TVP dawniej

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
mrc5
Obserwator
x 2
x 5

TVP dawniej

• zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mrc5 »

SNOL pisze: 21 sty 2021, 21:37 Już tłumaczę: łączenie z Watykanem prawdopodobnie było przekazem ręcznie przełączanym w pokoju emisyjnym, a nie w reżyserce. Stąd przy zmianie przekazu zanikanie logo ekranowego, bo to był czysty przekaz, do którego trzeba by oddzielnie generować logo.
Myślałem, że w pokoju emisyjnym sygnał jest miksowany z wielu źródeł i dopiero na "wyjściu" jest nakładane logo, a nie na każdym wejściu przed głównym mikserem. Z drugiej strony łatwiej jest chyba w taki sposób "zdejmować" logotyp z reklam - przynajmniej w 2005 roku, przy mniejszej automatyzacji.
Awatar użytkownika
SNOL
VIP Expert
x 162
x 193
Kontakt:

TVP dawniej

Post autor: SNOL »

Racja. To może inaczej: przełączanie mogło się zatem odbywać bez udziału Emisji, na jeszcze innym poziomie, czyli np. Centralnej Aparatury, która nie ma (miała?) możliwości samodzielnego generowania logo. To jest bardziej prawdopodobny scenariusz.
Tylko prywatne opinie. Tutaj od ponad 13 lat.
TVP8Polska
Użytkownik
x 2

TVP dawniej

Post autor: TVP8Polska »

Znalazło się pełne zakończenie emisji z Dwójki z okresu prototypowej, żółtej wersji pauzy z 2005 roku.
telemaniak92
Obserwator
x 98
x 9

TVP dawniej

Post autor: telemaniak92 »

Warto wspomnieć, że w tych specjalnych żałobnych wydaniach paski (belki?) z nazwami tematów i podpisami były "wygładzone" i pozbawione poziomych liń... podczas gdy w zwykłych te linie się znajdowały (ale tylko w mat. filmowych) i były szmaragdowe! 8) Wiem o tym, bo tak ze 12 temu na YouTube był fragment wydania z 1 grudnia 2003 o wizycie Guntera Verheugena na UWr; miał je niejaki derJournalistKrakow... ;)
Awatar użytkownika
Poland
VIP Expert
x 25
x 304
Kontakt:

TVP dawniej

Post autor: Poland »

Jako że niedługo rebranding chciałem nawiązać do tego wpisu jednego z naszych kolegów:
Programowny pisze: 12 wrz 2017, 14:18 Artykuł z Głosu Słupskiego z dnia 8 listopada 2002 (nr 260/2002) na temat ówczesnego konkursu na nowe logo TVP (a właściwie jego fiasku) wraz z trzema wyróżnionymi propozycjami autorstwa Jolanty Prądzińskiej logo zamieszczonymi w tym artykule na stronie 3 numeru:
Janosik zamiast pieniędzy
Telewizja Polska zorganizowała konkurs na opracowanie nowego logo, które zastąpiłoby jej stary znak graficzny. Spośród nadesłanych z całej Polski prawie 6 tys. prac wyróżniono siedem osób. Wśród nich znalazło się dwoje absolwentów koszalińskiego liceum plastycznego - Jolanta Prądzińska i Maciej Mazur. Laureaci jednak nie są zadowoleni i twierdzą, że ich oszukano.

Na początku miało być pięknie. W regulaminie konkursu napisano, że zwycięzca otrzyma 20 tys. zł, oraz, że jego praca stanie się logo Telewizji Polskiej. Poza tym przewidziano wyróżnienia - każde po 5 tysięcy. Konkurs zakończył się jednak inaczej. Komisja zdecydowała się nie przyznać nikomu pierwszego miejsca. Wyróżniła jedynie siedem prac, ale poza konkursem. Dzięki takiemu rozwiązaniu TVP nie musiała wypłacać ich autorom po 5 tysięcy złotych. Zamiast nagród "laureaci" otrzymali upominki: kasety wideo z polskimi serialami. Jolanta Prądzińska dostała "Janosika", a Maciej Mazur "Alternatywy 4". Zaproszono ich także na niedawny koncert z okazji 50-lecia TVP. Oboje nie pojechali.

- Telewizja zachowała się skandalicznie - mówi J. Prądzińska - To nie był konkurs dla dzieci. Wyróżnione osoby to poważni ludzie, mający własne agencje reklamowe. Była to dla mnie świetna szansa na wypromowanie swojej firmy i osoby, więc podeszłam do konkursu bardzo poważnie. Mnie tymczasem potraktowano jak przedszkolaka.

Spośród tak wielkiej liczby projektów jury konkursu nie wybrało tego najlepszego, który stałby się logo TVP. Telewizja Polska zdecydowała się więc zlecić wykonanie kolejnego projektu wyspecjalizowanej agencji reklamowej. - Koszt takiego opracowania w wypadku tak dużej firmy jak telewizja, mieści się gdzieś w granicach 200 tysięcy zł - stwierdza Maciej Mazur. - Od paru lat pracuję w reklamie i wiem, jak to wszystko wygląda. Podejrzewam, że na bazie naszych prac powstanie nowy projekt graficzny, a ktoś zarobi na tym niezłe pieniądze. Poinformowano nas zresztą, że firmie zostaną przekazane wskazówki uczestników konkursu. Miało to być chyba dla nas nobilitacją - ironizuje M. Mazur.

Teraz TVP patronuje konkursowi na najlepszą pracę doktorską z dziedziny radiokomunikacji i technik multimedialnych. Za pierwsze miejsce można otrzymać 10 tysięcy złotych.
A oto projekty tych logotypów autorstwa J. Prądzińskiej ze strony 3 (podkoloryzowane na podstawie obrazu logotypów na okładce numeru):
Obrazek

Źródło: http://bibliotekacyfrowa.eu/dlibra/publ ... 5816?tab=1
Znalazłem bowiem tekst od firmy która finalnie stworzyła obecnie jeszcze funkcjonujące logo: https://www.signs.pl/nowa-identyfikacja ... tykul.html
Problem w tym jednak że był spory poślizg z wprowadzeniem gdyż najpierw mówiono o 25 października 2002 roku, potem o 19 i 25 grudnia tego samego roku a następnie styczniu i lutym 2003 roku. W końcu w bólach uruchomiono te loga 6 marca 2003 roku:
https://mmp24.pl/artykuly/9067,tvp-sa-w ... low-stacji
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/nowe-logo-tvp-2
Na stronie Gazety Wyborczej są nawet komentarze odnośnie tegp projektu: https://forum.gazeta.pl/forum/w,14,4816 ... o_TVP.html
Poland - Aktywnie najlepszy!
Kostka
Obserwator
x 3
x 65

TVP dawniej

Post autor: Kostka »

Uruchomiono proces 6 marca, a loga weszły na antenę dzień później. Sprytne, dosyć szybkie, ale jednak skuteczne ;-)

A największy problem tkwił w przygotowaniu opraw graficznych pod te nowe loga. Oprawa Jedynki z tego co wiem już pod koniec 2002 roku była gotowa, szczególnie dżingle zimowe i wiosenne, jednak z pozostałymi naprawdę ciężko było. Dwójka postanowiła zostawić to co jest (w sumie słusznie bo cyfra 2 praktycznie nie robi różnicy, poza tym że w nowym logu nie jest pochyła), a oprawa Trójki pewnie długo była robiona bo parę niedociągnięć w niej widać (widać to szczególnie w jednym idencie), a jej potencjał nie został zbytnio wykorzystany, nawet w ośrodkach, które musiały posiłkować się ciągle jedną wersją identu i dżinglem reklamowym nawet nigdy niewykorzystywanym w paśmie wspólnym. Zresztą sama oprawa zawsze była nadawana... w czarnej ramce dookoła, jakby to w mniejszym formacie nieco robili, a że nie chciało im się pomniejszyć, to ot taką rameczkę było widać. A o oprawie TV Polonia to już ja nawet nie wspomnę :lol:

Z tego co słyszałem, ponoć jeden z "ośrodków" (celowo w cudzysłowie to dałem bo jeszcze to było filią sąsiedniego oddziału nadającą kilka minut swojego programu) emitował swoje nowe logo TVP3 już dzień przed jego oficjalną premierą (oczywiście 6 marca). A był to Lubuski Ośrodek Regionalny (TVP3 Lubuska) podlegający wtedy Poznaniowi.
Zresztą także przez jakiś długi czas w Lubelskiej TeleGazecie istniała strona 102, na której była informacja o "Nowej Trójce TVP" od 3 marca 2002, a przy niej też nowe logo TVP3 zrobione grafiką teletekstową i na dole podpis... "NOWE ZNAKI TVP - od 6 marca 2003" :D
Awatar użytkownika
pulkownik
VIP Mod
x 1222
x 4437

TVP dawniej

Post autor: pulkownik »

Oprawa Jedynki (i ta ostatnia przed wprowadzeniem nowego logo i ta z marca 2003) i Trójki musiała być tego samego autora (zdaje się, że przygotowało ją studio Marka Schwarza, autora kolejnej oprawy TVP1 "Kwiaty" oraz metamorfozy "Wiadomości" z 2004 roku). Wszystkie trzy oprawy łączą niektóre elementy muzyczne - we "Wrzuć Jedynkę" i jinglach TVP1 na przełomie 2002 i 2003 (1:44:26) wykorzystano motyw dźwiękowy z oprawy Trójki; niektóre jingle TVP1 z nowym logo miały muzykę z poprzedniej oprawy (1:05:55 oraz 1:14:07).

Kostka
Obserwator
x 3
x 65

TVP dawniej

Motywy dźwiękowe do opraw TVP1 oraz oprawy TVP3 z 2003 roku stworzył Leszek Biolik (basista zespołu Republika), który nie jest w ogóle powiązany z firmą Schwartz, ale skomponował sporo utworów do czołówek różnych programów Telewizji Polskiej, różnorodnych reklam i nie tylko.
Z tego artykułu wynika, że Schwartz nie odpowiadało za pierwszą oprawę TVP3 z nowym logiem - https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/d ... ny-w-tvp-3
Za to ta sama agencja tworzyła poprzednią oprawę graficzną tej samej stacji z 2002 roku, widać to chociażby po tym, że minimalistyczne dżingle (w tym te regionalne z 16 kwadratami) mają podobny styl co w przypadku Jedynki, oraz też to, że potem ta sama czcionka napisów była wykorzystywana w belkach zapowiedzi Jedynki też po marcu 2003.
Zdzichu
VIP Expert
x 205
x 256

TVP dawniej

Post autor: Zdzichu »

Przeglądałem z ciekawości ostatnio filmpolski.pl - wynika z niego że ostatni serial zrealizowany dla TVP na taśmie filmowej to ''Glina'' Pasikowskiego zrealizowany na taśmie Kodak Super 16. Przed nimi jako jedne z ostatnich były też ''Tygrysy Europy'' oraz ''Ekstradycja''.

Skąd myślicie akurat taki wybór nośnika dla tych seriali? Preferencja reżysera czy większy budżet? Wszak kręcenie na taśmie kosztuje więcej. W przypadku ''Tygrysy Europy 2'' dochodzi też kwestia niewyemitowania podobno istniejących 8 odcinków tego serialu - ciekawe co się z nimi stało :)
Awatar użytkownika
FelciakPL
Obserwator
x 35

TVP dawniej

Post autor: FelciakPL »

TVN nie jest pierwszą telewizją, która wprowadziła tzw. Power Sponsoring.

Pionierem w tej dziedzinie był regionalny ośrodek TVP3 w Katowicach w 2006 r.:
Power Sponsoring TVP3.PNG

Zródło:
Awatar użytkownika
pulkownik
VIP Mod
x 1222
x 4437

TVP dawniej

Post autor: pulkownik »

Przypadkiem natrafiłem na teledysk promujący jesienną? ramówkę TVP2 w 2009 roku. Ciekawie zrealizowany, bo w formie teledysku do ówczesnego hitu Ayo Technology. Uwagę zwraca Piotr Szwedes z Martą Lewandowską - Szwedes miał prowadzić Koło Fortuny, ale jesienią pokazywano jeszcze odcinki z Krzysztofem Tyńcem a chwilę przed rozpoczęciem nagrań z nowym prowadzącym program skasowano:

Awatar użytkownika
Dzono
Użytkownik
x 13
x 24

TVP dawniej

Post autor: Dzono »

To byly czasy w których TVP dało sie jeszcze oglądać...

<3
Maska i bezpieczna odległość to podstawa, pamiętaj o tym!

Oglądam: wszystko, oprócz TVP.
Słucham: wszystkiego, oprócz Polskiego Radia.
Awatar użytkownika
Ama18
VIP Expert
x 197
x 184
Kontakt:

TVP dawniej

Post autor: Ama18 »

Na YouTube pojawił się kolejny reupload czołówek programów informacyjnych TVP(3) Warszawa z lat 2007-2008:
Widać, że oprawa ma już swoje lata, ale nadal wygląda całkiem nowocześnie. W połączeniu z rewelacyjną muzyką robi robotę nawet dziś. Jednak ja nie tylko o tym ;) Zwróćcie uwagę, jak sprytnie wyrugowano człon "telewizyjny". Występuje tylko w czołówce TKW i to przez chwilę, bo napis przechodzi w "kurier". Adresy mailowe także nie zawierają słowa "telewizyjny".
Tu dla porównania TKM z 2006 roku - no właśnie, wtedy to był jeszcze "Telewizyjny Kurier Mazowiecki". Ciekawe, czy za taką konwencją stała chęć całkowitego pozbycia się członu "telewizyjny", także z TKW...
Mariusz W.
Użytkownik
x 1

TVP dawniej

Post autor: Mariusz W. »

Kostka pisze: 07 lut 2021, 19:58Z tego co słyszałem, ponoć jeden z "ośrodków" (celowo w cudzysłowie to dałem bo jeszcze to było filią sąsiedniego oddziału nadającą kilka minut swojego programu) emitował swoje nowe logo TVP3 już dzień przed jego oficjalną premierą (oczywiście 6 marca). A był to Lubuski Ośrodek Regionalny (TVP3 Lubuska) podlegający wtedy Poznaniowi.
Nie „ponoć”. Ręczę, że tak było, zapamiętałem to bardzo dobrze. TVP3 Lubuska wydawała wtedy tylko jeden program, był to „Teleskop Lubuski”. Właśnie podczas jego oglądania zauważyłem, że nowe logo ekranowe zastosowano dzień wcześniej od innych programów TVP.
Kostka
Obserwator
x 3
x 65

TVP dawniej

Ama18 pisze: 24 lut 2021, 14:48 Widać, że oprawa ma już swoje lata, ale nadal wygląda całkiem nowocześnie. W połączeniu z rewelacyjną muzyką robi robotę nawet dziś.
Warto dodać, że wraz ze wprowadzeniem tejże oprawy również wprowadzono wreszcie spójność wszystkiego, co się dało. Co prawda, dużo wcześniej wszedł "Raport na gorąco" bo w dniu 2 stycznia (cała reszta - 24 lutego), ale nareszcie wszystko wyglądało jednolicie i było że tak powiem z jednej półki, wszystkie czołówki i belki/grafiki dostosowane do jednego stylu. Dotychczas, jeszcze w 2006 ta spójność była że tak powiem - dużo mniejsza (jedynie Kuriery oraz Wywiad Kuriera miały podobną grafikę), a w prognozie pogody musiano wtedy użyć czołówki tej samej co po "Kurierze" TVP3 i do tego jeszcze z zapętlonym fragmentem muzyki ;D

A skoro o TVP3 Lubuska mowa - trafiły się ostatnio też i takie materiały:

Co ciekawe, wtedy ośrodek (nawet przez jakiś czas już po usamodzielnieniu się) korzystał z dosyłu pasma wspólnego wprost z Poznania, gdzie nie było nakładane swoje logo, ale było nałożone... logo TVP3 Poznań. Widać to chociażby na tym nagraniu:
Dopiero tak gdzieś w okolicach 2005 roku Poznań celowo pozbył się dopisku w trakcie pasma wspólnego - najwyraźniej na korzyść dopiero co nowego oddziału :D
Ostatnio zmieniony 28 lut 2021, 8:14 przez Kostka, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”