Strona 1 z 1

Bezprzewodowy internet 4G już wkrótce?

: 21 sie 2008, 11:20
autor: Artu
Polacy wkrótce będą mogli korzystać z szybkiego bezprzewodowego Internetu czwartej generacji. Urząd Komunikacji Elektronicznej w tym roku rozpisze przetarg na nowe częstotliwości radiowe. Dzięki nim zwycięski operator będzie mógł oferować rzeczywiście, a nie tylko w reklamie, szybką transmisję danych.
- Dziś operatorzy często mówią o szybkościach do 7,2 Mb/s, ale to najczęściej tylko teoria. Zwycięzca przetargu na nowe częstotliwości będzie mógł zagwarantować taką szybkość - mówi Gazecie Wyborczej Anna Streżyńska, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Przetarg na mobilny Internet czwartej generacji, szybszej od 3G, zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. UKE zapowiada, że może wyłonić jednego lub dwóch operatorów. Szefowa urzędu liczy na zagraniczne firmy, nieobecne jeszcze na polskim, które będą chciały w pełni wykorzystać możliwości oferowanego pasma.

W Polsce z mobilnego Internetu u polskich operatorów komórkowych korzysta około 1,357 mln użytkowników. Nowych abonentów bezprzewodowego Internetu przybywa szybciej niż nowych abonentów Internetu stacjonarnego.

http://media2.pl/telekomunikacja/39561- ... et-4g.html
Nie rozumiem, po co to komu, skoro z 3G obecnego już dosyć długo na polskim rynku można skorzystać tylko w Warszawie i innych dużych miastach... Nie lepiej byłoby rozszerzyć zasięg istniejącego 3G? Przecież i tak są darmowe hotspoty.