Microsoft Windows

Czyli wszystko co z nimi związane, Hardware, Software, Gry, a także nowości na rynku IT - nowych technologii.
Awatar użytkownika
kacper3100
VIP Expert
Posty: 11486
Rejestracja: 06 lut 2016, 9:13
x 952
x 2214

Microsoft Windows

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper3100 »

Dzisiaj jest 24 sierpnia, czyli Dzień Windowsa. Jak zaczynaliście z tym systemem? Ja pierwszy komputer z Windowsem miałem od 2010 roku, była tam Vista, której nie wspominam miło, bo często się zawieszała. Pod koniec 2011 kupiłem drugi komputer, z którego korzystam do dziś. Do lipca 2015 była na dysku zainstalowana Siódemka, jednak później zaktualizowałem ją do Dziesiątki. Siódemkę bardzo miło wspominam, był to jeden z najlepszych systemów od Microsoftu, tak jak Dziesiątka.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Microsoft Windows

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Rok gdzieś 1999. Pentium 133Mhz, 16MB RAM, karta graficzna S3 Trio (dokładnych oznaczeń nie pamiętam) 2MB, karta dźwiękowa (tak, karta dźwiękowa) SoundBlaster 16MB (tu także nie pamiętam oznaczeń). Na pierwszym dysku o pojemności ok. 470MB (+/-) mieścił się Windows 95, sterowniki i kilka gierek pokroju Doom 2 czy Descent. Po wymianie HDD na 8,4GB, było już szaleństwo - Windows 98 SE i pełno gier typu Duke, Mugen, GTA1 (GTA2 wymagało procesora w technologii MMX), Zeus - Pan Olimpu, Age od Empires xD

Wtedy było mi trochę przykro, że mam gorszy komputer od kolegów z klasy, którzy posiadali nowe Celerony oraz Durony (kto o nich dzisiaj pamięta? XD). Jednakże "bieda" miała swój urok - raz, że sprzęt mi się nie starzał, a dwa, że miałem na to z grubsza wywalone. Takie czasy, że po prostu wsiadałem na rower i jechałem w świat. Bez telefonu, bez martwienia się o takie przyziemne rzeczy jak "kto jest bogatszy?"
Awatar użytkownika
kacper3100
VIP Expert
Posty: 11486
Rejestracja: 06 lut 2016, 9:13
x 952
x 2214

Microsoft Windows

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper3100 »

Od najnowszej aktualizacji Dziesiątki Windows 10 Insider Build 19551 będzie możliwe odinstalowanie Notatnika i WordPada.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8084
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Microsoft Windows

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

kacper3100 pisze: 24 sie 2019, 13:05Dzisiaj jest 24 sierpnia, czyli Dzień Windowsa. Jak zaczynaliście z tym systemem?
Nie widziałem tego posta w czasach jego "świetności", więc podzielę się swoimi doświadczenia dopiero teraz :D

Moimi pierwszymi systemami operacyjnymi były (pierwszy PC, jesień 1996):
- Windows 95
- Microsoft Dos z programami/nakładkami Norton Commander i Dos Navigator.

Aby wyjaśnić jak wyglądało operowanie w tym drugim systemie za pomocą Norta i Nava macie dwa filmiki, w tym zamieszczony przez jakiegoś Ukraińca :D Dochodziły do tego też późniejsze instalacje Windows 3.1 i Windows 1.04 pod DOS.

Oczywiście komp był używany (podobno wcześniej przez kilka tygodni), więc poza "legalnymi" systemami były też na nim zainstalowane równie "legalne" gry: Duke Nukem 3D, Quake, Warcraft, Incredible Machine, Dave Danger, Screamer + jakiś program uczący składania papierowych samolocików :D
Aha, komputer nie miał odtwarzacza CD, ani przede wszystkim karty dźwiękowej. Dźwięk emulował PC Speaker i tylko w starszych, kilkuletnich już grach.

Na przykładzie Wolfensteina 3D :D Z karty dźwiękowej:
Aha, wszystkie wymienione przeze gry działały pod Dosem. Windows w momencie premiery nie był graczom za bardzo do niczego potrzebny i można było go spokojnie wywalić z dysku, bo tylko marnowało się miejsce. :lol:
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
ZioPeng
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 06 sie 2013, 12:08
x 1

Microsoft Windows

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZioPeng »

Moim pierwszym systemem był Windows 95/98/2000/ME, bo pamiętam tę ikonkę plików utworzonych w Paincie, która wyglądała typowo dla tych wersji Windowsa. Chociaż napisałem, że to mój pierwszy system, to nie używałem go na moim komputerze - ten OS był zainstalowany na laptopie, który wymagał podłączenia do prądu , by w ogóle działał i który miał tę myszkę na środku klawiatury, o ile pamiętam. Dopiero, gdy dostałem swój pierwszy komputer, który był wtedy współdzielony dla wszystkich lokatorów (chyba to był 2005 rok), to tam był zainstalowany Windows XP. I gdzieś po roku byli panowie z jakiejś firmy i podłączyli ten komputer do Internetu. Na Windowsie XP siedziałem najdłużej, bo parę ładnych lat. I po tym długim okresie korzystania z Win XP chciałem wypróbować na tym komputerze Windowsa 7. Niestety, nie korzystałem zbyt długo, bo na tym PC Windows 7 strasznie wolno działał po jakimś czasie, i przez to wróciłem do Windowsa XP. Za to Windowsa 7 mam na swoim laptopie i PC, którego mam od 2017 roku, i ten system działa bardzo dobrze na obu tych komputerach :-).
Awatar użytkownika
kacper3100
VIP Expert
Posty: 11486
Rejestracja: 06 lut 2016, 9:13
x 952
x 2214

Microsoft Windows

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper3100 »

https://twitter.com/zeealeid/status/1244339226839310337 A tak wyglądałby Windows 98 wyglądem przypominający Windows 10. :)
jas06
Junior
Posty: 1335
Rejestracja: 28 gru 2016, 13:13
Lokalizacja: 51°30'45.3"N 0°13'08.5"W
x 339
x 200

Microsoft

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jas06 »

https://www.spidersweb.pl/2020/05/surfa ... rbuds.html
Microsoft zaprezentował nowe produkty z linii Surface, Tani Surface Go 2 (ok. 2000 zł), zaawansowany Surface Book 3 (najtańsza konfiguracja ok. 8000 zł) i słuchawki
on/jego
To jest nasza wojna (także informacyjna)
jas06
Junior
Posty: 1335
Rejestracja: 28 gru 2016, 13:13
Lokalizacja: 51°30'45.3"N 0°13'08.5"W
x 339
x 200

Microsoft

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jas06 »

W tym okresie również doszło:
Surface Laptop Go: Mniejsza wersja Surface Laptop, 12,4, ale bardziej powiedziałbym, że to jednak właśnie 12,4 calowa wersja Surface Laptop.
[ Spoiler ]
Surface Pro X: Poprawiona wersja względem poprzedniego: Różnica jest głównie przy procesorze (Wersja z 2019 ma procesor Microsoft SQ 1, tegoroczna Microsoft SQ 2)
[ Spoiler ]
Xbox Series X|S: Nowa generacja konsol od Microsoftu z o wiele większą wydajnością od poprzedników
(Gry na X mogą pójść w 4K, na S 1440p). Poza tym jest też nowy ulepszony kontroler, który względem poprzednika jest m.in przycisk do udostępnienia zrzutów czy nagrań z gry (+ za to, że starsze kontrolery zza Xbox One będą kompatybilne z Series i odwrotnie).
[ Spoiler ]
Windows 10 20h2: Kolejna aktualizacja Windows 10, nowości: odmienione Menu Start, dzięki skrótowi Alt+Tab można przełączyć karty w Edge, Xbox Game Pass dla PC i inne:
[ Spoiler ]
on/jego
To jest nasza wojna (także informacyjna)
Awatar użytkownika
kacper3100
VIP Expert
Posty: 11486
Rejestracja: 06 lut 2016, 9:13
x 952
x 2214

Microsoft Windows

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper3100 »

Microsoft chce się pozbyć Panelu sterowania. Źródło https://www.instalki.pl/aktualnosci/sof ... ws-10.html

Jestem zdecydowanie na nie. Panel jest przejrzystszy i łatwiejszy w obsłudze niż Ustawienia.
Awatar użytkownika
Mario98
Junior
Posty: 900
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:34
x 2
Kontakt:

Microsoft Windows

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mario98 »

Tylko kwestia przyzwyczajenia.
Jestem na Windowsie od czasów Windowsa 3.1 ale teraz nie pamiętam kiedy wchodziłem w tradycyjni Panel Sterowania. Słuszna byłaby decyzja o likwidacji panelu.
Tradycjonalista

Microsoft Windows

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tradycjonalista »

Dokładnie. Na Windows 10 tradycyjny Panel sterowania jest całkowicie bezużyteczny. Tam już nie ma nic przydatnego. Co innego Windows Vista/7/8/8.1. W tych systemach z tradycyjnego Panelu sterowania korzystam cały czas. Plus nowoczesny Panel sterowania na Windows 8.1.
jas06
Junior
Posty: 1335
Rejestracja: 28 gru 2016, 13:13
Lokalizacja: 51°30'45.3"N 0°13'08.5"W
x 339
x 200

Microsoft

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jas06 »

Microsoft chce wydać do sprzedaży odświeżony kontroler, który ma mieć funkcje z DualSense (Kontroler od PlayStation 5)
Microsoft pyta się już użytkowników konsol Xbox Series X|S, czy chcą tych samych funkcji które ma kontroler od konkurencji, zaś jeszcze wcześniej Microsoft zarejestrował patent „Clutched Force-Feedback Trigger”.
https://twitter.com/PS5only/status/1343634503173025794 Zdjęcia z tej ankiety można znaleźć link niżej:
https://www.techradar.com/news/xbox-ser ... controller
on/jego
To jest nasza wojna (także informacyjna)
jas06
Junior
Posty: 1335
Rejestracja: 28 gru 2016, 13:13
Lokalizacja: 51°30'45.3"N 0°13'08.5"W
x 339
x 200

Microsoft

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jas06 »

W Windows 10 będzie jeszcze więcej nowych ikon (Zmieniono głównie te z Eksploratora plików) W kompilacji 21343 są już dostępne.
https://blogs.windows.com/windows-insid ... ild-21343/
Obrazek
Obrazek
on/jego
To jest nasza wojna (także informacyjna)
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

Microsoft Windows

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

Jak zwykle zajmują się pierdółkami, a taka oczywista i zapewne dla wielu przydatna rzecz jak karty w eksploratorze nie mogą się doczekać wdrożenia. Zupełnie jakby to był jakiś niebotyczny trud coś takiego zrobić. Eksplorator Windows nie zmienił się funkcjonalnie praktycznie nic od czasów Windows 98. Za to otrzymuje już kolejny komplet ikonek, tym razem kolorowych. Ehh...
2009-2021
Awatar użytkownika
Desovsky
VIP Expert
Posty: 658
Rejestracja: 08 kwie 2017, 21:06
Lokalizacja: Mazowieckie
x 2129
x 474

Microsoft Windows

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Desovsky »

To już prawie pewne - tak zwana aktualizacja Windows Sun Valley zostanie zaprezentowana jako Windows 11. Wyciekł obraz ISO systemu, przez co możemy już zaobserwować niektóre zmiany.
Jest to bardzo wczesny build, dlatego jest nadzieja, że uda im się ujednolicić wygląd systemu.
Źródło: https://www.windowscentral.com/windows- ... d-more?amp
(on/jego) | 💙💛 | 🏳️‍🌈 | Eurowizja 2024: YouTube
Miłego dnia!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery i nowe technologie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości