Wolfsheim - obrazili Polskę?

Wszystko o multimediach, rodzajach słuchanej muzyki, robieniu zdjęć oraz tworzeniu filmów.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator

Post autor: Karol » 17 lis 2007, 23:08

Czy nie uważacie, że teledysk do piosenki zespołu Wolfsheim "Künstliche Welten" bardzo obraża nasz kraj? Zaprezentowałbym ten temat wcześniej, ale dzisiaj grzebałem, grzebałem i odnalazłem wykonawcę oraz tytuł tego utworu. Piosenkę śpiewa Peter Heppner znany z gościnnego występu w piosence "Leben... I feel you" Schillera.

Link do teledysku: http://pl.youtube.com/watch?v=qWbGk5isCV4

Teledysk ma już kilka lat, ale naprawdę pokazywanie Polski jako kraju pokroju Białorusi czy dawniej Ukrainy jest bezczelne. Widać pewną manipulację: czarno-białe otoczenie, kilkudziesięcioletni Star 200. Stare babki, przepalone papierosami dziadki - idealne by pokazać, że żyjemy w wiosce.
Awatar użytkownika
Alan
VIP Expert

Post autor: Alan » 18 lis 2007, 10:42

Ja jednak uważam, że nie jest obraźliwy, tym bardziej, że teledysk ma sporo lat. To tamta szara rzeczywistość. Pamiętam jak w latach siedemdziesiątych do Szczecina przyjeżdżali Szwedzi i szaleli w luksusowych samochodach po lokalach, między innymi w znanej na całą Polskę Szczecińskiej Kaskadzie. Rzucali jakiś bilon dzieciom, tego nie zapomnę nigdy i tej biedy z octem na półkach, kartki, prześladowania itp.
Natomiast jak mieszkałem w Warszawie około piętnastu lat, od lat osiemdziesiątych, to Warszawa była szarym miastem, ze ściana wschodnią i Pałacem Kultury w tle. Budynki były z elewacja z szarego piaskowca i to dawało przygnębiający klimat. Teraz jak ktoś po tylu latach pojechał by do Warszawy, to nie wiem czy by poznał to miasto, tyle sie zmieniło (mam porównanie).
Ja nakręcił bym podobny teledysk, być może jeszcze bardziej drastyczny, np. jak poniżano nas na przejściu granicznym z DDR. Nie będę o tym pisał bo szkoda słów.
Ktoś inny może mieć oczywiście inne zdanie, ale trzeba przeżyć tamto co było. Dlatego napisałem jak napisałem.
"Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

Obrazek
Awatar użytkownika
Karol
Administrator

Post autor: Karol » 18 lis 2007, 11:00

Co do tego teledysku, to pochodzi on z 1999 roku. Sorry, wielkie, ale wtedy Warszawa przechodziła już dość sporą metamorfozę, także reszta kraju. Gorzej było kilka lat wcześniej. Ale nie przesadzajmy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka i multimedia”