Nasze wizje podziału administracyjnego

Dyskusje na dowolne tematy, nawet polityczne ;)
Awatar użytkownika
Ciachoowsky
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 30 wrz 2019, 16:52
Lokalizacja: Gdynia, POM, PL
x 4
x 1
Kontakt:

Nasze wizje podziału administracyjnego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ciachoowsky »

@Ama18, mam na myśli miejscowość, w której urzęduje wojewoda.
Czytajmy opisy, statusy i podpisy.
Pozdrawiam, Nikodem
Awatar użytkownika
Ciachoowsky
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 30 wrz 2019, 16:52
Lokalizacja: Gdynia, POM, PL
x 4
x 1
Kontakt:

Nasze wizje podziału administracyjnego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ciachoowsky »

Przemyślałem swoją poprzednią wizję miesiąc po wizji, którą wcześniej opublikowałem i teraz wygląda ona tak na tle obecnych powiatów:
Obrazek

Może i niektóre pomysły są nierealne lub od pewnego znienawidzonego ugrupowania, ale mam to gdzieś.

Województwa:
  • zachodniopomorskie - Szczecin
  • środkowopomorskie - Koszalin, sejmik w Słupsku
  • pomorskie - Gdańsk, sejmik w Gdyni
  • warmińsko-mazurskie - Olsztyn, sejmik w Elblągu
  • podlaskie - Białystok, sejmik w Suwałkach
  • lubuskie - Gorzów Wielkopolski, sejmik w Zielonej Górze
  • wielkopolskie - Poznań
  • środkowopolskie - Kalisz, sejmik w Koninie
  • łódzkie - Łódź, sejmik w Piotrkowie Trybunalskim
  • mazowieckie - Płock
  • warszawskie - Warszawa
  • poleskie - Siedlce, sejmik w Białej Podlaskiej
  • lubelskie - Lublin, sejmik w Zamościu
  • kieleckie - Kielce, sejmik w Radomiu
  • częstochowskie - Częstochowa
  • śląskie - Katowice
  • małopolskie - Kraków, sejmik w Tarnowie
  • podkarpackie - Rzeszów
  • opolskie - Opole
  • dolnośląskie - Wrocław, sejmik w Legnicy
Teraz pora na wyjaśnienia do mojej wizji:
  • Dawne województwo radomskie (oprócz powiatu grójeckiego) powinno być w województwie z Kielcami, ponieważ jest to Małopolska Kielecko-Radomska, a nie Mazowsze, do którego z tego dawnego województwa należy Grójec.
  • Grajewo, Łomża, Zambrów, Kolno, Kutno, Łowicz, Skierniewice, Rawa Mazowiecka to Mazowsze poza granicami obecnego mazowieckiego, więc przyłączyłem je na mapie do nowego mazowieckiego.
  • Województwo warszawskie - na Zachodzie i u naszych sąsiadów (oprócz Słowacji i Litwy) prawie wszędzie są jednostki administracyjne dla stolicy i jednostek okalających miasto stołeczne, więc... Czemu nie? Bierzmy przykład! :)
  • Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie i Lidzbark to nie Warmia czy Mazury, tylko ziemia lubawska z Pomorza, więc znalazły się one na terenie jednostki z Toruniem.
  • Polesie polskie to "przechowalnia" Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny, więc utworzyłem województwo dla naszego Polesia.
  • Miechów był przed 1998/99 w województwie kieleckim, więc czemu nie wcielić go do nowej jednostki z Kielcami czy Radomiem?
  • Częstochowa to nie Śląsk, wiadomo...
  • Kalisz może i jest częścią Wielkopolski, ale ma odrębność.... To samo z Koszalinem - Pomorze, ale osobność też jest...
  • Może i najludniejszym miastem dolnośląskiego zaraz po Wrocławiu jest Wałbrzych, ale sejmik dolnośląski umieściłem na terenie Legnicy. Dlaczego? Miejscowość była bardzo ważna, i to ważniejsza niż Wałbrzych czy Jelenia Góra, w naszej historii (średniowieczu, nie tylko przez najazd tatarski z Mongolii).
  • Uniejów i 2 gminy z powiatu łęczyckiego w jednostce z Koninem - to samo, co z Miechowem.
  • Wieluń w łódzkim - wielu już mówi, że do częstochowskiego, ale nie - Wieluń to taka mieszanka wpływów i ma swoją odrębność, która bardziej mi do Łodzi pasuje niż do takiego Kalisza czy Częstochowy... Ale Wrocław czy Opole - bez komentarza, to nie Śląsk!!!
  • Powiat oleski na terenie częstochowskiego? Patrz: Miechów, Uniejów.
  • Na Pomorzu Gdańskim najludniejszym miastem po Gdańsku (Słupsk był po tym, które teraz wymienię) jest licząca ponad 246 tysięcy Gdynia, która jest też ważnym miastem na wielu płaszczyznach, więc czemu nie miasto sejmikowe dla pomorskiego?
  • Odtworzyć niektóre powiaty i gminy sprzed 1975 (np. szprotawski, pasłęcki, sycowski) lub stworzyć nowe (np. zrobić jeden powiat wokół Gdyni - morski, składałby się on z np. Wejherowa czy Pucka), o ile przynajmniej 3 gminy mogą do niego należeć (w mojej wizji).
  • Przenieść niektóre gminy do innych powiatów. Idealnym tego przykładem jest gmina Orneta na terenie powiatu lidzbarskiego w województwie warmińsko-mazurskim. Co ta gmina ma wspólnego z Lidzbarkiem Warmińskim, jak tu Braniewem, a nawet i Elblągiem czy dawnym powiatowym Pasłękiem (który jest w tejże wizji miastem powiatowym) "pachnie"? Przenieść do powiatu braniewskiego.
Nie wiem, czy to dobrze, czy to źle, ale co mi tam :P
Czytajmy opisy, statusy i podpisy.
Pozdrawiam, Nikodem
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Nasze wizje podziału administracyjnego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Nazwy kieleckiego bym nie zmieniał i zostawił bym świętokrzyskiego - po takiej zmianie znowu mówiono by że piździ jak w kieleckim :lol:
Radom mógłby być też osobnym województwem o południowej granicy obecnego województwa mazowieckiego.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Nasze wizje podziału administracyjnego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

@Ciachoowsky Radom i Kielce w jednym województwie xD Warchoły vs Scyzoryki. O nie.
Awatar użytkownika
Zdzichu
VIP Expert
Posty: 1184
Rejestracja: 16 lis 2016, 18:00
Lokalizacja: Radom
x 638
x 634

Nasze wizje podziału administracyjnego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zdzichu »

Radom i Kielce razem, a to dobre xD To już wolę status Grójca bis niż wspólne województwo ze scyzorykami.
Awatar użytkownika
Dionis25
Użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 20 mar 2020, 22:30
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie
x 101

Nasze wizje podziału administracyjnego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Dionis25 »

Zdzichu pisze: 06 cze 2020, 21:44 Radom i Kielce razem, a to dobre xD To już wolę status Grójca bis niż wspólne województwo ze scyzorykami.
To nie jest wcale zły pomysł. Proszę porównać Kielce i Radom. Mam straszny sentyment do miasta ze słynnym lotniskiem, spędziłem tam sporą część życia, ale nie oszukujmy się - to jest zadupie, jakich mało - za przeproszeniem, nikogo nie obrażając. Drogi w Radomiu są w złym stanie, całość zaś jest taka brudna, szara. Kielce natomiast zmieniają się na lepsze w zadziwiająco szybkim tempie. Tak samo całe świętokrzyskie. Jeszcze 20 lat temu była to dziura, jakich mało. Dziś piękne drogi, odnowione miasta (choć i tak znajdą się miejsca wołające o pomstę do nieba).

Wszystko przed to, że w większości przypadków w woj. mazowieckim, kasa idzie na Warszawę, a nie na Radom, a tym bardziej na pobliskie miejscowości. Dla przykładu: DW 744 na odcinku Starachowice-granica województwa - stan bardzo dobry. Odcinek tej drogi w woj. mazowieckim w Wierzbicy - dramat. Fakt, remontują powoli odcinek od Radomia do Wierzbicy, ale ile to lat zajmuje. 20 lat odcinek ten nalezy do mazowieckiego, a droga gorsza niż w PRL-u. Kolejny przykład: DW 747 Iłza (mazowieckie) - Lublin. Droga od Iłży do Lipska - smutny żart. Wyjeżdzamy z Lipska, wjeżdżamy na Lubelszczyznę - piękna droga. Takich przykładów, można szukać więcej.

Radom przed reformą podziału administracyjnego w 1999 r. stwierdził, że chce do mazowieckiego, bo "Warszawa", bo "Warszawa to stolica", bo to prestiż być w województwie ze "stolicą", a nie jakimiś "scyzorami". Fakt. Ale dziś, Warszawa to miasto prestiżowe, co jest oczywiste, no i Kielce - to także miasto nowoczesne, czego Radom nie przewidział. W efekcie Radom jest jaki jest. Szary, smutny, bez życia, ale z "odlotowym" lotniskiem. ;)
Awatar użytkownika
Ciachoowsky
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 30 wrz 2019, 16:52
Lokalizacja: Gdynia, POM, PL
x 4
x 1
Kontakt:

Nasze wizje podziału administracyjnego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ciachoowsky »

@Poland No właśnie - mówili by tak :P
@Karol A, to nie wiedziałem, że ziemia radomska się nie lubi z kielecką czy coś...
Czytajmy opisy, statusy i podpisy.
Pozdrawiam, Nikodem
Awatar użytkownika
Zdzichu
VIP Expert
Posty: 1184
Rejestracja: 16 lis 2016, 18:00
Lokalizacja: Radom
x 638
x 634

Nasze wizje podziału administracyjnego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zdzichu »

Prowadzenie trzypasmowej drogi z ekranami przez środek miasta jak w Kielcach nie jest dla mnie wyróżnikiem rozwoju :) Gdyby Radom był zakwalifikowany do programu Polski Wschodniej też by to inaczej wyglądało, ale zważywszy na to jakie środki otrzymuje Radom w porównaniu do Kielc jest i tak dobrze. Stan dróg też zmienia się na lepsze, teraz remontują obwodnicę rzeszowską, po drodze z Kielc do Warszawy też już nie trzeba pchać się przez centrum. Szansą dla Radomia jest osobne województwo obejmujące południową część Mazowieckiego przy zaliczeniu tegoż do programu polski wschodniej. Nie byłoby to takie małe województwo, ludnościowo większe np. od opolskiego.
Awatar użytkownika
Jordi
VIP Expert
Posty: 16078
Rejestracja: 13 sty 2013, 19:03
x 3525
x 2827

Nasze wizje podziału administracyjnego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jordi »

Haha już widzę Sieradzkie, które dostaje najwięcej od lat z budżetu Łódzkiego, jak przechodzi do dużo mniejszego i mniej zaludnionego Kaliskiego :lol:

Prędzej Wieluń chciałby być gdzie indziej, a tu na siłę wepchnięty w Łódzkie maleńkim przesmykiem :o Jak widać "mi pasuje do Łodzi" niewiele się ma do tego co myślą miejscowi.

To samo Uniejów. Oni jako jedyne uzdrowisko w Łódzkiem mają cały budżet w tej kwestii dla siebie jak i mają doskonałe relacje z Poddębicami.

No i na koniec najlepsze. Sejmik w Piotrkowie, który jest zaściankiem totalnym i największą "ciemnotą" w województwie kochającą Macierewicza :lol:

Radomsko też nie chce ani Częstochowskiego, ani do Śląskiego, bo mają bardzo dobre relacje z Łodzią. Już przy ostatnich kolejnych krzykach Częstochowy o swoje województwo powiat radomszczański wypowiedział się, że nigdzie się nie wybiera i chce zostać z Łodzią ;)

Centrum kraju to jakaś wizja dziwactw i mniejszych lub większych głupotek ;) Nie do przejścia.
Awatar użytkownika
Hot Heart
Poster
Posty: 1875
Rejestracja: 24 maja 2020, 18:29
x 1037
x 722

Nasze wizje podziału administracyjnego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hot Heart »

Zauważyłem ten temat na forum i jestem trochę w szoku. Fantazjować o ramówkach telewizyjnych nie można, a o podziale administracyjnym naszego kraju już można xD.
Oba tematy są tylko naszymi wizjami. :D
To dlaczego jednego ma się unikać jak ognia, a o drugim możemy sobie porozmawiać?

To tylko moja opinia na ten temat. :)
Awatar użytkownika
Kostka
Activist
Posty: 2600
Rejestracja: 12 paź 2019, 15:43
x 1386
x 741

Nasze wizje podziału administracyjnego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kostka »

Z tym jednym wiąże się o tyle ciekawa sprawa, że kiedyś jeden taki użytkownik sporo swoich fantazji namnożył na forum, i to innych denerwowało.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Nasze wizje podziału administracyjnego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

@Hot Heart nie można mieć też multikont na forum. 🙂
Awatar użytkownika
Hot Heart
Poster
Posty: 1875
Rejestracja: 24 maja 2020, 18:29
x 1037
x 722

Nasze wizje podziału administracyjnego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hot Heart »

@Karol ,tą sprawę wyjaśniłem.
Ale tak jak mówie dostosuje się do panujących zasad. Chciałem wyrazić tylko swoją opinię. :D
Awatar użytkownika
Hot Heart
Poster
Posty: 1875
Rejestracja: 24 maja 2020, 18:29
x 1037
x 722

Nasze wizje podziału administracyjnego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hot Heart »

Skoro jest to chyba jedyny temat na forum, aby sobie po fantazjować i przedstawić nasze wizję to:

Województwa z górami na południu połączyć w jedno. - górskie
Województwa z dostępem do morza Bałtyckiego połączyć w jedno. - morskie

Trochę nie relane, ale to tylko nasze wizję. ;)
O kolejnych muszę się jeszcze zastanowić.
Na chwilę obecną taka wizja. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości