kwartale tego samego roku 🙂

https://www.sec.gov/Archives/edgar/data ... 001695.txt

Jest co poczytać. Dowiecie się z ilu osobnych spółek składało się PTK, kto ile zarabiał, etc. 😛
Awatar użytkownika
Marcin3City
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 14 kwie 2021, 22:58
x 21

PTK1 / PTK2 (1995-1998)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin3City »

Sprzęt emisyjny i montażowy nie ucierpiał. Zalany został headend, a to miejsce, w którym zlokalizowane były odbiorniki satelitarne i modulatory. Nie miało to fizycznego związku z produkcją PTK. Jakie były przyczyny zakończenia emisji nie wiem. Zapraszam w przyszłą sobotę na mój kanał. Pokażę ten nieszczęśliwie zlokalizowany headend. https://www.youtube.com/watch?v=n7zz2-twRag&t=328s


To Headend umieszczony w dolnych kondygnacjach budynku - Emisja była piętro wyżej, a montaż w innym budynku na 1P
Poniżej to samo pomieszczenie po zalaniu. Mogliśmy nadawać, tylko nie było wyjścia na świat (tylko przez jeden dzień) :)
Jako ciekawostkę dodam, że 40% sprzętu "wstała" i działała przez jakiś czas po wodnej kąpieli i szorowaniu pleców.
Pokaże to w filme z powodzi. Profesjonalny sprzęt rządzi się swoimi prawami. Mówię o dobrej konserwacji płyt głównych.
Barco, Cisco, Motorola, Standard, to markowy sprzęt.
he1.jpg
Załączniki
he2.jpg
Awatar użytkownika
Marcin3City
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 14 kwie 2021, 22:58
x 21

PTK1 / PTK2 (1995-1998)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin3City »

Polecam, filmik jest już dostępny.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

PTK1 / PTK2 (1995-1998)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

@Marcin3City Świetne wideo. Wydaje się, że zalany sprzęt w stacji czołowej był względnie nowy. I takie straty...

Na jak długo powódź położyła Wam stację czołową? Była to jedyna stacja w Gdańsku?
Awatar użytkownika
Marcin3City
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 14 kwie 2021, 22:58
x 21

PTK1 / PTK2 (1995-1998)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin3City »

Tak, wtedy była to jedyna stacja na całe trójmiasto. Dokładnie nie pamiętam ile czasu działał Headend "na półce", ale obok był już budowany nowy. Część umytego sprzętu pracowała jeszcze przez kilka miesięcy. To jednak były profesjonalne urządzenia i jak się okazało niektóre zadziałały. Za kilka lat w tych pomieszczeniach znowu doszło do podtopienia, ale już techniki tam nie było. W przyszłą sobotę o 18:00 zapraszam na powódź. Obrazki będą przerażające. Tak jak wspomniałeś, to był całkiem nowy sprzęt.
Awatar użytkownika
Marcin3City
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 14 kwie 2021, 22:58
x 21

PTK1 / PTK2 (1995-1998)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin3City »

Tu nie mam co komentować, trzeba to zobaczyć.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

PTK1 / PTK2 (1995-1998)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Genialny materiał, jednak mam kilka pytań.

1. Skąd wzięliście zapasowy (tymczasowy) sprzęt do nowej stacji czołowej? To zapasy PTK w Gdańsku czy ekspresowo przywiezione urządzenia prosto od producentów elektroniki?
2. Rozumiem, że jeden Pan występujący w nagraniu i krytykujący umiejscowienie stacji czołowej, to rozgoryczony klient? 🙂 Fakt faktem, miał rację.
3. Czy ten materiał został przygotowany wyłącznie w celach archiwalnych w myśl o przyszłości, że kiedyś będzie okazja, by go obejrzeć, czy może trafił do emisji np. w PTK1?

I dodatkowe pytanie związane z jednym z komentarzy na YouTube.

4. Jak już wiemy, istnieje nagranie pokazujące zakończenie nadawania PTK1. Z pierwszego filmu pokazującego technikę w studiach emisyjnych PTK jednak jest mowa o "szpiegu" nagrywającym bieżącą emisję PTK1 i archiwizującym materiał na kilkanaście dni wstecz. Pytanie, czy istnieje taśma ze szpiega prezentująca koniec tego kanału, w tym ostatnią wyemitowaną planszę PTK?
Screenshot_20210503_005759.jpg
PS. Potwierdzenie słów @Maciek23, że z TVP3 Gdańsk (wówczas TVG) do PTK było naprawdę niedaleko 🙂
Screenshot_20210503_002024.jpg
Awatar użytkownika
zesepo
VIP Expert
Posty: 2384
Rejestracja: 12 lut 2012, 13:42
Lokalizacja: Gdańsk
x 1
x 2
Kontakt:

PTK1 / PTK2 (1995-1998)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zesepo »

Witam :)

Nie wiem czy dalej UPC tam jest, ale mieli biurowiec zaraz obok TVP. Teraz chyba przenieśli się kilkaset metrów dalej, musiałbym popytać.
https://goo.gl/maps/nZFHFCeccYWnRCZd8
Tak to wygląda obecnie
...
...
Świetne materiały, dziękujemy!
https://www.facebook.com/forummedia2
____________________________
Bywam tu rzadko, ale mam oko na srebrny ekran ;)
Awatar użytkownika
Marcin3City
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 14 kwie 2021, 22:58
x 21

PTK1 / PTK2 (1995-1998)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin3City »

Postaram się w kilu zdaniach odpowiedzieć.

Ad1. Cały sprzęt tymczasowy został zakupiony od firmy Vector z Gdyni. W ciągu kilku godzin wspólnymi siłami uruchomiono 12 kanałów. PTK nie miało takich zapasów, bo to był sprzęt stosowany w mniejszych sieciach kablowych. Nasze modulatory i odbiorniki (Barco, Tandberg, Standard, Philips) zajmowały z reguły 1U w RACKu, a w tym przypadku cała stacja czołowa powstała na „jednej półce”.
Nikt zapewne nie poznał, że to nie z Barco 😊 Zapasy, które były „pod podłogą” też się utopiły.
Podłoga techniczna, to fajne miejsce aby coś schować.
Ad2. Ten pan, to tak jak piszesz niezadowolony klient. Miał bardzo dużo racji, bo umiejscowienie tego sprzętu było bardzo niefortunne. Słyszymy w wypowiedzi strażaka, że „ jakby się paliło na górze, to woda i tak spłynie na sam dół i zaleje wszystko”. No niestety ktoś wtedy nie pomyślał.
Ad3. To był odruch. Była wolna kamera, to zaczęła się dokumentacja. Jak widać na tyłówce, kilku kolegów brało w tym udział, zmieniając się co jakiś czas. W niedługim czasie PTK2 i 1 zakończyło emisję, więc chyba nigdy nic się nie pojawiło.
Materiał był zgrany z SVHS na Betę i przeleżał w stanie nienaruszonym przez 23 lata. Jako ciekawostkę powiem, że tę kasetę w 2007, jak pracowałem w TVP Gdańsk przekazałem koledze montażyście z prośbą o skopiowanie na coś „zjadliwego” do odtworzenia. Przeleżała u niego 14 lat (wcześniej 9 lat u mnie w domu) i oboje o niej zapomnieliśmy. W związku z tym, ze założyłem swój kanał i dorobiłem się playera Betacam, kaseta z powrotem znalazła się w moich rękach, no i już dalej to wiecie. Trochę to podocinałem, bo surówka ma ponad 50 minut. Taka historia 😊
Ad4. Jak „ratowałem” taśmy, które szły na złom, to głównie skupiłem się na Betach. Znowu odruch. Nie wiedziałem co z nimi zrobić, czy kiedykolwiek coś się z tego zmontuje. Nie było YT i nie myślałem wtedy, że nadejdą czasy, że własną telewizję można mieć w domu 😊 Kasety ze szpiega byłyby ostatnimi jakie bym ratował. E-240 grane w LP i zagrywane co 21 dni – złom. Na szczęście na nagraniu z ostatniej emisji jest uwieczniony moment ostatnich plansz jakie się po kolei pojawiały. Wrzucę to w kolejności chronologicznej na końcu. Ostatni Clip w PTK - Queen - Heaven For Everyone zaplanowałem jako wstawkę na 27 maja – też swoista ciekawostka
Queen.JPG
„P.S Potwierdzenie słów @Maciek23, że z TVP3 Gdańsk (wówczas TVG) do PTK było naprawdę niedaleko”
To jest jeden teren. Budynki PTK były wynajmowane od TVP (za płotem)

Post autor: zesepo
UPC od kilku lat ma siedzibę niedaleko Pomnika Poległych Stoczniowców (trzy krzyże), czyli kilka kilometrów od starej lokalizacji w Oliwie.
Tryton.JPG
Część techniczna rozlokowania jest w kilku hubach w trójmieście, gdzie znajdują się CMTSy do obsługi internetu. Cyfrowe kanały telewizyjne dostarczane są za pomocą światłowodów z głównego Headendu, który mieści się w Warszawie. Czasy anten przed budynkiem już minęły. Kilka lat temu zostały zlikwidowane. Na zdjęciu satelitarnym widać puste miejsca parkingowe, przy których stały. Cały ten teren należy do TVP. UPC wynajmowało wszystkie pomieszczenia.
SAT.JPG
SAT.JPG (64.94 KiB) Przejrzano 2553 razy
Na zdjęciu widzimy mniejszy budynek, w którym mieścił się montaż bloków PTK2 rozsyłanych do oddziałów lokalnych, czyli ProCable. Budynek opisany UPC to lokalizacja biura PTK (UPC później). Na parterze mieściło się pomieszczenie emisyjny PTK1 i PTK2 w którym pracowałem. Przybudówka opisana "zalanie" to miejsce, w którym w 1998 był umieszczony headend i znajdowały się pomieszczenia techników serwisu i linii. To tak w skrócie. Jakby co, to pytajcie.

Wszystkiego dobrego w związku z 14 urodzinami.
Ja niestety nie mam się czym pochwalić w stopce ☹
Niedługo walnie mi miesiąc ha,ha
No, ale lepiej późno niż wcale.

Marcin3City
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2021, 22:58
Załączniki
01 Ostatni clip Queen.JPG
02 Ostatni jingiel.JPG
03 ostatnia pozycja.JPG
04 Procable.JPG
05 lista płac.JPG
06 dobranoc.JPG
08 Ostatnia plansza.JPG
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

PTK1 / PTK2 (1995-1998)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

@Marcin3City A napisach końcowych jednego z materiałów Pan Sylwester, który troszkę mi o historii PTK2 opowiedział i podrzucił link do Twojego kanału na YouTube 😉

PTK2 mając montaż w Gdańsku, wstawiane miało także reklamy, czy każdy emitujący oddział "insertował" je po swojemu? Bo w sieci bloki reklamowe mają w zasadzie tylko spoty trójmiejskie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zlikwidowane kanały telewizyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości