Serwisy informacyjne stacji zagranicznych

Zagraniczne programy telewizyjne, oryginalne wersje tych pokazywanych w Polsce.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Zagraniczne programy newsowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Chciałem rozpocząć nowy wątek poświęcony zagranicznym programom informacyjnym, nie tylko treściom, ale także sferze wizerunkowej. Na YouTube pojawiają się zlepki (prawie) wszystkich serwisów z (prawie) całej Europy. Poniższy jest chyba najbardziej aktualny:
Nie dopatrzyłem się czołówki "24 godzin" Nowej TV (świadczy to o tym, że nawet za granicą nie wiedzą o jej istnieniu :)). Przyznam, że "Wiadomości", "Wydarzenia" czy "Fakty" na tle innych europejskich serwisów (zarówno jeśli chodzi o oprawę, jak również studio) wyglądają świetnie. Z całej kompilacji najbardziej do gustu przypadła mi czołówka "ITV News at Ten", jak również "RTL Aktuell" - chociaż ten ostatni program zawsze był ponadczasowy.

Wiele europejskich telewizji cierpi na wizerunkową wtórność, prostotę wykonania, a nawet na korzystanie z gotowych szablonów. Dziwi mnie to, bo nie zawsze idzie to w parze z rozwojem. Wiele z nich wyglądało nowocześniej w latach 90-tych :)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Zagraniczne programy newsowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Dzięki. Wreszcie zobaczyłem jak wyglądają obecne czołówki polskich serwisów informacyjnych :D. Szkoda tylko, że straciłem na to trochę czasu (są od około 9 minuty).

Nie wiem, czym zachwycać się w przypadku polskich serwisów. Marnym CGI w Wiadomościach? Kilkoma najeżdżającymi się paskami w Faktach? Może bezpłciową animacją w Wydarzeniach?

Z jednym muszę się zgodzić - takie to wszystko na jedno kopyto. Ale osobiście, jeśli oglądałbym jeszcze tego typu programy, to miałbym to gdzieś - serwis informacyjny jak sama nazwa wskazuje ma przekazywać informację, a nie dostarczać wrażeń artystycznych widzowi. Oglądając teraz te czołówki i ich monumentalność, przesadność czuję się, jakby mi ktoś prezentował jakieś święte ołtarzyki do których mam się od teraz modlić ;)
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Zagraniczne programy newsowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

No to może i ja wyraże swoją opinie w tym temacie. Moim zdaniem na tle polskie serwisy informacyjne po prostu giną choć "Wiadomości" nie wiedzieć czemu są chwalone przez widzów za widoki z polskich miast. Gdyby prezentacja obejmowała więcej stacji to na pewno nie przedstawiona Nowa TV mogłaby uratować nasz honor z "24 godzinami" bo tylko ona wraz z "Informacjami Dnia" Superstacji i lokalnym "Teleskopem" z TVP3 Poznań prezentują się w miarę dobrze. Przy okazji gdyby tak przedstawić ten filmik naszym telewizją to połowę stacji by skręcało z zazdrości :)
Poland - Aktywnie najlepszy!
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Zagraniczne programy newsowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

Dzisiaj 50 urodziny obchodzi rosyjski program informacyjny ''Wriemia'', emitowany na antenie Pierviy Kanal. Z tej okazji ''Wriemia'' zyskała nową oprawę graficzną oraz lifting studia, gdzie także urodzinowym gościem ''Wriemii'' był Prezydent Rosji Władimir Putin.
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

Zagraniczne programy newsowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

Ciekawa jest też kwestia nazewnictwa. Estonia, jak widać, zainspirowała się w tej kwestii... telewizją NRD, a Łotwa i Litwa - naszą TVP2.

Z kolei w krajach i regionach francuskojęzycznych praktycznie zawsze nazwą dziennika jest godzina, o której jest nadawany.

Rzadko w czołówkach pojawiają się elementy związane z samym krajem, w którym dany dziennik jest nadawany. Najczęściej jest albo kula ziemska, albo mapa Europy.

A z polskich stacji nie pokazali chociażby Panoramy TVP2.

Ciekawe jest to, że (zachodnio)niemieckie Tagesschau prawie od samego początku trzyma się tej samej melodii w czołówce:
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Zagraniczne programy newsowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

Włoskie TG1 też od niemalże samego początku używa tego samego sygnału w czołówce ;).
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

Zagraniczne programy newsowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

Ale strasznie często ci Włosi zmieniali czołówki.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Serwisy informacyjne stacji zagranicznych

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Ja tymczasem oglądałem dzisiaj czeskie "Udalosti" o 19:00 w których to wspomniano między innymi o polsko - izraelskiej aferze z Auschwitz w tle. Nawet jeden z naszych parlamentarzystów się załapał na wypowiedź.
Sam serwis przyznam że zdecydowanie jest lepszy od "Wiadomości" i "Panoramy" razem wziętych.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Zagraniczne programy newsowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Mi najbardziej podoba się oprawa duńskiego odpowiednika naszych "Wiadomości" czyli "TV Avisen" z publicznego DR1. Problem w tym źe wolę poprzednią oprawę gdyż obecna jest słabsza. Zobaczcie sami i oceńcie:
Była oprawa TV Avisen: Obecna oprawa TV Avisen: O takim studiu jak tutaj TVP może sobie tylko pomarzyć.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
SNOL
Immortal VIP
Posty: 3931
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:42
Lokalizacja: Wrocław
x 274
x 323
Kontakt:

Zagraniczne programy newsowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SNOL »

Zgadzam się, oprawy tego serwisu są naprawdę doskonałe, u mnie ex aequo z „NRK Nyheder” i „RTL nieuws”. Szacun za to, że postanowili odświeżyć poprzednią oprawę, nie odchodząc zbytnio od wcześniejszego stylu, ale jednak czegoś brakuje. Np. w muzyce, tego genialnego - przepraszam - pi....lnięcia.
Tylko prywatne opinie. Tutaj od ponad 14 lat.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Zagraniczne programy newsowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Mi się te oprawy za bardzo kojarzą z BBC News - zarówno graficznie,jak również w zakresie muzyki.
morus1000
Poster
Posty: 2087
Rejestracja: 05 cze 2006, 16:44
x 86
x 134

Zagraniczne programy newsowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: morus1000 »

Bardziej "Wiadomości" i TVP INFO bym widział w wydaniu franceinfo: Kanał publicznego nadawcy z Francji połączył redakcję radiową i telewizyjną w jedno i im to wychodzi.
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

Zagraniczne programy newsowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

Szczególnie ta stara mocno zalatuje BBC - dźwiękowo to praktycznie kopia BBC właśnie. Ale one generalnie są bardzo proste.

Studio robi wrażenie - ale czołówka... gdyby to nie był klon BBC, może by mi się podobało. Ale tak - jest taka sobie. To znaczy na poziomie, ale nie żeby była jakaś super.

Choć może i minimalizm to dobre podejście - w niemieckim Tagesschau praktycznie nie ma animacji, tylko statyczne logo, a prezentuje się to bardzo dobrze.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Zagraniczne programy newsowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

SNOL pisze:Zgadzam się, oprawy tego serwisu są naprawdę doskonałe, u mnie ex aequo z „NRK Nyheder” i „RTL nieuws”. Szacun za to, że postanowili odświeżyć poprzednią oprawę, nie odchodząc zbytnio od wcześniejszego stylu, ale jednak czegoś brakuje. Np. w muzyce, tego genialnego - przepraszam - pi....lnięcia.
Myślę że w tym przypadku muzyka po prostu za bardzo została złagodzona przez co efekt jest taki nijaki. Stare "TV Avisen" faktycznie mocno zalatuje serwisami BBC ale tylko jeżeli chodzi o koncepcje czołówki czy ten odgłos zegara w muzyce.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Serwisy informacyjne stacji zagranicznych

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Wrzucę sobie, skoro ostatnio natrafiłem.

Czołówki japońskiego programu "Mega TON News" / "TXN News" z lat 1985-2016. Serwis informacyjny nadawany na antenie sieci telewizyjnej TXN (wcześniej Mega TON Network). W Polsce kojarzonej ze stacją TV Tokyo (patrz napisy końcowe w Muminkach, Kapitanie Tsubasie, Magicznych Wojownikach, Naruto itd.), od której zresztą nazwano całą sieć (TXN* = skrót od Tokyo Television Network, nie pytajcie mnie dlaczego) i właściciela (TV Tokyo Corporation). Niemniej każdy z kanałów, włącznie z satelitarnym, nadaje pod własną nazwą**.

* TX - to także końcówka znaku wywoławczego TV Tokyo (JOTX-TV, obecnie JOTX-DTV).
** Poza TV Tokyo - TV Osaka,TV Aichi, TVQ Kyushu Hoso, TV Hokkaido, TV Setouchi, satelitarne BS JAPAN. Ma to znaczenie, bo dramy i anime mogą być emitowane w zależności od stacji o innych godzinach.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programy telewizyjne za granicą”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości