City Pop - japoński nurt muzyczny z lat 80

Wszystko o multimediach, rodzajach słuchanej muzyki, robieniu zdjęć oraz tworzeniu filmów.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek » 29 paź 2018, 19:14

Początkowo chciałem założyć wątek o nazwie "muzyka japońska", ale potem stwierdziłem, że fajnie będzie zrobić temat o stylu/epoce muzycznej, która jest mi szczególnie bliska sercu (jakby ktoś nie wiedział jestem/byłem fanem lat 80). Taka alternatywa dla osób, którym już znudziło się słuchanie tych samych "złotych" hitów z tamtego okresu puszczanych na okrągło w naszym polskim radiu.

Kolebką tego, o czym piszę są lata 70 - Japonia doświadcza ekonomicznego boomu ("powojennego cudu") i wielkiej urbanizacji miast - kraj do tej pory stanowiący wielką kulturową odrębność drastycznie zmienia się. Zaczyna masowo docierać zagraniczna muzyka, przez co wiele japońskich zespołów zaczyna się wzorować na niej (Happy End). Przede wszystkim powstaje Yellow Magic Orchestra - zespół, będący jednym z pionierów muzyki elektronicznej (syntezatory, sample itd.), twórców muzyki synth-popu (techno-pop w Japonii).
[ Spoiler ]

Grupa doprowadziła do boomu syntezatorów w japońskiej muzyce lat 80. W tej dekadzie Japonia staje się też głównym wierzycielem świata, ma ogromne nadwyżki eksportu. Japońska technologia, której rozwój nie był podporządkowany zbrojeniu się, podbija zachód (w muzyce: walkmany, sprzęty stereo itd.). Korporacje cierpią na nadmiar pieniędzy i zaczynają kupować zachodnie firmy. Paradoksalnie w ten sposób dochodzi do jeszcze większego oddziaływania zachodniej popkultury na japońską, dużych przemian w społeczeństwie doświadczającym cudu gospodarczego. W TV zaczynają być emitowane zagranicznie wyglądające reklamy często z obcokrajowcami czy obcymi gwiazdami. Japonia jest pod wpływem zachodniej mody, jak nigdy wcześniej i pewnie nigdy później.
City Pop.jpg
Konkluzją tego wszystkiego był City Pop - plakietka/japoński nurt muzyczny pozujący na wielkomiejski, światowy, skierowany dla ludzi bogatych. Styl będących połączeniem różnych - w domyśle zagranicznych - gatunków: przede wszystkim (synth-)popu, rocku (AOR, new wave), disco, jazzu, funku. Piosenki melodyjne i romantyczne, których charakterystyczną cechą często były teksty śpiewane w języku japońskim, ale jednocześnie zawierające wstawki w języku angielskim (co przyjęło się w muzyce japońskiej do dzisiaj). Epoka "City Pop" trwała od połowy lat 70 po końcówkę lat 80. Najbardziej znanymi artystami będącymi przedstawiciela tego gatunku były Tatsuro Yamashita, Mariya Takeuchi (małżeństwo), Akira Terao, Anri, EPO, MIki Matsubara, Kikuchi Momoko, Meiko Nakahara, Ryuichi Sakamoto, Takako Mamiya.

No i coś z anime (które też wypłynęło na tym samym boomie gospodarczym) - Meiko Nakahara - Dance in the memories (3. ending Kimagure Orange Road) :D

Muzyka "bajkowa", a każda bajka ma kiedyś swój koniec. Romantycznym zakończeniem fali wielkiej popularności City Pop (czyli poza oczywistym, że nurty muzyczne przychodzą i odchodzą) miała być końcówka lat 80, gdy japońska gospodarka dostała zadyszki, która zakończyła się stagnacją, która trwa do dzisiaj. Zabrakło klimatu dla takiej muzyki.

Dzisiaj City Pop mało kto w Japonii słucha (poza starszymi ludźmi), za to przeżywa ona dziwny rozkwit w internecie za sprawą pseudo-nurtu muzycznego Vaporwave i mangozjebowego Future Funk (którego definicji to już w ogóle nikt nie potrafi sensownie napisać ;)), przy którego "tworzeniu" używa się sampli starych piosenek, często z japońskiego nurtu City Pop.

Na szczęście co jakiś czas pojawia się jakaś perełka - na przykład główny motyw muzyczny filmu anime "Mirai no Mirai" w reżyserii Mamoru Hosody (który miejmy nadzieję, że trafi do szerokiej dystrybucji w Polsce w 2019 roku). Zacząłem ten post od Tatsuro Yamashity, skończę na nim :)

Jakoś trzeba sobie ubarwić życie na początek tygodnia, prawda? :D
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek » 09 lis 2018, 17:26

Jeszcze jedno takie nagranie - niejaka youtuberka Caitlin Myers (mom0ki) opublikowała w połowie października swoją wersję piosenki "Plastic Love" - w języku angielskim. Ładnie to prezentuje się :)

No i jeszcze jeden z najbardziej ikonicznych utworów nurtu City Pop, który zapomniałem wrzucić.

Anri - Goodbye Boogie Dance w wersji live :)
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek » 17 lis 2018, 18:30

Rzadkie fragmenty koncertu Tatsuro Yamashity z lat 80.

Part 1:
1. Sparkle
2. Plastic Love (jak powiedziałem wyżej Yamashita jest mężem oryginalnej wykonawczyni, a także autorem piosenki)
3. Marry-Go-Round
4. Futari

Part 2:
[ Spoiler ]
1. Let's Dance Baby
2. Boogie Oogie Train
3. Loveland, Island
4. Last Step
HENSHIN!
Asjata
Obserwator

Postautor: Asjata » 12 gru 2018, 23:15

City Pop odcisnął swoje piętno również w Korei Południowej. Nawet w XXI w. można zauważyć i usłyszeć utwory inspirowane tym gatunkiem muzycznym. Oto parę przykładów:

Yubin - Lady

Vibe X Chen X Heize - Lil' Something

Wonder Girls - Faded Love

A tutaj parę przykładów z lat 80 i 90:

Kang Soojee - Violet Fragrance

Light and Salt - 빛과 소금 1 - cały album

Kim Hyun Chul - 김현철 Vol.1 - cały album
Czubówna4theWIN
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek » 13 gru 2018, 20:43

Nawet o tym nie wiedziałem, dzięki. Mam teraz jeszcze więcej muzyki do słuchania do śniadania/łóżeczka ;).

Ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia polecam najbardziej ikoniczny utwór City Pop w tym klimacie (chociaż pewnie go znasz :rolleyes:).
Yamashita Tatsuro - "Christmas Eve"

Nie jest to oficjalny teledysk, tylko miks świątecznych reklamówek japońskiego przewoźnika kolejowego Japan Railway, w których wykorzystywano przez lata ten utwór. Tutaj składanka oryginalnych spotów:
[ Spoiler ]
HENSHIN!
Asjata
Obserwator

Postautor: Asjata » 13 gru 2018, 22:39

Niestety niezbyt interesuję się muzyką japońską (moja ostatnia styczność z kulturą japońską (poza muzyką tworzoną przez koreańczyków na rynek japoński) to 20 odcinek Naruto Shippuuden, po którym sobie wszystko odpuściłem (tak oglądałem to) oraz anime "Shiki", po którym wyrobiłem sobie opinię na temat różowowłosych niewiast we wszystkich anime), więc nie znam znacznej większości (99,9999999%) tych utworów (wyjątkiem jest "Plastic Love", bo to klasyk). Nie interesuję się też muzyką stricte lat 80, lubię natomiast wariacje na temat tamtych czasów u DJ francuskich, a w między czasie udało mi się wyszukać młodych niezależnych artystów koreańskich (K-popem interesuję się od 2008 roku).

Co do utworów nowszych koreańskich inkorporują one jedynie część city popu (np. "Lil' Something" zostało skonstruowane na kanwie R&B, "Lady" disco). Dodatkowo właśnie przez to łączenie muzyki koreańskiej z innymi gatunkami wiąże się z tym, że trudno ich poszczególne elementy wyłapać (K-pop zaczął się kształtować od lat 40, jednak dopiero od lat 90 znamy go takim jakim jest, a w między czasie poprzyswajał sobie inne gatunki muzyczne) - i przez to raczej mówi i piszę się o muzyce/stylu retro. Jeszcze nikt się nie przyzna, że śpiewa inny gatunek muzyczny, ponieważ opinia publiczna by tę osobę zjadła (kraje się nie lubią).

Sięganie po ten gatunek muzyczny staje się natomiast popularniejsze wśród wykonawców niezależnych np.:
Stella Jang - It's Beautiful (cover)

Yoon SooIl - It's Beautiful (oryginał - 1984)

the Night of Seokyo - City Girl City Boy(Feat. Dawon)

IHYA - SEOUL CITY POP

ADOY - Wonder

ADOY - Grace
Czubówna4theWIN

Wróć do „Muzyka i multimedia”