Polonia 1 dawniej

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

Post autor: Tomek » 23 paź 2018, 23:58

Ale czad. Niejaki Grisha z forum PPA odnalazł software'ową wersję własnego jingla reklamowego stworzonego dla PTV Rondo. Jak okazuje się animacja (w sumie komercyjne demo) była robiona w języku Amos na Amigę, z której była przeniesiona na taśmy. W ten sposób dostając teraz wersję z pliku mamy do czynienia z super jakością niezniszczoną upływem lat :D.
Wpis z forum PPA:
Cześć!

Robiłem przegląd starych źródeł i znalazłem program w AMOSie, który w czasie rzeczywistym animował jingiel REKLAMA, emitowany w latach '90 w prywatnej TV Rondo z Katowic. Prosto z Amigi! (Dokładnie najpierw nagrany na taśmę U-Matic,ale z Amigi). Inny program zegar czasu rzeczywistego (bezpośrednio z Amigi!), o którym wspominałem tu: link

Napisałem programik, zrobiłem modulik w Protrackerze, umówiłem się na spotkanie. Jingiel spodobał się i używany był do końca istnienia stacji, a ja dostałem pracę :). To był początek przygody z telewizja, który trwa do dziś :)

Pozdrawiam,
Grisha
Źródło: https://www.ppa.pl/forum/programowanie/ ... o-katowice

Polecam wejść także na link w cytacie - tam też coś jest ciekawego z telewizji lokalnych Polonii 1 :)
0 x
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

Post autor: Tomek » 09 lis 2018, 17:49

Przerywnik (zegar ekranowy) i reklamy z Nowej Telewizji Warszawa (1993).

Wśród tych ostatnich spot promujący biuro ogłoszeń Życia Warszawy - gazety, która również należała do właściciela Polonii 1 - Nicola Grauso.
0 x
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator

Polonia 1 dawniej

Post autor: Karol » 28 lis 2018, 15:12

Warto wspomnieć o czymś, o czym chyba nikt do tej pory nie pisał. Mówi się, że po przejęciu Polonii 1 przez Hemsiego stację zaczął toczyć rak w postaci pasm telezakupowych, późniejszego Top Shopu. Okazuje się, że teleshopping w P1 to nie tylko wynajmowanie anteny zewnętrznym podmiotom typu Mango, Time Life czy TV Shop, ale też biznes własny Vittorio Hemsiego. Dawno, dawno temu (co przypomniałem sobie dopiero, gdy ujrzałem pewną archiwalną stronę www) Polonia 1 nadawała telezakupy Promovision - firmy wysyłkowej, oferującej m.in. produkty z Włoch :-P

http://web.archive.org/web/200002010925 ... com.pl:80/
Promovision.gif
Promovision.gif (3.2 KiB) Przejrzano 922 razy
PROMOVISION zajmuje się teleshopingiem czyli sprzedażą wysyłkową produktów importowanych (głównie z Włoch). Nasze produkty reklamujemy w telewizji POLONIA 1 i SUPER 1. Działamy na rynku polskim od 1995 r.

W naszej ofercie znajdują się produkty typu AGD, sprzęt sportowy, kosmetyki, sprzęt dla majsterkowiczów i inne produkty przydatne w każdym domu.

Oprócz sprzedaży bezposredniej oferujemy także kompletne usługi telemarketingowe (całodobowy call center) oraz wysyłkowe. Dysponujemy również niewielkim magazynem.
Firma jest obecna także w rejestrze sądowym:
http://www.infoveriti.pl/firma-krs/Prom ... 14819.html
Można doszukać się nawet informacji, że to właśnie Vittorio Cohen Hemsi zasiadał w jej zarządzie.

Firma do pewnego momentu działała pod warszawskim adresem Krakowskie Przedmieście 79 - w tym samym miejscu siedzibę miała spółka Publipolska Multimedia - właściciel Polonii 1. Nie wiem jak wczesnej wyglądała jej forma prawna, ale już we wpisie do KRS z 2004 roku jako właściciel widnieje egzotyczna spółka Stowell Investments Limited - właściciel chociażby Media 5, Fincast i innych polsko-włoskich firemek.

Przyznam, że nie mam pojęcia jak potoczyła się jej historia. Strona archiwizowana była tylko kilka razy, w zasadzie nie dokonywano na niej żadnych zmian, a później zniknęła z sieci. Spółka też pewnie nie prowadzi żadnej aktywności.

Znalazłem natomiast jedną z reklam produktu Promovision wyemitowaną na antenie Polonii 1 w 2000 roku.

[youtube]https://m.youtube.com/watch?feature=you ... 6TR6luiIDs[/youtube]

Niech ktoś jeszcze śmie się dziwić, że fascynuje nas ta telewizja. Chyba żadna stacja w Polsce i jej właściciele nie mają za sobą tak zawiłej historii. A pewnie wielu rzeczy jeszcze nie wiemy :-P Bo już Solorz prowadzi bardziej przejrzyste interesy xD
0 x
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

Post autor: Tomek » 19 gru 2018, 20:27

Fragment programu o grach Escape (podsumowanie roku w branży + kawałek wizyty w Optimus Pascal Multimedia) z nietypowym, tymczasowym logiem Polonii 1 :D
0 x
HENSHIN!
Awatar użytkownika
TV Trauma
Obserwator
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

Post autor: TV Trauma » 19 gru 2018, 21:18

https://youtu.be/OkIevG7kGRY?t=324

Słuchajcie, a ten żółty logotyp Polonii 1 w prawym górnym rogu - w jakim okresie tak go prezentowano na ekranie? Kojarzy mi się tylko to dolne umiejscowienie :)
0 x
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

Post autor: Tomek » 19 gru 2018, 22:13

Nowe logo pojawiło się prawdopodobnie od czerwca lub lipca 2001 roku, bo wtedy Super 1 i Polonia 1 na ponad dwa tygodnie zniknęły z satelity. Po powrocie wszystko miało być już sterowane automatycznie przez komputer przez co stacje miały mieć problemy techniczne typu - przerywanie filmów na reklamy w połowie zdania aktorów (bez jingla reklamowego) czy emitowanie tych samych odcinków seriali i filmów co około pół miesiąca. Domyślam się, że i logo mogło paść ofiarom tych "reform" i po prostu poprzednia wersja została skasowana ;).

Generalnie mam małe pojęcie co działo się ze stacją do momentu startu Tele 5 w 2002 roku, bo nie miałem akurat w tym okresie dostępu do P1.
0 x
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator

Polonia 1 dawniej

Post autor: Karol » 07 sty 2019, 23:55

@Tomek 🙂
https://web.archive.org/web/19980212102 ... pe/pl.html

I bonus w postaci twórczości widzów programu "Escape":
https://web.archive.org/web/19980212111 ... ziela.html

Naprawdę kiedyś internet był fajny 🤔

PS. Witrynę da się "swobodnie" przeglądać. Wystarczy wklikać się odpowiednio w niewyświetlający się po lewej stronie obrazek, który zawiera w sobie różne. odnośniki.

Swoją drogą ciekawe, że programy P1 szybciej doczekały się stron www, niż ich nadawca 😂
0 x
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

Post autor: Tomek » 08 sty 2019, 7:23

Bo pewnie była robiona przez samych producentów programu lub pomysłodawców, a nie flegmatycznych właścicieli telewizji - wystarczy popatrzeć, ile Escape przetrwał, a ile inne produkcje starego Polcastu z tamtego okresu... w sumie powtarza się to do dziś :rolleyes:.

Notabene to, że audycja zniknęła to też wina tej ostatniej firmy - jak wiadomo (mam nadzieję :P) Polonia 1 udostępniała tylko czas antenowy. Wszystko - od produkcji do pozyskiwania sponsorów było dziełem producenta/twórców programu. Pewnego dnia stacja ograniczyła emisję na tygodnie, ale nie poinformowała o tym realizatorów, którzy dalej pracowali nad nowymi odcinkami i co gorsza - pozyskiwali do nich reklamodawców nie wiedząc, że nie będą mogli tego normalnie puścić na antenie. Jak wiadomo gry czy sprzęt mają swoje premiery i nie mogą od tak czekać, aż nadawca sobie puści ich spoty. Escape zraził z niewłasnych przyczyn wielu sponsorów na których stał cały format, próbowano ratować się konkursami sms-owymi, ale twórcy sami uznali po jakimś czasie, że nie ma to sensu i zakończyli emisję.
Karol pisze:Naprawdę kiedyś internet był fajny 🤔
Dlatego kupowało się go na CD dołączanych np. magazynu WWW :lol:.

Coś w podobnym klimacie - pozostałości strony internetowej magazynu o grach Top Secret - 1998 rok (dwa lata po upadku pisma):
http://www.atm.com.pl:80/~ts/univer/wyklady.htm - Uniwersytet Gracza (Players University :lol:)
http://www.atm.com.pl:80/~ts/tips/1400.htm - Tipsy (kody) do gier

Aha, i nie jest to ten ATM, który znamy ;)
https://pl.wikipedia.org/wiki/ATM_(prze ... 9biorstwo)
0 x
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Poland
VIP Expert
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

Post autor: Poland » 30 sty 2019, 2:06

Ciekawy materiał mimo zakłóceń, tym razem z PTV Rondo - jak się okazuje Polonia 1 miała swoją spikerkę. Widać też inny wariant identu regionalnego oraz słychać dłuższą wersje sygnału regionalnego stacji:
Ostatnio zmieniony 30 sty 2019, 12:46 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.
0 x
Od 24.05.2006 do 27.08.2014 jako kisiel205 / Od 27.08.2014 jako Poland
Aktywnie najlepszy na forum już od 12 lat! Na moim koncie już ponad 10,000 postów!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator

Polonia 1 dawniej

Post autor: Karol » 30 sty 2019, 4:47

No to chyba tylko Ty nie wiedziałeś, że Polonia 1 posiadała własne zapowiadaczki :) Nie potrafię wymienić więcej nazwisk, niż jestem w stanie wygooglować, jednak były to co najmniej dwie prezenterki - Hanna Dunowska i śp. Małgorzata Gudejko-Masalska - ta ostatnia akurat widnieje na materiale od Ciebie.

Prezenterki utrzymały się na antenie P1 gdzieś do połowy lat 90-tych, czyli jeszcze obecne były w momencie, gdy emisja stacji odbywała się z Rzymu.
0 x
Awatar użytkownika
Poland
VIP Expert
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

Post autor: Poland » 30 sty 2019, 11:47

Dzięki za informacje. Dla mnie w przypadku tego materiału chyba najważniejszym kąskiem jest dłuższy fragment melodii przełączeniowej, wspomniany "przełączeniowy" ident regionalny czy studio które przypominało ówczesne studio oprawy TVP1.
0 x
Od 24.05.2006 do 27.08.2014 jako kisiel205 / Od 27.08.2014 jako Poland
Aktywnie najlepszy na forum już od 12 lat! Na moim koncie już ponad 10,000 postów!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator

Polonia 1 dawniej

Post autor: Karol » 11 lut 2019, 8:09

Taaakkitam quiz na stronie Metra Warszawa (Agora).
IMG_20190211_080003.jpg
To tylko jedno z pytań o różnorodnej tematyce, jednak zadziwia luźne podejście do wiedzy o Polonii 1. Powinni zadać pytanie typu: Która gazeta codzienna zorganizowała kampanię nienawiści wobec sardyńskiego biznesmena posiadającego znaczne aktywa na rynku polskiej telewizji i zatrudniającego setki, jeśli nie tysiące osób, które dzięki (nie)trafnej decyzji KRRiT (prawdopodobnie napuszczej przez dziennikarzy) z dnia na dzień straciły pracę, a że swoich miejsc pracy zostali wyprowadzeni przy wsparciu brygad antyterrorystycznych?
2 x
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”